Νέα

θεματακι με τηλεοραση samsung και εξωτερικο σκληρο 2.5

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα glaskos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 62
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
καλησπερα

ειχα εναν εξωτερικο σκληρο 2.5 ο οποιος συνδεοταν με την τηλεοραση και ηταν ο western digital my passport
δυστυχως τις τελευταιες μερες  με διαφορα κλικ κλακ επαψε να λειτουργει και οταν προσπαθουσα να αντιγραψω αρχεια αλλα και οταν φορτωνα αρχεια απο την τηλεοραση
συνεχεια ειχε αποσυνδεσεις
η τηλεοραση ειναι αυτη εδω αγορασα προχθες το Western Digital Elements 500GB  διοτι μεχρι 500 gb μπορει να υποστηριξει η τηλεοραση
δυστυχως τον σκληρο δεν τον βλεπει καθολου...το περιεργο ειναι οτι σε 28αρα ιδιας μαρκας τον βλεπει κανονικα

εαν αγορασω το WD Eξωτερικός Σκληρός Δίσκος 2.5" My Passport Ultra θα το αναγνωρισει? η οχι?

γνωριζει κανενα μελος για να μην ξανασκασω αδικα τα λευτα?

 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.142
Like
332
Πόντοι
36
καλησπερα

ειχα εναν εξωτερικο σκληρο 2.5 ο οποιος συνδεοταν με την τηλεοραση και ηταν ο western digital my passport
δυστυχως τις τελευταιες μερες  με διαφορα κλικ κλακ επαψε να λειτουργει και οταν προσπαθουσα να αντιγραψω αρχεια αλλα και οταν φορτωνα αρχεια απο την τηλεοραση
συνεχεια ειχε αποσυνδεσεις
η τηλεοραση ειναι αυτη εδω αγορασα προχθες το Western Digital Elements 500GB  διοτι μεχρι 500 gb μπορει να υποστηριξει η τηλεοραση
δυστυχως τον σκληρο δεν τον βλεπει καθολου...το περιεργο ειναι οτι σε 28αρα ιδιας μαρκας τον βλεπει κανονικα

εαν αγορασω το WD Eξωτερικός Σκληρός Δίσκος 2.5" My Passport Ultra θα το αναγνωρισει? η οχι?

γνωριζει κανενα μελος για να μην ξανασκασω αδικα τα λευτα?
Καλησπέρα,

Να φανταστώ ότι ο δίσκος έχει αυτονομη τροφοδοσία ρεύματος και στο site που έχεις δώσει διάβασες την ερώτηση που έχει για την αναπαραγωγή ταινιών αναφέρει στην απάντηση κάτι για Connection Share. Ψάξε λίγο στην τηλεόραση εάν υπάρχει αυτή η επιλογή και φυσικα εάν υπάρχει και στην 28 ιντσες.
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.831
Πόντοι
6.796
Μην αγορασεις αλλο σκληρο ακομη.. αφου πηρες Western Digital Elements 500GB πηγαινε στο μαγαζι που τον πηρες να σου πουνε γιατι δε το βλεπει η τηλεοραση σου.. δε θα πρεπε να χεις τετοιο θεμα..

Με τον πρωτο σκληρο οι αποσυνδεσεις μπορει να ωφειλονται και σε καλωδιο.. τον τσεκαρες?
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
183
Πόντοι
16
Δεν δοκιμάζεις πρώτα με άλλο καλώδιο....
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
δεν εχει τροφοδοσια  ειναι αυτοτονομος ο σκληρος οπως ο αλλος που χαλασε

Connection Share εντολη δεν εχει η 22ρα

εβαλα και τα καλωδια του προηγουμενου σκληρου και του τωρινου  εξακολουθει να μην τον βλεπει η τηλεοραση

ξεχασα να πω οτι ειναι tv/monitor

οι αποσυνδεσεις γινανε μετα απο 2 χρονια συνεχης χρησης του σκληρου

εκτος εαν παω σε εναλλακτικη Transcend που ειναι εδω  εχω εναν 16 gb αλλα μπορει να σηκωσει Transcend 64 η 128 gb?
 

Georgezerv76

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.632
Like
167
Πόντοι
16
Οτι χειροτερο κυκλοφορει σε σκληρους ο γουεστερν ντιτζιταλ... ειχα
Εναν και μια ωραια μερα απλα τα παιξε! Εχασα πολλα αρχεια...
πηρα εναν τοσιμπα 750 γιγα και ειμαι μια χαρα!
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
να παρω λες tosiba 500gb?  θα δω

οι western digital εχω παρατηρησει οτι οι κανονικοι σκληροι 3.5 μετα απο λιγο καιρο βγαζουν ενα περιεργο μυνημα "your hard disc needs format"
ετσι στο ασχετο το βγαζει
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
183
Πόντοι
16
Οτι χειροτερο κυκλοφορει σε σκληρους ο γουεστερν ντιτζιταλ... ειχα
Εναν και μια ωραια μερα απλα τα παιξε! Εχασα πολλα αρχεια...
πηρα εναν τοσιμπα 750 γιγα και ειμαι μια χαρα!

Τι μαλακίες λες πάλι ρε τύπε?
επειδή σου χάλασε ένας σκληρός.....


ΟΛΟΙ οι μηχανικοί σκληροί δίσκοι μια μέρα τα παίζουν....μπορεί αυτό να γίνει το πρώτο δευτερόλεπτο, μπορεί να γίνει μετά απο 15 χρόνια. Έχουν υπάρξει παρτίδες σκληρών που ήταν κακές, έχουν υπάρξει και ολόκληρες σειρές (της Seagate θυμάμαι) σχεδόν όλοι οι σκληροί είχα πρόβλημα.

2 είναι οι μεγάλοι παίχτες στους HDDs, Western Digital και Seagate....και οι δυο κομπλέ είναι. Να μη σου κάτσει είναι, και επίσης αν δεν έχεις backup για τα πάντα πας γυρεύοντας.

Κριτήριο για να πάρεις ένα σκληρό είναι αρχικά τη χωρητικότητα που χρειάζεσαι (ή τι σηκώνει η τσέπη σου), την εφαρμογή που θα κάνεις (desktop, nas, server κτλ.), επιδόσεις κτλ. Οι ακριβές σειρές έχουν και περισσότερα χρόνια εγγύηση κάτι που είναι ένα σημάδι ότι έχεις και περισσότερες πιθανότητες να σου κρατήσει μάλλον.

 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
το πρωι πηρα την αντιπροσωπια
εκει να δεις λιλα που θελουν
τους ρωταω στο περιπου τι εξωτερικο σκληρο να παρω και με τι χαρακτηριστικα ωστε να το πιανει η τηλεοραση  και αυτοι το παιζαν μουγκοι
απο την αλλη οταν τους ρωτησα για φλασακι usb και στα ποσα gb να αγορασω  εκει ο τυπος μαγκωθηκε για τα 128 gb και για τα 64 gb

στην τελικη μου ειπαν οτι η τηλεοραση δεχεται μονο φλασακι usb    μαλακιες λενε αφου λειτουργουσε αψογα με το wd my passport 500 gb

πριν απο λιγο πηρα το πλαισιο οπου ειχα αγορασει απο εκει το monitor  και μου ειπαν να κοιταξω τα χαρακτηριστικα του τροφοδοτικου για mghz kai hz εαν ταιριαζουν με τον σκληρο που χαλασε

γνωμες?

 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
364
Πόντοι
26

afroman

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2008
Μηνύματα
40
Like
9
Πόντοι
0
μηπως ειναι θεμα file system?
η δικια μου η samsung διαβαζει μονο fat32 μηπως εχεις ntfs?
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
trelokotsidou
σε ευχαριστω πολυ  θα το κοιταξω  ενδιαφερον φαινεται

afroman
στην δικη μου  τηλεοραση πρεπει στην αρχη να ηταν fat32 επειδη οντως δεν αναγνωριζε ntfs
με τα 2 update της εταιριας καταφερε και διαβαζε  ntfs
 

Velociraptoras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.147
Κριτικές
35
Like
4.389
Πόντοι
796
Οτι χειροτερο κυκλοφορει σε σκληρους ο γουεστερν ντιτζιταλ... ειχα
Εναν και μια ωραια μερα απλα τα παιξε! Εχασα πολλα αρχεια...
πηρα εναν τοσιμπα 750 γιγα και ειμαι μια χαρα!
Tυπε κοψε τα ναρκωτικα σε πειραζουν οι WD και Seagate ειναι οι 2 πρωτοι κατασκευαστες σκληρων δισκων μη λες οτι βλακεια σου κατεβει στο κεφαλι επειδη σου χαλασε ενα σκληρος που ετυχε να ειναι WD
 

Velociraptoras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.147
Κριτικές
35
Like
4.389
Πόντοι
796
να παρω λες tosiba 500gb?  θα δω

οι western digital εχω παρατηρησει οτι οι κανονικοι σκληροι 3.5 μετα απο λιγο καιρο βγαζουν ενα περιεργο μυνημα "your hard disc needs format"
ετσι στο ασχετο το βγαζει
Eγω που εχω τον  caviar τον μπλε εδω και 1,5 χρονο ποτε δε μου εβγαλε αυτο το μηνυμα
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
η WD σε HDD είναι το νο1
σε pc με το usb δουλεύει? τον δοκίμασες? 
 

nick9x

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.387
Κριτικές
14
Like
3.309
Πόντοι
4.895
Εγω πάντως εβαλα 2 samsung M3 επανω. Ενας με 3Δ εργα και ενας για εγγραφή και παιζουν μπόμπα.
 

Georgezerv76

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.632
Like
167
Πόντοι
16
Παρε τηλεοραση lg να βρεις την υγεια σου!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom