Νέα

Ποιός είναι ο πιο οικονομικός πάροχος ηλεκτρικού ρεύματος;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bullet73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 476
  • Εμφανίσεις 32K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιόν πάροχο έχετε;

  • ΔΕΗ

    Ψήφοι: 45 48,9%
  • VOLTERRA

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • WATT+VOLT

    Ψήφοι: 6 6,5%
  • PROTERGIA

    Ψήφοι: 8 8,7%
  • ΗΡΩΝ

    Ψήφοι: 8 8,7%
  • ELPEDISON

    Ψήφοι: 6 6,5%
  • NRG

    Ψήφοι: 1 1,1%
  • ΕLECTRICON

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΕΛΤΑ

    Ψήφοι: 1 1,1%
  • VOLTON

    Ψήφοι: 3 3,3%
  • ZENIΘ

    Ψήφοι: 3 3,3%
  • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ

    Ψήφοι: 11 12,0%
  • WE ENERGY

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    92
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

bullet73

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
428
Like
29
Πόντοι
1
κύριοι τα φώτα σας

είμαι στη watt & volt και ψάχνω για κάτι πιο οικονομικό

όποτε ακούω απόψεις.
 

tasoscorfu

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2011
Μηνύματα
31
Like
1
Πόντοι
0
Πόσο σε χρεώνει την ΚWH? Τι προσφορά σου έχουν κάνει?
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
κύριοι τα φώτα σας

είμαι στη watt & volt και ψάχνω για κάτι πιο οικονομικό

όποτε ακούω απόψεις.
Θεωρητικα ειναι πιο φθηνη απο την ΔΕΗ.

1ον Ειναι οντως ποιο φθηνα?
2ον Γιατι ψαχνεις να φυγεις? Οικονομικο το θεμα η εχει προβληματα?
 
OP
OP
B

bullet73

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
428
Like
29
Πόντοι
1
λοιπόν η watt & volt με χρεώνει αν θυμάμαι καλά 0,085
η ελπεντισον λέει 0,079 τον πρώτο χρόνο και
0,715 το δεύτερο
επί 5000 kwh βγάζει ένα καλούτσικο νούμερο που μπορώ να το επενδύσω άλλου  :fuck2: :fuck2: :fuck2: :fuck2: :fuck2:
η ερώτηση δεν είναι αν με συμφέρει
άλλα πόσο σίγουρες είναι αυτές οι εταιριες
και αν έχει κανένας προβλήματα με κάποια απ τις εταιρίες που υπάρχουν
 

e-Μήτσος

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2015
Μηνύματα
80
Like
45
Πόντοι
0
κύριοι τα φώτα σας

είμαι στη watt & volt και ψάχνω για κάτι πιο οικονομικό

όποτε ακούω απόψεις.


Πριν το καλοκαίρι που το είχα ψάξει εκτενέστερα, έβγαινε κοντά στα 10€ λιγότερα το 4μηνο. (σύμφωνα με τις τότε χρεώσεις ΔΕΗ και άλλων εταιρειών). Τελικά δεν το επιχείρησα θεωρώντας πως δεν αξίζει να ρισκάρω σε μια εταιρεία που δεν ξέρω για 30€ συνολικά τον χρόνο (ίσως και λίγο παραπάνω).
 

paris2000

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
463
Like
1
Πόντοι
1
Πάρε και στη Protergia για προσφορά. Είναι οικονομική και αξιόπιστη. Τωρα στο δεύτερο χρόνο για να μην φύγω μου έχει κάνει φοβερή προσφορά. (0,0628 ως 2000kw και 0,066 αν κάνω περισσότερη κατανάλωση). Οι τιμές σε όλες τις εταιρίες αλλάζουν συνέχεια ανάλογα με τον ανταγωνισμό.  
 

patrick

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2007
Μηνύματα
692
Κριτικές
4
Like
356
Πόντοι
26
Φοβάμαι οτι τα προβλήματα με τους ιδιώτες πάροχους θα είναι όταν σου τύχει βλάβη στο δίκτυο της ΔΕΗ. Οσοι είχαν παλιά Internet από HOL, Forthnet κλπ, θα θυμούνται περιπτώσεις όπου ο ένας πετούσε το μπαλάκι στον άλλον, με διαλόγους του τύπου "δεν φταίμε εμείς, φταίει ο ΟΤΕ" και ο ΟΤΕ ανταπαντούσε "εμείς ελέγξαμε και είμαστε ΟΚ, φταίει ο πάροχος"
Αν κάποιος έχει για καιρό ιδιώτη πάροχο ρεύματος ας πει μερικά πράγματα παραπάνω να μάθουμε κι εμείς.
 
 
OP
OP
B

bullet73

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
428
Like
29
Πόντοι
1
Πριν το καλοκαίρι που το είχα ψάξει εκτενέστερα, έβγαινε κοντά στα 10€ λιγότερα το 4μηνο. (σύμφωνα με τις τότε χρεώσεις ΔΕΗ και άλλων εταιρειών). Τελικά δεν το επιχείρησα θεωρώντας πως δεν αξίζει να ρισκάρω σε μια εταιρεία που δεν ξέρω για 30€ συνολικά τον χρόνο (ίσως και λίγο παραπάνω).
ναι άλλα εγώ έχω μεγάλη κατανάλωση όποτε το πόσο είναι τουλάχιστον 30 /τετράμηνο
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.241
Κριτικές
31
Like
11.982
Πόντοι
5.097
Φοβάμαι οτι τα προβλήματα με τους ιδιώτες πάροχους θα είναι όταν σου τύχει βλάβη στο δίκτυο της ΔΕΗ. Οσοι είχαν παλιά Internet από HOL, Forthnet κλπ, θα θυμούνται περιπτώσεις όπου ο ένας πετούσε το μπαλάκι στον άλλον, με διαλόγους του τύπου "δεν φταίμε εμείς, φταίει ο ΟΤΕ" και ο ΟΤΕ ανταπαντούσε "εμείς ελέγξαμε και είμαστε ΟΚ, φταίει ο πάροχος"
Αν κάποιος έχει για καιρό ιδιώτη πάροχο ρεύματος ας πει μερικά πράγματα παραπάνω να μάθουμε κι εμείς.
 
Πλέον η ΔΕΔΗΕ ασχολήτε με αυτό το κομμάτι και είναι ανεξάρτητη απο την ΔΕΗ,κατά κάποιον τρόπο είσαι καλυμένος σε αυτό το θέμα και δεν έχει σχέση με το παιχνίδι του ΟΤΕ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cuturu
OP
OP
B

bullet73

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
428
Like
29
Πόντοι
1
Φοβάμαι οτι τα προβλήματα με τους ιδιώτες πάροχους θα είναι όταν σου τύχει βλάβη στο δίκτυο της ΔΕΗ. Οσοι είχαν παλιά Internet από HOL, Forthnet κλπ, θα θυμούνται περιπτώσεις όπου ο ένας πετούσε το μπαλάκι στον άλλον, με διαλόγους του τύπου "δεν φταίμε εμείς, φταίει ο ΟΤΕ" και ο ΟΤΕ ανταπαντούσε "εμείς ελέγξαμε και είμαστε ΟΚ, φταίει ο πάροχος"
Αν κάποιος έχει για καιρό ιδιώτη πάροχο ρεύματος ας πει μερικά πράγματα παραπάνω να μάθουμε κι εμείς.
 
έχω κάνα 2 χρονιά watt&volt και δεν είχα κανένα πρόβλημα
τώρα πιστεύω πως το ρεύμα δεν έχει καμιά σχέση με το ίντερνετ για να υπάρχουν αντίστοιχα προβλήματα
 

Zane

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.086
Like
71
Πόντοι
16
Φοβάμαι οτι τα προβλήματα με τους ιδιώτες πάροχους θα είναι όταν σου τύχει βλάβη στο δίκτυο της ΔΕΗ. Οσοι είχαν παλιά Internet από HOL, Forthnet κλπ, θα θυμούνται περιπτώσεις όπου ο ένας πετούσε το μπαλάκι στον άλλον, με διαλόγους του τύπου "δεν φταίμε εμείς, φταίει ο ΟΤΕ" και ο ΟΤΕ ανταπαντούσε "εμείς ελέγξαμε και είμαστε ΟΚ, φταίει ο πάροχος"
Αν κάποιος έχει για καιρό ιδιώτη πάροχο ρεύματος ας πει μερικά πράγματα παραπάνω να μάθουμε κι εμείς.
 

το προβλημα με την τηλεφωνια ηταν οτι το δικτυο ανοικει στον ΟΤΕ και αυτος το συντηρει, οποτε τα αιτηματα για προβληματα σε εναλλακτικους τα εστελνε στον πατο της λιστας.

Στο ρευμα το δικτυο το εχει η ΔΕΔΔΗΕ οχι η ΔΕΗ, τις βλαβες τις διαχειριζεται/επισκευαζει η ΔΕΔΔΗΕ οχι η ΔΕΗ και τη ΔΕΔΔΗΕ την πληρωνεις σε οποιο παροχο κι αν εισαι οποτε δε παιζει τοσο το θεμα δεν εισαι σ'εμας σε γραφουμε στ' αρχιδια μας.
 

GSAKKI

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2010
Μηνύματα
2.777
Κριτικές
1
Like
209
Πόντοι
36
Τα Ελτα εχουν το πιο φτηνο μέχρι στιγμής..
 
OP
OP
B

bullet73

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
428
Like
29
Πόντοι
1
το θέμα είναι αν έχει κάποιος πρόβλημα με κάποιο παροχο
 

mkce12

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
307
Κριτικές
5
Like
236
Πόντοι
281
Επειδή και γω ψάχνομαι να φύγω από την ΔΕΗ μπορεί κάποιος να μου εξηγησει κάτι απορίες που έχω;
Η χρέωση της κιλοβατωρας είναι πιο φθηνή. Οκ μέχρι εδώ. Τα υπόλοιπα που πληρώνουμε για ερτ δίκτυα πράσινες μαλακιες κτλ συνεχίζουμε να τα πληρώνουμε; αν ναι που; στον λογαριασμό που έχετε από τον εκάστοτε πάροχο ή στέλνει η ΔΕΗ ξεχωριστή χρέωση. Αν το στέλνει ο πάροχος προφανώς είναι πιο φθηνά αν σκεφτούμε ότι οι χρεώσεις είναι ανάλογες της κατανάλωσης. Σωστά; όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.
 

mkce12

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαρ 2007
Μηνύματα
307
Κριτικές
5
Like
236
Πόντοι
281
Επίσης ποια είναι τα σκοτεινά σημεία των συμβολεων και τι θα πρέπει να προσέξω περισσότερο.
 

paris2000

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
463
Like
1
Πόντοι
1
Τα Ελτα εχουν το πιο φτηνο μέχρι στιγμής..

Πόσο χρεώνει? Νομίζω πως κάνεις λάθος. Ακόμα και η τωρινή προσφορά του "Ηρων" για καινούργιους καταναλωτές είναι πιο οικονομική.
Οποία εταιρεία και να διαλέξει κάποιος το ρεύμα ίδιο είναι. Πρόβλημα θα υπάρχει αν κάποια εταιρεία ρίξει κανόνι σαν την Energa.
 

Zane

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.086
Like
71
Πόντοι
16
Επειδή και γω ψάχνομαι να φύγω από την ΔΕΗ μπορεί κάποιος να μου εξηγησει κάτι απορίες που έχω;
Η χρέωση της κιλοβατωρας είναι πιο φθηνή. Οκ μέχρι εδώ. Τα υπόλοιπα που πληρώνουμε για ερτ δίκτυα πράσινες μαλακιες κτλ συνεχίζουμε να τα πληρώνουμε; αν ναι που; στον λογαριασμό που έχετε από τον εκάστοτε πάροχο ή στέλνει η ΔΕΗ ξεχωριστή χρέωση. Αν το στέλνει ο πάροχος προφανώς είναι πιο φθηνά αν σκεφτούμε ότι οι χρεώσεις είναι ανάλογες της κατανάλωσης. Σωστά; όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.

παρε ενα λογαρισμο ΔΕΗ στα χερια σου. Θα δεις 2 κατηγοριες χρεωσεων, τις ανταγωνιστικες και τις ρυθμιζομενες.

Αλλαζοντας παροχο το μονο που ειναι φθηνοτερο/ακριβοτερο ειναι οι ανταγωνιστικες χρεωσεις. Οι ρυθμιζομενες ειναι ιδιες σε οποιο παροχο και να πας. Και σε οποιο παροχο και να εισαι (ΔΕΗ η αλλον) ο παροχος εισπρατει και αποδιδει τα λεφτα στη ΔΕΔΔΗΕ, ΑΔΜΗΕ κλπ.

Το μονο αλλο που αλλαζει ειναι το παγιο της παροχης. Τα υπολοιπα, ερτ, δημοτικα τελη κλπ ειναι ακριβως ιδια.

To bold ειναι λαθος. Αν καταναλωνεις πχ 1000kw/h το μηνα ακριβως τις ιδιες ρυθμιζομενες χρεωσεις θα πληρωσεις σε οποιο παροχο και να εισαι.
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.282
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
Εγω που εχω κανει διακανονισμό με τη ΔΕΗ για προηγουμενη οφειλή,μπορω να παω σε αλλο παροχο,δεδομενου οτι δεν εχω καθυστερήσει πληρωμές???
 

GSAKKI

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2010
Μηνύματα
2.777
Κριτικές
1
Like
209
Πόντοι
36
Πόσο χρεώνει? Νομίζω πως κάνεις λάθος. Ακόμα και η τωρινή προσφορά του "Ηρων" για καινούργιους καταναλωτές είναι πιο οικονομική.
Οποία εταιρεία και να διαλέξει κάποιος το ρεύμα ίδιο είναι. Πρόβλημα θα υπάρχει αν κάποια εταιρεία ρίξει κανόνι σαν την Energa.

Δεν εχω τωρα το φυλλαδιο, αν πας σε καποιο ελτα ριξε μια ματια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom