Νέα

ΙΕΚ για εργαζόμενους.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jim28
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 36
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.311
Πόντοι
6.955
Θέλω να αλλάξω δουλειά και η επόμενη μου να μην είναι σε καμία περίπτωση υπάλληλος γραφείου. Ελεύθερος επαγγελματίας μόνο. Το πτυχίο μου το οποίο είναι οικονομικής κατεύθυνσης δεν με βοηθά να ιδιωτεύσω και σκέφτομαι το ενδεχόμενο να παρακολουθούσα σπουδές σε ιδιωτικό ΙΕΚ για να μάθω μια τεχνική εργασία π.χ. ηλεκτρολόγος ή υδραυλικός.
Κάποιοι απο εσάς θα είναι απόφοιτοι ΙΕΚ. Γνωρίζεται εαν υπάρχουν απογευματινά προγράμματα για εργαζομένους ωστε να την ψάξω περισσότερο?

Ευχαριστω.
 
Εγγρ.
29 Μαρ 2010
Μηνύματα
915
Κριτικές
24
Like
654
Πόντοι
2.297
το καταλαβαίνεις ότι ως ελεύθερος επαγγελματίας θα πληρώνεις το ~60% του εισοδήματός σου στο κράτος, έτσι?
Ψήνεις να φοροδιαφεύγεις τύπε?
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Εχει απογευματινα ναι εχω βρει για την περιπτωση μου επειδη εργαζομαι πρωι
Σαν ηλεκτρολογος σου λεω πρωτον αμα δεν εισαι απο πιτσιρικας ψημενος στα τεχνικα μην ασχοληθεις καν μια ζωη βοηθος θα σαι
Σαν λεφτα σε εταιρια πανω απο 500-600 ουτε με σφαιρες και αμα πας παρεα με μαστορα θα παιρνεις 20Ευρω μεροκαματο μαυρα και θα σου φευγει ο πατος
Επισης εξελιξη μηδεν επειδη δεν υπαρχουν δουλειες
Το να ασχοληθεις τετοιες εποχες με οικοδομη ειναι μεγαλη μαλακια εξαλλου Ελλαδα δεν εχει ουτε οικοδομη ουτε εργοστασια ουτε τπτ
Εμεις εξωτερικο δουλευαμε κυριως.
Αμα παντως θες οπωσδηποτε τεχνικο τραβα σε ιεκ σαν τεχνικος οπτικης ινας εκει ναι παιζει φραγκο
Ειναι το μονο που εχει money σαν ηλεκτρολογικα αλλα και παλι ειναι περιορισμενο δεν σε βαζουν στο χωρο οι παλιοι γιατι θα τους φας την δουλεια

Για μενα φιλε αμα εισαι και μεγαλος τραβα κομπιουτερας-ξενοδοχειακα η μαγειρας.Αυτα ειναι για το greece
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Τα περισσότερα δημόσια ΙΕΚ λειτουργούν απόγευμα και είναι δωρεάν. Υποχρεωτικά τέσσερα εξάμηνα και ένα εξάμηνο πρακτική που την δουλεύεις τζάμπα αν δεν έχεις αντίστοιχη προϋπηρεσία.
Εκπαιδευτικά ανήκουν στην βαθμίδα Ι5.
Δεν τελειώνουμε όμως εδώ. Θα πρέπει να πιστοποιηθείς από τον ΕΟΠΠΕΠ μετά από εξετάσεις που γίνονται όποτε ο ΕΟΠΠΕΠ θέλει αυτός. Το ποσοστό επιτυχίας των αποφοίτων στις εξετάσεις αυτές φτάνει στο 30 το πολύ 40%  Η βεβαίωση σπουδών είναι άχρηστη αν δεν πιστοποιηθείς.

Οπότε θα πρέπει να το σκεφτείς πολύ καλά πριν το αποφασίσεις. Τα μαθήματα είναι  πεντάωρα εξάωρα και μερικές φορές και επτάωρα και υποχρεωτικά. γραπτές εξετάσεις δυο φορές κάθε εξάμηνο.Απουσίες μετρημένες.
Από φέτος δίνεται η δυνατότητα και στα ΤΕΙ να δημιουργήσουν τμήματα ΙΕΚ.
Κάθε Σεπτέμβρη ανακοινώνονται τα τμήματα που πρόκειται να λειτουργήσουν στη σελίδα του Υπουργείου Παιδείας και δια βίου μάθησης.
Για κάποιες ειδικότητες αξίζει το κόπο.
Κουράγιο!
:birdman:
 

pinboy

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
464
Like
17
Πόντοι
1
τα ιεκ δεν προσφερουν τπτ  δυστιχως ειναι κατι σαν εξτρα σεμιναρια σε αυτο που εχεις τελειωσει εχω τελειωσει ιεκ ηλεκτρολογος και πιστοποιηση εποπεπ και ακομα μια αδεια δε εχω καταφερει να βγαλω :hi:
 
OP
OP
jim28

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.311
Πόντοι
6.955
τα ιεκ δεν προσφερουν τπτ  δυστιχως ειναι κατι σαν εξτρα σεμιναρια σε αυτο που εχεις τελειωσει εχω τελειωσει ιεκ ηλεκτρολογος και πιστοποιηση εποπεπ και ακομα μια αδεια δε εχω καταφερει να βγαλω :hi:

Ουτε με κεραιες TV δεν μπορείς να ασχοληθείς φίλε?

Σε αυτό που πως είναι ΓΤΠ, σε αυτά που κρίνω εγω ως αποφοιτος οικονομικής σχολής δηλαδή, κάτι ειδικότητες, στέλεχος γραφείου, στέλεχος λογιστηρίου, κτλ κρίνω πως είναι πραγματικά ΓΤΠ, κοροιδεύουν τα παιδιά!

Αυτό που έγραψε ο φίλος πιο πάνω "δεν σε αφήνουν να μπείς στην αγορά οι παλιοί" το συναντάω σε όλα τα επαγγέλματα όλα τα χρόνια (15) της εργασιακής εμπειρίας.


Ως ελευθερος επαγγεματίας....ΜΟΝΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΣΕ BLACK ή με υποτιμολόγηση. Συμβουλή και ευχή στους νεώτερους.  BLACK!!!!!!
Για υδραυλικός που κοίταγα    ... απαιτούνται λέει ένσημα δίπλα σε παλιό υδραυλικό για να αποκτήσεις άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος....υπάρχει κάποιος που θα σε πάρει εαν δεν είσαι υιος ή ανιψίος του ? Υπάρχει ?
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Είπαμε κάποιες ειδικότητες. Όχι μακιγιέζ κομμώτριες και τέτοια. τουλάχιστον αυτή είναι η άποψη μου.
Τρία χρόνια τουλάχιστον για να πάρει κάποια πιστοποίηση λεκανατζούς.
Ο καθένας ας ψάξει αυτό που τον ενδιαφέρει. Η αλήθεια κάποιοι έχουν τελειώσει πανεπιστήμια, πολυτεχνεία και πισωγυρίζουν στα ΙΕΚ απλά επειδή το ζητούν οι προκηρύξεις του ΑΣΕΠ.
Τέτοια χώρα είμαστε αλλά και αλλού μη νομίζεται ότι είναι καλύτερα.

:walkingpenis:




 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.549
Like
2.836
Πόντοι
506
μην το γελατε παιδια το ΙΕΚ.....μετραει στο εξωτερικο  ;)

ηρθε μια κοπελα απο λαμια (ειχε βγαλει ΙΕΚ τεχνολογιας τροφιμων) και βρηκε στη γερμανια αμεσως δουλεια

 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Ουτε με κεραιες TV δεν μπορείς να ασχοληθείς φίλε?

Σε αυτό που πως είναι ΓΤΠ, σε αυτά που κρίνω εγω ως αποφοιτος οικονομικής σχολής δηλαδή, κάτι ειδικότητες, στέλεχος γραφείου, στέλεχος λογιστηρίου, κτλ κρίνω πως είναι πραγματικά ΓΤΠ, κοροιδεύουν τα παιδιά!

Αυτό που έγραψε ο φίλος πιο πάνω "δεν σε αφήνουν να μπείς στην αγορά οι παλιοί" το συναντάω σε όλα τα επαγγέλματα όλα τα χρόνια (15) της εργασιακής εμπειρίας.


Ως ελευθερος επαγγεματίας....ΜΟΝΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΣΕ BLACK ή με υποτιμολόγηση. Συμβουλή και ευχή στους νεώτερους.   BLACK!!!!!!
Για υδραυλικός που κοίταγα    ... απαιτούνται λέει ένσημα δίπλα σε παλιό υδραυλικό για να αποκτήσεις άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος....υπάρχει κάποιος που θα σε πάρει εαν δεν είσαι υιος ή ανιψίος του ? Υπάρχει ?



Και να σε παρει θα εχει δουλεια?ΔΟυλευω με φιλο σε δικες του δουλειες κανουμε ηλεκτρολικα-υδραυλικα-γυψοσανιδες-πλακακια-βαψιματα και ακομα και ετσι μαυρα ολα και κερδος μικρο
Αμα δεν ειναι πολυ-τεχιτης ξεχνα το
Στο λεω για το καλο σου τσαμπα θα πας δουλειες δεν εχει
Μονο φωτοβολταικα εργατης αμα πας Ελλαδα η (κυριως)εξωτερικο σαν εργα

Εγω και δουλεια να υπηρχε θα σου λεγα οτι μου λεγανε παντα βοηθους εως 26 περνουν μετα σε θεωρουν καμενο χαρτι+οτι τους βολευουν μικροι να τους πληρωνουν λιγοτερο
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Ψάξε εδώ
και εδώ  και σε όλους τους συνδέσμους ή επικοινώνησε με το κοντινό σου ΔΙΕΚ.

πχ πληκτρολόγησε στο google ΔΙΕΚ Μεταμόρφωσης
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Εγω σαν σχολες σου λεω μαγειρικη μετραει αρκει να μην σπας στην πιεση,πολυ καλα φραγκα για Ελλαδα,οι πιο πολλες εχουν και απογευματινο
Ξερω να σου στειλω καποιες να τσεκαρεις οπως και μια-δυο καλες για πληροφορικη

Αμα καποιος ηταν μικρος η με ορεξη για δουλεια θα του λεγα game developer για bachelor (ξερω μια σχολη που σε βγαζει) η ρομποτικη μεταπτυχιακο και καπακι εξωτερικο
Χεστικες στο χρημα
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Για μενα το εχω συνδυασει αμα θες Ελλαδα τραβα τουριστικα η κανε αγροτικα
Πληροφορικη ειτε Ελλαδα ειτε εξω,οπως και μαγειρας

Λογιστικα,τεχνικα,ταριφας και οτι εχει να κανει με δουλειες που κανουν οι λαθρο και Αλβανοι ξεχαστε τες σαν το λεει ανθρωπος που εχει κανει οτι τεχνικο φανταζεστε.
Απο κηπουρος ξεκινησα  και επι μια δεκαετια ειμαι στα τεχνικα.Ειναι η χειροτερη εποχη να ασχοληθεις με αυτα
 

pinboy

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
464
Like
17
Πόντοι
1
Ουτε με κεραιες TV δεν μπορείς να ασχοληθείς φίλε?

Σε αυτό που πως είναι ΓΤΠ, σε αυτά που κρίνω εγω ως αποφοιτος οικονομικής σχολής δηλαδή, κάτι ειδικότητες, στέλεχος γραφείου, στέλεχος λογιστηρίου, κτλ κρίνω πως είναι πραγματικά ΓΤΠ, κοροιδεύουν τα παιδιά!

Αυτό που έγραψε ο φίλος πιο πάνω "δεν σε αφήνουν να μπείς στην αγορά οι παλιοί" το συναντάω σε όλα τα επαγγέλματα όλα τα χρόνια (15) της εργασιακής εμπειρίας.


Ως ελευθερος επαγγεματίας....ΜΟΝΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΣΕ BLACK ή με υποτιμολόγηση. Συμβουλή και ευχή στους νεώτερους.   BLACK!!!!!!
Για υδραυλικός που κοίταγα    ... απαιτούνται λέει ένσημα δίπλα σε παλιό υδραυλικό για να αποκτήσεις άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος....υπάρχει κάποιος που θα σε πάρει εαν δεν είσαι υιος ή ανιψίος του ? Υπάρχει ?


τυπε το παλευω με οτιδηποτε με απελυσε και ο εργοδοτης που δουλευα σαν εργατης και τωρα κανω οτι να ναι το θεμα ειναι να μην μπαινω μεσα γτ δεν εχω δουλεψει εργοδοτης για να ξερω τιμες και φοβαμαι καμια φορα μην μπω και μεσα
 
OP
OP
jim28

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.311
Πόντοι
6.955
τυπε το παλευω με οτιδηποτε με απελυσε και ο εργοδοτης που δουλευα σαν εργατης και τωρα κανω οτι να ναι το θεμα ειναι να μην μπαινω μεσα γτ δεν εχω δουλεψει εργοδοτης για να ξερω τιμες και φοβαμαι καμια φορα μην μπω και μεσα

Γράψου λεβέντη μου στην ιστοσελίδα "τεχνιτες ον λαιν" & "δουλευταρας"  (βαριέμε να γραφω αγγλικα και τόλμα να δώσεις προσφορά!  Δεν είναι απαραίτητα κακό να παίσεις έξω μια φορά, αποκτάς την κρίση και την εμπειρία να πετύχεις την επόμενη.

Ερώτηση: η ειδικότητα του πατωματζη είναι καλή ή την έχουν αλώσει κι αυτοί οι ξένοι?
 

pinboy

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
464
Like
17
Πόντοι
1
Γράψου λεβέντη μου στην ιστοσελίδα "τεχνιτες ον λαιν" & "δουλευταρας"  (βαριέμε να γραφω αγγλικα και τόλμα να δώσεις προσφορά!  Δεν είναι απαραίτητα κακό να παίσεις έξω μια φορά, αποκτάς την κρίση και την εμπειρία να πετύχεις την επόμενη.

Ερώτηση: η ειδικότητα του πατωματζη είναι καλή ή την έχουν αλώσει κι αυτοί οι ξένοι?


ευχαριστω τυπε μου παντου ξενοι εχω πετυχει σε αλυσιδα σουπερ μαρκετ εξωτερικο συνεργειο καθαρισμου πακηδες με γενικο κουμαντο αρχιπακι
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Μπαγλοπάκηδες έχουν αναλάβει και τις χημικές τουαλέτες.

:shit: :shit:



 

Συνημμένα

  • wc1a.jpg
    wc1a.jpg
    81 KB · Εμφανίσεις: 21

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.784
Κριτικές
11
Like
603
Πόντοι
376
Θέλω να αλλάξω δουλειά και η επόμενη μου να μην είναι σε καμία περίπτωση υπάλληλος γραφείου. Ελεύθερος επαγγελματίας μόνο. Το πτυχίο μου το οποίο είναι οικονομικής κατεύθυνσης δεν με βοηθά να ιδιωτεύσω και σκέφτομαι το ενδεχόμενο να παρακολουθούσα σπουδές σε ιδιωτικό ΙΕΚ για να μάθω μια τεχνική εργασία π.χ. ηλεκτρολόγος ή υδραυλικός.
Κάποιοι απο εσάς θα είναι απόφοιτοι ΙΕΚ. Γνωρίζεται εαν υπάρχουν απογευματινά προγράμματα για εργαζομένους ωστε να την ψάξω περισσότερο?

Ευχαριστω.

όταν πήγαινα εγώ ήμασταν 3-7 η 3-8
 

Fragkiskos7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
106
Κριτικές
6
Like
278
Πόντοι
281
Καλησπέρα, επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα, αν θέλω να παω για web development η aplication development, υπάρχει κάτι; θα πρέπει να έχω βγάλει κάποια σχολή άλλη πιο πριν για να μπω;
Επίσης αν θέλω να πάω για ξενοδοχειακά η μαγειρική που θα ψάξω;
Μπαίνεις με απολυτήριο λυκείου η πρέπει να έχεις κάτι άλλο;
Ευχαριστώ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom