Νέα

Πωλείται υπερ-τούμπανος επεξεργαστής Intel i7-5960X (16 πυρήνες)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα SaintOVA
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

SaintOVA

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2015
Μηνύματα
357
Κριτικές
14
Like
141
Πόντοι
291
Έχω δυο επεξεργαστές i7-5960K και οι δύο αγορασμένοι από amazon με την απόδειξη τους και εγγύηση σε ισχύει 25 μηνών, όχι ότι θα την χρειαστείτε ποτέ, οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές για όσους γνωρίζουν είναι κατασκευασμένοι για σκληροπυρηνικοί χρήση ότι πρέπει για όσους ασχολούνται με επεξεργασία γραφικών και όχι μόνο! Πωλούνται ξεχωριστά στα 650 ευρώ ο καθένας η 1200 ευρώ και οι δύο μαζί.
 

peinasmenos_lukos2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2016
Μηνύματα
865
Κριτικές
6
Like
194
Πόντοι
286
Έχω δυο επεξεργαστές i7-5960K και οι δύο αγορασμένοι από amazon με την απόδειξη τους και εγγύηση σε ισχύει 25 μηνών, όχι ότι θα την χρειαστείτε ποτέ, οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές για όσους γνωρίζουν είναι κατασκευασμένοι για σκληροπυρηνικοί χρήση ότι πρέπει για όσους ασχολούνται με επεξεργασία γραφικών και όχι μόνο! Πωλούνται ξεχωριστά στα 650 ευρώ ο καθένας η 1200 ευρώ και οι δύο μαζί.

γιατι πηρε δυο ρε τυπε;
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
απλά μια διευκρίνηση/διόρθωση, ο επεξεργαστής είναι 8-πύρηνος
 

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.710
Κριτικές
179
Like
23.744
Πόντοι
33.598
Τρελά λεφτά για τα συγκεκριμένα chip αν τα πήρες καινούργια ....εγώ παλεύω 1 μήνα να πουλήσω έναν 5820Κ στο ebay και δεν κατάφερα τίποτα...Θα σου μείνουν αμανάτι...
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.604
Like
14.498
Πόντοι
3.656
Τρελά λεφτά για τα συγκεκριμένα chip αν τα πήρες καινούργια ....εγώ παλεύω 1 μήνα να πουλήσω έναν 5820Κ στο ebay και δεν κατάφερα τίποτα...Θα σου μείνουν αμανάτι...


τυπε μη λες οτι θα του μεινουν αμανατι,γιατι μπορει να τους ζητησει ο τυπος που θελει παλια παιχνιδια για διακοσμιση τοιχου  :S :S :S
 
OP
OP
SaintOVA

SaintOVA

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2015
Μηνύματα
357
Κριτικές
14
Like
141
Πόντοι
291
απλά μια διευκρίνηση/διόρθωση, ο επεξεργαστής είναι 8-πύρηνος

8 λογικούς πυρήνες 16 threads για την ακρίβεια, το λειτουργικό βλέπει 16 πυρήνες οπότε εκεί είναι όλη η ουσία!
 
OP
OP
SaintOVA

SaintOVA

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2015
Μηνύματα
357
Κριτικές
14
Like
141
Πόντοι
291
Τρελά λεφτά για τα συγκεκριμένα chip αν τα πήρες καινούργια ....εγώ παλεύω 1 μήνα να πουλήσω έναν 5820Κ στο ebay και δεν κατάφερα τίποτα...Θα σου μείνουν αμανάτι...

βασικά δεν είναι δικοί μου αλλά θα φύγουν άνετα για αυτούς που ξέρουν τι θέλουν να κάνουν με έναν επεξεργαστή αυτής της κατηγορίας..
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
βασικά δεν είναι δικοί μου αλλά θα φύγουν άνετα για αυτούς που ξέρουν τι θέλουν να κάνουν με έναν επεξεργαστή αυτής της κατηγορίας..
8 λογικούς πυρήνες 16 threads για την ακρίβεια, το λειτουργικό βλέπει 16 πυρήνες οπότε εκεί είναι όλη η ουσία!

άλλο το ένα άλλο το άλλο. έχει 8 ΦΥΣΙΚΟΥΣ πυρήνες.
Χρόνια τώρα από τότε που βγήκε ο πρώτος διπυρηνος, πάντα μα ΠΑΝΤΑ αναφερόμαστε στους φυσικούς πυρήνες.
Βρες μου το site του κατασκευαστή του που να τον παρουσιάζει σαν επεξεργαστη με 16 ΠΥΡΗΝΕΣ ή κατάστημα που να τον παρουσιάζει σαν 16ΠΥΡΗΝΟ...

o i5 Που έχω εγώ είναι 4πύρηνος, κανένας δεν τον λέει 8πύρηνο λόγω των threads του
 
OP
OP
SaintOVA

SaintOVA

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2015
Μηνύματα
357
Κριτικές
14
Like
141
Πόντοι
291
Οπως ειπα σημασια εχει ποσους πυρηνες βλεπει το συστημα γιατι τοσους δουλευουν και οι εφαρμογες, αν το πιανεις εχει καλος αμ δεν αστο..
 

varge

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2012
Μηνύματα
599
Like
12
Πόντοι
6
8 πυρηνες 16 threads ειναι μη λετε μπουρδες. Το συστημα 8 πυρηνες βλεπει, με 2 thread τον καθενα.
 

Set_air

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.724
Like
3.431
Πόντοι
456
16 πυρήνες λέει ο φίδιας.  :cheesy:
 

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.710
Κριτικές
179
Like
23.744
Πόντοι
33.598
Ξεκολάτε ρε, 8 πυρήνες 16 threads, δεν πάει να κοροϊδέψει κανέναν. Και κατά την άποψή μου καλή τιμή τους δίνει, αν δεν είναι τίποτα es.....που και πάλι μια χαρά επεξεργαστές θα είναι.
 
OP
OP
SaintOVA

SaintOVA

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2015
Μηνύματα
357
Κριτικές
14
Like
141
Πόντοι
291
8 πυρηνες 16 threads ειναι μη λετε μπουρδες. Το συστημα 8 πυρηνες βλεπει, με 2 thread τον καθενα.

Το συστημα φιλε αν πας στο device manager θα δεις οτι βλεπει 16 πυρηνες, σο στελνω screenshot αμα γουσταρεις, οποτε μουκο..
 

varge

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2012
Μηνύματα
599
Like
12
Πόντοι
6
Το συστημα φιλε αν πας στο device manager θα δεις οτι βλεπει 16 πυρηνες, σο στελνω screenshot αμα γουσταρεις, οποτε μουκο..

οχου μωρε παπαρα

τραβα screenshot τον taskmanager κι αν λεει
cores : 8
logical processors: 16

θα κατσεις να σου βαλει ο λιλας το κουτσουρο του στον κωλο. παει?

τα γραφηματα ειναι logical processors, οχι cores, τραβας δεξι κλικ πατας overall utilization και σου δειχνει 1 γραφημα, η αλλη επιλογη? logical processors, οχι cores

ο επεξεργαστης εχει 8 cores, 8 βλεπει το λειτουργικο

αντε για να μην κουραζεσαι
 

Συνημμένα

  • koutsouro_incoming.jpg
    koutsouro_incoming.jpg
    51,4 KB · Εμφανίσεις: 56

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε ρε παιδιά.

Έτσι για τη κουβέντα στείλε ρε φίλε ένα (1) λινκ από site τεχνολογικό που να λεει οτι αυτός ο επεξεργαστής έχει 16 πυρήνες. Εκτος και αν η ιδια η ιντελ που λεει οτι εχει 8 πυρήνες δεν ξέρει  :grin:

Το τι ειναι thread κτλ ξερουμε πολύ καλα, από το 85 ασχολούμαστε. Αλλα δεν μιλάμε για thread και δεν είναι το ιδιο πράγμα με τους πυρήνες.

bonus:
αν συμμετείχες σε διαγωνισμό με δώρο μεγάλο χρηματικό ποσό και η μια ερώτηση ήταν "Πόσους πυρήνες έχει ο επεξεργαστής i7-5960X", τι θα απαντούσες;  :rolleyes:
 
OP
OP
SaintOVA

SaintOVA

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2015
Μηνύματα
357
Κριτικές
14
Like
141
Πόντοι
291
Nvidia%20Titan%20X%20Device%20Manager-1.png~original


Ελα ρουφα το αυγο σου τωρα να γουσταρεις..
Οπως στο ξαναειπα για τριτη φορα σημασια εχει τη βλεπει το συστημα, η οποιαδηποτε εφαρμογη δεν επιλεγει αναμεσα σε thread η core, ουτε το λειτουργικο μπορει να το κανει, μονο ο επεξεργαστης σε επιπεδο υλικου. Γιατι το thread ειναι ουσιαστικα software αλλα μονο ο επεξεργαστης το νιωθει αυτο γιατι ειναι software  που υπαρχει μεσα στην CPU!
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
Καταρχάς να μιλάμε όμορφα και ειδικά σε κάποιον που έχει γνώσεις και ξέρει τι λέει ;-)

καλα αυτα μου δείχνεις; αυτά που ξέρω με κλειστά μάτια; ;-)

Στην εικόνα που μου δείχνεις λοιπόν δείχνει οτι επεξεργαστής έχει 16 threads (t-h-r-e-a-d-s).  Άλλο thread και άλλο πυρήνας. Δεν ειναι το ιδιο πράγμα, εκτός αν οι μηχανικοί της Intel δεν ξέρουν τόσο καλά.

15f3z9j.jpg


Μπορείς να αλλάξεις τον τίτλο του τοπικ και να γράψεις "επεξεργαστής με 16 thread", θα είναι απόλυτο σωστό.

Γιατί αν επιμένεις ότι ο επεξεργαστής έχει 16 πυρήνες και όχι 16 thread τότε κάτι δεν πάει καλά ή θέλεις να "εντυπωσιάσεις" για να φαινεται καλύτερη η αγγελία.

Με την ίδια λογική εγώ που έχω i5-3570K θα έπρεπε να λέω πως είναι 8πύρηνος και όχι 4πύρηνος που είναι πραγματικά

Ευχαριστώ, δεν χρειάζεται να ρουφήξω κανένα αβγό!
 
OP
OP
SaintOVA

SaintOVA

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2015
Μηνύματα
357
Κριτικές
14
Like
141
Πόντοι
291
Δεν απευθυνόμουν σε εσένα και δεν επιμένω ότι έχει 16 πραγματικούς πυρήνες το ανέφερα και ποιο πάνω, επιμένω ότι όλες οι εφαρμογές θα βλέπουν 16 πυρήνες, βέβαια εσείς χάνεται την ουσία και με κουράσατε πάω παραλία για μπάνιο!

Ο ένας επεξεργαστής πουλήθηκε ο πότε μας έμεινε ένα κομμάτι στα 650 ευρώ.
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
ΟΛΕΣ οι εφαρμογές και φυσικά τα windows βλέπουν 16 thread (το οποίο φυσικά δεν είναι πυρήνας). Επίσης ΟΛΕΣ οι εφαρμογές και φυσικά τα windows βλέπουν 8 πυρήνες.
Φυσικά και ΔΕΝ είναι το ίδιο πράγμα!
Για περισσότερες πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρεται να καταλάβει με απλά λόγια τι είναι το ένα και τι το άλλο τα εξηγουν λιτά εδω πέρα:

Για πιο ειδικές πληροφορίες (αρχιτεκτονική κτλ) μπορώ να στείλω με pm pdf αρχεία που το αναλύουν, όποιος ενδιαφέρεται εδώ είμαστε

ΥΓ πιο πολύ κουράστηκαν αυτοί που ήθελαν να εξηγήσουν το ολοφάνερο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom