Νέα

Έλληνες διανοούμενοι - Ποιους αξίζει να διαβάζουμε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Jimmy Jim
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 86
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Ένεκα του υψηλού πνευματικού επιπέδου αρκετών μελών του σάιτ ανοίγω αυτό το νήμα για να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με την ελληνική διανόηση. Δηλαδή να δούμε ποιους αξίζει να διαβάζουμε και ποιοι είναι απλά δημοσιολόγοι της πλάκας. Προτείνουμε ονόματα ανθρώπων που παρεμβαίνουν και τους θεωρούμε αξιόλογους και αν θέλουμε παραθέτουμε και κάποια κείμενα τους. Μπορούμε να αρχίσουμε από τον ελληνικό διαφωτισμό, π.χ. από ανθρώπους όπως ο Ευγένιος Βούλγαρης και να φτάσουμε μέχρι το σήμερα.

Σήμερα διαβάζω με ενδιαφέρον τα άρθρα ανθρώπων όπως ο Τάκης Θεοδωρόπουλος της Καθημερινής. Ειδικά το τελευταίο βιβλίο του με τίτλο "Η χώρα του περίπου" είναι το καλύτερο δοκίμιο που διάβασα τα τελευταία χρόνια. 

 

vasbinder

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2014
Μηνύματα
8
Like
0
Πόντοι
0
Πολακης... μαζι με την Αυλωνιτου είναι οι κορυφαιοι "διανοουμενοι" αυτόν τον καιρο
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86

observer(1)

Μέγας
Εγγρ.
17 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.288
Κριτικές
18
Like
1.959
Πόντοι
4.375
Οι Kαστοριάδης και  Αξελός είναι γνωστοι. Για τον Κουτρουμπούση έστειλα  ολες τις ινφο
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
δεν διαβαζω φιλοσοφια. ένα ωραιο βιβλιο που διαβασα είναι το παρακατω γιατι μου χρειαστηκε σε ένα πρόβλημα. Τον ξερει κανεις αυτόν;
 

Συνημμένα

  • optimisation.jpg.jpg
    optimisation.jpg.jpg
    67 KB · Εμφανίσεις: 29

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
60
Πόντοι
166
ωραιο θρεντ

καλο ειναι να γραφτουν κ ονοματα στις θετικες επιστημες


κωστα λαδακη δικο σου απο τον ντι τζει
 

trial

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
852
Like
4
Πόντοι
6
Ένεκα του υψηλού πνευματικού επιπέδου αρκετών μελών του σάιτ ανοίγω αυτό το νήμα για να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με την ελληνική διανόηση. Δηλαδή να δούμε ποιους αξίζει να διαβάζουμε και ποιοι είναι απλά δημοσιολόγοι της πλάκας. Προτείνουμε ονόματα ανθρώπων που παρεμβαίνουν και τους θεωρούμε αξιόλογους και αν θέλουμε παραθέτουμε και κάποια κείμενα τους. Μπορούμε να αρχίσουμε από τον ελληνικό διαφωτισμό, π.χ. από ανθρώπους όπως ο Ευγένιος Βούλγαρης και να φτάσουμε μέχρι το σήμερα.

Σήμερα διαβάζω με ενδιαφέρον τα άρθρα ανθρώπων όπως ο Τάκης Θεοδωρόπουλος της Καθημερινής. Ειδικά το τελευταίο βιβλίο του με τίτλο "Η χώρα του περίπου" είναι το καλύτερο δοκίμιο που διάβασα τα τελευταία χρόνια. 
Διευκρινησε το πεδίο
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.920
Κριτικές
26
Like
2.277
Πόντοι
6.955
Τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη πρέπει κάποιος να στους "μυήσει" να σου εξηγήσει τι λένε. Στα φοιτητικά μου χρόνια δοκίμασα να διαβάσω τα πολιτικά του Αριστοτέλη και υπήξαν πολλά σημεία που δεν κατανοούσα. Για να μελετήσεις τους αρχαίους πρώτα πρέπει να έχει διδαχθεί κοινωνιολογια της αρχαίας Ελλάδας ώστε να αντιλαμβάνεσε την λειτουργία  της τότε κοινωνίας.

Κουμμουνιστές διανοητές όπως ο Κορνηλιος Καστοριάδης δεν θέλησα ποτέ να διαβάσω.
Εκείνον που θέλω να διαβάσω είναι ο αήμνειστος καθηγητής Νεοκλής Σαρρής.
 

askeris

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2010
Μηνύματα
777
Like
674
Πόντοι
86
Θα πρεπει να είναι ενδιαφεροντα τα βιβλια του Σαρρη ειδικοτερα αυτά που αναφέρονται στην κοινωνικοπολιτικη κατασταση της Τουρκιας. Τον ειχε χρησιμοποιησει ποτε καμια κυβερνηση ως αναλυτη της εξωτερικης πολιτικης μας;
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Νίκος Τσιφόρος
 

Krang

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2016
Μηνύματα
1.535
Κριτικές
11
Like
390
Πόντοι
306
OP
OP
Jimmy Jim

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Kαστοριάδης,  Αξελός..
Για σουρεάλ, περιθωριακό ύφος,  με  ιδιοφυή πλάκα  κλπ ο Ελλην μπητνικ Πάνος Κουτρουμπούσης..

Θα τον ψάξω τον Κουτρουμπούση. Δεν τον έχω υπόψη μου.

Για τους Καστοριάδη και Αξελό έχουμε να πούμε περισσότερα στην πορεία. Έχουν αρκετό ενδιαφέρον. Επίσης, για όποιον δεν γνωρίζει, πολλά από τα βιβλία του Καστοριάδη κυκλοφορούν ελεύθερα σε ebooks. Πρόκειται για παλιές εκδόσεις των δεκαετιών 1970 και 1980 που δεν υπάρχουν σήμερα. Αυτό προδίδει και τη δημοφιλία του συγκεκριμένου διανοούμενου στις δεκαετίες αυτές.  

 
OP
OP
Jimmy Jim

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16

Κατά τη γνώμη μου ένα από τα μεγαλύτερα κεφάλαια της σύγχρονης πολιτικής σκέψης. Έγραψε αρκετά έργα στα Γερμανικά τα οποία μεταφράστηκαν. Και γι' αυτόν έχουμε να πούμε πράγματα.  

 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Αυτος δεν είναι θεατρικος συγγραφεας;

Αν διαβάσετε λ.χ. το παρακάτω ενδεικτικό απόσπασμα από τα "Παιδιά της Πιάτσας" θα καταλάβετε ότι ήταν πρωτίστως
κάτι άλλο πολύ σημαντικότερο. Φυσικά, μέσα στα υπόλοιπα, υπήρξε ΚΑΙ θεατρικός συγγραφέας. Τα σέβη μου  :hi:

"Λες έχω αμπέλια και χωράφια και σπίτια και γης. Κουράδες έχεις. Κανένας άνθρωπος δεν έχει γη. Η γης έχει εμάς και σπάει κέφι μαζί μας, άσε που την ενοχλάμε κάθε λίγο σαν κοτόψειρες. Δύναμη; Μπούρδες. Ίδρωσες να κάνεις μια πολυκατοικία 46 διαμερίσματα και πλακώνει ένας σεισμός και στην κάνει λιάδα. Πήρες παρασήματα και χειροκροτήματα και ζήτω και έρχεται αδερφάκι μου ένα τόσο δα μικρόβιο από συνάχι και σε κάνει μια πτωματάρα χωρίς να το καταλάβεις. Έβαλες παρά στην μπάντα και διέταξες κόσμο κάντε έτσι ρε μερμήγκια ασήμαντα, και σε πιάνει ένα κόψιμο και είσαι ρεζίλης στην λεκάνη του καμπινέ. Κάνεις το δυνατό κι έτσι και πιάσει μια παγωνιά τρέμεις σαν παλιόσκυλο και από την άλλη μεριά, μια μολόχα, ένα χορταράκι ασήμαντο, κάθεται όλη νύχτα και τρώει τους αέρηδες και το χιονιά και το πρωί είναι φρέσκο και δεν τούγινε τίποτα. Πούν’ η δύναμή σου ρε φιόγκο κάτου από τούτο εδώ το Σύμπαν που μας πλακώνει με το βάρος του; Πούναι τα μεγαλεία σου και το τουπέ σου; Μια ανάποδη να πάρουνε τα πράματα, στα λεφτά, στα πολιτικά, στην υγεία, στα όλα που την βασίζεις, πας, ξεγράφτηκες και μήτε που θέλουνε να σε θυμούνται οι άλλοι. Πέθανες και περάσανε πενήντα χρόνια και μήτε κανένας ξέρει αν υπήρξες και αν έκανες και σε φοβηθήκανε και σε λογαριάσανε.".

 
OP
OP
Jimmy Jim

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Παιδιά για οποιοδήποτε θέμα μπορούμε να ανεβάζουμε, φτάνει να είναι ένας διανοούμενος ο οποίος δεν περιορίζεται μόνο στα πανεπιστημιακά του συγγράμματα τα οποία δεν είναι προσβάσιμα στους αμύητους. Να είναι γενικά κάποιος τον οποίο μπορούμε να διαβάσουμε και να καταλάβουμε κάτι όλοι μας ανεξάρτητα από το πεδίο ή επίπεδο μόρφωσης μας.

Πρόσφατα ανακάλυψα τον Ευτύχη Μπιτσάκη. Είναι φυσικός αυτός αλλά γράφει δοκίμια για τον Χώρο, τον Χρόνο κλπ με πιο εκλαϊκευμένο τρόπο. Π.χ. μιλά για την κβαντική φυσική κλπ. Τον βρίσκω αρκετά ενδιαφέρων.

Διάβασα το βιβλίο του "Χώρος και Χρόνος"
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom