Νέα

Κληροδοσία ακινήτου σε ποιά Πρεσβεία ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 259
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Γειά σας , αγαπητοί μπουρδελιάρηδες , καλώς σας βρίσκω ! Με ενδιαφέρει ν' ακούσω τις γνώμες σας για ένα θεματάκι που με απασχολεί αρκετούτσικο καιρό τώρα :
Έχω ένα μικρό ακίνητο στο δήμο Αθηναίων και σκέφτομαι να το μεταβιβάσω με διαθήκη σε κάποια Πρεσβεία . Σκεφτόμουν αυτήν της Ιαπωνίας και αυτήν της Αγγλίας. Και οι δύο είναι νησιωτικές χώρες - είναι ταιριαστές , νομίζω !
Ποιάν θα μου προτείνατε από τις δύο και , αν δε βαριέστε να γράψετε, για ποιόν λόγο ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !


 

VILLAGE

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.395
Κριτικές
1
Like
154
Πόντοι
16
Γειά σας , αγαπητοί μπουρδελιάρηδες , καλώς σας βρίσκω ! Με ενδιαφέρει ν' ακούσω τις γνώμες σας για ένα θεματάκι που με απασχολεί αρκετούτσικο καιρό τώρα :
Έχω ένα μικρό ακίνητο στο δήμο Αθηναίων και σκέφτομαι να το μεταβιβάσω με διαθήκη σε κάποια Πρεσβεία . Σκεφτόμουν αυτήν της Ιαπωνίας και αυτήν της Αγγλίας. Και οι δύο είναι νησιωτικές χώρες - είναι ταιριαστές , νομίζω !
Ποιάν θα μου προτείνατε από τις δύο και , αν δε βαριέστε να γράψετε, για ποιόν λόγο ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

και γιατι δεν το πουλας να τα κανεις φυτιλια???

ή δεν πιανει σεντσι?
 

Επισκέπτης
Θέλω να είμαι σίγουρη για το ποιός θα το έχει - ενώ αγοραπωλησία στην αγοραπωλησία , τρέχα γύρευε !...
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.242
Κριτικές
31
Like
11.984
Πόντοι
5.097
Γειά σας , αγαπητοί μπουρδελιάρηδες , καλώς σας βρίσκω ! Με ενδιαφέρει ν' ακούσω τις γνώμες σας για ένα θεματάκι που με απασχολεί αρκετούτσικο καιρό τώρα :
Έχω ένα μικρό ακίνητο στο δήμο Αθηναίων και σκέφτομαι να το μεταβιβάσω με διαθήκη σε κάποια Πρεσβεία . Σκεφτόμουν αυτήν της Ιαπωνίας και αυτήν της Αγγλίας. Και οι δύο είναι νησιωτικές χώρες - είναι ταιριαστές , νομίζω !
Ποιάν θα μου προτείνατε από τις δύο και , αν δε βαριέστε να γράψετε, για ποιόν λόγο ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !


Σου προτείνω να το δωρίσεις σε μένα,ευχαριστω εκ τον προτέρων.  :hi:
 

VILLAGE

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.395
Κριτικές
1
Like
154
Πόντοι
16
Θέλω να είμαι σίγουρη για το ποιός θα το έχει - ενώ αγοραπωλησία στην αγοραπωλησία , τρέχα γύρευε !...

θα σε ηρεμει η ιδεα ποιος το εχει μεχρι να εκπνευσεις , δεν θα μπορεις να κοιμηθεις διαφορετικα αν κακοπεσει ή δεν θα ηρεμησεις οταν αφηκεις την τελευταια σου ανασα ας πουμε ...


παιδια, ανηψια, φιλους, απορους δεν εχεις υποψιν σου??


αξια εχει ?


Μηπως ειναι κανενα ημιυπογειο μπουρδελο στην Φυλης?? Τοτε ναι να το δωσεις σε Πρεσβεια....ολοκληρη πολιτιστικη κληρονομια τους μεταβιβαζεις
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Μιχαλη' ειδα

την ιδια σκεψη εχω και εγω
εχω ενα σπιτι οδο ολυμπιας κυψελη προς αχαρνων 5 οροφος διαμερισμα  μεγαλη βεραντα μπροστα και πολυ μικρη πισω
οι δικοι μου 20 χρονια ηθελαν ελληνες ενοικιαστες
τωρα με την υποτιμηση των ακινητων στην συγκεκριμενη περιοχη δεν πιανει ουτε 5000 ευρω....ενω προ 20ετιας αλλα και δεκαετιας ανετα πιαναμε 20000 ευρω

σκεφτομαι ειλικρινα να παραχαραξω τα χαρτια των γονιων μου και να το δωσω σε καμοια αφρικανικη πρεσβεια 
ουτως η αλλως απο πολυ παλια υπηρχαν μαυροι εκει

 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.214
Κριτικές
15
Like
5.648
Πόντοι
1.496
Μιχαλη' ειδα

την ιδια σκεψη εχω και εγω
εχω ενα σπιτι οδο ολυμπιας κυψελη προς αχαρνων 5 οροφος διαμερισμα  μεγαλη βεραντα μπροστα και πολυ μικρη πισω
οι δικοι μου 20 χρονια ηθελαν ελληνες ενοικιαστες
τωρα με την υποτιμηση των ακινητων στην συγκεκριμενη περιοχη δεν πιανει ουτε 5000 ευρω....ενω προ 20ετιας αλλα και δεκαετιας ανετα πιαναμε 20000 ευρω

σκεφτομαι ειλικρινα να παραχαραξω τα χαρτια των γονιων μου και να το δωσω σε καμοια αφρικανικη πρεσβεια 
ουτως η αλλως απο πολυ παλια υπηρχαν μαυροι εκει
Γκαρσονιερα 30 τμ ειναι και λες πιανει τοσα λιγα;
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.242
Κριτικές
31
Like
11.984
Πόντοι
5.097
Ρε μπρούκληδες να σας δώκω ένα χιλιάρικο να τα αγοράσω.  :think:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
150.888
Κριτικές
1
Like
28.741
Πόντοι
8.006
Γειά σας , αγαπητοί μπουρδελιάρηδες , καλώς σας βρίσκω ! Με ενδιαφέρει ν' ακούσω τις γνώμες σας για ένα θεματάκι που με απασχολεί αρκετούτσικο καιρό τώρα :
Έχω ένα μικρό ακίνητο στο δήμο Αθηναίων και σκέφτομαι να το μεταβιβάσω με διαθήκη σε κάποια Πρεσβεία . Σκεφτόμουν αυτήν της Ιαπωνίας και αυτήν της Αγγλίας. Και οι δύο είναι νησιωτικές χώρες - είναι ταιριαστές , νομίζω !
Ποιάν θα μου προτείνατε από τις δύο και , αν δε βαριέστε να γράψετε, για ποιόν λόγο ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Οι πρεσβειες δεν ειναι νομικα προσωπα. Προφανως εννοεις οτι θελεις να κανεις μεταβιβαση προς το Αγγλικο ή το Ιαπωνικό Δημοσιο.
 

Επισκέπτης
Ναι , ναι ! Τα νομικά δεν τα ξέρω καθόλου !
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.214
Κριτικές
15
Like
5.648
Πόντοι
1.496
Εχει κατι ακινητα κοντα στον Αγιο Παντελεημονα, ερειπια, κλειστα απο χρονια, που γραφει Ιδιοκτησια δημου Τριπολης. Θα τα εγραψε στο τοπο καταγωγης του φαινεται ο μακαριτης. Τωρα θα γραφει Ιδιοκτησια Ιαπωνιας;
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Γκαρσονιερα 30 τμ ειναι και λες πιανει τοσα λιγα;
επειδη γειτονιαζουμε με την περιοχη αγιο παντελεημονα οι αντικειμενικες αξιες των σπιτιων εχουν πεσει δραματικα την τελευταια πενταετια τουλαχιστον
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.214
Κριτικές
15
Like
5.648
Πόντοι
1.496
επειδη γειτονιαζουμε με την περιοχη αγιο παντελεημονα οι αντικειμενικες αξιες των σπιτιων εχουν πεσει δραματικα την τελευταια πενταετια τουλαχιστον
Και γω στην ευρυτερη περιοχη μενω και κινουμαι και γνωριζω φιλε.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.214
Κριτικές
15
Like
5.648
Πόντοι
1.496
πληρωνω φιλε αμαρτιες γονεων  δυστυχως
Κοιτα, υπηρχε η λογικη παντα οτι αν δεν υπαρχει αμεση αναγκη, ακινητο δε πουλιεται με τιποτα. Τωρα ομως που στη περιοχη μας εφτασαν στο πατο; Αυτο που ειπες οτι αν ηταν καλο, ρετιρε με βεραντα για παραδειγμα,  επιανε πολλα λεφτα πριν 10 χρονια, ισχυει. Τωρα για πολλους εχουν καταντησει βαρος. Και  λογω παλαιοτητας, αν ο ιδιοκτητης τους δε τα εχει ανακαινισει καθολου και εχουν καταντησει ερειπια, και δε νοικιαζονται, τοτε μιλαμε για ακομα χειροτερα.
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Κοιτα, υπηρχε η λογικη παντα οτι αν δεν υπαρχει αμεση αναγκη, ακινητο δε πουλιεται με τιποτα. Τωρα ομως που στη περιοχη μας εφτασαν στο πατο; Αυτο που ειπες οτι αν ηταν καλο, ρετιρε με βεραντα για παραδειγμα,  επιανε πολλα λεφτα πριν 10 χρονια, ισχυει. Τωρα για πολλους εχουν καταντησει βαρος. Και  λογω παλαιοτητας, αν ο ιδιοκτητης τους δε τα εχει ανακαινισει καθολου και εχουν καταντησει ερειπια, και δε νοικιαζονται, τοτε μιλαμε για ακομα χειροτερα.
ακριβως στα λογια τα δικα σου ειμαστε φιλαρακο
οσοι λιγοι ενοικιαστες περαασανε κανανε τις ζημιες τους
ασε που απο την παλιοτητα του οικηματος οι σωληνες υδροδοτησης εχουν σαπισει και πλημμυριζει μερικες φορες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom