Νέα

Ποια μαρκα ελαστικων αυτοκινητου ειναι καλυτερη?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gavelos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 64
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποια μαρκα ελαστικων αυτοκινητου ειναι καλυτερη

  • bridgestone

    Ψήφοι: 25 18,5%
  • michelin

    Ψήφοι: 63 46,7%
  • goodyear

    Ψήφοι: 18 13,3%
  • continental

    Ψήφοι: 40 29,6%
  • yokohama

    Ψήφοι: 4 3,0%
  • uniroyal

    Ψήφοι: 3 2,2%
  • toyo

    Ψήφοι: 8 5,9%
  • hankook

    Ψήφοι: 2 1,5%
  • dunlop

    Ψήφοι: 13 9,6%
  • sava

    Ψήφοι: 1 0,7%
  • firestone

    Ψήφοι: 1 0,7%
  • pirelli

    Ψήφοι: 25 18,5%
  • ling long

    Ψήφοι: 1 0,7%
  • αλλη..

    Ψήφοι: 3 2,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    135

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
ποια μαρκα ελαστικων θεωρείται καλυτερη σε κρατημα σε στεγνο η βρεγμενο οδόστρωμα,σε αποδοση στο φρεναρισμα στην οικονομια καυσιμου και στην χιλιομετρικη αντοχή
 

Nekrothaftis4

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2017
Μηνύματα
954
Like
79
Πόντοι
6
Οταν περισευαν τα φραγκα αγοραζα pirelli σε καθε οδοστρωμα ημουνα ευχαριστημενος.Τωρα που δεν περισσευουν τα φραγκα ευτυχως ειχε μια προσφορα ενας φιλος λαστιχας και με καβαντζωσε με μια τετραδα toyo σε καλη τιμη αλλιως βρωμα η δουλεια.Α ρε πουτανα ζωη  πως μας καταντησες
   :S :S :S :S :S :S :S :S
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
continetal,εγγυηση αν και το τελευταιο σκελος εξαρταται απο αλλους παραγοντες και οχι απο το ιδιο το λαστιχο.
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
656
Πόντοι
146
Καμία.

Το σωστό ερώτημα είναι : Ποιό είναι το καλύτερο λάστιχο (συγκεκριμένος τύπος στην συγκεκριμένη διάσταση - ΌΧΙ μάρκα γενικώς και αορίστως) για το αυτοκίνητο μου και την χρήση που θέλω στην κατηγορία τιμής που με ενδιαφέρει?

Αυτά εδώ είναι μια καλή αρχή ...



Επίσης έχε υπόψη σου τα εξής δύο βασικά αξιώματα:

1. Μπαλέτο και ορειβασία με το ίδιο ζευγάρι παπούτσια ΔΕΝ κάνεις.

2. Καλό, φθηνό και μπόλικο ΔΕΝ υπάρχει.

 

poytsoskampilo

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2016
Μηνύματα
144
Κριτικές
2
Like
336
Πόντοι
21
Eγω σε ατυτοκινητο και μοτο βαζω michelin και ειμαι ικανοποιημενος στους δρομους της Αθηνας
 

MAD MAX(1)

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2005
Μηνύματα
709
Κριτικές
9
Like
367
Πόντοι
26
Δεν υπαρχει συγκεκριμένη μαρκα. Μοντελο με μοντελο αλλαζει η συμπεριφορά.. Αναλογα τι ζητας. Πχ απιστευτο ηταν το Bridgestone potenza S02 pole position, αλλα ο αντικαταστατης του S03 ηταν για τα μπαζα στην ελληνική ασφαλτο...
 
OP
OP
gavelos

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
εγω ειχα bridgestone turanza πολύ σκληρα ελαστικα και αργουσαν να ζεσταθουν συν ότι στα 4 χρονια ξεραθηκαν τελειως.
μετα εβαλα uniroyal καλα στην αρχη αλλα μετα από 40.000 χιλιόμετρα γλιστρουσαν ιδιως στο βρεγμενο δρομο.
μετα εβαλα continental contipremiun 5 φοβερο κρατημα ποτε δεν με προδωσε και ειχε κρατημα και στα 55.000 χιλ.
τωρα εβαλα Goodyear performance  για αρχη καλα δειχνουν μετα θα δουμε.
 

Επισκέπτης
Πριν 3-4 χρόνια που έψαχνα για το SUV που έχω, ο λαστιχάς μου είχε προτείνει αυτά
Μπορεί να μην είναι τα κατάλληλα για το Ελλαδιστάν, άλλα με είχε εντυπωσιάσει ο σχεδιασμός (μισό καλοκαιρινό μισό χιονιού) και ήμουν στο τσακ να τα βάλω παρότι ήταν σχετικά ακριβά, άλλα ήθελαν παραγγελία κλπ
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.148
Κριτικές
171
Like
20.206
Πόντοι
33.988
Εγω  pirelli p zero nero gt

205 45 17

Καλο
 

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
Οι περισσότεροι κατασκευαστές αυτοκινήτων έχουν κάποιες εταιρίες ελαστικών που προτείνουν. Επίσης, μερικές εταιρείες ελαστικών, παράγουν ελαστικά για συγκεκριμένα μοντέλα αυτοκινήτων.

Εγώ είχα Michelin καλοκαιρινά και χειμωνιάτικα και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Τώρα έχω Continental όπου επίσης δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

Αυτό που έχω να καταθέσω από προσωπική εμπειρία, καλοκαιρινό λάστιχο στο χιόνι είναι παγοπέδιλο. Παρ'ότι το αυτοκίνητό μου έχει τετρακίνηση, δεν έκανε καμία διαφορά. Με το που τα άλλαξα και έβαλα τα χειμερινά, συμπεριφερόταν σαν τρένο.
 

Johnny Red

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2011
Μηνύματα
655
Κριτικές
10
Like
113
Πόντοι
236
Εγώ μετά από αρκετό ψάξιμο και ερωτήσεις,έβαλα Goodyear Efficientgrip Performance.
Πολύ ευχαριστημένος αν και χρειάστηκε λίγος χρόνος να συνηθίσω την κύλιση που απέκτησε το αυτοκίνητο όταν σήκωνα το πόδι από το γκάζι.Δεν κόβει καθόλου ταχύτητα  τουλάχιστον για 100-150 μέτρα.Στο βρεγμένο δεν καταλαβαίνουν ΤΙΠΟΤΑ!!!
Και να σκεφτείς ότι είχα Toyo all weather!
ΑΝ θες μόνο αντοχή σε φθορά και χρόνο,τα Matador είναι μονόδρομος.
Η επιλογή των ταξιτζήδων.....
 

MAD MAX(1)

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2005
Μηνύματα
709
Κριτικές
9
Like
367
Πόντοι
26
NA ΔΙΑΛΕΓΕΤΕ λαστιχα με βαση το δεικτη ταχυτητας(αναλογος της τελικης του αυτοκινητου).κ να προσεχετε 3 βασικα στο πλαι.
1.threadwear οσο πιο μικρο νουμερο τοσο πιο πολυ βεντουζαρει το πελμα(κ τρωγεται σε πιο γρηγορα)
2.Τemperature(AA-A κλπ)απο το ΑΑ προς το χειροτερο(ποσο γρηγορα ζεσταινεται)
3.traction (AA-A ΚΛΠ)(Κρατημα στο βρεμενο)
κ ΝΑ αποφευγετε τα'οικολογικα"
 

KINDEREKPLIXI_@1976

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2014
Μηνύματα
872
Like
916
Πόντοι
86
Εγώ μετά από αρκετό ψάξιμο και ερωτήσεις,έβαλα Goodyear Efficientgrip Performance.
Πολύ ευχαριστημένος αν και χρειάστηκε λίγος χρόνος να συνηθίσω την κύλιση που απέκτησε το αυτοκίνητο όταν σήκωνα το πόδι από το γκάζι.Δεν κόβει καθόλου ταχύτητα  τουλάχιστον για 100-150 μέτρα.Στο βρεγμένο δεν καταλαβαίνουν ΤΙΠΟΤΑ!!!
Και να σκεφτείς ότι είχα Toyo all weather!
ΑΝ θες μόνο αντοχή σε φθορά και χρόνο,τα Matador είναι μονόδρομος.
Η επιλογή των ταξιτζήδων.....

Τα έχω βαλει στο tuscon μου.... Τα καλυτερα που είχα ποτε...
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.820
Κριτικές
38
Like
4.777
Πόντοι
2.696
Michelin crossclimate.Τα έχω 2 χρόνια.Ανεβαίνουν Παρνασσό και Καλάβρυτα σαν χειμερινά.Ούτε αλυσίδες ούτε τίποτα.Στο στεγνό φανταστικά.Στο βρεγμένο πάρα πολύ καλά.Αντοχή δεν ξέρω,αλλά τώρα έχουν 27000χλμ και είναι μια χαρά.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
εγω ειχα bridgestone turanza πολύ σκληρα ελαστικα και αργουσαν να ζεσταθουν συν ότι στα 4 χρονια ξεραθηκαν τελειως.
μετα εβαλα uniroyal καλα στην αρχη αλλα μετα από 40.000 χιλιόμετρα γλιστρουσαν ιδιως στο βρεγμενο δρομο.
μετα εβαλα continental contipremiun 5 φοβερο κρατημα ποτε δεν με προδωσε και ειχε κρατημα και στα 55.000 χιλ.
τωρα εβαλα Goodyear performance  για αρχη καλα δειχνουν μετα θα δουμε.
γιατι αυτοκινητο μλας τυπε γιατι η αληθεια ειναι οτι η ερωτηση,παρολο που εχει απαντηθει απο καμποσους,ειναι λιγο ασαφης.
 

karamba

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιουλ 2009
Μηνύματα
559
Like
9
Πόντοι
6
Απλα μαστορα να ξερεις οτι η goodyear-dunlop εχει παγκοσμιως τα περισσοτερα κεντρα εξελιξης-και στην Ελλαδα! Αναφερω Ελλαδα γιατι οι δρομοι μας ειναι σκατα. Οποτε κι αν θες κατι πιο φτηνο, η sava ανηκει στην goodyear...
 

rodriguez96

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
5.977
Κριτικές
32
Like
7.273
Πόντοι
9.896
εξαρτάται το αυτοκίνητο και την χρήση στο δικό μου παλιά είχα michelin pilot sport καλά ήταν και την michelin την έχω για καλή εταιρία, φοράω και στη μηχανή michelin. Αλλά μετά δοκίμασα Goodyear Eagle F1 Asymmetric και είμαι ευχαριστημένος από κράτημα, διάρκεια κλπ
 

diomides

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2009
Μηνύματα
9.815
Κριτικές
1
Like
153
Πόντοι
166
απλα μη βαλει κανεις sava

τραγικα
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.831
Πόντοι
6.796
Εβαλα Dunlop στο αμαξι και ειμαι ευχαριστημένος..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom