Νέα

Η ιερη υποσταση της πορνειας!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ananias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.868
Κριτικές
3
Like
1.460
Πόντοι
216
Τα σεβη μου στους συναγωνιστες!

Λοιπον, προ ολιγων ημερων, πανω σε κουβεντα που ακολουθησε μια ακρως επιτυχημενη ερωτικη συνευρεση με μια σουρεαλ τυπισσα, ειπωθηκε από πλευρας της ότι το γαμησι είναι ο,τι ιεροτερο για αυτην, και το εχει θεσπισει ως τελετουργια!!!

Αρχικα λεω από μεσα μου 'παλι τα ιδια ρε πουστη μου με τρελη εμπλεξα΄΄, στην συνεχεια όμως στοχαστηκα πανω στο θεμα, και κατεληξα στα παρακατω συμπερασματα, τα οποια θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας!

Λοιπον, κατ εμε, ναι, το σεξ θα μπορουσε να είναι ο,τι πιο πολυτιμο-ενδεχομενως και ιερο-μπορει να κομισει μια γυναικα!
Γιατι? Γιατι απλούστατα, εάν γνωρισω μια γυναικα, οσο καλη κι ενδιαφερουσα τυχαινει να είναι, εγω θαλω το ιδιο πραγμα από αυτή: το αιδοιο της!
Μπορει να είναι μια ολοκληρωμενη και θεσπεσια υπαρξη, να φερει γνωσεις, εμπειριες και μορφωση, ισως και να κατεχει καποια εξεχουσα θεση στην κοινωνια, να είναι σεβαστη στον κυκλο της, και φαινομενικα επιτυχημενη, αλλα στο μυαλο μου ΟΛΑ αυτά καταρρεουν εάν βαλει δοντι στην πιπα πχ.
Οσο και να θελήσω να δωσω βαρυτητα στις κοινωνικες και προσωπικες ιδιότητες μιας γυναικας, ποτε δεν θα γινουν προτεραιοτητα! Ποτε δεν θα αναιρεσουν μια μετρια ερωτικη συνευρεση! Ποτε δεν θ αντισταθμισουν την αξια που εχει η καταπωση του σπερματος μου! Με τιποτα!

Το συζητουσα με μια αδερφικη μου φιλη, η οποια είναι και η μονη κοπελα με την οποια μοιράζομαι τις περιπέτειες μου στον αγοραιο ερωτα! Προσπαθει να καταλαβει, αλλα...'δεν καταλαβαίνω ρε συ, αφου μια χαρα γαμας και τζαμπα, γιατι πας και πληρωνεις?'...
Εχει μεινει απλα στο ότι τρελαίνομαι να μια γυμνος στο δωματιο περιμενοντας ν ακουσω το 'τακ τακ' των τακουνιών σαν μετρονόμος.
Ο,τι και να κανουμε, δυστυχως είναι πολύ δυσκολο να καταλαβει μια γυναικα την αξια και την δυναμικη που προσφερει ο αγοραίος ερωτας.
Οι πουτανες, που λεμε!
Προτιμαω να τις λεω ιεροδουλες, η απλα, 'τα κοριτσια'.

Συλλογιζομενος τα παραπανω, κατεληξα στο συμπερασμα, ότι μεσα σε όλα, ειμαστε πολύ τυχεροι που μπορούμε να γευτούμε την πορνεια!
Είναι κατι θεσπεσιο! Κατι μαγικο!
Ειμαι πολύ μικρος να συλλαβω και να εκτιμησω αναλόγως το γεγονός ότι αυτά τα κορίτσια προσφερουν τοσο απλοχερα, ανευ διακρίσεων τις κοιλοτητες των κορμιων τους προκειμενου να εκτονώσουμε τους διεγερμενους φαλλους μας! Οποτε εμεις θελουμε, οι τρυπες ανοιγουν.
'Ανοιξε σουσαμι/κλεισε σουσαμι' στο σπηλαιο του Αλι Μπαμπα, ένα πραγμα....
Οι 'πουτανες' είναι χρυσα κορίτσια, που ζουν απτις καυλες μας, για τις καυλες μας... Εάν δεν καυλωναμε εμεις, δεν θα υπηρχαν αυτές. Επισης, εάν δεν καυλωναν οι γονεις μας, δεν θα υπήρχαμε εμεις!
Ναι η πορνεια είναι ένα λειτούργημα, το οποιο φερει ιερη υποσταση.
Δεν πιρφοριαζω εδώ, ουτε και λουλούδια παω στα 'κοριτσια' όπως κανουν κατι αλλοι, (όχι ότι το κατακρινω).
Μακαρι να μπορουσα ν αγαπησω πραγματικα μια ιεροδουλη!
Δεν είναι τυχαιο που οι γκεισες στην Ιαπωνια η οι εταιρες στην αρχαια Αθηνα εχαιραν υψηλο κοινωνικο στατους!

Εν ολιγοις, συνειδητοποιησα την απεριοριστη εκτιμηση μου για τις καλες κι αγαπητες ιεροδουλες του χωρου, αναγνωρίζοντας τες ως ένα ειδος αγγελου στων οποιων τα ποδια μπορούμε να βρουμε την θαλπωρή και την καυλα που μας αρμοζει!
Μπορει και απλα να εχω τρελαθεί, αλλα θα ηθελα αυτό το θρεντ να μεινει ως μια εγκαρδια ωδη στην πορνεια!


Θα ηταν ωραιο να μοιραστουμε σκεψεις και στοχασμούς πανω στο θεμα, σχετικα με τα αισθηματα μας προς την σχεση μας με την πορνεια!
 

Digweed

Μέγας
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
6.036
Κριτικές
1
Like
16.293
Πόντοι
3.836

Digweed

Μέγας
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
6.036
Κριτικές
1
Like
16.293
Πόντοι
3.836
Σε ποιο baraki?
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
Τα σεβη μου στους συναγωνιστες!

Λοιπον, προ ολιγων ημερων, πανω σε κουβεντα που ακολουθησε μια ακρως επιτυχημενη ερωτικη συνευρεση με μια σουρεαλ τυπισσα, ειπωθηκε από πλευρας της ότι το γαμησι είναι ο,τι ιεροτερο για αυτην, και το εχει θεσπισει ως τελετουργια!!!

Αρχικα λεω από μεσα μου 'παλι τα ιδια ρε πουστη μου με τρελη εμπλεξα΄΄, στην συνεχεια όμως στοχαστηκα πανω στο θεμα, και κατεληξα στα παρακατω συμπερασματα, τα οποια θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας!

Λοιπον, κατ εμε, ναι, το σεξ θα μπορουσε να είναι ο,τι πιο πολυτιμο-ενδεχομενως και ιερο-μπορει να κομισει μια γυναικα!
Γιατι? Γιατι απλούστατα, εάν γνωρισω μια γυναικα, οσο καλη κι ενδιαφερουσα τυχαινει να είναι, εγω θαλω το ιδιο πραγμα από αυτή: το αιδοιο της!
Μπορει να είναι μια ολοκληρωμενη και θεσπεσια υπαρξη, να φερει γνωσεις, εμπειριες και μορφωση, ισως και να κατεχει καποια εξεχουσα θεση στην κοινωνια, να είναι σεβαστη στον κυκλο της, και φαινομενικα επιτυχημενη, αλλα στο μυαλο μου ΟΛΑ αυτά καταρρεουν εάν βαλει δοντι στην πιπα πχ.
Οσο και να θελήσω να δωσω βαρυτητα στις κοινωνικες και προσωπικες ιδιότητες μιας γυναικας, ποτε δεν θα γινουν προτεραιοτητα! Ποτε δεν θα αναιρεσουν μια μετρια ερωτικη συνευρεση! Ποτε δεν θ αντισταθμισουν την αξια που εχει η καταπωση του σπερματος μου! Με τιποτα!

Το συζητουσα με μια αδερφικη μου φιλη, η οποια είναι και η μονη κοπελα με την οποια μοιράζομαι τις περιπέτειες μου στον αγοραιο ερωτα! Προσπαθει να καταλαβει, αλλα...'δεν καταλαβαίνω ρε συ, αφου μια χαρα γαμας και τζαμπα, γιατι πας και πληρωνεις?'...
Εχει μεινει απλα στο ότι τρελαίνομαι να μια γυμνος στο δωματιο περιμενοντας ν ακουσω το 'τακ τακ' των τακουνιών σαν μετρονόμος.
Ο,τι και να κανουμε, δυστυχως είναι πολύ δυσκολο να καταλαβει μια γυναικα την αξια και την δυναμικη που προσφερει ο αγοραίος ερωτας.
Οι πουτανες, που λεμε!
Προτιμαω να τις λεω ιεροδουλες, η απλα, 'τα κοριτσια'.

Συλλογιζομενος τα παραπανω, κατεληξα στο συμπερασμα, ότι μεσα σε όλα, ειμαστε πολύ τυχεροι που μπορούμε να γευτούμε την πορνεια!
Είναι κατι θεσπεσιο! Κατι μαγικο!
Ειμαι πολύ μικρος να συλλαβω και να εκτιμησω αναλόγως το γεγονός ότι αυτά τα κορίτσια προσφερουν τοσο απλοχερα, ανευ διακρίσεων τις κοιλοτητες των κορμιων τους προκειμενου να εκτονώσουμε τους διεγερμενους φαλλους μας! Οποτε εμεις θελουμε, οι τρυπες ανοιγουν.
'Ανοιξε σουσαμι/κλεισε σουσαμι' στο σπηλαιο του Αλι Μπαμπα, ένα πραγμα....
Οι 'πουτανες' είναι χρυσα κορίτσια, που ζουν απτις καυλες μας, για τις καυλες μας... Εάν δεν καυλωναμε εμεις, δεν θα υπηρχαν αυτές. Επισης, εάν δεν καυλωναν οι γονεις μας, δεν θα υπήρχαμε εμεις!
Ναι η πορνεια είναι ένα λειτούργημα, το οποιο φερει ιερη υποσταση.
Δεν πιρφοριαζω εδώ, ουτε και λουλούδια παω στα 'κοριτσια' όπως κανουν κατι αλλοι, (όχι ότι το κατακρινω).
Μακαρι να μπορουσα ν αγαπησω πραγματικα μια ιεροδουλη!
Δεν είναι τυχαιο που οι γκεισες στην Ιαπωνια η οι εταιρες στην αρχαια Αθηνα εχαιραν υψηλο κοινωνικο στατους!

Εν ολιγοις, συνειδητοποιησα την απεριοριστη εκτιμηση μου για τις καλες κι αγαπητες ιεροδουλες του χωρου, αναγνωρίζοντας τες ως ένα ειδος αγγελου στων οποιων τα ποδια μπορούμε να βρουμε την θαλπωρή και την καυλα που μας αρμοζει!
Μπορει και απλα να εχω τρελαθεί, αλλα θα ηθελα αυτό το θρεντ να μεινει ως μια εγκαρδια ωδη στην πορνεια!


Θα ηταν ωραιο να μοιραστουμε σκεψεις και στοχασμούς πανω στο θεμα, σχετικα με τα αισθηματα μας προς την σχεση μας με την πορνεια!
Το θεμα μου αρεσει πολύ και συγχαρητηρια.

Μην το ξεχναμε: Η Ασπασια εγραφε τους λογους του Περικλη!
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Παλι γαμησες ρε μπηχτη; Κανα βογγητο ηχογραφησες;
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
Τα σεβη μου στους συναγωνιστες!

Λοιπον, προ ολιγων ημερων, πανω σε κουβεντα που ακολουθησε μια ακρως επιτυχημενη ερωτικη συνευρεση με μια σουρεαλ τυπισσα, ειπωθηκε από πλευρας της ότι το γαμησι είναι ο,τι ιεροτερο για αυτην, και το εχει θεσπισει ως τελετουργια!!!

Αρχικα λεω από μεσα μου 'παλι τα ιδια ρε πουστη μου με τρελη εμπλεξα΄΄, στην συνεχεια όμως στοχαστηκα πανω στο θεμα, και κατεληξα στα παρακατω συμπερασματα, τα οποια θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας!

Λοιπον, κατ εμε, ναι, το σεξ θα μπορουσε να είναι ο,τι πιο πολυτιμο-ενδεχομενως και ιερο-μπορει να κομισει μια γυναικα!
Γιατι? Γιατι απλούστατα, εάν γνωρισω μια γυναικα, οσο καλη κι ενδιαφερουσα τυχαινει να είναι, εγω θαλω το ιδιο πραγμα από αυτή: το αιδοιο της!
Μπορει να είναι μια ολοκληρωμενη και θεσπεσια υπαρξη, να φερει γνωσεις, εμπειριες και μορφωση, ισως και να κατεχει καποια εξεχουσα θεση στην κοινωνια, να είναι σεβαστη στον κυκλο της, και φαινομενικα επιτυχημενη, αλλα στο μυαλο μου ΟΛΑ αυτά καταρρεουν εάν βαλει δοντι στην πιπα πχ.
Οσο και να θελήσω να δωσω βαρυτητα στις κοινωνικες και προσωπικες ιδιότητες μιας γυναικας, ποτε δεν θα γινουν προτεραιοτητα! Ποτε δεν θα αναιρεσουν μια μετρια ερωτικη συνευρεση! Ποτε δεν θ αντισταθμισουν την αξια που εχει η καταπωση του σπερματος μου! Με τιποτα!

Το συζητουσα με μια αδερφικη μου φιλη, η οποια είναι και η μονη κοπελα με την οποια μοιράζομαι τις περιπέτειες μου στον αγοραιο ερωτα! Προσπαθει να καταλαβει, αλλα...'δεν καταλαβαίνω ρε συ, αφου μια χαρα γαμας και τζαμπα, γιατι πας και πληρωνεις?'...
Εχει μεινει απλα στο ότι τρελαίνομαι να μια γυμνος στο δωματιο περιμενοντας ν ακουσω το 'τακ τακ' των τακουνιών σαν μετρονόμος.
Ο,τι και να κανουμε, δυστυχως είναι πολύ δυσκολο να καταλαβει μια γυναικα την αξια και την δυναμικη που προσφερει ο αγοραίος ερωτας.
Οι πουτανες, που λεμε!
Προτιμαω να τις λεω ιεροδουλες, η απλα, 'τα κοριτσια'.

Συλλογιζομενος τα παραπανω, κατεληξα στο συμπερασμα, ότι μεσα σε όλα, ειμαστε πολύ τυχεροι που μπορούμε να γευτούμε την πορνεια!
Είναι κατι θεσπεσιο! Κατι μαγικο!
Ειμαι πολύ μικρος να συλλαβω και να εκτιμησω αναλόγως το γεγονός ότι αυτά τα κορίτσια προσφερουν τοσο απλοχερα, ανευ διακρίσεων τις κοιλοτητες των κορμιων τους προκειμενου να εκτονώσουμε τους διεγερμενους φαλλους μας! Οποτε εμεις θελουμε, οι τρυπες ανοιγουν.
'Ανοιξε σουσαμι/κλεισε σουσαμι' στο σπηλαιο του Αλι Μπαμπα, ένα πραγμα....
Οι 'πουτανες' είναι χρυσα κορίτσια, που ζουν απτις καυλες μας, για τις καυλες μας... Εάν δεν καυλωναμε εμεις, δεν θα υπηρχαν αυτές. Επισης, εάν δεν καυλωναν οι γονεις μας, δεν θα υπήρχαμε εμεις!
Ναι η πορνεια είναι ένα λειτούργημα, το οποιο φερει ιερη υποσταση.
Δεν πιρφοριαζω εδώ, ουτε και λουλούδια παω στα 'κοριτσια' όπως κανουν κατι αλλοι, (όχι ότι το κατακρινω).
Μακαρι να μπορουσα ν αγαπησω πραγματικα μια ιεροδουλη!
Δεν είναι τυχαιο που οι γκεισες στην Ιαπωνια η οι εταιρες στην αρχαια Αθηνα εχαιραν υψηλο κοινωνικο στατους!

Εν ολιγοις, συνειδητοποιησα την απεριοριστη εκτιμηση μου για τις καλες κι αγαπητες ιεροδουλες του χωρου, αναγνωρίζοντας τες ως ένα ειδος αγγελου στων οποιων τα ποδια μπορούμε να βρουμε την θαλπωρή και την καυλα που μας αρμοζει!
Μπορει και απλα να εχω τρελαθεί, αλλα θα ηθελα αυτό το θρεντ να μεινει ως μια εγκαρδια ωδη στην πορνεια!


Θα ηταν ωραιο να μοιραστουμε σκεψεις και στοχασμούς πανω στο θεμα, σχετικα με τα αισθηματα μας προς την σχεση μας με την πορνεια!

Παντως μην υπερβαλουμε. οι εταιρες στην Αθηνα και οι γκεισες ηταν πολύ λιγες. και εχαιραν εκτιμήσης όχι μονο για τις ικανότητες τους στον ερωτα αλλα και για την καλλιεργεια τους.

Η πορνεια δεν είναι φανταχτερο μερος στο μεγαλυτερο ποσοστο των περιπτώσεων. Και δεν πιστευω ότι καμια γυναικα ονειρευεται να κανει καριερα εκει. απλα η προσφορα προσπαθει να καλυψει τη ζητηση που προερχεται από τις δικες μας αδυναμιες
 

mixalis mixoy

Μέγας
Εγγρ.
31 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.578
Κριτικές
16
Like
949
Πόντοι
3.925
Τα σεβη μου στους συναγωνιστες!

Λοιπον, προ ολιγων ημερων, πανω σε κουβεντα που ακολουθησε μια ακρως επιτυχημενη ερωτικη συνευρεση με μια σουρεαλ τυπισσα, ειπωθηκε από πλευρας της ότι το γαμησι είναι ο,τι ιεροτερο για αυτην, και το εχει θεσπισει ως τελετουργια!!!

Αρχικα λεω από μεσα μου 'παλι τα ιδια ρε πουστη μου με τρελη εμπλεξα΄΄, στην συνεχεια όμως στοχαστηκα πανω στο θεμα, και κατεληξα στα παρακατω συμπερασματα, τα οποια θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας!

Λοιπον, κατ εμε, ναι, το σεξ θα μπορουσε να είναι ο,τι πιο πολυτιμο-ενδεχομενως και ιερο-μπορει να κομισει μια γυναικα!
Γιατι? Γιατι απλούστατα, εάν γνωρισω μια γυναικα, οσο καλη κι ενδιαφερουσα τυχαινει να είναι, εγω θαλω το ιδιο πραγμα από αυτή: το αιδοιο της!
Μπορει να είναι μια ολοκληρωμενη και θεσπεσια υπαρξη, να φερει γνωσεις, εμπειριες και μορφωση, ισως και να κατεχει καποια εξεχουσα θεση στην κοινωνια, να είναι σεβαστη στον κυκλο της, και φαινομενικα επιτυχημενη, αλλα στο μυαλο μου ΟΛΑ αυτά καταρρεουν εάν βαλει δοντι στην πιπα πχ.
Οσο και να θελήσω να δωσω βαρυτητα στις κοινωνικες και προσωπικες ιδιότητες μιας γυναικας, ποτε δεν θα γινουν προτεραιοτητα! Ποτε δεν θα αναιρεσουν μια μετρια ερωτικη συνευρεση! Ποτε δεν θ αντισταθμισουν την αξια που εχει η καταπωση του σπερματος μου! Με τιποτα!

Το συζητουσα με μια αδερφικη μου φιλη, η οποια είναι και η μονη κοπελα με την οποια μοιράζομαι τις περιπέτειες μου στον αγοραιο ερωτα! Προσπαθει να καταλαβει, αλλα...'δεν καταλαβαίνω ρε συ, αφου μια χαρα γαμας και τζαμπα, γιατι πας και πληρωνεις?'...
Εχει μεινει απλα στο ότι τρελαίνομαι να μια γυμνος στο δωματιο περιμενοντας ν ακουσω το 'τακ τακ' των τακουνιών σαν μετρονόμος.
Ο,τι και να κανουμε, δυστυχως είναι πολύ δυσκολο να καταλαβει μια γυναικα την αξια και την δυναμικη που προσφερει ο αγοραίος ερωτας.
Οι πουτανες, που λεμε!
Προτιμαω να τις λεω ιεροδουλες, η απλα, 'τα κοριτσια'.

Συλλογιζομενος τα παραπανω, κατεληξα στο συμπερασμα, ότι μεσα σε όλα, ειμαστε πολύ τυχεροι που μπορούμε να γευτούμε την πορνεια!
Είναι κατι θεσπεσιο! Κατι μαγικο!
Ειμαι πολύ μικρος να συλλαβω και να εκτιμησω αναλόγως το γεγονός ότι αυτά τα κορίτσια προσφερουν τοσο απλοχερα, ανευ διακρίσεων τις κοιλοτητες των κορμιων τους προκειμενου να εκτονώσουμε τους διεγερμενους φαλλους μας! Οποτε εμεις θελουμε, οι τρυπες ανοιγουν.
'Ανοιξε σουσαμι/κλεισε σουσαμι' στο σπηλαιο του Αλι Μπαμπα, ένα πραγμα....
Οι 'πουτανες' είναι χρυσα κορίτσια, που ζουν απτις καυλες μας, για τις καυλες μας... Εάν δεν καυλωναμε εμεις, δεν θα υπηρχαν αυτές. Επισης, εάν δεν καυλωναν οι γονεις μας, δεν θα υπήρχαμε εμεις!
Ναι η πορνεια είναι ένα λειτούργημα, το οποιο φερει ιερη υποσταση.
Δεν πιρφοριαζω εδώ, ουτε και λουλούδια παω στα 'κοριτσια' όπως κανουν κατι αλλοι, (όχι ότι το κατακρινω).
Μακαρι να μπορουσα ν αγαπησω πραγματικα μια ιεροδουλη!
Δεν είναι τυχαιο που οι γκεισες στην Ιαπωνια η οι εταιρες στην αρχαια Αθηνα εχαιραν υψηλο κοινωνικο στατους!

Εν ολιγοις, συνειδητοποιησα την απεριοριστη εκτιμηση μου για τις καλες κι αγαπητες ιεροδουλες του χωρου, αναγνωρίζοντας τες ως ένα ειδος αγγελου στων οποιων τα ποδια μπορούμε να βρουμε την θαλπωρή και την καυλα που μας αρμοζει!
Μπορει και απλα να εχω τρελαθεί, αλλα θα ηθελα αυτό το θρεντ να μεινει ως μια εγκαρδια ωδη στην πορνεια!


Θα ηταν ωραιο να μοιραστουμε σκεψεις και στοχασμούς πανω στο θεμα, σχετικα με τα αισθηματα μας προς την σχεση μας με την πορνεια!
Πολύ ωραίο το κείμενό σου.
        Τονίζεις πολύ ωραία αυτό το απίθανα ωραίο και μοναδικό
        που προσφέρει μια γυναίκα στον άνδρα,
        ένα βίωμα τόσο εξαιρετικό και απολαυστικό
        ώστε να μην το χορταίνει ΠΟΤΕ
        ακόμη και όταν δεν μπορεί να το απολαύσει το επιθυμεί ....
        Αλλά ταυτίζεις αυτή την προσφορά της γυναίκας
        με την προσφορά της ιερόδουλης,
        η οποία πράγματι δίνει κάτι σπουδαίο.
        Η προσφορά της απόλαυσης της σεξουαλικής συνεύρεσης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΜΟΝΟ της ιερόδουλης.
        Μπορεί κάποιος να τη βρει και σε μια μόνο γυναίκα για πολλά χρόνια
        και να βιώνει αυτή τη χαρά για δεκαετίες και εκτός του κύκλου των ιερόδουλων΄
        Σίγουρα η δυνατότητα επιλογής γυναίκας κάθε φορά
        που θέλει να ικανοποιηθεί ένας άντρας μια, δυο ή περισσότερες φορές μαζί της
        έχει το δικό της γούστο.
        Δεν είναι όμως αυτό αποκλειστικό προνόμιο μιας κατηγορίας γυναικών
        όσο σπουδαία κι αν είναι η προσφορά τους στην ικανοποίηση των αντρών.
        Τη μαγεία της προσφοράς των ιερόδουλων μπορεί να την προσφέρει και μια μόνο γυναίκα.
        Νομίζω ...
       
 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.868
Κριτικές
3
Like
1.460
Πόντοι
216
Παντως μην υπερβαλουμε. οι εταιρες στην Αθηνα και οι γκεισες ηταν πολύ λιγες. και εχαιραν εκτιμήσης όχι μονο για τις ικανότητες τους στον ερωτα αλλα και για την καλλιεργεια τους.

Η πορνεια δεν είναι φανταχτερο μερος στο μεγαλυτερο ποσοστο των περιπτώσεων. Και δεν πιστευω ότι καμια γυναικα ονειρευεται να κανει καριερα εκει. απλα η προσφορα προσπαθει να καλυψει τη ζητηση που προερχεται από τις δικες μας αδυναμιες


χαλας την μαγεια φιλε! Ε κυνικαντζα!
 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.868
Κριτικές
3
Like
1.460
Πόντοι
216
Μιλαμε για την σχεση που εχουμε με την μπουρδελιαρικη πλευρα μας!
Δηλαδη, πχ. εάν ειμαστε ανετοι με αυτοι και το εξωτερικεύουμε, εάν το κρυβουμε, κτλπ.
Καποιοι μπορει να ειμαστε περήφανοι! Αλλοι παλι, να το θεωρουν καταντιο!
Προσωπικα δεν μπορω να πω ότι νιώθω περήφανος, αλλα από την άλλη, όταν βλεπω ανδράκια που δεν πολυγαμανε γενικα, και δεν εχουν ουτε σχεση με τον αγοραιο ερωτα, νιώθω λυπη, και παραλληλα (λαθος μου ισως) ανωτεροτητα!

Δεν είναι μονο η επαφη με την ιεροδουλη, αλλα ολος ο κυκλος της εμπειριας! Το μπουρδελο, η κουβεντα με την τσατσα, η σομπα που σιγοκαιει μεσα στο παράπηγμα βγαζοντας μια πρωτογονη θαλπωρή (πχ νιώθω σαν τον ανδρα των σπηλαιων κυνηγο που γυρισα στην σπηλια μου, κομιζοντας κυνηγι και φρουτα, προς ανταλλαγη με σεξ), κτλπ.

 

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Μιλαμε για την σχεση που εχουμε με την μπουρδελιαρικη πλευρα μας!
Δηλαδη, πχ. εάν ειμαστε ανετοι με αυτοι και το εξωτερικεύουμε, εάν το κρυβουμε, κτλπ.
Καποιοι μπορει να ειμαστε περήφανοι!


Εισαι θερμος οπαδος του picker? Δεν εννοω φυσικα για τον νομο του αλλα για το γεγονος πως και αυτος ειναι περιφανος για την μπουρδελιαρικη ζωη του και αποσο λεει, αυτα τα μοιραζεται και στο σπιτι στις παρεες στη δουλεια στο κηπο στην εκκλησια και οπου βρεθει και οπου σταθει.

 
OP
OP
ananias

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.868
Κριτικές
3
Like
1.460
Πόντοι
216
καμμια σχεση!
Ειμαι low profile σ αυτό το θεμα, το κραταω και το χαιρομαι μεσα μου περισσοτερο, και το μοιράζομαι με λιγους και εκλεκτούς, που ξαρω ότι θα καταλαβουν.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.312
Πόντοι
28.786
Πολλές φορές απο τότε που άρχισα να καταλαβαίνω τι γίνεται γύρω μου αναρωτήθηκα γιατί η κοινωνία είναι τόσο εχθρικά προκατειλημένη απέναντι στη πορνεία.

Εξ' αρχής και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων διαχωρίζω την πορνεία απο την εξαναγκαστική πορνεία, αυτό που είναι ευρύτερα γνωστό ως trafficing. Και αυτό γιατί η εξαναγκαστική πορνεία δεν είναι τίποτα άλλο από μια μορφή  δουλεμπορίου με την κλασική έννοια του όρου, και δεν έχει σχέση με την κατά συναίνεση και επιλογή πορνεία στην οποία εδώ αναφερόμαστε.

Αν προσπαθήσει κανείς να δει χωρίς προκαταλήψεις το επάγγελμα της πόρνης θα δεί ότι είναι περισσότερο κοινωνικό λειτούργημα παρά επάγγελμα. Ξέρω ότι σε κάποιους αυτό ακούγεται σαν ανέκδοτο. Οτι βάφτισα  και καλά τις πουτάνες κοινωνικές λειτουργούς. Και όμως με αυτό που κάνουν, προσφέρουν πραγματικά  σε κάποιους  ανακούφιση, και διέξοδο, και σε κάποιους άλλους απλά ευχαρίστηση. Επίσης αυτά τα προσφέρουν σε μαζική κλίμακα φθάνοντας οι ίδιες στα όρια των σωματικών και ψυχικών τους αντοχών. Αν αυτό δεν είναι κοινωνικό λειτούργημα - ας μας πουν όλοι αυτοί που γελάνε  - τότε τι είναι κοινωνικό λειτούργημα?? 

Επιπλέον το γεγονός ότι οι περισσότερες κοινωνίες περιφρονούν αλλά  ταυτόχρονα ανέχονται και σιωπηρώς εγκρίνουν  τη πορνεία, στην βάση του άλλα λόγια να αγαπιόμαστε,  αναδεικνύει και την αναγκαιότητά της. Γιατί οι κυβερνώντες που κάνουν κουμάντο δεν θα ήθελαν ούτε να φανταστούν  τα προβλήματα που θα ανέκυπταν σε μια κοινωνία χωρίς την πορνεία.

Βέβαια για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους και να μην λέμε μαλακίες. Οι πόρνες δεν επιλέγουν αυτό το επάγγελμα γιατί την είδαν ξαφνικά κοινωνικοί λειτουργοί. Είναι περισσότερο απο προφανές ότι οι περισσότερες ασκούν αυτό το επάγγελμα γιατί πιεζόμενες απο την ανέχεια και τη φτώχεια δεν έχουν άλλο τρόπο να ζήσουν. Επίσης ένα ποσοστό απο αυτές επιλέγουν αυτό το επάγγελμα  διότι απλά είναι φιλοχρήματες, μια  και το επάγγελμα αυτό αποδεδειγμένα ''αμοίβει'' καλά, η τουλάχιστον πολύ καλύτερα απο ένα μέσο η χαμηλά αμειβόμενο επάγγελμα.

Ομως φιλοχρήματους ανθρώπους  μπορείς να βρείς και σε μια σειρά απο άλλα ''αξιοσέβαστα'' επαγγέλματα, ασκούμενα απο εξαιρετικά ''κατά συνθήκη'' μορφωμένους ανθρώπους.  Αυτοί οι άνθρωποι δεν αντιμέτωπίζονται με το βαθμό περιφρόνησης  που οι πόρνες αντιμετωπίζονται.  Αρα δεν είναι η  (όποια )  παραδοπιστία των πορνών, η βάση της κοινωνικής περιφρόνησης της πορνείας.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η ''στρέβλωση'' της κοινωνίας απέναντι σε αυτό το επάγγελμα έχει κατ' αρχάς θρησκευτική βάση, και εδραιώνεται μέσω της κρυπτοσυντηρητικής μαλακοσεμνοτυφίας που δέρνει τη κοινωνία μας. Και εξηγούμαι.

Στη χριστιανική πουριτανική δύση επι πολλούς αιώνες  το σεξ εθεωρείτο ''αντρικό πάθος'' . Στις γυναίκες ούτε καν η απόλαυση στο σεξ δεν αναγνωριζόταν και πολύ περισσότερο δεν επιτρεπόταν. Το σεξ αποτελούσε κάτι σαν αναγκαίο κακό δηλαδή για τη διαιώνιση του είδους, με καμμία αλλη χρησιμότητα. Οι δε γυναίκες που ασκούσαν τη παραπάνω δραστηριότητα σαν επάγγελμα  δεν θα μπορούσαν να είναι τίποτα  άλλο εκτός απο ανήθικες και κοινωνικά κατάπτυστες. Ακόμη και στη βάση της  θρησκεία μας, ο συμβολισμός του ''προπατορικού αμαρτήματος'' αναφέρεται στο σεξ σαν πηγή ''αμαρτωλού'' πάθους. Βέβαια το γεγονός ότι στο ( κατα Λουκα αν δεν απατώμαι) ευαγγέλιο αναφέρεται ότι ο ίδιος ο Χριστός δίδασκε ότι οι πόρνες θα είναι απο τους πρώτους ανθρώπους που θα περάσουν στην βασιλεία των ουρανών ελάχιστα είναι γνωστό ευρύτερα.
( ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ )
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.312
Πόντοι
28.786
ΣΥΝΕΧΕΙΑ )
Σε άλλες κοινωνίες όπου δεν υπήρχε προκατάληψη θρησκευτικής βάσης  απέναντι στο σεξ οι πόρνες είχαν άλλη αντιμετώπιση από τη κοινωνία.  Ιδιαίτερα δε αν η υπηρεσία που προσέφεραν πλαισιωνόταν και εμπλουτιζόταν και απο άλλες υπηρεσίες που σαν σκοπό είχαν τον να κάνουν έναν άντρα να αισθάνεται καλύτερα.  Οι εταίρες στην αρχαία ελλάδα η οι γκέισες στη ιαπωνία για να αναφέρουμε δυο παραδείγματα, απο ετερόκλητες και χρονικά διαφοροποιούμενες κοινωνίες, προσέφεραν στους άντρες πελάτες τους πολύ περισσότερες υπηρεσίες απο το σεξ μια και ήταν μορφωμένες και καλλιεργημένες γυναίκες (  πέραν του ότι ήταν όμορφες ), και είχαν αναγάγει την ξεκούραση και την ευχαρίστηση του άντρα σε πραγματική τέχνη.

Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν παω να αυταναγορευθώ σε υπέρτατο προστάτη της πορνείας. Ο αντίλογος σε αυτά που γράφω παραπάνω απο κάποια αλάνια της πιάτσας (με τα οποία αρέσκομαι συχνά να μιλάω )  και που ''έχουν γράψει χιλιόμετρα'' στη δοκιμασία που λέγεται ζωή, θα μπορούσε να είναι ο παρακάτω.

"Καλά μας τα λες αυτά τα ''θεωρητικά'' ρε μάγκα. Αλλά για πες μας τώρα κάτι άλλο. Πως θα σου φαινόταν η μάνα σου η η αδελφή σου να ''ασκούσε'' το παραπάνω ''λειτούργημα''  "??

Και οπωσδήποτε θα με έβγαζε μαλάκα, διότι η προφανής απάντηση πού τόσο εγώ όσο και οι περισσότεροι απο εμάς θα δίναμε στη παραπάνω ερώτηση είναι ότι κάτι τέτοιο οχι μόνο θα μας στεναχωρούσε ιδιαίτερα αλλά και θα μας εξόργιζε, και θα μας εξέθετε κλπ.
Μια ηχηρή σφαλιάρα που σε κάνει να μαζεύεις τα κουβαδάκια σου και να πηγαίνεις να παίξεις σε άλλη παραλία. Σε θεωρητική βάση δοσμένο, η πραγματικότητα είναι τόσο αμείλικτη που ''θεωρητικά μορφώματα'' σαν το παραπάνω δικό μου τα ''αποδομεί''  άμεσα και αυταπόδεικτα.

Ας αφήσουμε όμως τη σημειολογική ερμηνεία της παραπάνω απάντησης. Αν δούμε την ουσία της  απάντησης στη παραπάνω ερώτηση,  θα καταλάβουμε  ότι η προκατάληψη είναι βαθιά ριζωμένη μέσα μας. Επίσης θα καταλάβουμε οτι αν κάτι δεν αρχίσει να εμπεδώνεται σαν ευρύτερη κοινωνική αντίληψη - έστω και σε ένα τμήμα της κοινωνίας- δεν μπορεί να υποστηριχθεί σε ατομικό επίπεδο ούτε σε λογική ούτε σε συναισθηματική βάση. Ουσιαστικά δηλαδή, αν απλά το περιορίσουμε στη βάση μόνο της ατομικής λογικής σκέψης,  ούτε τον εαυτό μας δεν μπορούμε να ''στρέψουμε'' συναισθηματικά ενάντια στη προκατάληψή μας.

Τέρμα η ''Ανάλυση''. Πάμε στη σύνθεση για να καταλήξω κάπου. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι η κοινωνία έχει ακόμη την ωριμότητα για να αναγνωρίσει στη πορνεία την όποια κοινωνική της προσφορά. Θα μπορούσε όμως έστω και σταδιακά σαν πρώτο βήμα να πάψει να ''λούζει'' τις εκπροσώπους της με τόνους περιφρόνησης. Η λέξη ''σταδιακά'' είναι κλειδί όσον αφορά στην αλλάγή αντιλήψεων σε ευρύτερη κοινωνική βάση.

Ξεκινώντας λοιπόν απο τον δικό μας χώρο. Οι ''συναγωνιστές''  του site που κατά κόρον χρησιμοποιούν αυτές τις γυναίκες θα μπορούσαν να τις αντιμετώπιζαν με συγκατάβαση ( τουλάχιστον )  αντί με περιφρόνηση. Είναι εξαιρετικά υποκριτικό απο τη μια να χρησιμοποιούμε αβέρτα τις υπηρεσίες αυτών των γυναικών και απο την άλλη να τις φτύνουμε με το χειρότερο δυνατό τρόπο. Τέλος  δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και αυτές οι γυναίκες είναι άνθρωποι και όχι μηχανές.

Αυτά απο εμένα.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.312
Πόντοι
28.786
Λοιπον, κατ εμε, ναι, το σεξ θα μπορουσε να είναι ο,τι πιο πολυτιμο-ενδεχομενως και ιερο-μπορει να κομισει μια γυναικα!

Γιατι? Γιατι απλούστατα, εάν γνωρισω μια γυναικα, οσο καλη κι ενδιαφερουσα τυχαινει να είναι, εγω θαλω το ιδιο πραγμα από αυτή: το αιδοιο της!

Μπορει να είναι μια ολοκληρωμενη και θεσπεσια υπαρξη, να φερει γνωσεις, εμπειριες και μορφωση, ισως και να κατεχει καποια εξεχουσα θεση στην κοινωνια, να είναι σεβαστη στον κυκλο της, και φαινομενικα επιτυχημενη, αλλα στο μυαλο μου ΟΛΑ αυτά καταρρεουν εάν βαλει δοντι στην πιπα πχ.

Οσο και να θελήσω να δωσω βαρυτητα στις κοινωνικες και προσωπικες ιδιότητες μιας γυναικας, ποτε δεν θα γινουν προτεραιοτητα! Ποτε δεν θα αναιρεσουν μια μετρια ερωτικη συνευρεση! Ποτε δεν θ αντισταθμισουν την αξια που εχει η καταπωση του σπερματος μου! Με τιποτα!

Το συζητουσα με μια αδερφικη μου φιλη, η οποια είναι και η μονη κοπελα με την οποια μοιράζομαι τις περιπέτειες μου στον αγοραιο ερωτα! Προσπαθει να καταλαβει, αλλα...'δεν καταλαβαίνω ρε συ, αφου μια χαρα γαμας και τζαμπα, γιατι πας και πληρωνεις?'...
Στα υπόλοιπα που έθεσες πάνω στο τρόπο που βλέπει η κοινωνία την πορνεία, και το τρόπο που εμείς σε προσωπικο επίπεδο τοποθετήθηκα στα posts μου πριν και νομίζω ότι λίγο πολύ συμφωνώ με τις απόψεις σου.

Στα παραπάνω που παραθέτω όπως τα θέτεις μάλλον διαφωνώ.

Λίγο πολύ ισχυρίζεσαι - αν κατάλαβα καλά - ότι γυναίκα = σεξ. Και σε αυτή τη θέση διαφωνώ.

Αν το καλοσκεφτείς αν γυναίκα = σεξ τότε ο όρος αδελφική φίλη όπως αναφέρεσαι σε συγκεκριμένο πρόσωπο απλά δεν υφίσταται !! Δεν έχει δηλαδή νόημα η φιλία με τη γυναίκα.

Χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο του Πάππα είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν ότι ο άντρας μέσα απο τις σχέσεις του με τις γυναίκες παίρνει πολλά άλλα πράγματα πέρα απο το σεξ. Οι εταίρες στην Αρχαία Αθήνα η οι Γκέισες στην Ιαπωνία δστις οποίες αναφέρθηκες δεν χρησιμοποιούνταν κυρίως για σέξ. Ισως θα είχε νόημα να το ψάξεις λίγο παραπάνω.

Για να σου δώσω κάποιο έναυσμα. Ο Αριστοτέλης Ωνάσης είχε κάποτε πεί ''Χωρίς τις γυναίκες όλα τα λεφτά του κόσμου δεν θα είχαν καμμιά αξία''.

Λές να του έλειπε του Αρίστου το σέξ ?? :grin: :grin: :grin:

Αρα σε κάτι άλλο αναφερόταν. Σκέψου το !!! :hi: :hi:




 

mixalis mixoy

Μέγας
Εγγρ.
31 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.578
Κριτικές
16
Like
949
Πόντοι
3.925
ΣΥΝΕΧΕΙΑ )
Σε άλλες κοινωνίες όπου δεν υπήρχε προκατάληψη θρησκευτικής βάσης  απέναντι στο σεξ οι πόρνες είχαν άλλη αντιμετώπιση από τη κοινωνία.  Ιδιαίτερα δε αν η υπηρεσία που προσέφεραν πλαισιωνόταν και εμπλουτιζόταν και απο άλλες υπηρεσίες που σαν σκοπό είχαν τον να κάνουν έναν άντρα να αισθάνεται καλύτερα.  Οι εταίρες στην αρχαία ελλάδα η οι γκέισες στη ιαπωνία για να αναφέρουμε δυο παραδείγματα, απο ετερόκλητες και χρονικά διαφοροποιούμενες κοινωνίες, προσέφεραν στους άντρες πελάτες τους πολύ περισσότερες υπηρεσίες απο το σεξ μια και ήταν μορφωμένες και καλλιεργημένες γυναίκες (  πέραν του ότι ήταν όμορφες ), και είχαν αναγάγει την ξεκούραση και την ευχαρίστηση του άντρα σε πραγματική τέχνη.

Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν παω να αυταναγορευθώ σε υπέρτατο προστάτη της πορνείας. Ο αντίλογος σε αυτά που γράφω παραπάνω απο κάποια αλάνια της πιάτσας (με τα οποία αρέσκομαι συχνά να μιλάω )   και που ''έχουν γράψει χιλιόμετρα'' στη δοκιμασία που λέγεται ζωή, θα μπορούσε να είναι ο παρακάτω.

"Καλά μας τα λες αυτά τα ''θεωρητικά'' ρε μάγκα. Αλλά για πες μας τώρα κάτι άλλο. Πως θα σου φαινόταν η μάνα σου η η αδελφή σου να ''ασκούσε'' το παραπάνω ''λειτούργημα''  "??

Και οπωσδήποτε θα με έβγαζε μαλάκα, διότι η προφανής απάντηση πού τόσο εγώ όσο και οι περισσότεροι απο εμάς θα δίναμε στη παραπάνω ερώτηση είναι ότι κάτι τέτοιο οχι μόνο θα μας στεναχωρούσε ιδιαίτερα αλλά και θα μας εξόργιζε, και θα μας εξέθετε κλπ.
Μια ηχηρή σφαλιάρα που σε κάνει να μαζεύεις τα κουβαδάκια σου και να πηγαίνεις να παίξεις σε άλλη παραλία. Σε θεωρητική βάση δοσμένο, η πραγματικότητα είναι τόσο αμείλικτη που ''θεωρητικά μορφώματα'' σαν το παραπάνω δικό μου τα ''αποδομεί''  άμεσα και αυταπόδεικτα.

Ας αφήσουμε όμως τη σημειολογική ερμηνεία της παραπάνω απάντησης. Αν δούμε την ουσία της  απάντησης στη παραπάνω ερώτηση,  θα καταλάβουμε  ότι η προκατάληψη είναι βαθιά ριζωμένη μέσα μας. Επίσης θα καταλάβουμε οτι αν κάτι δεν αρχίσει να εμπεδώνεται σαν ευρύτερη κοινωνική αντίληψη - έστω και σε ένα τμήμα της κοινωνίας- δεν μπορεί να υποστηριχθεί σε ατομικό επίπεδο ούτε σε λογική ούτε σε συναισθηματική βάση. Ουσιαστικά δηλαδή, αν απλά το περιορίσουμε στη βάση μόνο της ατομικής λογικής σκέψης,  ούτε τον εαυτό μας δεν μπορούμε να ''στρέψουμε'' συναισθηματικά ενάντια στη προκατάληψή μας.

Τέρμα η ''Ανάλυση''. Πάμε στη σύνθεση για να καταλήξω κάπου. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι η κοινωνία έχει ακόμη την ωριμότητα για να αναγνωρίσει στη πορνεία την όποια κοινωνική της προσφορά. Θα μπορούσε όμως έστω και σταδιακά σαν πρώτο βήμα να πάψει να ''λούζει'' τις εκπροσώπους της με τόνους περιφρόνησης. Η λέξη ''σταδιακά'' είναι κλειδί όσον αφορά στην αλλάγή αντιλήψεων σε ευρύτερη κοινωνική βάση.

Ξεκινώντας λοιπόν απο τον δικό μας χώρο. Οι ''συναγωνιστές''  του site που κατά κόρον χρησιμοποιούν αυτές τις γυναίκες θα μπορούσαν να τις αντιμετώπιζαν με συγκατάβαση ( τουλάχιστον )  αντί με περιφρόνηση. Είναι εξαιρετικά υποκριτικό απο τη μια να χρησιμοποιούμε αβέρτα τις υπηρεσίες αυτών των γυναικών και απο την άλλη να τις φτύνουμε με το χειρότερο δυνατό τρόπο. Τέλος  δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και αυτές οι γυναίκες είναι άνθρωποι και όχι μηχανές.

Αυτά απο εμένα.
Δυο "παρατηρήσεις":
       1. Δεν προκύπτει από πουθενά ότι το προπατορικό αμάρτημα είχε σχέση με το σεξ. Αυτό είναι
       μια αντίληψη που δεν την αποδέχεται η εκκλησία και μάλιστα η ορθόδοξη.
       2. Πουθενά το ευαγγέλιο δε λέει ότι αν είσαι πόρνη θα πας στον παράδεισο... Απλά ο Χριστός
       δεν καταδίκασε την πόρνη αλλά την πορνεία και τόνισε ότι μπορεί η πόρνη να σωθεί αν
       μετανοήσει και να πάει στον παράδεισο εν αντιθέσει με εκείνους που υποκρίνονται τον ευσεβή
       και είναι στην ουσία άπιστοι. ΄Ετσι δίδαξε πρώτος τη μη περιφρόνηση της πόρνης και
       καταδίκασε όλους όσοι τις ... πετροβολούν... γιατί είδε τον άνθρωπο και την πρόθεσή του και
       όχι ... το επάγγελμα!
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.312
Πόντοι
28.786
Δυο "παρατηρήσεις":
       1. Δεν προκύπτει από πουθενά ότι το προπατορικό αμάρτημα είχε σχέση με το σεξ. Αυτό είναι
       μια αντίληψη που δεν την αποδέχεται η εκκλησία και μάλιστα η ορθόδοξη.
       2. Πουθενά το ευαγγέλιο δε λέει ότι αν είσαι πόρνη θα πας στον παράδεισο... Απλά ο Χριστός
       δεν καταδίκασε την πόρνη αλλά την πορνεία και τόνισε ότι μπορεί η πόρνη να σωθεί αν
       μετανοήσει και να πάει στον παράδεισο εν αντιθέσει με εκείνους που υποκρίνονται τον ευσεβή
       και είναι στην ουσία άπιστοι. ΄Ετσι δίδαξε πρώτος τη μη περιφρόνηση της πόρνης και
       καταδίκασε όλους όσοι τις ... πετροβολούν... γιατί είδε τον άνθρωπο και την πρόθεσή του και
       όχι ... το επάγγελμα!
Οσον αφορά το 1.Πραγματι δεν προκυπτει σαφως απο καπου.Ειναι μια απο τις πολλες ερμηνειες ενος συμβολισμου.Και η βαση της ερμηνειας ειναι οτι οι πρωτοπλαστοι συνειδητοποιησαν την γυμνια τους και ενοιωσαν πρωτη φορα ντροπη μετα απο συτό.
Αλλα ας μην βγουμε εκτος θεματος. Δεν συζηταμε αυτο εδω.

Οσον αφορα το 2. Οχι μονο ο χριστιανισμος αλλα ολες οι "δυτικες" μονοθειστικες θρησκειες αντιμετωπιζουν το σεξ ως "αναγκαιο κακο" για την αναπαραγωγη.Η χρηση προς αντληση ηδονης θεωρειται αμαρτια.
Αυτο δεν συμβαινει σε "ανατολιτικες" θρησκειες οπως ο βουδισμος ο ινδουισμος η ο ταοισμος για παραδειγμα.

Για το παραπανω λογο οσες γυναικες δουλευαν το παραπανω επαγγελμα θωρουνταν κοινωνικα μιασματα.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom