Νέα

προβλημα με φακελους στο pc μου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα glaskos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 38
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
καλησπερα

αντιμετωπιζω ενα θεματακι με τους φακελους στο pc μου
εχω win7 ultimate 64bit

οταν παω να φορτωσω τον φακελο με τα ρομακια του μαμε
αλλα και οταν ποω στο seedbox να ορισω ποιον φακελο θελω για να κατεβαζω το περιεχομενο του

και στις 2 περιπτωσεις δεν μου δειχνει τους φακελους που θελω να υποδειξω...λες και δεν υπαρχουν

υπαρχει τροπος να επιδιορθωσω την ζημια αυτη η αναγκαστικα πρεπει να κανω format?
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.149
Like
343
Πόντοι
36
καλησπερα

αντιμετωπιζω ενα θεματακι με τους φακελους στο pc μου
εχω win7 ultimate 64bit

οταν παω να φορτωσω τον φακελο με τα ρομακια του μαμε
αλλα και οταν ποω στο seedbox να ορισω ποιον φακελο θελω για να κατεβαζω το περιεχομενο του

και στις 2 περιπτωσεις δεν μου δειχνει τους φακελους που θελω να υποδειξω...λες και δεν υπαρχουν

υπαρχει τροπος να επιδιορθωσω την ζημια αυτη η αναγκαστικα πρεπει να κανω format?
Καλησπέρα

Υπάρχει ένας τρόπος να τσεκάρις το File System ανοίγεις ένα command prompt και πληκτρολογής sfc /scannow.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
στο μαμε μου φαινεται σε μια παλια εκδοση που ειχα ηθελε ο φάκελος roms με τα ρομακια να είναι μεσα στον φακελο του προγράμματος αλλιως δεν τον εβλεπε. για δοκιμασε να τον βαλεις στην σωστη θεση μηπως τον δεις ή αυτόματα βρει τα παιχνίδια εκει.
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Καλησπέρα

Υπάρχει ένας τρόπος να τσεκάρις το File System ανοίγεις ένα command prompt και πληκτρολογής sfc /scannow.
μου ζηταει να ειμαι administrator

πως θα γραψω σωστα ολη την εντολη?

υ㨨 στα 2 τελευταια προσφατα 187 και 188 μαμε που εχω σωσει δεν μπορω να ορισω τον φακελο με τα ρομακια
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.149
Like
343
Πόντοι
36
μου ζηταει να ειμαι administrator

πως θα γραψω σωστα ολη την εντολη?

υ㨨 στα 2 τελευταια προσφατα 187 και 188 μαμε που εχω σωσει δεν μπορω να ορισω τον φακελο με τα ρομακια
Πατάς το Windows Key ( Το πλήκτροο με το σημαιακι των Windows ) πληκτρολογεις cmd στο εικονίδιο που θα εμφανιστεί πατάς δεξι κλικ και ανοιγμα σαν Administrator την εντολή την πλκτρολογής όπως είναι sfc /scannow μπορείς και να την κάνεις αντιγραφή επικολήση απο εδώ.
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.083
Κριτικές
493
Like
59.862
Πόντοι
39.662
καλησπερα

αντιμετωπιζω ενα θεματακι με τους φακελους στο pc μου
εχω win7 ultimate 64bit

οταν παω να φορτωσω τον φακελο με τα ρομακια του μαμε
αλλα και οταν ποω στο seedbox να ορισω ποιον φακελο θελω για να κατεβαζω το περιεχομενο του

και στις 2 περιπτωσεις δεν μου δειχνει τους φακελους που θελω να υποδειξω...λες και δεν υπαρχουν

υπαρχει τροπος να επιδιορθωσω την ζημια αυτη η αναγκαστικα πρεπει να κανω format?


παιζεις ακομα μαμε ρε τυπε ? :cheesy: :cheesy: :cheesy:
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
παιζεις ακομα μαμε ρε τυπε ? :cheesy: :cheesy: :cheesy:
ναι ρε

το απολυτο κλαμα φιλαρακο για εμας τους παπουληδες

LoneMarvel

το τσεκαρα και μου εβγαλε το εξης

windows resource protection did not find any integrity violations

οι φακελοι που δεν αναγνωριζονται ειναι σαν τετραδια με φυλλα μεσα

υπαρχει τροπος για επαναφορα?

 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.083
Κριτικές
493
Like
59.862
Πόντοι
39.662
ναι ρε

το απολυτο κλαμα φιλαρακο για εμας τους παπουληδες

LoneMarvel

το τσεκαρα και μου εβγαλε το εξης

windows resource protection did not find any integrity violations

οι φακελοι που δεν αναγνωριζονται ειναι σαν τετραδια με φυλλα μεσα

υπαρχει τροπος για επαναφορα?


μπορει να σε βοηθησει αυτο
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
dmtrsxxx
λεει απλα το προηγουμενο βημα που τονισε ο LoneMarvel

σε ευχαριστω παντως

μπηκα youtube αλλα δεν λεει τιποτα για επαναφορα φακελων στην αρχικη κιτρινη ενδειξη χωρις να γινεται τετραδιο
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.149
Like
343
Πόντοι
36
Μαλλον δεν το καταλαβα απο την αρχή το προβλημα λάθος μου.
Το θέμα ειναι μέσα στο περιβάλον των mame παιχνιδιών και όχι στα Windows.
Υπάρχει κάποιο μήνυμα λάθους που ίσως μπορεί να μας βοηθήση να ψάξω παραπάνω.
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
εγω ζητω συγνωμη  δεν το εξηγησα απο την αρχη

πρεπει να εχω προβλημα  Folder icon customize

ακολουθησα αυτον εδω τον οδηγο


αλλα δυστυχως ομως τον αρχικο φακελο στο οποιο εχω καταχωρησει μεσα τα torrents δεν τον βλεπει, διοτι δυστυχως δεν υπαρχει option customise οταν κανω properties-->δεξι κλικ

πως μπορω να επαναφερω τον δευτερο φακελο σε folder option αντι σε τετραδιο που ειναι τωρα?

υγ¨εκανα πειραμα με τον οδηγο στο youtube και εφοσον αλλαξα το option του εξωτερικου πρωτου φακελου με τα ρομακια...τον αλλαξα σε folder και μου τον ειδε το μαμε



 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
το προβλημα βρεθηκε

VIRUS changing files and folders to .EXE extension

LoneMarvel

υπαρχει τροπος να επαναφερω τους φακελους στην αρχικη τους μορφη?

δεν ειναι ολοι οι φακελοι σε exe αλλα μερικοι απο αυτους

 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
το προβλημα βρεθηκε

VIRUS changing files and folders to .EXE extension

LoneMarvel

υπαρχει τροπος να επαναφερω τους φακελους στην αρχικη τους μορφη?

δεν ειναι ολοι οι φακελοι σε exe αλλα μερικοι απο αυτους

H δουλειά μύριζε εξ αρχής που σε διάβασα, πήγα να πάθω μεγάλη ζημιά, ευτυχώ δεν είναι κάτι ιδιαίτερα σοβαρό (θέλει χρόνο όμως). Τα έχει κρύψει όλα σε κρυφό φάκελο (στην περίπτωσή μου ¨ηταν το xnod)
Κατέβασε το malwarebytes και τρέξτο στα αρχεία σου να καθαρίσουν κατ' αρχήν.
Όταν τελειώσεις, χρησιμοποίησε κάποιο από τα φριγουέαρ ανάκτησης, εγώ χρησιμοποίησα το Recuva, για να μεταφέρεις τα πάντα που θα βρει στο σκληρό σου σε άλλο δίσκο θα πάρει πολλές ώρες εννοείται, υπολόγισε ότι καθώς θα πάρει και τα κρυφά και αυτά που σου έχει κρύψει ο ιός, ο χώρος που χρειάζεσαι είναι διπλάσιος σχεδόν αυτού που είχες.
Όταν τελειώσει η ανάκτηση, δες τι έχει σωθεί (πιθανώς να υπάρχουν σκόρπιοι φάκελοι).
Μετά κάνεις φορμά στο σκληρό που είχε μολυνθεί
Ξαναφέρνει τα αρχεία που θες.
Αν έχεις κρατήσει back up, εννοείται ότι δεν χρειάζεται η ανάκτηση.
Πάλι καλά να λες που δεν έπεσες σε ράνσομ.
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
το malwarebytes εχω και εγω φιλε μου  μου βρηκε 3 ιους και θελει επανεκινηση

εντωμεταξυ ειδα οτι σε ολους τους σκληρους εχω το ιδιο προβλημα και στον c (λογικα αυτος μολυνθηκε

ξερεις τι πιστευω οτι φταιει? εβαλα το spotify free πριν λιγες μερες οποτε πιστευω απο εκει ξεκινησε το κακο

θα ακολουθησω την συμβουλη σου

σε ευχαριστω πολυ
 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
το malwarebytes εχω και εγω φιλε μου  μου βρηκε 3 ιους και θελει επανεκινηση

εντωμεταξυ ειδα οτι σε ολους τους σκληρους εχω το ιδιο προβλημα και στον c (λογικα αυτος μολυνθηκε

ξερεις τι πιστευω οτι φταιει? εβαλα το spotify free πριν λιγες μερες οποτε πιστευω απο εκει ξεκινησε το κακο

θα ακολουθησω την συμβουλη σου

σε ευχαριστω πολυ

Υπόψη

Ό,τι σκληρός ήταν συνδεδεμένος, λογικά έχει επίσης μολυνθεί. Άρα θέλουν όλοι καθάρισμα, ανάκτηση, φορμά κλπ. Εγώ πρέπει να το έπαθα από κάποιο κρακ. Καλή υπομονή.
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
δεν μου λες?

εαν ξαναφτιαξω καινουργιους φακελους και κανω copy paste το περιεχομενο μεσα θα εχω θεμα?
μονο οι εξωτερικοι φακελοι βλεπονται σαν exe  το εσωτερικο περιεχομενο ειναι οπως ειναι

οποτε κανω format μονο τον c

τι λες?


 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
δεν μου λες?

εαν ξαναφτιαξω καινουργιους φακελους και κανω copy paste το περιεχομενο μεσα θα εχω θεμα?
μονο οι εξωτερικοι φακελοι βλεπονται σαν exe   το εσωτερικο περιεχομενο ειναι οπως ειναι

οποτε κανω format μονο τον c

τι λες?

Δε σε καταλαβαίνω ακριβώς. Θα καθαρίσεις, θα ανακτήσεις (φυσικά σε καθαρό σκληρό) και θα φορμάρεις κάθε σκληρό που ήταν συνδεδεμένος. Με το πρόγραμμα ανάκτησης, λογικά, θα ξαναέχεις όλο το δέντρο, όπως ήταν πριν τη μόλυνση, πιθανώς και μερικούς φακέλους ξέμπαρκους (θα πρέπει φυσικά να επιλέξεις να ξαναέχεις το δέντρο, παίρνει περισσότερο χρόνο). Αφού τα έχεις ανακτήσει όλα όσα μπορείς να ανακτήσεις, σε κάθε φορμαρισμένο σκληρό, μπορείς να κάνεις ό,τι θες.
 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
ΥΓ. Ναι, κλειδώνει και κρύβει τους φακέλους που βλέπει πρώτους, όχι και κάθε υποφάκελλο ξεχωριστά. Στην ανάκτηση, θα τα δεις όλα (πιθανώς σε φάκελο με άλλο όνομα, το όνομα του malware), ιδανικά όπως ήταν (αλλά μπορεί μερικά να εμφανιστούν και σε άλλες τοποθεσίες στον σκληρό που ανακτάς υλικό). Όταν τελειώσει η ανάκτηση, ψάξε φάκελο - φάκελο για να μη χάσεις αρχεία.
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
ΥΓ. Ναι, κλειδώνει και κρύβει τους φακέλους που βλέπει πρώτους, όχι και κάθε υποφάκελλο ξεχωριστά. Στην ανάκτηση, θα τα δεις όλα (πιθανώς σε φάκελο με άλλο όνομα, το όνομα του malware), ιδανικά όπως ήταν (αλλά μπορεί μερικά να εμφανιστούν και σε άλλες τοποθεσίες στον σκληρό που ανακτάς υλικό). Όταν τελειώσει η ανάκτηση, ψάξε φάκελο - φάκελο για να μη χάσεις αρχεία.
αυτο ακριβως μου εκανε
αλλα απο οτι ειδα μολις τωρα σε αλλους φακελους που εχω υποφακελους δεν μου εχει τον πρωτο φακελο με ενδειξη exe

οποτε θα ξαναφτιαξω τους ιδιους εξωτερικους φακελους και μετα copy paste στον φακελο που ειχα στον σκληρο
και format στον c

πρεπει την ζημια να μου την εκανε το spotify free
πριν απο αυτοι δεν ειχα τετοιο προβλημα
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
C:UsersuserAppDataRoamingsys32.exe MSIL/CoinMiner.DO trojan

το CoinMiner.DO trojan  μου το βγαζει σε ολους τουσ σκληρους που ειναι exe
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom