Νέα

Καινουργια ram προβλημα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kevinslipknot173
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 53
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kevinslipknot173

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2012
Μηνύματα
357
Κριτικές
4
Like
272
Πόντοι
21
Αγορασα την hyperx της kingston ΗX316C9SRK2/16 στα 1600 Mh ddr3 η Motherboard μου ειναι η ASUS P7P55D-E
Της κουμπωσα πανω και ενω ανοιγει το pc κολλαει στο Bios ενω και το πληκτρολογιο δεν λειτουργει οταν της εβαλα οποτε δεν μπορουσα ουτε να μπω στο setup ..

ΠΑΙΔΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑ !!
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.598
Πόντοι
2.606
Αγορασα την hyperx της kingston ΗX316C9SRK2/16 στα 1600 Mh ddr3 η Motherboard μου ειναι η ASUS P7P55D-E
Της κουμπωσα πανω και ενω ανοιγει το pc κολλαει στο Bios ενω και το πληκτρολογιο δεν λειτουργει οταν της εβαλα οποτε δεν μπορουσα ουτε να μπω στο setup ..

ΠΑΙΔΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑ !!

Τo εγχειρίδιο της μητρικης λεει ποιος μνημες ειναι συμβατες ,επισης μπορει η μνημη να εχει προβλημα.
Αν δεν εχεις αλλο dimm μνημης για να δοκιμασεις θα σε παιδέψει να βρεις τι φταιει. :S :S :S

 
OP
OP
kevinslipknot173

kevinslipknot173

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2012
Μηνύματα
357
Κριτικές
4
Like
272
Πόντοι
21
η προηγουμενη μνημη που ειχα ηταν ddr3 4gb 1600mhz cl9 -pin dimm kingston hyperx κοιταξα την μητρικη και υποστηριζει 16 Gb ddr3,2200oc,ενω αναγωνριζει 1600/1333/1066 mhz
εντωμεταξυ αλλαξα της θεσης τις εβαλα μια στις μπλε και μια στις μαυρε και παλι τα ιδια ,
φιλε απλα αν μπορεις εξηγησε μου τι εννοεις με τα dimm?
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.598
Πόντοι
2.606
η προηγουμενη μνημη που ειχα ηταν ddr3 4gb 1600mhz cl9 -pin dimm kingston hyperx κοιταξα την μητρικη και υποστηριζει 16 Gb ddr3,2200oc,ενω αναγωνριζει 1600/1333/1066 mhz
εντωμεταξυ αλλαξα της θεσης τις εβαλα μια στις μπλε και μια στις μαυρε και παλι τα ιδια ,
φιλε απλα αν μπορεις εξηγησε μου τι εννοεις με τα dimm?

Dimm = το στικακι μνημης.

1) Δοκιμασε μονο με ενα στικακι για αρχη να δεις.
2) Αν βαλεις 2 στικακια πανω πρεπει να μπουνε στο ιδιο χρωμα (Dual channel ειναι η μητρικη σου) τις μνημες τις δουλευει σε ζευγαρια
3) Επισης αν βαλεις πανω 2 στικακια μνημης πρεπει να ειναι ιδιας χωρητικότητας και ιδιας εταιριας αλλιως ακομη και να εκκινει μπορει να ειναι ασταθές το συστημα.
 
OP
OP
kevinslipknot173

kevinslipknot173

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2012
Μηνύματα
357
Κριτικές
4
Like
272
Πόντοι
21
φιλε μου το κανα αυτο τις εβαλα σε ζευγαρι αλλα οχι μια μια ..θα το δοκιμασω ..το να κανω reset στο cmos που το τσεκαρα στο Net το συστηνεις η παιζει να μου γινει καμια μαλακια?

ναι ιδιας εταιρειας ειναι απλα σκεφτηκα αν και μαλακια αυτο που θα πω οτι επειδη ειχα 4 μνημη και το φουλαρα 16 να σκαλωσε η μαλακια ειπα?
 

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.707
Κριτικές
179
Like
23.694
Πόντοι
33.598
Αγορασα την hyperx της kingston ΗX316C9SRK2/16 στα 1600 Mh ddr3 η Motherboard μου ειναι η ASUS P7P55D-E
Της κουμπωσα πανω και ενω ανοιγει το pc κολλαει στο Bios ενω και το πληκτρολογιο δεν λειτουργει οταν της εβαλα οποτε δεν μπορουσα ουτε να μπω στο setup ..

ΠΑΙΔΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑ !!
Καμμία φορά γαμιέται ο Δίας γιατί υπάρχουν settings κρατημένα για την προηγούμενη μνήμη. Δες από που γίνεται clear cmos. Συνήθως είναι ένα κουμπάκι στις γαμωAsus. Ίσως έτσι καταφέρεις να ξεκινήσεις.
 
OP
OP
kevinslipknot173

kevinslipknot173

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2012
Μηνύματα
357
Κριτικές
4
Like
272
Πόντοι
21
Καμμία φορά γαμιέται ο Δίας γιατί υπάρχουν settings κρατημένα για την προηγούμενη μνήμη. Δες από που γίνεται clear cmos. Συνήθως είναι ένα κουμπάκι στις γαμωAsus. Ίσως έτσι καταφέρεις να ξεκινήσεις.

ευχαριστω φιλε αυτο σκεφτομουν
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.598
Πόντοι
2.606
φιλε μου το κανα αυτο τις εβαλα σε ζευγαρι αλλα οχι μια μια ..θα το δοκιμασω ..το να κανω reset στο cmos που το τσεκαρα στο Net το συστηνεις η παιζει να μου γινει καμια μαλακια?

ναι ιδιας εταιρειας ειναι απλα σκεφτηκα αν και μαλακια αυτο που θα πω οτι επειδη ειχα 4 μνημη και το φουλαρα 16 να σκαλωσε η μαλακια ειπα?

Δοκιμασε πρωτα ενα στικακι σε καθε μια απο τις θεσεις ram .
Αν εκκινησεις πηγαινε bios και κανε reset στις defaul ρυθμισεις της μητρικης.
Αν μπεις με το καλο windows οπως εισαι πας και κανεις update το bios.
Προσεχε μονο μην την καψεις.Με το asus update bios utility ειναι της πλακας η διαδικασια. :S :S :S
 
OP
OP
kevinslipknot173

kevinslipknot173

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2012
Μηνύματα
357
Κριτικές
4
Like
272
Πόντοι
21
το update δηλαδη το κανω μετα το reset..αλλα η φαση ειναι οτι μπηκα στο site της asus κατεβασα την τελευταια υποτιθεται εκδοχη για Update Της μητρικης αλλα το αρχειο δεν ανοιγιε που κατεβηκε απο το σαιτ ..πως θα το ανοιξω για να κανει το update?


να μην την καψω εννοεις την μητρικη η την ραμ?? παιζει να καει η μητρικη με λαθος κινηση???
 

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.707
Κριτικές
179
Like
23.694
Πόντοι
33.598
το update δηλαδη το κανω μετα το reset..αλλα η φαση ειναι οτι μπηκα στο site της asus κατεβασα την τελευταια υποτιθεται εκδοχη για Update Της μητρικης αλλα το αρχειο δεν ανοιγιε που κατεβηκε απο το σαιτ ..πως θα το ανοιξω για να κανει το update?


να μην την καψω εννοεις την μητρικη η την ραμ?? παιζει να καει η μητρικη με λαθος κινηση???
Προφανώς δεν το έχεις και πολύ άνετα. Οπότε ξεκίνα με το clear cmos και αν μπεις στα windows μην το ψειρίζεις και πολύ μετά.
 
OP
OP
kevinslipknot173

kevinslipknot173

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2012
Μηνύματα
357
Κριτικές
4
Like
272
Πόντοι
21
Προφανώς δεν το έχεις και πολύ άνετα. Οπότε ξεκίνα με το clear cmos και αν μπεις στα windows μην το ψειρίζεις και πολύ μετά.

ισχυει φιλε τελευταιους μηνες μαθαινω και δεν το χω ακομα
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.598
Πόντοι
2.606
το update δηλαδη το κανω μετα το reset..αλλα η φαση ειναι οτι μπηκα στο site της asus κατεβασα την τελευταια υποτιθεται εκδοχη για Update Της μητρικης αλλα το αρχειο δεν ανοιγιε που κατεβηκε απο το σαιτ ..πως θα το ανοιξω για να κανει το update?

Τυπε θα την παρεις στο χερι τη μητρικη μου φαινεται. :S :S :S
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.820
Κριτικές
38
Like
4.780
Πόντοι
2.696
το update δηλαδη το κανω μετα το reset..αλλα η φαση ειναι οτι μπηκα στο site της asus κατεβασα την τελευταια υποτιθεται εκδοχη για Update Της μητρικης αλλα το αρχειο δεν ανοιγιε που κατεβηκε απο το σαιτ ..πως θα το ανοιξω για να κανει το update?


να μην την καψω εννοεις την μητρικη η την ραμ?? παιζει να καει η μητρικη με λαθος κινηση???

update bios μην κάνεις αν δεν ξέρεις.Είναι πολύ επικίνδυνο.Αν δε φορτωθεί σωστά ή αν κοπεί το ρεύμα κλπ την κλαις τη μητρική.Δοκίμασε με τη νέα μνήμη σε διαφορετική θέση.Επίσης τσεκάρισε ότι έχει κουμπώσει σωστά.
Άλλη φορά μητρική μόνο από την gigabyte
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.598
Πόντοι
2.606
ισχυει φιλε τελευταιους μηνες μαθαινω και δεν το χω ακομα

Tυπε μην κανεις update γιατι θα μεινεις χωρις pc.

Κανε αυτο που σου ειπa με τις μνημες και αν μπει και δουλευει δε χρειαζεται κανενα update. :S :S :S
 
OP
OP
kevinslipknot173

kevinslipknot173

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2012
Μηνύματα
357
Κριτικές
4
Like
272
Πόντοι
21
οκαυ παιδες ευχαριστω πολυ προχωραω και αν εχω απορια στελνω παλι
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.598
Πόντοι
2.606
οκαυ παιδες ευχαριστω πολυ προχωραω και αν εχω απορια στελνω παλι

Τυπε οταν αλλαζεις τα dimmaκια να αποσυνδεεις για καλο και για κακο και το καλωδιο απο το τροδοφοτικο μη μας μαυρισεις στα καλα καθουμενα :S :S :S

53337674-young-man-with-funny-curly-wig-holding-electrical-cable-smoking-after-domestic-accident-with-dirty-b.jpg

 
OP
OP
kevinslipknot173

kevinslipknot173

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2012
Μηνύματα
357
Κριτικές
4
Like
272
Πόντοι
21
Τυπε οταν αλλαζεις τα dimmaκια να αποσυνδεεις για καλο και για κακο και το καλωδιο απο το τροδοφοτικο μη μας μαυρισεις στα καλα καθουμενα :S :S :S

53337674-young-man-with-funny-curly-wig-holding-electrical-cable-smoking-after-domestic-accident-with-dirty-b.jpg

χαχαχαχα οκαυ μαν ευχαριστω
 

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.707
Κριτικές
179
Like
23.694
Πόντοι
33.598
Τύπε εδώ είσαι....
 

Συνημμένα

  • Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    368,7 KB · Εμφανίσεις: 7

shaGuar

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2017
Μηνύματα
49
Like
22
Πόντοι
0
Όταν κάνεις power up το pc, το speaker της μητρικής παράγει κάποιον ήχο; Παράδειγμα 3 short beeps - 1 long beep; Επίσης, κοίταξε και αν έχεις το τελευταίο BIOS εγκατεστημένο... Λογικά, θα το βρεις στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή της μητρικής! Συνήθως, μετά από ένα flash BIOS update, η λίστα με τους υποστηριζόμενους memory vendors ανανεώνεται/αλλάζει! Just my 2 cents! :P Gl amigo!
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.820
Κριτικές
38
Like
4.780
Πόντοι
2.696
Όταν κάνεις power up το pc, το speaker της μητρικής παράγει κάποιον ήχο; Παράδειγμα 3 short beeps - 1 long beep; Επίσης, κοίταξε και αν έχεις το τελευταίο BIOS εγκατεστημένο... Λογικά, θα το βρεις στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή της μητρικής! Συνήθως, μετά από ένα flash BIOS update, η λίστα με τους υποστηριζόμενους memory vendors ανανεώνεται/αλλάζει! Just my 2 cents! :P Gl amigo!

Μερικά κουτιά δεν έχουν μεγάφωνο να ακούσεις τα μπιπ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom