Νέα

Ο εκτυπωτης δεν τυπώνει τα μαύρα

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
517
Κριτικές
4
Like
713
Πόντοι
86

  Ζητάω τη γνώμη όσων τυχόν γνωριζουν σχετικα. Ειχα παλια το 2009 έναν εκτυπωτη EPSON , πολυμηχάνημα, τον ειχα παρει 190 ευρω τοτε. Καλη ποιοτητα εκτύπωσης,αλλα έτρωγε τα μεάνια γρηγορα.Τελικα,σε δυο χρόνια αρχισε να μην τυπώνει πιά τα μαύρα γράμματα. Πηρα άλλα μελανια  (ηθελε και τα τέσσερα,αλλιώς δεν τυπωνε τιποτε) , αλλα και πάλι το ίδιο. Τον παρατησα και στα 2011 το Δεκεμβριο πήα ενα απλό HP, το 4615, ποιοτικα βεβαια χαμηλοτερος,αλλα για κειμενα που τυπωνω  καλος και σχετικα οικονομικος ,κραταγε αρκετα (οχι βεβαια τις παπαριες που λεει η διαφημισή του,,ουτε τα μισα,αλλα εν παση περιπτωσει με εξυπηρετουσε και ειχε το καλο ότι μπορεις να βαλεις αν θελεις μόνο το μαυρο μελανι και δουλευει μονο με αυτο). Δυστυχως, προ μηνος  μου έκανε κι αυτος τά ιδια ,ητοι δεν τυπώνει πιά  τα μαυρα,τα άλλα τα τυπωνει κανονικα.. Αν ξερει κανεις κατι ,τον ευχαριστω να με διαφωτισει. Ο νους μου παει στο εαν κανονιζουν απο την κατασκευη μετα απο καποιο χρονο να γινεται αυτο και να αναγκαζεται ο καταναλωτης να αγοραζει καινουργιο.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.142
Like
332
Πόντοι
36
  Ζητάω τη γνώμη όσων τυχόν γνωριζουν σχετικα. Ειχα παλια το 2009 έναν εκτυπωτη EPSON , πολυμηχάνημα, τον ειχα παρει 190 ευρω τοτε. Καλη ποιοτητα εκτύπωσης,αλλα έτρωγε τα μεάνια γρηγορα.Τελικα,σε δυο χρόνια αρχισε να μην τυπώνει πιά τα μαύρα γράμματα. Πηρα άλλα μελανια  (ηθελε και τα τέσσερα,αλλιώς δεν τυπωνε τιποτε) , αλλα και πάλι το ίδιο. Τον παρατησα και στα 2011 το Δεκεμβριο πήα ενα απλό HP, το 4615, ποιοτικα βεβαια χαμηλοτερος,αλλα για κειμενα που τυπωνω  καλος και σχετικα οικονομικος ,κραταγε αρκετα (οχι βεβαια τις παπαριες που λεει η διαφημισή του,,ουτε τα μισα,αλλα εν παση περιπτωσει με εξυπηρετουσε και ειχε το καλο ότι μπορεις να βαλεις αν θελεις μόνο το μαυρο μελανι και δουλευει μονο με αυτο). Δυστυχως, προ μηνος  μου έκανε κι αυτος τά ιδια ,ητοι δεν τυπώνει πιά  τα μαυρα,τα άλλα τα τυπωνει κανονικα.. Αν ξερει κανεις κατι ,τον ευχαριστω να με διαφωτισει. Ο νους μου παει στο εαν κανονιζουν απο την κατασκευη μετα απο καποιο χρονο να γινεται αυτο και να αναγκαζεται ο καταναλωτης να αγοραζει καινουργιο.
Καλημέρα φίλε,

Το σύνθημα είναι βάλτε χρώμα στην ζωη σας.
Πέρα την πλάκα το πιο συχνο θέμα σε αυτούς τους εκτυπωτές είναι οτι ξερένονται τα μελάνια οταν δεν χρησιμοποιείτε συχνά ( δεν ξέρω την χρήση που έκανες ).
Προσπάθησε να κάνεις καθαρισμο κεφαλής κανα τρεις-τέσσερις φορές ισως φανεις τυχερός.
 
OP
OP
Μάκης Τσατσαρίδης
Εγγρ.
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
517
Κριτικές
4
Like
713
Πόντοι
86
Μάλιστα. Ευχαριστώ,φίλε μου. Θα το προσπαθήσω...αλλιώς  ...μάλον πέταμα και άλλον ...
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
αν οι εκτυπωτες σου ειναι inkjet μαλλον εχουν ξεραθει τα μελανια (θα πρεπει να τυπωνεις μια-δυο σελιδες καθε εβδομαδα για να το αποφυγεις)

αν ο καθαρισμος δεν αποδωσει και πιανουν τα χερια σου θα πρεπει να λυσεις τον εκτυπωτη και να βουτηξεις την κεφαλη εκτυπωσης και τα σωληνακια απο τα δοχεια μελανιων σε διαλυμα αμμωνιας

αλλιως χαρισμα / πεταμα και αγορα laser

 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
61.822
Like
20.911
Πόντοι
5.506
Να ρωτήσεις τον χρήστη nikos_plat, είναι επαγγελματίας χρήστης φωτοτυπικού με εξειδίκευση μάστερ και ντοκτορά. Και ανταμείβεται με τιμητικές άδειες.
 

ParisPapis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2017
Μηνύματα
4.064
Like
1.935
Πόντοι
216
τυπε οι εκτυπωτες εχουνε ενα λογισμικο που δεν τους αφηνει να τυπωνουνε 'μαυρα" (χαρτονομισματα) :afro:
 

Jules_Jordan

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
12
Like
190
Πόντοι
6.055
Οι inkjet εκτυπωτές είναι ό,τι χειρότερο.

Αγόρασε έναν laser ασπρόμαυρη εκτύπωση, θα βρείς απο 80 ευρώ περίπου και θα ησυχάσεις.

Τεράστια οικονομία και δε θα έχεις θέματα με ξεραμένα μελάνια κλπ.
 

assosi

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
153
Κριτικές
1
Like
18
Πόντοι
1
  Ζητάω τη γνώμη όσων τυχόν γνωριζουν σχετικα. Ειχα παλια το 2009 έναν εκτυπωτη EPSON , πολυμηχάνημα, τον ειχα παρει 190 ευρω τοτε. Καλη ποιοτητα εκτύπωσης,αλλα έτρωγε τα μεάνια γρηγορα.Τελικα,σε δυο χρόνια αρχισε να μην τυπώνει πιά τα μαύρα γράμματα. Πηρα άλλα μελανια  (ηθελε και τα τέσσερα,αλλιώς δεν τυπωνε τιποτε) , αλλα και πάλι το ίδιο. Τον παρατησα και στα 2011 το Δεκεμβριο πήα ενα απλό HP, το 4615, ποιοτικα βεβαια χαμηλοτερος,αλλα για κειμενα που τυπωνω  καλος και σχετικα οικονομικος ,κραταγε αρκετα (οχι βεβαια τις παπαριες που λεει η διαφημισή του,,ουτε τα μισα,αλλα εν παση περιπτωσει με εξυπηρετουσε και ειχε το καλο ότι μπορεις να βαλεις αν θελεις μόνο το μαυρο μελανι και δουλευει μονο με αυτο). Δυστυχως, προ μηνος  μου έκανε κι αυτος τά ιδια ,ητοι δεν τυπώνει πιά  τα μαυρα,τα άλλα τα τυπωνει κανονικα.. Αν ξερει κανεις κατι ,τον ευχαριστω να με διαφωτισει. Ο νους μου παει στο εαν κανονιζουν απο την κατασκευη μετα απο καποιο χρονο να γινεται αυτο και να αναγκαζεται ο καταναλωτης να αγοραζει καινουργιο.

αξιότιμε κύριε τα 2 μοντέλα που αναφέρεις εχουν διαφορετική τεχνολογία εκτύπωσης .
στην περίπτωση του ΗΡ μάλλον πρέπει να αλλάξεις την αναλώσιμη κεφαλή
στην περίπτωση του EPSON ίσως να το ξεπεράσεις 2 , 3 καθαρισμούς κεφαλής απο το software ή απο το panel .
οι laser δεν έχουν τέτοια ΘΕΜΑΤΑ άλλα εχουν ακριβό κόστος αναλωσίμων αν χρειάζεσαι  έγχρωμη εκτύπωση .
σε κάθε περίπτωση κοίτα και του νέους εκτυπωτές της EPSON με το ΙΤS
πρόκειται για εκτυπωτές που γεμίζουν με μελάνι έναντι 5 - 6 € και ΤΥΠΩΝΟΥΝ 4000 με 6000 σελίδες
κόστος ανα σελίδα  < 0,003 €
αν ψάξεις λιγο θα βρεις και συγκριτικά τεστ για διάφορα τέτοια .
δε εδω 
 

Επισκέπτης
Μάκη, δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό που θα σου πω με το πρόβλημα, αλλά τέλος πάντων : Τα μελάνια που χρησιμοποιείς είναι επώνυμα ή όχι ; Προσωπικά έχω έναν HP deskjet που τον αγόρασα νομίζω το 2004 και φρόντιζα πάντα να του βάζω hp μελάνια . Αν και φτηνό μοντέλο , δε μου παρουσίασε πρόβλημα ποτέ !
 
OP
OP
Μάκης Τσατσαρίδης
Εγγρ.
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
517
Κριτικές
4
Like
713
Πόντοι
86

  Κατ΄αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τον χρόνο που διαθέσατε για να απαντήσετε.  Για το θεμα των μελανιών, σε αυτον τον τελευταιο έβαζα πάντοτε τα δικα του της ΗΡ, διοτι ειχα την υποψία οτι στον προηγουμενο της ΕΡSON  ισως να εφταιξε το οτι έβαζα μετα απο ενα διαστημα  - λογω και του υψηλου κοστους των δικων της- καποια υποκατάστατα.Αλλα τωρα πια συμπεραινω οτι αυτο μάλλον δεν ισχύει. Δοκιμασα τους καθαρισμους κεφαλης,αλλα τιποτε. τελικα θα κανω μάλλον αυτο που ειπε παραπανω ενας φιλος ,θα παρω laser,  να εχω το κεφάλι μου ήσυχο. Καλη Κυριακή σε όλους.
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Ουτε μια στο δισεκατομμυριο να μη προερχεται απο την κεφαλη. Μου το εχει κανει και εμενα 2-3 φορες και αλλες φορες δεν μου τυπωνε μαυρο, και αλλες εγχρωμα. Δοκιμασα απο το software  αλλα τπτ.
Ημουν σε περιοχη που δεν ειχα και πολλες επιλογες. Με after shave  και μπαντονετες και μετα σκουπισμα με κωλοχαρτο καθαρισα την καφαλη και συνεχισε να δουλευει κανονικα. Πηρα spare  κεφαλη αλλα ακομα την εχω στο κουτι...
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Ουτε μια στο δισεκατομμυριο να μη προερχεται απο την κεφαλη. Μου το εχει κανει και εμενα 2-3 φορες και αλλες φορες δεν μου τυπωνε μαυρο, και αλλες εγχρωμα. Δοκιμασα απο το software  αλλα τπτ.
Ημουν σε περιοχη που δεν ειχα και πολλες επιλογες. Με after shave  και μπαντονετες και μετα σκουπισμα με κωλοχαρτο καθαρισα την καφαλη και συνεχισε να δουλευει κανονικα. Πηρα spare  κεφαλη αλλα ακομα την εχω στο κουτι...

την επομενη φορα δοκιμασε ajax (πως το ελεγαν να δεις.... με αμμωνιαζολ) :headbaning1:
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
την επομενη φορα δοκιμασε ajax (πως το ελεγαν να δεις.... με αμμωνιαζολ) :headbaning1:

εσυ τυπες τρολλαρεις αλλα εγω μιλαω σοβαρα.
Ειπα επι τη ευκαιρεια να ριξω μια ματια και σημερα.
Ειδα οτι η κεφαλη εχει γινει μουνι.
Τα γνωστα... Αφτερ σέιβ, μπαντονετες, κωλοχαρτο, και την εκανα να λαμπει... Σαν καινουρια....
 

Συνημμένα

  • IMG_20171106_142338.jpg
    IMG_20171106_142338.jpg
    228,3 KB · Εμφανίσεις: 41
  • IMG_20171106_142408.jpg
    IMG_20171106_142408.jpg
    116,2 KB · Εμφανίσεις: 39

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
εσυ τυπες τρολλαρεις αλλα εγω μιλαω σοβαρα.
Ειπα επι τη ευκαιρεια να ριξω μια ματια και σημερα.
Ειδα οτι η κεφαλη εχει γινει μουνι.
Τα γνωστα... Αφτερ σέιβ, μπαντονετες, κωλοχαρτο, και την εκανα να λαμπει... Σαν καινουρια....

δεν τρολαρω - οινοπνευμα, βενζινη ή ασετον μπορει να σου καταστρεψουν τις κεφαλες

η καλυτερη λυση ειναι να τις βουτηξεις σε ζεστο νερο ή σε καποιο διαλυμμα αμμωνιας (τα υγρα καθαρισμου για τα τζαμια εχουν αμμωνια)
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
δεν τρολαρω - οινοπνευμα, βενζινη ή ασετον μπορει να σου καταστρεψουν τις κεφαλες

η καλυτερη λυση ειναι να τις βουτηξεις σε ζεστο νερο ή σε καποιο διαλυμμα αμμωνιας (τα υγρα καθαρισμου για τα τζαμια εχουν αμμωνια)

Σιγα μη την βράσεις κιολας. Οι κεφαλες ειναι πλεον τιγκα τσιπαρισμενες για να μπορουν να μετρουν την καταναλωση του μελανιου....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom