Νέα

προβλημα με σημα ιντερνετ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα putaniaris89
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 16
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
παδια εχουμε μονοκατοικια και το ρουτερ ειναι στον κατω οροφο και το σημα χανεται σε καποια σημεια στους πανω οροφους. τι να κανω? υπαρχουν συσκευες που παιρνουν το σημα το δυναμωνιυν και το αναμεταδιδουν? πως τις λενε και ποσο κοστιζουν στο περιπου?
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.745
Κριτικές
1
Like
32.403
Πόντοι
6.256
Υπαρχουν. 20 ευρω στα μαγαζια, και θα σωθεις
 

master_joda

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2017
Μηνύματα
18
Like
2
Πόντοι
0
θα την βάλεις πρώτα στο ρούτερ να την συχρονίσεις και μετά το πάς εκεί που θές να έχεις καλύτερο σήμα δεν είναι δύσκολο απλά ακολούθα της οδηγίες που έχει και κοίτα την εμβέλεια που έχει το καθένα να σε καλύπτει
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Η πιο απλές λύσεις για κάποιον που δεν γνωρίζει πολλά πολλά είναι είναι αυτά που μεταφέρουν το ιντερνετ μέσω του δικτύου ρέυματος του σπιτιού (Powerline Connection PLC) ή μέ συσκευή που επαναλαμβάνει το ασύρματο δίκτυό σου (Wifi Repeater), κάνε ένα search στο σκρούτζ.

Στην πρώτη  περίπτωση απο το ρούτερ σου δίνεις ιντερνετ στη συσκευή (transmitter) με ethernet καλώδιο και το βάζεις στην μπρίζα. Η συσκευή περνάει το ιντερνετ χρησιμοποιώντας το δίκτυο ηλεκτρικού ρεύματος. Βάζοντας τη δεύτερη συσκευή (receiver) του πακέτου σε οποιαδήποτε πρίζα στη μονο/πολυκατοικία σου βγάζει στο σημείο αυτό υποδοχή να κοτσάρεις ethernet καλώδιο για να συνδέσεις κάποιον υπολογιστή ενσύρματα είτε/και wifi (ξεχωριστό δίκτυ/κωδικό από αυτό του ρούτερ σου).
Έχω δοκιμάσει αυτό και δούλεψε χωρίς προβλήματα (δίνει ethernet και wifi στο receiver).

Στη δέυτερη περίπτωση έχει να κάνει ουσιαστικά ένα σύστημα που επαναλαμβάνει στο wifi σου. Που σημαίνει ότι ο transmitter θα πρέπει να μπει σε μπρίζα σε σημείο του σπιτιού που πιάνει καλό σήμα απο το wifi του ρουτερ σου. και ο receiver με τη σειρά του να είναι σε σημείο και πιάνει καλό σήμα απο το transmitter αλλά και είναι σε θέση να σου δώσει καλό σήμα ο ίδιος στον χώρο που θέλεις να φτάσεις το wifi σου.

Η δέυτερη περίπτωση είναι λιγότερο αξιόπιστη απο την εμπειρία που έχω μέχρι στιγμής και πιο δύσκολη στο στήσιμο για κάποιον ξέρει λίγα πράγματα.
 

e-Μήτσος

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2015
Μηνύματα
80
Like
45
Πόντοι
0
και πως δουλευεουν φιλε μου? τι συνδεσμολογια πρεπει να κανω?

Είναι πολύ απλό!
Λειτουργεί σαν αναμεταδότης - ενισχυτής σήματος.
Με τις οδηγίες που θα υπάρχουν στην συσκευασία ή λίγο YouTube θα βγάλεις εύκολα άκρη.
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.282
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
Η πιο απλές λύσεις για κάποιον που δεν γνωρίζει πολλά πολλά είναι είναι αυτά που μεταφέρουν το ιντερνετ μέσω του δικτύου ρέυματος του σπιτιού (Powerline Connection PLC) ή μέ συσκευή που επαναλαμβάνει το ασύρματο δίκτυό σου (Wifi Repeater), κάνε ένα search στο σκρούτζ.

Στην πρώτη  περίπτωση απο το ρούτερ σου δίνεις ιντερνετ στη συσκευή (transmitter) με ethernet καλώδιο και το βάζεις στην μπρίζα. Η συσκευή περνάει το ιντερνετ χρησιμοποιώντας το δίκτυο ηλεκτρικού ρεύματος. Βάζοντας τη δεύτερη συσκευή (receiver) του πακέτου σε οποιαδήποτε πρίζα στη μονο/πολυκατοικία σου βγάζει στο σημείο αυτό υποδοχή να κοτσάρεις ethernet καλώδιο για να συνδέσεις κάποιον υπολογιστή ενσύρματα είτε/και wifi (ξεχωριστό δίκτυ/κωδικό από αυτό του ρούτερ σου).
Έχω δοκιμάσει αυτό και δούλεψε χωρίς προβλήματα (δίνει ethernet και wifi στο receiver).

Στη δέυτερη περίπτωση έχει να κάνει ουσιαστικά ένα σύστημα που επαναλαμβάνει στο wifi σου. Που σημαίνει ότι ο transmitter θα πρέπει να μπει σε μπρίζα σε σημείο του σπιτιού που πιάνει καλό σήμα απο το wifi του ρουτερ σου. και ο receiver με τη σειρά του να είναι σε σημείο και πιάνει καλό σήμα απο το transmitter αλλά και είναι σε θέση να σου δώσει καλό σήμα ο ίδιος στον χώρο που θέλεις να φτάσεις το wifi σου.

Η δέυτερη περίπτωση είναι λιγότερο αξιόπιστη απο την εμπειρία που έχω μέχρι στιγμής και πιο δύσκολη στο στήσιμο για κάποιον ξέρει λίγα πράγματα.
Φιλε επειδη αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα θα ηθελα καποιες λεπτομερεις αν εχεις λιγο χρονο.Στο εξοχικο που ειμαι τωρα το ρουτερ βρισκεται στο ισογειο,όμως απο τα πολλα μπετα και σιδερα που εχει η οικοδομη,οι απο πανω οροφοι δεν πιανουν wifi.Υπαρχει κοινη ηλεκτρολογικη εγκατασταση στους τρεις ορόφους αλλα οχι κοινη τηλεφωνικη.Παιρνω ενσυρματο ιντερνετ απο ενα powerline που συνδεετε μεσω του ουδετερου της ηλεκτρολογικης εγκαταστασης.Υπαρχει τρόπος να συνδεσω καποιο μηχανημα wifi transmiter,που μπορω να συνδεσω στο powerline για να μου βγαλει ασυρματο ιντερνετ στους δυο πανω οροφους????
 

ririkonav

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
5.992
Κριτικές
47
Like
6.192
Πόντοι
11.445
επειδή έχω και τα δύο , συνιστώ powerline αλλα δουλευει μονο αν έχεις στην ιδια φάση τις μπριζες που το βάζεις , αλλιως γιοκ .

το wifi repeater δουλευει καλα αλλα δεν πιανεις τη μεγιστη ταχυτητα οπως μεσω ethernet και αμα έχεις μοντεμ οτε που πεφτει συνεχεια το wifi γαμησε τα
 

Fox III

Μέλος
Εγγρ.
28 Αυγ 2017
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
Άσχετο με τα repeater αλλά σχετικό με το θέμα.. χθές βράδυ παρατήρησε κανείς αστάθεια στη wifi σύνδεση συσκευών?
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.745
Κριτικές
1
Like
32.403
Πόντοι
6.256
Υπαρχουν. 20 ευρω στα μαγαζια, και θα σωθεις
και πως δουλευεουν φιλε μου? τι συνδεσμολογια πρεπει να κανω?
Δεν εχουν συνδεσμολογια.
Στην πριζα το βαζεις.
Εγω εχω το tplink. Με 20 ευρω.
Ανοιγεις browser και βαζεις διευθυνση του ριπι λινκ. tplinkextender.com νομιζω.
Το εχει στις οδηγιες. Με αυτη τη διευιυνση βρισκεις το σημα του ρουτερ σου το επιλεγεις βαζεις παςγουορντ αυτο που εχεις και στο ρουτερ και αυτο καθε φορα που το ανοιγεις βρισκει το σημα και το φερνει εκει που το χεις χωρις απωλειες απ οτι καταλαβα. Η λιγες απωλειες.
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
η καλύτερη λύση αν έχεις περιθώριο οικονομικό και άνεση χώρου για έξτρα καλώδιο είναι να αγοράσεις ένα δεύτερο ρουτερ (μπορείς να βολευτείς με κάποιο παλιό) να το συνδέσεις με αυτό που έχεις αλλά να μπει ένα επίπεδο πάνω ή ένα κάτω ανάλογα που χρειάζεσαι περισσότερο σήμα και να το σετάρεις σαν repeater. με τα repeater των 10-20ε δεν γίνεται δουλειά.
ρίξε μια ματιά εδώ
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
η καλύτερη λύση αν έχεις περιθώριο οικονομικό και άνεση χώρου για έξτρα καλώδιο είναι να αγοράσεις ένα δεύτερο ρουτερ (μπορείς να βολευτείς με κάποιο παλιό) να το συνδέσεις με αυτό που έχεις αλλά να μπει ένα επίπεδο πάνω ή ένα κάτω ανάλογα που χρειάζεσαι περισσότερο σήμα και να το σετάρεις σαν repeater. με τα repeater των 10-20ε δεν γίνεται δουλειά.
ρίξε μια ματιά εδώ

αυτή η λύση είναι και η φθηνότερη γιατί ολο και κάποιο παλιό ρούτερ έχουμε όλοι (έχω πεταξα πριν λίγο καιρό 2-3) απο αλλαγές πάροχων, αρκεί να υποστηρίζει λειτουργία repeater ή να βρεις να το πατσάρεις.

Δεν είναι όμως για τον πολύ κόσμο, που δεν έχει ούτε τις γνώσεις ούτε τη διάθεση να κάτσει να ψάξει γι'αυτο και δεν την ανέφερα στο δικό μου ποστ λιγο πριν.
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Φιλε επειδη αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα θα ηθελα καποιες λεπτομερεις αν εχεις λιγο χρονο.Στο εξοχικο που ειμαι τωρα το ρουτερ βρισκεται στο ισογειο,όμως απο τα πολλα μπετα και σιδερα που εχει η οικοδομη,οι απο πανω οροφοι δεν πιανουν wifi.Υπαρχει κοινη ηλεκτρολογικη εγκατασταση στους τρεις ορόφους αλλα οχι κοινη τηλεφωνικη.Παιρνω ενσυρματο ιντερνετ απο ενα powerline που συνδεετε μεσω του ουδετερου της ηλεκτρολογικης εγκαταστασης.Υπαρχει τρόπος να συνδεσω καποιο μηχανημα wifi transmiter,που μπορω να συνδεσω στο powerline για να μου βγαλει ασυρματο ιντερνετ στους δυο πανω οροφους????

Αν κατάλαβα καλά έχεις Powerline συσκευή που δεν δίνει wifi άλλα έχει μόνο υποδοχή για να πάρεις ίντερνετ με καλώδιο ethernet, σωστά?

Αν έχει κανένα παλιό ρούτερ δες τι μπορείς να κάνεις με κάτι τέτοιο
Διαφορετικά νομίζω πρέπει να αγοράσεις ένα καινούργιο σετάκι powerline που εκτός απο ethernet να δίνει και wifi (εγω όπως έγραψα πιο πάνω εχω αυτό και δουλεψε (όσο το χρειάστηκα) απροβλημάτιστα ......σίγουρα υπάρχουν και φθηνότερα. Μη πάρεις d-link ....μόνο αυτό μπορώ να πω με σιγουρία, είχα ένα και μου έβγαλε τη παναγία ...με συνεχείς αποσυνδέσεις)
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.282
Κριτικές
11
Like
276
Πόντοι
1.520
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις παίδες,απλα δεν ηθελα να τραβηξω εσωτερικη καλωδιωση δικτυου,γιατι ουτε εργαλεια εχω αυτη τη στιγμη,ουτε υπαρχουν τεχνικοι εδω που ειμαι που να ξερουν απ' αυτα.Η παραμετροποίηση των ρουτερ δεν με φοβίζει,ειναι σχετικα ευκολη διαδικασια για μενα.
Ευχαριστω θερμα τους φιλους chris82 και Panos13,ησασταν κατατοπιστικοτατοι.Δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχει powerline με ενσωματωμενο wifi,αν και θα προσπαθησω να συνδεσω το παλιο μου powerline με κανα ρουτερακι πρωτα.Εχω κατι Thomson TG585 και κατι linksys παλιά,λέτε να δουλεψουν μεταξυ τους ή να βαλω δυο ιδια???
 

diomides

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2009
Μηνύματα
9.815
Κριτικές
1
Like
153
Πόντοι
166
απλα και γρηγορα
 
OP
OP
P

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
Δεν εχουν συνδεσμολογια.
Στην πριζα το βαζεις.
Εγω εχω το tplink. Με 20 ευρω.
Ανοιγεις browser και βαζεις διευθυνση του ριπι λινκ. tplinkextender.com νομιζω.
Το εχει στις οδηγιες. Με αυτη τη διευιυνση βρισκεις το σημα του ρουτερ σου το επιλεγεις βαζεις παςγουορντ αυτο που εχεις και στο ρουτερ και αυτο καθε φορα που το ανοιγεις βρισκει το σημα και το φερνει εκει που το χεις χωρις απωλειες απ οτι καταλαβα. Η λιγες απωλειες.

φιλε μου δηλαδη απλα αγοραζω ενα απο αυτα το βαζω στην πριζα και μετα μπαινω απι το λαπτοπ σε μια διευθυνση βαζω τον κωδικο του γουαι φαι και καθαρισα? ολα τα αλλα γινονται αυτοματα? το εχεις και εσυ και δουλευει? μπορεις να μου στειλειες λινκ με την συσκευη?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom