Νέα

Ελληνικό σινεμά, αυστηρά για διανοητικούς μαζοχιστές και μόνο:

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nikostratos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 70
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Για κάποιο λόγο, άγνωστος σε εμένα, αποφάσισα να δω μέσω του γιουτιουμπ Ελληνικές ταινίες νέες! Η πτώση κι η διάλυσή μας ως έθνος και φυλής αποτυπωμένη στο γυαλί με τρόπο που ακόμα παραπάνω δείχνει την κατάντια μας, μ' ερμηνείες τρομερές σενάρια απίστευτα... κακά, διαλόγους που και 15χρονο θα έγραφε καλύτερα και σκηνικά πάντα πολύ όμορφα:

ξεκινώ με την καλύτερη: Κανένας γυρισμένη το 2010 ο λόγος που είναι η καλύτερη είναι ένας: έχει μία ιδέα σεναρίου μιας κι αντιγράφει το Ρωμαίος κι Ιουλιέττα.


Ακολουθεί με μία ακόμα που έχει ένα ατού: καλή σκηνοθεσία, το σενάριο είναι βλαμμένο Παπακαλιάτικο πολιτικά ορθό του κερατά που αντί για χαρακτήρες έχει κλισέ τηλενουβέλας κι ερμηνείες καλές μόνο από δύο ηθοποιούς... Οι άλλοι είτε σε τσόντα έπαιζαν είτε όχι δεν είχαν και τι να παίξουν... Ένας άλλος κόσμος...


Συνεχίζω με μία ταινία η οποία μάλιστα είχε υποπέσει στο αμάρτημα της ψεύτικης διαφήμισης: η ταινία διαφημίζονταν ως θρίλερ... κάτι που δεν ήταν... επί της ουσίας το είδα και ακόμα δεν έχω καταλάβει έναν μήνα αργότερα τι είδος ταινίας είναι. Πρόκειται για τη Τεστοστερόνη του 2004 όπου μικρός ήθελα να την μα φοβόμουν.... σωστά φοβόμουν αλλά όχι ότι την ταινία ως φρίκη:


Τέλος αυτό είδα σήμερα και κατέληξα να καταλάβω τι εστί ταινία κινηματογραφικού φεστιβάλ που δεν είναι ο κυνόδωντας τον οποίο ακόμα επιχειρώ να ξεχάσω... ιδιαίτερα τις σεξουαλικές σκηνές του, Η βρισιά ψυχή στο στόμα του 2006:


Πνευματικοί μαζοχιστές ενωμένοι σας βρήκα υλικό να βιάσετε τους εγκεφάλους σας!
 
OP
OP
nikostratos

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Μη χαλάς τα μάτια σου με τέτοιες αηδίες

Τι τα μάτια μου; Το μυαλό μου υποφέρει!

Πάντως το ψυχή βαθιά ήταν η τελική στάλα που ξεχείλισε το ποτήρι! Σενάριο μηδέν, βρισιές αντί διαλόγων, σκηνοθεσία χάλια όλα....

Θέλω να δω και το ταγκό των Χριστουγέννων για το οποίο ένας Εγγλέζος σχολιαστής ρώτησε άμα υπάρχουν Ελληνικές ταινίες οι οποίες να μην απευθύνονται σε γυναίκες...

Όπως είπα είμαι διανοητικός μαζοχιστής το οποίο σημαίνει ότι έχω μία ανάγκη παρόμοια της σεξουαλικής να βλέπω πράματα που μ' ενοχλού και δε μου αρέσουν ενώ επίσης να διαβάζω βιβλία φιλοσοφικού ή και πολιτικού περιεχομένου με τον συγγραφέα των οποίων να είμαι διαμετρικά αντίθεος... Π.χ. έχω διαβάσει την ανοικτή κοινωνία του Πόππερ και ετοιμάζομαι ψυχολογικά για το... κεφάλαιο! Να δηλώσω ότι δεν αντέχω διόλου τους κομμουνιστές και τους αριστερούληδες.... Για να τελειώσω τον Ποππερ έβγαλαν αίμα τα μάτια μου...
 
OP
OP
nikostratos

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Θυμάμαι όταν βγήκε στις αίθουσες η Τεστοστερόνη το 2004 ούτε καν το ΣΙΝΕΜΑ δε βρήκε ένα καλό λόγο να γράψει.
Φαντάσου δηλαδή για τι πατάτα μιλάμε.

Εγώ την είχα δει σ' ένα βίντεοκλαμπ κι απ' ότι έλεγε από πίσω η θήκη κι απ' το εξώφυλλο είχα καταλάβει ότι επρόκειτο για θρίλερ...

Μόνο θετικό είχε δυο καλές σκηνές σεξ.... κατά τ' άλλα τίποτα, το απόλυτο τίποτα μία γκομενοταινία απευθυνόμενη προς ανδρικό κοινό.
 

mauros gatos(1)

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Οκτ 2011
Μηνύματα
1.224
Κριτικές
40
Like
2.142
Πόντοι
1.796
Ορίστε μια καλή ελληνικη ταινία :grin:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Αγαπητέ Νικόστρατε, νομίζω ότι αδικείς τον "Κυνόδοντα" με το να τον συγκαταλέγεις στα υπόλοιπα σκουπίδια,
διότι απλά θεωρώ ότι είναι ένα από τα αριστουργήματα που ξεχωρίζουν. Κατά τ' άλλα, πιστεύω κι εγώ ότι το ελληνικό σινεμά
είναι για τα μπάζα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.
 
OP
OP
nikostratos

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Αγαπητέ Νικόστρατε, νομίζω ότι αδικείς τον "Κυνόδοντα" με το να τον συγκαταλέγεις στα υπόλοιπα σκουπίδια,
διότι απλά θεωρώ ότι είναι ένα από τα αριστουργήματα που ξεχωρίζουν. Κατά τ' άλλα, πιστεύω κι εγώ ότι το ελληνικό σινεμά
είναι για τα μπάζα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Εμένα δε μου άρεσε ο κυνόδοντας καθόλου! Είχε βέβαια καλή σκηνοθεσία κι έναν καλό ηθοποιό (τον πατέρα) συν τα σκηνικά του ήταν προσεγμένα. Γενικά μία ταινία για φεστιβάλ μα αξιοπρεπή.

Τώρα πλάκα πλάκα με βάλατε σε σκέψεις να βρω κάποια πραγματικά καλή ελληνική ταινία. Αν και μου αρέσουν παραδόξως οι ταινίες του Ψάλτη, γνωρίζω ότι σε ξένο δεν του λέω να πάει να τις δει, όπως και δε του λέω να διαβάσει Καραγάτση... Θ' αρχίσω να ψάχνω και για κάτι καλό, αλλά προς το παρών θέλω να τιμωρήσω τον εαυτό μου για την όποια τύχη είχε στη ζωή του. :cheesy:
 
Εγγρ.
18 Οκτ 2012
Μηνύματα
910
Κριτικές
3
Like
219
Πόντοι
26
Εμένα δε μου άρεσε ο κυνόδοντας καθόλου! Είχε βέβαια καλή σκηνοθεσία κι έναν καλό ηθοποιό (τον πατέρα) συν τα σκηνικά του ήταν προσεγμένα. Γενικά μία ταινία για φεστιβάλ μα αξιοπρεπή.

Τώρα πλάκα πλάκα με βάλατε σε σκέψεις να βρω κάποια πραγματικά καλή ελληνική ταινία. Αν και μου αρέσουν παραδόξως οι ταινίες του Ψάλτη, γνωρίζω ότι σε ξένο δεν του λέω να πάει να τις δει, όπως και δε του λέω να διαβάσει Καραγάτση... Θ' αρχίσω να ψάχνω και για κάτι καλό, αλλά προς το παρών θέλω να τιμωρήσω τον εαυτό μου για την όποια τύχη είχε στη ζωή του. :cheesy:
Tυπε...δες το...ΣΠΙΡΤΟΚΟΥΤΟ....ειναι ακριβως αυτο που ζητας...το εχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΓΚΗ.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.574
Πόντοι
4.765
Για κάποιο λόγο, άγνωστος σε εμένα, αποφάσισα να δω μέσω του γιουτιουμπ Ελληνικές ταινίες νέες! Η πτώση κι η διάλυσή μας ως έθνος και φυλής αποτυπωμένη στο γυαλί με τρόπο που ακόμα παραπάνω δείχνει την κατάντια μας
τυπε εισαι μαζοχα,αλλα αφου επιμενεις για εθνος και φυλη εχει κανει ωραιες ταινιες ο Γιανναρης,ναι αυτη η αδερφη που πεθανε απο aids η θα πεθανει τωρα συντομα :turkydance:
 

Yuma

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.125
Like
42
Πόντοι
16
Καλημέρα καί καλή βδομάδα σ'όλους κι'όλες.

ΜΗΝ βλέπετε σχεδόν τίποτα πού είναι φτιαγμένο μετά τό 1980.

Θά θολώσει τό κεφάλι σας άπ'τήν πολύ "κουλτούρα."

Ταινίες γραμμένες άπό άγράμματους γιά άγράμματους.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2015
Μηνύματα
3.375
Like
38
Πόντοι
16
Η μοναδική που έχω δει από αυτές είναι η Τεστοστερόνη.. Τέτοιες ταινίες τις βλέπεις με φίλους για το χαβαλέ και το γέλιο ρε.. Η απόλυτη παρακμή στα πάντα, αλλά για γέλιο κάνουν τη δουλειά τους πχ η Τεστοστερόνη!  :2funny: :2funny:
 
OP
OP
nikostratos

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Είδα το σπιρτόκουτο...


Πραγματικά ότι σε ταινία η Αλβανή θα ήταν ο καλύτερος άνθρωπος δεν θα το περίμενα!

Δυστυχώς είδα ότι είναι μία υπερτόνωση της πραγματικότητας των αποτυχημένων γραικύλων...

Γενικά θα κάνω ένα διάλυμα τώρα απ' το Ελληνικό σινεμά...

Μου έχει επηρεαστεί πλέον η διάθεσή μου...

όχι άλλο κάρβουνο...
 
OP
OP
nikostratos

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Tυπε...δες το...ΣΠΙΡΤΟΚΟΥΤΟ....ειναι ακριβως αυτο που ζητας...το εχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΓΚΗ.

Το είδα... επιχειρώ να το ξεχάσω... Ότι απέμεινε απ' το μυαλό μου τώρα είναι ένα ερείπιο...
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.105
Κριτικές
16
Like
13.003
Πόντοι
5.577
πως αντεξες και ειδες αυτά τα επιδοτούμενα  :shit: τυπε?

αυτά εχει απομεινει να τα δειχνει ο τσακνης μια και το χαρατσι της ΔΕΗ φαινεται παει ολο σε μιζες και δεν μενει κατι να αγοραστει καποια καλη ταινια  :S
 
OP
OP
nikostratos

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
πως αντεξες και ειδες αυτά τα επιδοτούμενα  :shit: τυπε?

αυτά εχει απομεινει να τα δειχνει ο τσακνης μια και το χαρατσι της ΔΕΗ φαινεται παει ολο σε μιζες και δεν μενει κατι να αγοραστει καποια καλη ταινια  :S

Το είπα: είμαι διανοητικά μαζοχιστής! Τελευταία επιζητώ πόνο στο μυαλό και την ψυχή μου ώστε να πληρώσω για όλες τις αμαρτίες μου και τις ανέσεις που έχω στη ζωή!

Τις βλέπω από το διαδίκτυο όμως για να μην παίρνουν οι τρομεροί αυτοί δημιουργοί φράγκο από την πάθησή μου!

Τέλος θεωρώ ότι βλέπωντας αυτές τις ταινίες αρχίζω να βλέπω τον κόσμο όπως τον βλέπουν αυτοί μ' αποτέλεσμα να τους καταλαβαίνω!

Ε, να ξέρω πως πραγματικά σκέφτονται οι εχθροί του έθνους!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom