Νέα

Αννοβερο:επιχειρηματικες ευκαιρειες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα urlauber
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 29
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.627
Κριτικές
1
Like
4.201
Πόντοι
1.706
Ζωντας στο αννοβερο εδω κ 9 μηνες με εκπληξη βλεπω πως δεν εχει ελληνικα μαγαζια-στεκια.
Σε αλλες πολεις της γερμανιας που εζησα εχει τετοια μαγαζια στεκια αλλα οχι σε βαθμο να υπαρχει ανταγωνισμος μεγαλος.
Ακομη κ σε κωμοπολεις.
Στεκι εννοουμε το μαγαζι που την πεφτεις για φραπεδακι μονος η με παρεα, το απογευμα-βραδυ προσφερετε για μπυρες κ κανα ποτο με μουσικη.
Την προηγουμενη βδομαδα που ημουν ελλαδα ειδα δεκαδες νεες επιχειρησεις που εχουν ριξει αφθονο χρημα για εναν σουπερ χωρο. Δυστυχως με ρισκο μεγαλο λογω ανταγωνισμου, κρισης, φορολογησης, φπα 24%.
Εδω δεν υπαρχει ανταγωνισμος ιδιαιτερος ουτε καποιος κανει τρομερες επενδυσεις.
Ηθελα πολυ να ασχοληθω εγω αλλα ουτε κεφαλαιο διαθετω ουτε εμπειρια απο καφε-μπαρς.
Να πω πως στο αννοβερο ζουν κανα δεκαρικο χιλιαδες ελληνες. Οκ ολοι σιγουρα δεν νοιαζονται αλλα ενα 5% να ψαχνονται εργενηδες, νεοι, κτλ εχουμε 500 ατομα για αρχη.
Να βοηθησω με πληροφοριες μπορω.


 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Σε αλλες πολεις της γερμανιας που εζησα εχει τετοια μαγαζια στεκια αλλα οχι σε βαθμο να υπαρχει ανταγωνισμος μεγαλος.

Μπορεις να κάνεις μια σύγκριση/κατάταξη στις γερμανικες πόλεις που έχεις ζήσει όσο αφορά εμφανιση γυναικών,ποιότητα ζωής,αναλογία μουσλιμιών,κ.λ.π.

Ζω Γερμανια,έχω επισκεφτει πολλές,αλλά Αννόβερο ποτέ.

 

adreasfairways

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
2.442
Κριτικές
2
Like
1.291
Πόντοι
216
Πρεπει να κανει κατι καποιος που μενει εκει τυπε δυσκολο να φυγει καποιος απο ελλαδα να παει να επενδυση εκει απο το πουθενα
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Όσο για το θεμα επένδυσης στη Γερμανια,τα περιθώρια κερδοφοριας ειδικά στην εστιαση είναι μεγάλα.
Ο ανταγωνισμος ειδικά σε επίπεδο ταχυφαγειων είναι γτπ,χώρια που τα περισσοτερα μαγαζιά στην Ελλάδα θα τα έκλεινε το υγειονομικό.

Όμως απαιτείται κεφαλαιο,αν και στη Γερμανια δεν πεφτει τοσο χρήμα σε διακοσμηση,διαμόρφωση χώρου,κ.λ.π. όσο πέφτει(επεφτε) στην Ελλαδα.
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.627
Κριτικές
1
Like
4.201
Πόντοι
1.706
Οτι κ να πω ειναι προσωπικη αποψη.
Αναμεσα σε φραγκφουρτη κ ανοβερο
Στο ανοβερο οι γυναικες ειναι πιο εμφανισιμες,γιατι οσο πιο βορεια τοσο πιο ξανθες γαλανοματες,
Ποιοτητα ζωης καλυτερη γιατι ειναι μικροτερη πολη που δεν της λειπει τιποτα, αποστασεις μικρες κτλ.
Το ευχαριστο ειναι πως τα ποσοστα σε μουσλιμια ειναι πολυ μικρα. Πχ να ανεβεις στο strasebahn,στο τραμ κ ισως δεις μαντηλα ισως οχι
Κεντρ σταθμος φραγκφουρτη με μια ματια βλεπεις 40% μουσλιμια-μαντηλες ενω στο ανοβερο 10% το πολυ


Που μενεις εσυ.
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.627
Κριτικές
1
Like
4.201
Πόντοι
1.706
Πρεπει να κανει κατι καποιος που μενει εκει τυπε δυσκολο να φυγει καποιος απο ελλαδα να παει να επενδυση εκει απο το πουθενα
διαφωνω,
Γιατι υπαρχει κοσμος που ενδιαφερετε να επενδυσει
Εχει ενα κεφαλαιο 10.000-50.000 κ δικαιολογημενα φοβαται να ρισκαρει στην ελλαδα. Ενω δεν τον πειραζει να μεταναστευσει καπου στην ευρωπη.
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.627
Κριτικές
1
Like
4.201
Πόντοι
1.706
Όσο για το θεμα επένδυσης στη Γερμανια,τα περιθώρια κερδοφοριας ειδικά στην εστιαση είναι μεγάλα.
Ο ανταγωνισμος ειδικά σε επίπεδο ταχυφαγειων είναι γτπ,χώρια που τα περισσοτερα μαγαζιά στην Ελλάδα θα τα έκλεινε το υγειονομικό.

Όμως απαιτείται κεφαλαιο,αν και στη Γερμανια δεν πεφτει τοσο χρήμα σε διακοσμηση,διαμόρφωση χώρου,κ.λ.π. όσο πέφτει(επεφτε) στην Ελλαδα.
ειπαμε θελει κ εμπειρια που εγω δεν εχω.
Για τα κατασκευαστικα πολλοι βαζουν πολωνικα η κροατικα  συνεργεια που κανουν λαμπερη δουλεια στο 1/3 της τιμης που θα δωσει ο γερμανος
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
διαφωνω,
Γιατι υπαρχει κοσμος που ενδιαφερετε να επενδυσει
Εχει ενα κεφαλαιο 10.000-50.000 κ δικαιολογημενα φοβαται να ρισκαρει στην ελλαδα. Ενω δεν τον πειραζει να μεταναστευσει καπου στην ευρωπη.

μπορεις να ανοιξεις μαξαζι με 10000 χιλιακρικα?
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Οτι κ να πω ειναι προσωπικη αποψη.
Αναμεσα σε φραγκφουρτη κ ανοβερο
Στο ανοβερο οι γυναικες ειναι πιο εμφανισιμες,γιατι οσο πιο βορεια τοσο πιο ξανθες γαλανοματες,
Ποιοτητα ζωης καλυτερη γιατι ειναι μικροτερη πολη που δεν της λειπει τιποτα, αποστασεις μικρες κτλ.
Το ευχαριστο ειναι πως τα ποσοστα σε μουσλιμια ειναι πολυ μικρα. Πχ να ανεβεις στο strasebahn,στο τραμ κ ισως δεις μαντηλα ισως οχι
Κεντρ σταθμος φραγκφουρτη με μια ματια βλεπεις 40% μουσλιμια-μαντηλες ενω στο ανοβερο 10% το πολυ


Που μενεις εσυ.

Σε κάποιες πόλεις αντικειμενικά η κατάσταση εβγαζε ματι.
Για παραδειγμα έμενα 2+ χρόνια Κολωνία,όπου είναι η χαρά του κάθε σκατόγυφτου και τριτοκοσμικού.
Σε κάποιες περιοχες δε βλέπεις ουτε έναν Γερμανό.

Φρανφκούρτη ειναι από τις χειρότερες πόλεις που έχω επισκεφτει.
Η περιοχή περιξ του σιδηροδρομικού σταθμού είναι απαραδεκτη από κάθε αποψη.

Εδώ και λίγες μέρες Μόναχο.
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Εχω επιχειρηματικη ιδεα
 

nufaro

Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2005
Μηνύματα
10
Like
0
Πόντοι
0
Τα μονα μαγαζια παρομοιου στυλ που εχω δει να πιανουν ειναι τα καφε με ναργιλε. Η καθημερινοτητα στη Γερμανια δεν ευνοει το ανοιγμα μαγαζιων στυλ ελληνικης καφετεριας κατα την αποψη μου. Εκτος και αν το target group σου (ελληνες) ειναι τοσο μεγαλο που μπορει να το υποστηριξει. Οσα μαγαζια-ελληνικες καφετεριες εχω βρει στη βορεια ΝRW που ζω τα τελευταια τρια χρονια ειναι σκετες τρωγλες.
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.627
Κριτικές
1
Like
4.201
Πόντοι
1.706
Τα μονα μαγαζια παρομοιου στυλ που εχω δει να πιανουν ειναι τα καφε με ναργιλε. Η καθημερινοτητα στη Γερμανια δεν ευνοει το ανοιγμα μαγαζιων στυλ ελληνικης καφετεριας κατα την αποψη μου. Εκτος και αν το target group σου (ελληνες) ειναι τοσο μεγαλο που μπορει να το υποστηριξει. Οσα μαγαζια-ελληνικες καφετεριες εχω βρει στη βορεια ΝRW που ζω τα τελευταια τρια χρονια ειναι σκετες τρωγλες.
Ξερω μαγαζια τρωγλες
Αλλα εχω δει κ μαγαζια καλα που αντι να ρθει κανα μουνακι για παραγγελια ερχεται καποιος αξυριστος βαριεστημενος.
Απαραιτητη προυποθεση μουνακια στο μαγαζι. Ο ελληνας μεταναστης ειναι επισης αγαμητος. Θελει τον τροπο του. Για αυτο ειπαμε θελει κ λιγο εμπειρια
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Ζωντας στο αννοβερο εδω κ 9 μηνες με εκπληξη βλεπω πως δεν εχει ελληνικα μαγαζια-στεκια.
Σε αλλες πολεις της γερμανιας που εζησα εχει τετοια μαγαζια στεκια αλλα οχι σε βαθμο να υπαρχει ανταγωνισμος μεγαλος.
Ακομη κ σε κωμοπολεις.
Στεκι εννοουμε το μαγαζι που την πεφτεις για φραπεδακι μονος η με παρεα, το απογευμα-βραδυ προσφερετε για μπυρες κ κανα ποτο με μουσικη.
Την προηγουμενη βδομαδα που ημουν ελλαδα ειδα δεκαδες νεες επιχειρησεις που εχουν ριξει αφθονο χρημα για εναν σουπερ χωρο. Δυστυχως με ρισκο μεγαλο λογω ανταγωνισμου, κρισης, φορολογησης, φπα 24%.
Εδω δεν υπαρχει ανταγωνισμος ιδιαιτερος ουτε καποιος κανει τρομερες επενδυσεις.
Ηθελα πολυ να ασχοληθω εγω αλλα ουτε κεφαλαιο διαθετω ουτε εμπειρια απο καφε-μπαρς.
Να πω πως στο αννοβερο ζουν κανα δεκαρικο χιλιαδες ελληνες. Οκ ολοι σιγουρα δεν νοιαζονται αλλα ενα 5% να ψαχνονται εργενηδες, νεοι, κτλ εχουμε 500 ατομα για αρχη.
Να βοηθησω με πληροφοριες μπορω.




τυπε γνωστος μ εχει εκει μαγαζι-φαγαδικο
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Όσο για το θεμα επένδυσης στη Γερμανια,τα περιθώρια κερδοφοριας ειδικά στην εστιαση είναι μεγάλα.
Ο ανταγωνισμος ειδικά σε επίπεδο ταχυφαγειων είναι γτπ,χώρια που τα περισσοτερα μαγαζιά στην Ελλάδα θα τα έκλεινε το υγειονομικό.

Όμως απαιτείται κεφαλαιο,αν και στη Γερμανια δεν πεφτει τοσο χρήμα σε διακοσμηση,διαμόρφωση χώρου,κ.λ.π. όσο πέφτει(επεφτε) στην Ελλαδα.

16-17% το ΦΠΑ,τιμες διπλες απο ελληνικες σε αρκετα  :heavymetalbig:
 

ARISPEED

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2010
Μηνύματα
448
Κριτικές
25
Like
209
Πόντοι
31
Στο τελευταίο χωριό της germoney NA πας θα βρείς τούρκους με τσεμπέρια κ ιταλικό καφεδοπαγωτατζίδικο κ ελληνικό τζατζικορεστωράντε ..........
με 10.000 ευρώ ουτε καντίνα δεν νοικιάζεις .
βρες μια δουλειά να βγάζεις κάνα μεροκαματάκι ,να εισαι ασφαλισμένος ,να ζεις με συγκάτοικους ,να κυκλοφορέις με ποδήλατο κλπ
Απέκτησε προυπηρεσία ,μάθε γερμανικά κ βλέπεις .
το Αννόβερο ειναι ησυχη πόλη ,μιλάνε τα καλύτερα γερμανικά κ σίγουρα θα εχεις ευκαιρίες αναλόγως προσόντων πάντα .
Αν ημουν 25-30 θα ξαναξεκινούσα πάλι .............
Μάθε την γλώσσα ,βρες δουλειές για εμπειρία κ προυπηρεσία κ προχώρα.........
Σάββατα στα κλάμπ κ τα χωροπηδάδικα χτυπάς μουνί κάργα κ ανετα .....
Ευχομαι το καλύτερο κ αμα τακτοποιηθείς πες μας κ εμας να ερθουμε για ενισχύσεις .
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Το κοινο θα ειναι ο ελληνας νομας που εργαζεται 2 χρονια σε μια χωρα 2 χρονια σε μια αλλη

Σε αυτον πρεπει να δωσεις κοσμοπολιτικο περιβαλλον που να εμπεριεχει τα τελευταια τρεντς.

Με σημα κατατεθεν την Ελλαδα οτι πιο προχω υπαρχει. Σκεφτειτε τα τρελα εστιατορια καφε της Ιαπωνιας σε συνδυασμο με οργκανικ προντους χιπστερισμο και μεσιγειακη κουζινα. Μαιανδροι απ το διαστημα.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Στο τελευταίο χωριό της germoney NA πας θα βρείς τούρκους με τσεμπέρια κ ιταλικό καφεδοπαγωτατζίδικο κ ελληνικό τζατζικορεστωράντε ..........
με 10.000 ευρώ ουτε καντίνα δεν νοικιάζεις .
βρες μια δουλειά να βγάζεις κάνα μεροκαματάκι ,να εισαι ασφαλισμένος ,να ζεις με συγκάτοικους ,να κυκλοφορέις με ποδήλατο κλπ
Απέκτησε προυπηρεσία ,μάθε γερμανικά κ βλέπεις .
το Αννόβερο ειναι ησυχη πόλη ,μιλάνε τα καλύτερα γερμανικά κ σίγουρα θα εχεις ευκαιρίες αναλόγως προσόντων πάντα .
Αν ημουν 25-30 θα ξαναξεκινούσα πάλι .............
Μάθε την γλώσσα ,βρες δουλειές για εμπειρία κ προυπηρεσία κ προχώρα.........
Σάββατα στα κλάμπ κ τα χωροπηδάδικα χτυπάς μουνί κάργα κ ανετα .....
Ευχομαι το καλύτερο κ αμα τακτοποιηθείς πες μας κ εμας να ερθουμε για ενισχύσεις .

γνωστοι μου πηραν ταβερνα βαλανε 40χιλ ο καθενας πηραν κ δανειο 30χιλ ο καθενας συνολο160 κ πανε καλα,σε επαρχιακη πολη της Γερμανιας.Βεβαια ειχαν προυπηρεσια 10χρονια σαν σερβιτοροι
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Το κοινο θα ειναι ο ελληνας νομας που εργαζεται 2 χρονια σε μια χωρα 2 χρονια σε μια αλλη

Σε αυτον πρεπει να δωσεις κοσμοπολιτικο περιβαλλον που να εμπεριεχει τα τελευταια τρεντς.

Με σημα κατατεθεν την Ελλαδα οτι πιο προχω υπαρχει. Σκεφτειτε τα τρελα εστιατορια καφε της Ιαπωνιας σε συνδυασμο με οργκανικ προντους χιπστερισμο και μεσιγειακη κουζινα. Μαιανδροι απ το διαστημα.

ωραιο ακουγεται
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Στο τελευταίο χωριό της germoney NA πας θα βρείς τούρκους με τσεμπέρια κ ιταλικό καφεδοπαγωτατζίδικο κ ελληνικό τζατζικορεστωράντε ..........
με 10.000 ευρώ ουτε καντίνα δεν νοικιάζεις .
βρες μια δουλειά να βγάζεις κάνα μεροκαματάκι ,να εισαι ασφαλισμένος ,να ζεις με συγκάτοικους ,να κυκλοφορέις με ποδήλατο κλπ
Απέκτησε προυπηρεσία ,μάθε γερμανικά κ βλέπεις .
το Αννόβερο ειναι ησυχη πόλη ,μιλάνε τα καλύτερα γερμανικά κ σίγουρα θα εχεις ευκαιρίες αναλόγως προσόντων πάντα .
Αν ημουν 25-30 θα ξαναξεκινούσα πάλι .............
Μάθε την γλώσσα ,βρες δουλειές για εμπειρία κ προυπηρεσία κ προχώρα.........
Σάββατα στα κλάμπ κ τα χωροπηδάδικα χτυπάς μουνί κάργα κ ανετα .....
Ευχομαι το καλύτερο κ αμα τακτοποιηθείς πες μας κ εμας να ερθουμε για ενισχύσεις .

ειμαι 28 φιλε και μου φαινεται οτι γραφεις πιπες αλλα δεν στο λεω γιατι θα σε προσβαλω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom