Νέα

Προσοχή!!!! Η ΠΟΥΣΤΡΑ COSMOTE χρεώνει SMS που στέλνει για διαγωνισμούς!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Διαγόρας
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 52
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Εδώ και ενάμισι μήνα λαμβάνω ενοχλητικότατα sms από το 54444 της COSMOTE για να απαντησω σε ερωτήσεις και να συμμετάσχω σε διαγωνισμούς.Τρία SMS την κάθε φορά στέλνουν από ΥΠΠ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΖΕ, γράφει στην ανάλυση κλήσεων.Δεν δινω τον αριθμό κινητού ποτέ στο internet!!!
Τα διαγράφω αμέσως. Δεν γράφτηκα ποτέ σε καμμία μα σε καμμία υπηρεσία της COSMOTE!!!!
Δεν έστειλα ποτέ sms!!!!
Μου χρεώνουν 2,084 ευρώ για κάθε sms που μου έστειλαν οι πούστηδες!!!! Αυτοί στέλνουν sms, EMENA χρεώνουν!!!!
Σύνολο 40 ευρώ περίπου!!!!  Που αφαίρεσαν από το υπόλοιπο αξίας του κινητού μου!!!!

Επικοινώνησα και ζήτησα εντόνως επιστροφή του ποσού των 40 ευρώ.
Μου είπαν να πάω σε ένα κατάστημα  COSMOTE η ΓΕΡΜΑΝΟΣ για να κάνω αίτηση με την οποία θα διατύπωνω τις αντιρρήσεις μου!!!!!
[size=20pt]ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ  ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ  ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ!!!![/size]
 
OP
OP
Δ

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Όποιοι ξέρουν, ας μου πουν πως να αντιμετωπίσω το θέμα γιατί τα έχω πάρει άσχημα!!!!
 

kavlouris

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2006
Μηνύματα
11
Like
2
Πόντοι
0
Φίλε την έχω πατήσει και εγώ. Καλείς την εξυπηρέτηση πελατών και ζητάς να σου κάνουν φραγή για 5ψήφια νούμερα.Τα λεφτά σου δεν πρόκειται να τα πάρεις πίσω αλλά δεν θα την ξαναπατήσεις.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.712
Πόντοι
1.306
Εδώ και ενάμισι μήνα λαμβάνω ενοχλητικότατα sms από το 54444 της COSMOTE για να απαντησω σε ερωτήσεις και να συμμετάσχω σε διαγωνισμούς.Τρία SMS την κάθε φορά στέλνουν από ΥΠΠ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΖΕ, γράφει στην ανάλυση κλήσεων.Δεν δινω τον αριθμό κινητού ποτέ στο internet!!!
Τα διαγράφω αμέσως. Δεν γράφτηκα ποτέ σε καμμία μα σε καμμία υπηρεσία της COSMOTE!!!!
Δεν έστειλα ποτέ sms!!!!
Μου χρεώνουν 2,084 ευρώ για κάθε sms που μου έστειλαν οι πούστηδες!!!! Αυτοί στέλνουν sms, EMENA χρεώνουν!!!!
Σύνολο 40 ευρώ περίπου!!!!  Που αφαίρεσαν από το υπόλοιπο αξίας του κινητού μου!!!!

Επικοινώνησα και ζήτησα εντόνως επιστροφή του ποσού των 40 ευρώ.
Μου είπαν να πάω σε ένα κατάστημα  COSMOTE η ΓΕΡΜΑΝΟΣ για να κάνω αίτηση με την οποία θα διατύπωνω τις αντιρρήσεις μου!!!!!
[size=20pt]ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ  ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ  ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ!!!![/size]

φωτοτυπία τον λογαριασμό και καταγγελία στην ΕΕΤΤ
 

Mixanodigos

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2012
Μηνύματα
366
Κριτικές
9
Like
114
Πόντοι
1
Φίλε την έχω πατήσει και εγώ. Καλείς την εξυπηρέτηση πελατών και ζητάς να σου κάνουν φραγή για 5ψήφια νούμερα.Τα λεφτά σου δεν πρόκειται να τα πάρεις πίσω αλλά δεν θα την ξαναπατήσεις.
Αυτό που λέει ο kavlouris να κάνεις φίλε...
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.742
Κριτικές
6
Like
3.400
Πόντοι
736
Εδώ και ενάμισι μήνα λαμβάνω ενοχλητικότατα sms από το 54444 της COSMOTE για να απαντησω σε ερωτήσεις και να συμμετάσχω σε διαγωνισμούς.Τρία SMS την κάθε φορά στέλνουν από ΥΠΠ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΖΕ, γράφει στην ανάλυση κλήσεων.Δεν δινω τον αριθμό κινητού ποτέ στο internet!!!
Τα διαγράφω αμέσως. Δεν γράφτηκα ποτέ σε καμμία μα σε καμμία υπηρεσία της COSMOTE!!!!
Δεν έστειλα ποτέ sms!!!!
Μου χρεώνουν 2,084 ευρώ για κάθε sms που μου έστειλαν οι πούστηδες!!!! Αυτοί στέλνουν sms, EMENA χρεώνουν!!!!
Σύνολο 40 ευρώ περίπου!!!!  Που αφαίρεσαν από το υπόλοιπο αξίας του κινητού μου!!!!

Επικοινώνησα και ζήτησα εντόνως επιστροφή του ποσού των 40 ευρώ.
Μου είπαν να πάω σε ένα κατάστημα  COSMOTE η ΓΕΡΜΑΝΟΣ για να κάνω αίτηση με την οποία θα διατύπωνω τις αντιρρήσεις μου!!!!!
[size=20pt]ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ  ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ  ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ!!!![/size]

Και εμένα που έχω Q που ανήκει πλέον στην wind, μου είχανε στείλει τέτοια μηνύματα , επίσης ούτε εγω είχα δώσει τον αριθμό μου πουθενά , με φραγή που έκανα στα πενταψήφια έλυσα κι εγω το πρόβλημα. Νομίζω οτι αν δεν έχεις κάρτα μέσα επίσης δεν κινδυνεύεις (δεν ξέρω αν μπορούνε να στο πάνε -6 ευρώ) αλλά όπως και να χει με φραγή είσαι σίγουρα εντάξει.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.661
Κριτικές
11
Like
12.480
Πόντοι
5.060
Την έχω πατήσει κι εγώ. Ευτυχώς έχω καρτοκινητό και δεν πρόλαβαν να με χρεώσουν παραπάνω. 1-2 χρονοκάρτες μου τις έχουν φάει όμως.
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Εδώ και ενάμισι μήνα λαμβάνω ενοχλητικότατα sms από το 54444 της COSMOTE για να απαντησω σε ερωτήσεις και να συμμετάσχω σε διαγωνισμούς.Τρία SMS την κάθε φορά στέλνουν από ΥΠΠ ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΖΕ, γράφει στην ανάλυση κλήσεων.Δεν δινω τον αριθμό κινητού ποτέ στο internet!!!
Τα διαγράφω αμέσως. Δεν γράφτηκα ποτέ σε καμμία μα σε καμμία υπηρεσία της COSMOTE!!!!
Δεν έστειλα ποτέ sms!!!!
Μου χρεώνουν 2,084 ευρώ για κάθε sms που μου έστειλαν οι πούστηδες!!!! Αυτοί στέλνουν sms, EMENA χρεώνουν!!!!
Σύνολο 40 ευρώ περίπου!!!!  Που αφαίρεσαν από το υπόλοιπο αξίας του κινητού μου!!!!

Επικοινώνησα και ζήτησα εντόνως επιστροφή του ποσού των 40 ευρώ.
Μου είπαν να πάω σε ένα κατάστημα  COSMOTE η ΓΕΡΜΑΝΟΣ για να κάνω αίτηση με την οποία θα διατύπωνω τις αντιρρήσεις μου!!!!!
[size=20pt]ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ  ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ  ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ!!!![/size]
Φωτοτυπια και Συνηγορο του Πολιτη.

 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.661
Κριτικές
11
Like
12.480
Πόντοι
5.060
Συνήθως σε τέτοιες "συνδρομές" γράφεσαι αν σε μια άκυρη σελίδα στο ίντερνετ βάλεις τον αριθμό σου, για να σου δώσουν τη δυνατότητα να κατεβάσεις μια ταινία ή ό,τι άλλη παπαριά. Οπότε προσοχή.
 

Scalp36

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
123
Κριτικές
6
Like
83
Πόντοι
1
To 54444 είναι μια εταιρεία Dimoco europe. Αρα μήνυμα μπορείς να χρεωθείς, είτε έχεις Cosmote, είτε Vodafone, είτε WIND κλπ. Και αυτή και όλες οι αντίστοιχες (γιατί δεν είναι μόνο το 54444), λειτουργούν στα όρια της νομιμότητας, που σημαίνει και να τις κυνηγήσουμε, θα βρεθεί το αρχικό SMS μέσω του οποίου υποτίθεται κάναμε αποδοχή της συνεργασίας.

Μόνη λύση η άμεση κλήση στον πάροχο (Vodafone, Wind, Cosmote) για διακοπή λήψης μηνυμάτων προς αυτούς.
 
OP
OP
Δ

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Συνήθως σε τέτοιες "συνδρομές" γράφεσαι αν σε μια άκυρη σελίδα στο ίντερνετ βάλεις τον αριθμό σου, για να σου δώσουν τη δυνατότητα να κατεβάσεις μια ταινία ή ό,τι άλλη παπαριά. Οπότε προσοχή.
Φίλε μου, ΠΟΤΕ δεν βάζω τον αριθμό κινητού μου στο ιντερνετ.Είμαι πολύ προσεκτικός.Απο μόνοι τους έκαναν οτι έκαναν.

[size=20pt]ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΟΙ  ΠΟΥΣΤΗΔΕΣ ΤΗΣ ΑΜΑΖΕ, TRIVΙCELL, COSMOTE ΚΑΙ ΝΑ TOYΣ ΦΑΝΕ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ!!!![/size]
 
OP
OP
Δ

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
ΤΟ ΜΕΓΑ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΗΣ TRIVICELL (διάβασε το πριν πέσεις θύμα)


Χορός εκατομμυρίων ευρώ έχει στηθεί μπροστά στα μάτια μας με θύματα χιλιάδες ανυποψίαστους χρήστες του INTERNET. Έπεσα θύμα και ο ίδιος χθες 6/9/2013 για δεύτερη φορά. Την πρώτη φορά υπερνίκησε το σύνδρομο του νεοέλληνα μέσα μου και αφού είπα τα γνωστά και εμετικά “Ωχ αδελφέ” και “Δεν βαριέσαι” το άφησα να περάσει χωρίς να κάνω φασαρία. Το ποσό που σου κλέβουν δεν είναι μεγάλο αλλά αν αναλογιστείς ότι καθημερινά πέφτουν θύματα εκατοντάδες ή και χιλιάδες μπορείς τότε να φανταστείς για πόσα εκατομμύρια ευρώ μιλάμε που ανάθεμα με αν φορολογούνται κιόλας…

Σε πάρα πολλά sites υπάρχουν παραπλανητικές διαφημίσεις που σε καλούν να λάβεις μέρος σε κάτι (πχ έρευνα, διαγωνισμό) με την ελπίδα να κερδίσεις κάτι άλλο. (πχ δωροεπιταγή, προϊόν). Η αλήθεια είναι ότι απλά σου ανοίγουν το πορτοφόλι και σου κλέβουν ένα μικρό ποσό χωρίς καν να το καταλάβεις.


Πρόκειται για μέγα σκάνδαλο και απορώ που είμαι ο πρώτος που γράφω για αυτό. Τι γίνεται;
Τσεκάροντας κάτι προσωπικό μου στο freepen.gr, είδα την καταχώρηση του ιστότοπου Agiaparaskevi-Guide.gr. Αφού μένω και Χολαργό, σκέφτηκα να το επισκεφθώ και να βοηθήσω και εγώ όπως μπορώ την κίνηση για την τοπική μας αγορά και ενημέρωση.
Όταν είδα τα περιεχόμενα, έπεσα σε μια (υποτίθεται) έρευνα για καταναλωτές η οποία συνόδευε πολλές σελίδες σε διαφορετικά μέρη. Το μόνο που διευκρίνιζε ήταν πως θα μπορούσα να κερδίσω μια δωροεπιταγή 850 ευρώ για σούπερ μάρκετ, καμία νύξη για οτιδήποτε άλλο. Η καταχώρηση άρχιζε με το εξόχως παραπλανητικό “Αγαπητέ Χρήστη”. (Δες φωτό) Μόλις ολοκλήρωσα την έρευνα δίνοντας και το κινητό μου τηλέφωνο, κατάλαβα την παγίδα, την μπλόφα, το σκάνδαλο! Το κατάλαβα με ένα sms…
Άθελα μου, χωρίς να το γνωρίζω, έγινα ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ σε μια εταιρία ληστών που με χρέωναν 6,21 ευρώ για 6 sms. (όνομα εταιρίας: TRIVICELL) Αν έχει χρεωθεί αυτό το ποσό στο λογαριασμό μου, θα πάω στην ένωση προστασίας καταναλωτών και αν γίνεται στα δικαστήρια και όπου αλλού είναι δυνατόν. Είναι ΝΤΡΟΠΗ να φιλοξενούνται απατεώνες σε οποιοδήποτε είδους site.
Μέσα σε δύο λεπτά είχα φροντίσει να διαγραφώ από το ληστρικό αυτό software. Αλλά μέσα στα δύο λεπτά έλαβα 5 sms! Οι γελοίοι! Αν τόλμησαν και με χρέωσαν θα τα πάρω άσχημα. (Που θα με χρεώσαν 100% δηλαδή) Άι σιχτίρ κωλόελλάδα, αφήνεις τα καθίκια να πλουτίζουν ανενόχλητα και σε εμάς έχεις αλλάξει τον αδόξαστο! Νισάφι επιτέλους!
Φυσικά προτού γράψω το παρόν, έγραψα πρώτα στο agiaparaskevi-guide.gr. Έλαβα πολύ γρήγορα απάντηση από που νομίζετε; Από το freepen.gr.
Η απάντηση είχε τίτλο “ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΣΤΟ AGIAPARASKEVI-GUIDE.GR‏” και έγραφε τα εξής:
ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΩΣΤΑ.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΠΑΤΗΣΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΗΣ GOOGLE. ΣΕ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ. ΕΧΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ PAY PER CLICK.
ΑΛΛΕΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ, ΑΛΛΕΣ ΣΕ ΑΛΛΟΝ Κ.Ο.Κ.
ΜΠΟΡΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙΣ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ. ΑΛΛΑ Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΟΥ. ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΤΗ ΘΕΩΡΩ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ.
Για να είμαι δίκαιος δίνω και την δική μου απάντηση:
“Αν έχω και εγώ τέτοιες απατεωνιές είμαι το ίδιο ένοχος λοιπόν γιατί δεν μασάω τα λόγια μου. Ποιον πρέπει να μηνύσω λοιπόν αν όντως έχω χρεωθεί; Την google; Εσύ θα ξέρεις να μου πεις. Η διαφήμιση πάντως φαίνεται να είναι μέρος της σελίδας του agiaparaskevi-guide.gr. Την έχω ανοιχτή τόση ώρα και “φορτώνω”. Και το κείμενο ξεκινάει ως εξής: “Αγαπητέ χρήστη…” .100% παραπλανητικό αν όντως εσείς δεν καρπώνεστε τίποτα από αυτήν την ιστορία. Δεν θα κάνω καμία κίνηση πάντως μέχρι να ανακαλύψω τι συμβαίνει αφού μου λες ότι δεν είναι δική σας καταχώρηση.”
Δεν έχει νόημα να σας κάνω paste τα υπόλοιπα μυνήματα αλλά είναι στην διάθεση σας.

Δεν θέλω να παίρνω αποφάσεις εν θερμώ αλλά τα έχω πάρει άσχημα.
Θα μου πεις τώρα για έξι ευρώ; Ε ναι για έξι ευρώ!!! Η κοροϊδία είναι κοροϊδία!
Είναι η δεύτερη φορά που την παθαίνω από την εν λόγω εταιρία. (TRiVICELL)

Προς το παρόν ο μέγα ένοχος και ληστής είναι η TRIVICELL. Τι ευθύνες έχουν το agiaparaskevi-guide.gr και το freepen.gr δεν μπορώ να το γνωρίζω από τώρα. Προφανώς υπάρχουν πολλά sites που ανέχονται την παρουσία τέτοιων καταχωρήσεων στις σελίδες τους αλλά δεν γνωρίζω ούτε κατά πόσο ωφελούνται ούτε αν φέρουν ευθύνη.
Αν επισκεφτείτε το θα φρίξετε! Μεταξύ των άλλων γράφει:
• Η προώθηση πρέπει να γίνεται αποκλειστικά σε κατόχους ελληνικών κινητών (Clickbanner).
• Οι Affiliates απαγορεύεται να κάνουν ‘brand bidding’ σε keywords που περιέχουν τη λέξη Trivicell, οποιοδήποτε misspelling ή παρεμφερείς όρους (Forestview).
• Οι affiliates δεν μπορούν στις καμπάνιες σε μηχανές αναζήτησης, online directories, online databases και άλλα μέσα που βασίζονται σε Paid Performance Marketing/ PPC να χρησιμοποιήσουν ως display URL το TriviCell, Blinko, Blinko Gold ή οποιοδήποτε συναφή όρο (Clickbanner).
Για να το κάνω πιο λιανά: Οι Affiliates είναι ουσιαστικά τα sites πελάτες της TRIVICELL. Αυτό που λένε οι παραπάνω όροι είναι ότι οι λωποδύτες θα κλέβουν μόνο όσους έχουν κινητό τηλέφωνο, ότι τα sites απαγορεύται ρητά να αναφέρουν το όνομα του μέγα κλέφτη και ότι γενικά θα πρέπει να αποσιωπάται ρητά η κάθε αναφορά με οποινδήποτε τρόπο στην TRIVICELL.
Γεγονός είναι ότι αν, ας πούμε, 100 άνθρωποι, έλαβαν σήμερα μέρος σε αυτή την απατεωνιά η TRIVICELL έβγαλε από το πουθενά πάνω από 600 ευρώ!!!  Αν “τρέχουν” δε ας πούμε σήμερα 10 τέτοιες “έρευνες” ή διανωνισμοί τότε η TRIVICELL και οι Affiliates της θα καθαρίζουν πάνω από 6000 ευρώ ημερησίως!!! Αίσχος!!! Ντροπή!!! Αηδία!!! Σίχασιά!!!

Μόλις έψαξα στο google για αυτή την κωλοεταιρία και διάβασα εκτός του γνωστού, ότι μαδάει ανύποπτους χρήστες, και το εξής: Η TRIVICELL ανήκει στην Cellon Ltd, εταιρία που έχει, τώρα, την έδρα της στην HaYetsira 29, 52521 Ramat Gan, Ισραήλ. Στην ελληνική επικράτεια οι υπηρεσίες παρέχονται από την WIN ΑΕ που εδρεύει στο Μαρούσι Αττικής, οδός Σωρού, αρ. 22. Δηλαδή αγαπητέ εργαζόμενε και καρπαζοεισπράκτορα πάει μακρυά η βαλίτσα.
Αυτό που με έκανε να ανατριχιάσω είναι η σχεδόν πλήρη απουσία σχολίων, καταγγελιών, παρατηρήσεων, επισημάνσεων γύρω από την TRIVICELL. Το Google πάντα μου βγάζει στοιχεία για ότι ψάχνω, εδώ σχεδόν τίποτα. Θέλω να ξέρω τι “παίζει”.
Παρακαλώ αν έχετε ανάλογες εμπειρίες με την εν λόγω εταιρία επικοινωνήστε μαζί μου γιατί θα κινήσω γη και ουρανό να μάθω τι συμβαίνει.
Ρε κωλοκράτος! Ρε αλήτες! Σεβαστείτε μας λίγο, προστατέψτε μας από τους απατεώνες! Βάλτε σκληρούς όρους στις παραπλανητικές διαφημήσεις!
Αγαπητέ χρήστη του internet εδώ κάτι βρομάει πολύ… Πολύ μυστικότητα, πολύ περίεργες κινήσεις, πολλά κέρδη από το πουθενά… Τι γίνεται;

πηγη/kostasoutsider.wordpress.com.
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
15.534
Κριτικές
190
Like
47.893
Πόντοι
41.443
νομιζω μια αιτηση προς τον παροχο του καθενος,υπαγωγης στο μητρωο του αρθρου 11 λυνει καθε προβλημα ενοχλητικων-διαφημιστικων κλησεων και sms απο καθε εταιρεια.
το εχω εφαρμοσει εδω και χρονια και κατα 99,9% δεν λαμβανω πλεον ουτε κλησεις σε σταθερο ή κινητο ουτε sms τετοιου ειδους.
 
OP
OP
Δ

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
γιώργος είπε...
Την πάτησα κι εγώ πριν από ε΄να περίπου μήνα φίλε μου, κι άκρη δεν έβγαλα ακόμη με τους απατεώνες αυτούς. Ήταν μια διαφήμιση στο facebook για έρευνα supermarket,όπου στο τέλος του ερωτηματολόγιου είχε και κλήρωση δωροεπιταγής με τον αριθμό του κινητού. Έχω καρτοκινητό και βάζω μόνο 5€ τη φορά. Μου πήραν μέχρι τώρα τρεις κάρτες! Παρόλο που την 1η φορά έστειλα μύνημα ακύρωσης, την 2η μίλησα με τη wind και μπλόκαραν τα ¨μυνήματα " από το 54444 της trivicell, και τώρα την 3η φορά μου ήρθε μύνημα από το 54578 με τις ίδιες χρεώσεις...Από τη wind μου είπαν ότι την εταιρία στην Ελλάδα την έχει η ΑΜΑΖΕ, Λ.Αμφιθέας 118, Π.Φαληρο.
9 Φεβρουαρίου 2014 - 11:57 π.μ.

Γιάννης Κεφαλάς είπε...
Χαίρεται 24/02/2014 έλαβα τον λογαριασμό του κινητού μου από την εταιρεία COSMOTE και βλέπω ότι έχω χρεωμένα 31 SMS από ΥΠΠ τρίτων με το ποσό των 52.00 ΕΥΡΩ +Φ.Π.Α Το πρώτο που σκέφτηκα να κάνω ήτανε να πάω σε ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας για να ρωτήσω πως γίνανε αυτά τα 31 SMS Ψάχνοντας ανακαλύψαμε ότι τα μηνύματα, μου ερχότανε στο κινητό από τα πενταψήφια νούμερα 54444,54354,54578,54254 και που ανήκουν στις εταιρείες TRIVICELL, BLINKO η χρέωση όμως γινότανε στον λογαριασμό μου. Ζήτησα να μου γίνει φραγή σε εισερχόμενα μηνύματα από πενταψήφιους αριθμούς ζήτησα επίσης να δούμε τους αναλυτικούς λογαριασμούς για να είμαι σίγουρος ότι εγώ δεν απάντησα στα μηνύματα που μου έστελναν οι εταιρείες .Προσπαθώ να επικοινωνήσω με τις εταιρείες όταν απαντάνε στα τηλέφωνα μου ζητάνε να τους δώσω το τηλέφωνο μου για να μου απαντήσουν ,Προσπαθώ να επικοινωνήσω με τα γραφεία του συνηγόρου καταναλωτή δυστυχώς δεν μπόρεσα ακόμη να έχω επικοινωνία Παρακαλώ εάν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες οδηγίες γιατί με τέτοια κρίση που ζούμε να μπορούν κάποιοι να θησαυρίζουν με την ανοχή του κράτους. Δικαιολογημένα γιατί και το ίδιο το κράτος είναι ένας νόμιμος ληστής .Οι εκπρόσωποι του κράτους το μόνο τους ενδιαφέρει να μην φύγουν από την βουλή .Ο υπόλοιπος κόσμος να πάει να πνιγεί, αφού πρώτα τους βάλει στην βουλή Ευχαριστώ ΓΙΑΝΝΗΣ
26 Φεβρουαρίου 2014 - 6:00 μ.μ.

Ανώνυμος είπε...
Μπειτε σαυτη τη διευθυνση και καντε διαγραφη .
υπαρχουν τρεις τροποι με τον τελευταιο να ειναι ο πιο σιγουρος..περνετε τηλ την ιδια εταιρια μιλατε με εκπροσωπο οπου σας διαγραφει απο τη συνδρομη και του ριχνετε ενα βρισιδι ..ετσι για το γαμωτο.ΝΤΡΟΠΗ.
30 Ιουνίου 2014 - 1:49 μ.μ.

Gnsd45 είπε...
Επεσα κι εγω θυμα αυτης της απατης, τους πηρα τηλεφωνο για διαγραφη λογαριασμου και τους σκυλοβρισα κι ολας. Η καριολα στο τηλεφωνο ομως ειπε οτι δεν ευθυνονται γιατι με ειχαν προηδοποισει ηδη για την χρεωση. Τι παιζει, μου χε βγει θυμαμαι στο ακυρο σε ενα παραθυρο στο google και δεν παρατηρησα πουθενα να γραφει τιποτα για αυτην την χρεωση. Μηπως απλα εγω δεν το παρατηρησα η εννοουσε οτι η συνθηκη αυτη αναφεροταν στους ορους χρησης στην ιστιοσελιδα τους που και καλα θα πρεπε να το διαβασω απο κει πρωτα? Περα απ αυτο, υπαρχει κατι που μπορω να κανω για τα 10 μηνυματα που μου χρεωσαν χωρις εγω να το ξερω η απλα αποδεχομαι οτι με απατησαν και δεν κανω τιποτα? Ευχαριστω προκαταβολικα. 30 Ιανουαρίου 2015 - 12:59 μ.μ.

Ανώνυμος είπε...
την πατησα κ εγω στις 21/01/2015 και οταν εβαλα καρτα στο κινητο ειδα ξαφνικα μια χρεωση γυρω στα 5-6 ευρω. σημερα εστειλα μειλ με το κινητο μου στη διευθυνση csupport@amaze.gr. με αυτον τον τροπο με διαγραφει ή κ την επομενη φορα που θα βαλω καρτα θα με χρεωσει; αν παρω τηλεφωνο στο 8017007675 θα υπαρχουν χρεωσει στο σταθερο; 3 Φεβρουαρίου 2015 - 12:39 π.μ.

Ανώνυμος είπε...
THN ΠΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ 17/2/2015 ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΧΡΕΩΣΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΛΙΣ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΡΤΑ ΣΩΣΤΑ ΑΜΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΠΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ..18 Φεβρουαρίου 2015 - 1:10 μ.μ.

Nikiforos είπε...
Δεν ξέρω ακριβώς πως τα παίρνουν, αλλά όλες οι εταιρίες αυτού του είδους είναι συγκοινωνούντα δοχεία. 18 Φεβρουαρίου 2015 - 2:50 μ.μ.

Ανώνυμος είπε...
Δεν καταλαβαίνω γιατί κανείς δεν τα βάζει με τους παρόχους που επιτρέπουν να υπάρχουν τέτοιες κερκόπορτες. Απευθυνόμενος στην Cosmote έλαβα την εκπληκτική απάντηση ότι είχε γίνει δικαστήριο το 2013 και η Cosmote ισχυρίστηκε ότι δεν μπορούσε να βάλει τέτοιες φραγές γιατί... θα υστερούσε έναντι του ανταγωνισμού. Απευθύνθηκα στο ΚΕΠΚΑ και προτίθεμαι να συμβάλω σε ομαδική μήνυση κατά της Cosmote γιατί χωρίς τη βοήθειά της δεν θα την είχα πατήσει. Όλοι εδώ βρίζετε την Trivicell και τον κάθε απατεώνα, όταν είναι προφανές ότι συνεργάζεται άψογα με τους παρόχους. Ο εύκολος στόχος είναι οι πάροχοι. Στο Βέλγιο είχε γίνει τηλεοπτική απάτη και σε 1 βδομάδα ψηφίστηκε νόμος. Εδώ χρόνια τώρα τίποτα. 27 Φεβρουαρίου 2015 - 4:11 μ.μ.

ΠΑΛΙΟΥΡΓΙΩΤΗΣ είπε...
ΤΗΝ ΠΆΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΏ ΘΑ ΚΆΝΩ ΕΓΓΡΑΦΉ ΚΑΤΑΓΓΕΛΊΑ ΜΕΣΏ ΚΕΠ ΣΤΟ ΣΥΝΉΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΉ ΕΠΙΣΗΣ ΈΣΤΕΙΛΑ ΜΉΝΥΜΑ ΜΕΣΏ ΤΟΥ csupport@amaze.gr ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ email τα εξης ΠΑΡΑΚΑΛΆΩ ΝΑ ΓΙΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΜΗΝΥΜΆΤΩΝ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ..... ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΧΡΕΩΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΣΑ
ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΥΠΗΡΞΑ ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΚΑΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙΧΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΗ ΧΡΕΩΣΗ
ΠΑΡΑΚΑΛΏ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΈΨΕΤΕ ΤΑ ΜΈΧΡΙ ΤΏΡΑ ΠΟΣΆ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΡΕΏΘΗΚΑΝ MEΣΩ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΊΑ COSMOTE ΣΤΗΝ ΟΠΟΊΑ ΕΊΜΑΙ ΠΕΛΑΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΆ ΤΗΣ ΟΠΟΊΑ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΡΈΦΕΤΕ Η ΚΑΤΑΓΓΕΛΊΑ
ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΑΛΘΗΚΕ ΜΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΚΕΠ0548 ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΧΡΕΩΣΗΣ ΣΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ 8 Μαρτίου 2015 - 10:51 π.μ.

eva tsiliakou είπε...
μόλις την πάτησα κι εγω......έστειλα όμως καταγγελία στο [size=20pt]11012@hellenicpolice.gr [/size]Στο μήνυμά μου αναφέρομαι και στην ιστοσελίδα σας για να τους δείξω ότι δεν είναι καινούριο πρόβλημα 17 Μαρτίου 2015 - 4:52 μ.μ.

ΕΥΗ ΜΑΝΤΡΑΖΗ είπε...
Το ίδιο πρόβλημα κ εμείς με χρέωση 25 περίπου ευρώ ανάγκη μηνα κ για διάστημα τριων μηνών απο την εταιρεία amaze σε ....συνεργασία με την cosmote. Κάναμε αίτημα αμφισβήτησης λογαριασμού καθώς κ φραγή εισερχομενων πενταψηφιων.
Μόλις προχθές μας απάντησε η cosmote οτι πρεπει το ποσο να πληρωθεί,δεν εμπλέκεται κ πως ενεργοποίησα με την υπηρεσία τον Ιανουάριος 2015 μεσω Internet!!!(θα τρελαθούμε τελείως δηλαδη!!).
Δεν πρόκειται να τ αφήσω έτσι.Καταγγελια στο συνήγορο κ όπου αλλού εναντίον της εταιρείας κ της cosmote φυσικά.
Κ ...κοινοποίηση μεσω fb ....μια ωραια δυσφήμηση δηλαδη.15 Μαΐου 2015 - 12:57 π.μ.


Στε Λού είπε...
Το ιδιο την πατησα κ γω μονο που μου εβγαλε οτι κερδισα ενα i-phone 6 ... κοιταξα τα σχολια απο κατω και πολλα απο αυτα ηταν οντως αληθης οτι σταλθηκαν τα κινητα τηλεφωνα στα ατομα αυτα ..πως μπορω να διαγραφω ?? Help !!19 Ιουνίου 2015 - 1:18 π.μ.

Rita-Glykeria M είπε...
Μία απο τα ίδια πως τα αφήνουν ρε παιδιά κάτι τέτοια? Στε Λού απο εδώ: συνδρομητές μπορούν να διαγραφούν ανά πάσα στιγμή στέλνοντας το μήνυμα TC STOP στο 54444 18 Ιουλίου 2015 - 3:29 μ.μ.

Panagiotis είπε...
Παιδιά,κι εγώ την πάτησα το καλοκαίρι.Έχω χρεωθεί 40 ευρώ μέσω του λογαριασμού COSMOTE.
Βρήκε κανείς άκρη με τις καταγγελίες; 5 Οκτωβρίου 2015 - 2:53 μ.μ.

minaskriti7 είπε...Αν δεν βάλεις το pin ενεργοποιητε η υποτιθέμενη υπηρεσία ή όχι? Κάποιος σύντομα 25 Οκτωβρίου 2015 - 11:29 π.μ.
Bill Magkos είπε...
Άθελα μου, χωρίς να το γνωρίζω, έγινα ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ σε μια εταιρία ληστών....
Δεν υπάρχει άθελα μου... Αν δεν γνωρίζουμε να μην κάνουμε κλικ όπου μας καπνίσει. Το ότι καθόμαστε αναπαυτικά στον καναπέ του σπιτιού μας δεν σημαίνει ότι δεν κινδυνεύουμε από τέτοια σαιτ. ΔΕΝ το παίζω έξυπνος πριν από κάποια χρόνια την πάτησα και γω προσπαθώντας να γίνω πλούσιος online να κάθομαι στον καναπέ και το χρήμα να έρχεται ...
Κλείνοντας χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν ,θα ήθελα να επισημάνω κάτι για τα σαιτ που έχουν έρευνες και σε καλούν να τις απαντήσεις. Δυστυχώς αυτές οι απάτες μόνο εδώ στο Ελλάντα γίνονται. Στο εξωτερικό πληρώνεσαι για την γνώμη σου. Εδώ όμως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Οπότε μην κάνετε τον κόπο να απαντήσετε τέτοιες έρευνες. Ούτε καν από το τηλέφωνο.2 Νοεμβρίου 2015 - 6:05 μ.μ.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΟΥΒΕΛΗΣ είπε...
Την πάτησα και εγώ με την trivisell. Όταν έκανα ανανέωση στην κάρτα Wuatsup μου πήρε τα χρήματα. Έστειλα μήνυμα στον αριθμό και μου απάντησαν ότι διακόπηκε.14 Ιανουαρίου 2016 - 12:18 μ.μ.

mixas sougio είπε...
Telika energopoiite i ipiresia ean den valeis to pin pou sou stelnoun? 16 Ιανουαρίου 2016 - 5:43 μ.μ.

Τασια καλου είπε... ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΛΗΤΕΣ..!!!! ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΚΑΙ ΕΞΑΠΑΤΗΤΕΣ..!!! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ..!!!   20 Ιανουαρίου 2016 - 2:39 μ.μ.

elinaki είπε... kalispera sas,
tha ithela na mathw ean dn pliktrologiseis ton kwdiko yparxei xrewsi?
energopoieitai i ypiresia?gt mallon eimai kai egw allo ena thyma kai tha ithela na me symvoleusete ti mporw na kanw?
sas euxaristw ek twn prwterwn 10 Μαΐου 2016 - 3:59 μ.μ.

Katerina Lenou είπε... Σε ποιο νουμερο έστειλες μύνημα και τι μύνημα;;  Ευχαριστω εκ των προτέρων...19 Σεπτεμβρίου 2016 - 7:23 μ.μ.

Unknown είπε...
Την επαθα και εγω στην αρχη μου εβγαλε μνμ πως σηνδεθηκα στην ετερια woomby και μετα μου εφαγε 8,87€ περιπου διλαδη ολοκλιρι την καρτα 29 Σεπτεμβρίου 2016 - 3:20 μ.μ.

Unknown είπε...
File... kai egw molis epa8a to idio. Mou efage 6 €, mou tiv edwse sta neura kai estila stop gia akirosi ala simera mou ir8e kai alo miv xreovovtas me 6 € pali. Ti va kavw? 29 Σεπτεμβρίου 2016 - 5:23 μ.μ.

THE GEOMETRYDASHER13 είπε...
File... kai egw molis epa8a to idio. Mou efage 6 €, mou tiv edwse sta neura kai estila stop gia akirosi ala simera mou ir8e kai alo miv xreovovtas me 6 € pali. Ti va kavw? 29 Σεπτεμβρίου 2016 - 5:26 μ.μ.

ΜΥΡΜΙΔΩΝ είπε...
Μόλις κατάλαβα ὅτι είναι απάτη έστειλα τό μήνυμα TC στό τηλέφωνό τους ἀλλά αυτοί συνέχισαν νά στέλνουν μηνύματα καί πρίν προλάβω νά ζητήσω φραγή γιά τά πενταψήφια μού χρέωσαν άλλα 6,24 €. Τό ζητούμενο δέν είναι μόνο νά επιβάλουμε φραγή στά κινητά αλλά νά γίνουν οι απαραίτητες καταγγελίες ώστε νά συλληφθούν οι απατεώνες. 7 Δεκεμβρίου 2016 - 3:06 μ.μ.


DIMITRIOS PAPADOPOULOS είπε...Δυστιχως την πατησα και εγω με τους απατεωνες, αλλα στη χωρα που ζουμε τι να περιμενεις? τελος παντων η μονη λυση για να ξεγραφτεις ειναι να μιλησεις με καποιον και οχι στον τηλεφωνητη, αλλιως σε βγαζουν τρελο οτι δεν ξεγραφτηκες,επισης οταν μιλησεις με καποιον σου ερχεται sms οτι ξεγραφτηκες επιτυχως, ελπιζω να βοηθησα, και ευχαριστω τους προιγουμενους που με καθοδηγησαν 13 Δεκεμβρίου 2016 - 10:23 π.μ.

ελενη ροβα είπε...
ειμαι η Ελενα την πατησα κι εγω, και προσπαθησα επανειλημμενα να διαγραφω στελνοντας <> στο 54444 χωρις αποτελεσμα. τελικα εβαλα την καρτα μου σε αλλη συσκευη και ετσι διαγραφηκα επιτυχως... 26 Δεκεμβρίου 2016 - 12:42 π.μ.

million thoughts είπε...
Ρε παιδιά κ μένα με χρεώνουν πως σταματάει αυτό το πραγμαα;
17 Απριλίου 2017 - 4:40 μ.μ.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.742
Κριτικές
6
Like
3.400
Πόντοι
736
Συνήθως σε τέτοιες "συνδρομές" γράφεσαι αν σε μια άκυρη σελίδα στο ίντερνετ βάλεις τον αριθμό σου, για να σου δώσουν τη δυνατότητα να κατεβάσεις μια ταινία ή ό,τι άλλη παπαριά. Οπότε προσοχή.
Αμα είσαι απο τον υπολογιστή τοτε ναι πρεπει να βάλεις το κινητό σου , αμα είσαι απο το κινητό δεν είναι απαραίτητο να δώσεις τον αριθμό σου ενα λάθος κλικ να κανεις θεωρουν οτι συναινεσες και βρίσκουνε απο μόνοι τους τον αριθμο σου. Δεν ξέρω ακριβως πως γίνεται αλλά έτσι την είχα πατήσει κι εγώ με ενα λάθος κλικ , και μετα που το εψαξα στο ίντερνετ βρήκα οτι γίνεται αυτό που λέω πιο πανω.
 

Dikoume

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2016
Μηνύματα
840
Like
122
Πόντοι
6
καλα ρε Διαγορα για 40€ κανεις τετοια φασαρια;
αν ειναι δυνατόν  :headbang:
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.784
Κριτικές
11
Like
602
Πόντοι
376
πάλι καλά που διάβασα το θρεντ να μην ξαναδώσω κινητό ούτε στην google !!
τώρα για e-shop μόνο που δίνω τηλέφωνα δεν νομίζω να έχω θέμα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom