Νέα

Διακοπές μόνος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα cool11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 349
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.782
Like
1.222
Πόντοι
216

Ανοίγω αυτό το θέμα, για κύριως για καλοκαιρινη σεζόν (αν δεν προλάβουμε την φετινή, αντε την επόμενη!), αλλά γιατί όχι και άλλη περίοδο του χρόνου, πχ ανοιξη.
Στο παρελθόν, εχω πάει στη ζωή μου διακοπές με φίλους, έχω πάει με γυναίκες(μία τη φορά!), αλλά μόνος ποτέ.
Πιστεύω ότι αν είσαι άνετος με τον εαυτό σου, και ξέρεις τι θες να κάνεις και πως θες να περάσεις,  μπορείς να περάσεις καλά.
Με το δικό σου ρυθμό, αν το θες, ότι θες, όποτε το θες, όπως το θες.
Σε αντίθεση με άλλους που θέλουν να έχουν συνεχώς κόσμο δίπλα τους, εγώ γενικα μπορώ να νιώθω καλά και μόνος μου. Αλλά δεν ξέρω πως θα ειναι αυτο το αισθημα σε διακοπες.

Έχει πάει κανείς διακοπές μόνος του;
Πως ήταν η εμπειρία, σε σχέση με διακοπές με άλλα άτομα; Το ήθελε να πάει μόνος ή απλά προέκυψε;
Θα ξαναπήγαινε μόνος ή καλά ήταν για μια φορά αλλά όχι περισσότερο;

Και μιας και ειμαστε και στο σωστο φορουμ.
Αν πας σε στοχευμένα μέρη στην Ελλάδα που μαζευουν ξένες, αν είσαι μόνος, έχεις και πιθανότητες δικτύωσης με αυτές, ή υπάρχει κάποιο μειονέκτημα του να είσαι μόνος; Πως πάει συνήθως η φάση; Πως φαίνεται στα μάτια των αλλοδαπών γυναικών ο άντρας που κάνει διακοπές μόνος;

Γενικά δεν αντέχω και πολύ την βαβούρα(panic), αλλά σίγουρα δεν θα διάλεγια και κάτι ερημικό.
Θέλω την ησυχία, την ημερία, να αράξω-να ξεκουραστώ, να σκεφτών, αλλά πέραν της αυτοσυγκέντρωσης και της ξεκούρασης,
θα θέλα να δω τι παίζει κι απο αλλοδαπές που κάνουν διακοπές στη χώρα μας, όντας μόνος όμως, δίχως να συνοδεύομαι.
Δεν θα είχα ως πρώτη επιλογή νησιά, όταν υπάρχουν αξιοπρεπείς επιλογές σε ηπειρωτική Ελλάδα, και θα προτιμούσα να μην μπλέκω με καράβια και την ολη φάση του νησιού. Πάργα-Θεσπρωτία, Χαλκιδική, Πήλιο, Λευκάδα, αλλά και την πολυαναφερόμενη εδώ λόγω της υψηλής συγκέντρωσης αλλοδαπών γυναικών-Παραλία Κατερίνης κλπ

Εν τέλει, θα ήταν καλή φάση πιστεύω, και να ηρεμήσει κανείς δίχως τους συμβιβασμούς ενός άλλου ατόμου,
αλλά ταυτόχρονα να ανοίξει πιθανώς και οριζοντες ξενων γνωριμιων, αν οντως παιζει αυτη η φαση με χαμηλων τονων ατομα σαν εμενα, και σε all alone φαση διακοπων….

Πειτε λοιπον, εμπειριες, αποψεις, μέρη, χρονικά διαστήματα, budget, και αν αξίζει και τι πρέπει να προσέξει κανείς, για να έχει πιθανότητες να περάσει καλά μόνος, και αν γίνεται να κάνει και τα ξένα κονέ του.


Ελπίζω να ακούσω χρήσιμες εμπειρίες και απόψεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: batist

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.148
Κριτικές
171
Like
20.206
Πόντοι
33.988
φιλε κ διακοπες εχω παει μονος
κ 3  ταξιδια εξωτερικο παλι μονος
στο μυαλο ειναι ολα
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
183
Πόντοι
16
Το σίγουρο είναι ότι τα περισσότερα που θα ακούσεις είναι πως είσαι τρόμπας ...και "πως θα πας μόνος" και κάτι τέτοια. Δυστυχώς στην Ελλάδα κάποια πράγματα τα θεωρούμε πολύ περίεργα ενώ στις περισσότερες χώρες είναι φυσιολογικότατα.

Δεν μπορώ αν σε βοηθήσω σε αυτά που ρωτάς, αυτο που έχω να σου πω όμως είναι ...προχώρα!
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.148
Κριτικές
171
Like
20.206
Πόντοι
33.988
Το σίγουρο είναι ότι θα περισσότερα που θα ακούσεις είναι πως είσαι τρόμπας ...και πως θα πας μόνος και κάτι τέτοια. Δυστυχώς στην Ελλάδα κάποια πράγματα τα θεωρούμε πολύ περίεργα ενώ στις περισσότερες χώρες είναι φυσιολογικότατα.

Δεν μπορώ αν σε βοηθήσω σε αυτά που ρωτάς, αυτο που έχω να σου πω όμως είναι ...προχώρα!


σωστος
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.484
Κριτικές
31
Like
1.295
Πόντοι
6.305
Προσωπικά έχω πάει αρκετές φορές ταξίδια/διακοπές μόνος.
Όντας ο μόνος ανύπανδρος από τους φίλους μου ,συν οι ημερομηνίες που όσο αυξάνονται οι υποχρεώσεις δεν είναι εύκολο να ταιριάξουν πλέον πολλές φορές ταξιδεύω μόνος. Μου αρέσει πάρα πολύ!!
Κάνω αυτά που θέλω, όταν τα θέλω. Βέβαια επειδή δε μπορώ την πολύ ησυχία δε θα πάω στο ερημονήσι (προς το παρόν).
Το μπάτζετ το καθορίζει ο καθένας ανάλογα με τα εισοδηματά του.Αλλος θέλει ξενοδοχείο με τζακούζι στο μπαλκόνι και άλλος αρκείται στο μοτέλ..
Από τα ωραιότερα ταξίδια που έχω κάνει μόνος ήταν στο Βερολίνο και μάλιστα σε μη τουριστική περίοδο ,ενώ για καλοκαίρι σε Χανιά και Μύκονο.
Για γνωριμίες δεν το συζητώ! Όρεξη να έχεις..
 

stevesteve2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
86
Κριτικές
3
Like
106
Πόντοι
280
Μια φορά πηγα μόνος.ως πωλητης ειχα τη μυκονο και εμεινα τρεις μερες παραπάνω.δυστυχως μόνος στην Ελλάδα δεν λεει.αντιμετωπιζεσαι ως παρείσακτος η προβληματικό άτομο.ευτυχως ειχα γκομενα την ρεσεψιονίστ του Μύκονος βιου και γαμησα.πιστευω εξωτερικό ειναι πολυ καλυτερα μόνος.στο μυαλο βεβαια ειναι ολα αλλα δυστυχως ζουμε σε κομπλεξική χώρα......
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Έχει πάει κανείς διακοπές μόνος του;
Πως ήταν η εμπειρία, σε σχέση με διακοπές με άλλα άτομα; Το ήθελε να πάει μόνος ή απλά προέκυψε;
Θα ξαναπήγαινε μόνος ή καλά ήταν για μια φορά αλλά όχι περισσότερο;

Και μιας και ειμαστε και στο σωστο φορουμ.
Αν πας σε στοχευμένα μέρη στην Ελλάδα που μαζευουν ξένες, αν είσαι μόνος, έχεις και πιθανότητες δικτύωσης με αυτές, ή υπάρχει κάποιο μειονέκτημα του να είσαι μόνος; Πως πάει συνήθως η φάση; Πως φαίνεται στα μάτια των αλλοδαπών γυναικών ο άντρας που κάνει διακοπές μόνος;

Γενικά δεν αντέχω και πολύ την βαβούρα(panic), αλλά σίγουρα δεν θα διάλεγια και κάτι ερημικό.
Θέλω την ησυχία, την ημερία, να αράξω-να ξεκουραστώ, να σκεφτών, αλλά πέραν της αυτοσυγκέντρωσης και της ξεκούρασης,
θα θέλα να δω τι παίζει κι απο αλλοδαπές που κάνουν διακοπές στη χώρα μας, όντας μόνος όμως, δίχως να συνοδεύομαι.
Δεν θα είχα ως πρώτη επιλογή νησιά, όταν υπάρχουν αξιοπρεπείς επιλογές σε ηπειρωτική Ελλάδα, και θα προτιμούσα να μην μπλέκω με καράβια και την ολη φάση του νησιού. Πάργα-Θεσπρωτία, Χαλκιδική, Πήλιο, Λευκάδα, αλλά και την πολυαναφερόμενη εδώ λόγω της υψηλής συγκέντρωσης αλλοδαπών γυναικών-Παραλία Κατερίνης κλπ

Εν τέλει, θα ήταν καλή φάση πιστεύω, και να ηρεμήσει κανείς δίχως τους συμβιβασμούς ενός άλλου ατόμου,
αλλά ταυτόχρονα να ανοίξει πιθανώς και οριζοντες ξενων γνωριμιων, αν οντως παιζει αυτη η φαση με χαμηλων τονων ατομα σαν εμενα, και σε all alone φαση διακοπων….

Πειτε λοιπον, εμπειριες, αποψεις, μέρη, χρονικά διαστήματα, budget, και αν αξίζει και τι πρέπει να προσέξει κανείς, για να έχει πιθανότητες να περάσει καλά μόνος, και αν γίνεται να κάνει και τα ξένα κονέ του.


Ελπίζω να ακούσω χρήσιμες εμπειρίες και απόψεις.

Για καμάκι στάνταρ καλύτερα μόνος.
Στα μέρη για καμάκι όπως Παραλία,Χερσόνησσο ησυχία σίγουρα δεν έχει.
Τα καλύτερα μέρη είναι αυτά με Ανατολικές.Τουτέστιν
1.Αγία Νάπα τίγκα στις Ρωσίδες
2.Χερσόννησος επίσης με Ρωσίδες
3.Παραλία Κατερίνης με Σέρβες κυρίως,Πολωνές,Τσέχες κτλ.
4.Ρόδος επίσης με πολλές Ανατολικές
Αγία Νάπα όμως είναι μακράν το καλύτερο μέρος.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.627
Κριτικές
1
Like
4.201
Πόντοι
1.706
Οποτε κ αν πηγα διακοπες μονος μου περασα πολυ καλυτερα απο καθε αποψη γιατι εκανα αυτο που ηθελα την ωρα που εγω ηθελα.
Καλη η παρεα αλλα δεσμευεσε κ ακολουθεις αλλο προγραμμα απο αυτο που εσυ θα ηθελες.
Εξαιρεση χωρες που δεν μιλουσα την γλωσσα πχ σλοβακια
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Με άλλους έχεις το πλεονέκτημα οτι μειώνεις το μπάτζετ σημαντικά.Μπορεί και να πληρώνεις μόνο 10 ευρώ τη μέρα για ενοικιαζόμενο,μοιράζεσαι τα έξοδα στο αμάξι και χτυπάς μεγαλύτερες παρέες με γκόμενες.Πρέπει όμως να είναι όλοι διψασμένοι για μουνί 24 ώρες το εικοσιτετράωρο καμάκια και να μπορείς να τους ελέγχεις για να μη γίνονται μαλακίες.
Συνήθως είναι δύσκολος ο συντονισμός.Οταν εσύ θες να καμακώσεις ο άλλος θέλει να γαμήσει,ο άλλος να φάει,ο άλλος να χέσει κτλ.Θέλει κάπως σκηληρή πειθαρχία και συντονισμό.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.920
Κριτικές
26
Like
2.277
Πόντοι
6.955
Καθε χρονο παω διακοπες μονος! Τα βραδυα την βγαζω στο δωματιο λαι ειναι σπουδαια υποθεση για εμενα το καλο ασυρματο ιντερνετ. Περυσι πηδηξα κθολας!!!!
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.305
Κριτικές
178
Like
38.651
Πόντοι
21.896
και εγω προτιμω μονος οταν ειναι στο εξωτερικο αλλα για ελλαδα δεν το κανω
ειδικα εξωτερικο αν εισαι οργανωμενος και απο πριν την ημερα βρισκει με τι θα γεμισεις το προγραμμα ενω το βραδυ μεσω σοσιαλ μιντια μπορεις να εεις κανονισει απο πριν συναντησεις με ντοπιες κοπελες
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.148
Κριτικές
171
Like
20.206
Πόντοι
33.988

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.920
Κριτικές
26
Like
2.277
Πόντοι
6.955
Σου προτεινω αντιπαρο κουφονησι σπετσες αγκιστρι συρο. Μειονεκτημα των διακοπων μονος ειναι το υψηλο κοστος τωμ διακοπων, 100 ευρω την μερα μου κοστιζει εμενα συντηριτικα.
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.148
Κριτικές
171
Like
20.206
Πόντοι
33.988
λαος στο νημα
ολοι μονοι??
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.241
Κριτικές
31
Like
11.982
Πόντοι
5.097
Κρουαζιέρα θα με πάω
μυκονο και σαντορίνι
τα σώβρακα ποιός θα μου πλύνει
ααααααααα αααααααααα ααααααα
φράγκο τελικά δεν θα μου μείνει.
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Ακόμα και με την καλύτερη παρέα να πας θα πρέπει να κάνεις συνεχώς μικροδιορθωσεις στην συμπεριφορά σου ώστε να συνυπαρξετε. Θες να κλάσεις φερειπειν, θα πρέπει να το σκεφτείς.

Πραγματικά ελεύθερος είναι όταν είσαι μόνος. Βγαίνεις οπότε γουστάρεις, τραβάς μαλακια οπότε σε καυλώσει καμία γαμιαρα, τρως ότι ώρα θες και όχι ότι ώρα θέλει ο άλλος.

Εγώ και διακοπές έχω πάει μόνος, και βγαίνω βόλτα μόνος και σινεμά πάω μόνος. Να πάνε να γαμηθουν οι "φιλοι"

Όλοι οι φίλοι, επαναλαμβάνω ΟΛΟΙ, θελουν το κακό σου, ακόμα και οι περισσότερο κολλητοί σου, ασχέτως εάν υποκριτικά το κρύβουν.

Το μόνο κακό όταν βγαίνεις μόνος είναι ότι δεν γελάς. Είναι δύσκολο να γελάσεις μόνος, πρέπει να είσαι πολύ άτομο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom