Νέα

Διακανονισμος δανείων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα giorgos.k
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 111
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Καλησπέρα παιδιά
Σοβαρό ερώτημα χρωστάει ο πατέρας μου παντού αλλά πλέον δεν έχει να τα δώσει. Τα χρήματα πήγαν σε δάνειο για αγορά καλλιεργησιμης γης και έξοδα οικογένειας σπουδές παιδιών κτλ όχι σε γλέντια και πουτανες.
Τώρα έχουν πέσει οι τιμές των προϊόντων τη γη δεν την αγοράζει κάνεις οπότε δεν ξετρελάνει,και φορτώνεται τόκους.
Αν μπω εγγύησης που έχω σταθερή δουλειά με καλό μισθό υπάρχει περίπτωση να το δεχτεί η τράπεζα? Αλλά όχι με επιτόκιο πιστωτικής..
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.659
Κριτικές
1
Like
29.378
Πόντοι
8.006
Καλησπέρα παιδιά
Σοβαρό ερώτημα χρωστάει ο πατέρας μου παντού αλλά πλέον δεν έχει να τα δώσει. Τα χρήματα πήγαν σε δάνειο για αγορά καλλιεργησιμης γης και έξοδα οικογένειας σπουδές παιδιών κτλ όχι σε γλέντια και πουτανες.
Τώρα έχουν πέσει οι τιμές των προϊόντων τη γη δεν την αγοράζει κάνεις οπότε δεν ξετρελάνει,και φορτώνεται τόκους.
Αν μπω εγγύησης που έχω σταθερή δουλειά με καλό μισθό υπάρχει περίπτωση να το δεχτεί η τράπεζα? Αλλά όχι με επιτόκιο πιστωτικής..
Πες μας ποσα χρωσταει, σε ποιες τραπεζες, με τι εξασφαλισεις εχει παρει τα χρηματα, εαν εχουν βγει διαταγες πληρωμης και εαν εχουν καταγγελθει τα δανεια.
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.600
Πόντοι
2.606
Πες μας ποσα χρωσταει, σε ποιες τραπεζες, με τι εξασφαλισεις εχει παρει τα χρηματα, εαν εχουν βγει διαταγες πληρωμης και εαν εχουν καταγγελθει τα δανεια.

Που εισαι τυπε  :think: :S :S :S

Καλη χρονια. :hi: :hi: :hi: :hi: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

Colibri

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Νοε 2010
Μηνύματα
418
Κριτικές
31
Like
977
Πόντοι
2.225
Καλησπέρα παιδιά
Σοβαρό ερώτημα χρωστάει ο πατέρας μου παντού αλλά πλέον δεν έχει να τα δώσει. Τα χρήματα πήγαν σε δάνειο για αγορά καλλιεργησιμης γης και έξοδα οικογένειας σπουδές παιδιών κτλ όχι σε γλέντια και πουτανες.
Τώρα έχουν πέσει οι τιμές των προϊόντων τη γη δεν την αγοράζει κάνεις οπότε δεν ξετρελάνει,και φορτώνεται τόκους.
Αν μπω εγγύησης που έχω σταθερή δουλειά με καλό μισθό υπάρχει περίπτωση να το δεχτεί η τράπεζα? Αλλά όχι με επιτόκιο πιστωτικής..

Φυσικα και να μην μπεις εγγυητής σε καμία περίπτωση
 
OP
OP
G

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Εντολές δεν έχουν εκδοθεί απλά παίρνουν τηλ κάθε τόσο το θέμα είναι ότι με τα επιτόκια που έχουν δεν θα ξεπεράσουμε ποτέ αν μπω εγγύησης με τη δουλειά μου θα τα πάρουν σίγουρα αλλά όχι με τόκο πιστωτικής ώστε στο τέλος να πληρώσω τα διπλά.. Επίσης έχουμε ζήτηση αναλυτική κατάσταση και η eurobank αρνείται να μας τη δώσει μήπως έχουν χεσμενη τη φωλιά τους? Σκέφτομαι να ζητήσω τη γνώμη από εταιρία οικονομικών συμβουλων
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.600
Πόντοι
2.606
Εντολές δεν έχουν εκδοθεί απλά παίρνουν τηλ κάθε τόσο το θέμα είναι ότι με τα επιτόκια που έχουν δεν θα ξεπεράσουμε ποτέ αν μπω εγγύησης με τη δουλειά μου θα τα πάρουν σίγουρα αλλά όχι με τόκο πιστωτικής ώστε στο τέλος να πληρώσω τα διπλά.. Επίσης έχουμε ζήτηση αναλυτική κατάσταση και η eurobank αρνείται να μας τη δώσει μήπως έχουν χεσμενη τη φωλιά τους? Σκέφτομαι να ζητήσω τη γνώμη από εταιρία οικονομικών συμβουλων

Τυπε ασε την εταιρια που λες και πες τον Alex71 να σε αναλαβει να σωθεις.  :S :S :S
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.659
Κριτικές
1
Like
29.378
Πόντοι
8.006
Εντολές δεν έχουν εκδοθεί απλά παίρνουν τηλ κάθε τόσο το θέμα είναι ότι με τα επιτόκια που έχουν δεν θα ξεπεράσουμε ποτέ αν μπω εγγύησης με τη δουλειά μου θα τα πάρουν σίγουρα αλλά όχι με τόκο πιστωτικής ώστε στο τέλος να πληρώσω τα διπλά.. Επίσης έχουμε ζήτηση αναλυτική κατάσταση και η eurobank αρνείται να μας τη δώσει μήπως έχουν χεσμενη τη φωλιά τους? Σκέφτομαι να ζητήσω τη γνώμη από εταιρία οικονομικών συμβουλων
Ποιοι οικονομικοι συμβουλοι? Πού ξερεις σε ποιους θα πεσεις? Δεν μου ειπες αυτα που ρωτησα ομως.
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.493
Κριτικές
22
Like
356
Πόντοι
5.795
πήγενε στο εκποιζω είναι μακράν η καλύτερη οργάνωση προστασίας και τα παιδιά όλοι καλοί δικηγόροι.πλροκτρολόγισε την λέξη εκποιζω και θα καταλάβεις.προσοχή διότι υπάρχουν δικηγόροι που τάζουν λαγούς και πετρχίλια όπως και σε μένα που μερικοί με συμβούλεψαν να μπω στο νόμο κατσέλη ενω δεν γινόταν λογω επαγγελματικής ιδιότητος..πάντως εαν έχεις πρώτη κατοικία και χρέη σε καταλωτικά λιγότερο απο 20000 ανα τράπεζα μην φοβάσε.πρώτη κατοικία σε πλειστηριασμό βγένει πάρα πολύ δύσκολα.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.313
Πόντοι
6.955
Είμαι τραπεζικός υπαλληλος και αυτην την στιγμή καταγγέλουμε αβέρτα δάνεια! ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΕΓΓΥΗΤΗΣ
Εαν ο πατέρας σου δεν εχει ακίνητα στο όνομα του να ΜΗΝ ΠΛΕΡΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!
Εάν έχει ακίνητα απλά αυτά κινδυνεύουν.
Ενα δυσάρεστο της ελληνικής νομοθεσίας που δεν το ξέρει ο κόσμος είναι πως όταν φτάσουμε στο σημείο πληστηριασμου κι απώλειας ακινήτου δεν ξεμπερδεύουμε απλά χάνοντας το ενυπόθηκο ακίνητο. (υποθέτουμε οτι στον πληστηρειασμό η τιμή που θα χτυπηθεί θα είναι μικρότερη του χρεους προς το πιστωτικό ίδρυμα.) Η τράπεζα νομικά μπορεί να διεκδικήσει την διαφορά βγάζοντας στον πληστηρειασμό υφιστάμενα ακίνητα διάφορα του προσημειωμένου έαν υπάρχουν.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.659
Κριτικές
1
Like
29.378
Πόντοι
8.006
Είμαι τραπεζικός υπαλληλος και αυτην την στιγμή καταγγέλουμε αβέρτα δάνεια! ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΕΓΓΥΗΤΗΣ
Εαν ο πατέρας σου δεν εχει ακίνητα στο όνομα του να ΜΗΝ ΠΛΕΡΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!
Εάν έχει ακίνητα απλά αυτά κινδυνεύουν.
Ενα δυσάρεστο της ελληνικής νομοθεσίας που δεν το ξέρει ο κόσμος είναι πως όταν φτάσουμε στο σημείο πληστηριασμου κι απώλειας ακινήτου δεν ξεμπερδεύουμε απλά χάνοντας το ενυπόθηκο ακίνητο. (υποθέτουμε οτι στον πληστηρειασμό η τιμή που θα χτυπηθεί θα είναι μικρότερη του χρεους προς το πιστωτικό ίδρυμα.) Η τράπεζα νομικά μπορεί να διεκδικήσει την διαφορά βγάζοντας στον πληστηρειασμό υφιστάμενα ακίνητα διάφορα του προσημειωμένου έαν υπάρχουν.
Σωστα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.659
Κριτικές
1
Like
29.378
Πόντοι
8.006
πήγενε στο εκποιζω είναι μακράν η καλύτερη οργάνωση προστασίας και τα παιδιά όλοι καλοί δικηγόροι.πλροκτρολόγισε την λέξη εκποιζω και θα καταλάβεις.προσοχή διότι υπάρχουν δικηγόροι που τάζουν λαγούς και πετρχίλια όπως και σε μένα που μερικοί με συμβούλεψαν να μπω στο νόμο κατσέλη ενω δεν γινόταν λογω επαγγελματικής ιδιότητος..πάντως εαν έχεις πρώτη κατοικία και χρέη σε καταλωτικά λιγότερο απο 20000 ανα τράπεζα μην φοβάσε.πρώτη κατοικία σε πλειστηριασμό βγένει πάρα πολύ δύσκολα.
Αν υπηρξε συναδελφος που σε συμβουλεψε να μπεις στο νομο Κατσελη ενω εισαι εμπορος, επρεπε να τον αρχισεις στις κλωτσιες.
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.493
Κριτικές
22
Like
356
Πόντοι
5.795
Είμαι τραπεζικός υπαλληλος και αυτην την στιγμή καταγγέλουμε αβέρτα δάνεια! ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΕΓΓΥΗΤΗΣ
Εαν ο πατέρας σου δεν εχει ακίνητα στο όνομα του να ΜΗΝ ΠΛΕΡΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!
Εάν έχει ακίνητα απλά αυτά κινδυνεύουν.
Ενα δυσάρεστο της ελληνικής νομοθεσίας που δεν το ξέρει ο κόσμος είναι πως όταν φτάσουμε στο σημείο πληστηριασμου κι απώλειας ακινήτου δεν ξεμπερδεύουμε απλά χάνοντας το ενυπόθηκο ακίνητο. (υποθέτουμε οτι στον πληστηρειασμό η τιμή που θα χτυπηθεί θα είναι μικρότερη του χρεους προς το πιστωτικό ίδρυμα.) Η τράπεζα νομικά μπορεί να διεκδικήσει την διαφορά βγάζοντας στον πληστηρειασμό υφιστάμενα ακίνητα διάφορα του προσημειωμένου έαν υπάρχουν.
από ποιο πόσο και πάνω και μετα πόση καθηστέριση.???εαν πληρώνεις έστω τα μισά και με καθυστέριση τι γίνετε??
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.515
Like
67.552
Πόντοι
12.756
Αν υπηρξε συναδελφος που σε συμβουλεψε να μπεις στο νομο Κατσελη ενω εισαι εμπορος, επρεπε να τον αρχισεις στις κλωτσιες.

Παντα υπαρχει τετοιος μαλακας συναδελφος σου Αλεξ ... γεματο μαλακες ειναι ο κλαδος σας...
 
OP
OP
G

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Είμαι τραπεζικός υπαλληλος και αυτην την στιγμή καταγγέλουμε αβέρτα δάνεια! ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΜΠΕΙΣ ΕΓΓΥΗΤΗΣ
Εαν ο πατέρας σου δεν εχει ακίνητα στο όνομα του να ΜΗΝ ΠΛΕΡΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!
Εάν έχει ακίνητα απλά αυτά κινδυνεύουν.
Ενα δυσάρεστο της ελληνικής νομοθεσίας που δεν το ξέρει ο κόσμος είναι πως όταν φτάσουμε στο σημείο πληστηριασμου κι απώλειας ακινήτου δεν ξεμπερδεύουμε απλά χάνοντας το ενυπόθηκο ακίνητο. (υποθέτουμε οτι στον πληστηρειασμό η τιμή που θα χτυπηθεί θα είναι μικρότερη του χρεους προς το πιστωτικό ίδρυμα.) Η τράπεζα νομικά μπορεί να διεκδικήσει την διαφορά βγάζοντας στον πληστηρειασμό υφιστάμενα ακίνητα διάφορα του προσημειωμένου έαν υπάρχουν.
το θέμα είναι να πληρώσει φίλε μου για να βγει,και κάποια στιγμή στη σύνταξη αν δεν βγει στη σύνταξη του πάρουν και το χτημα πως θα ζήσει?; Απλά ας πούμε χρωστάει 50000 με τόκο 10% και μικρή δόση δε ξεχρεωσουμε ποτέ υπάρχει περίπτωση η τράπεζα να κάνει κούρεμα δανείου (το οποίο μεγάλο μέρος είναι τόκοι?) και τα υπόλοιπα σε δόσεις με 3%? Έτσι και αλλιώς χαμένα τα έχει η τράπεζα τα λεφτά από αυτόν που δεν έχει τι θα πάρει?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.659
Κριτικές
1
Like
29.378
Πόντοι
8.006
από ποιο πόσο και πάνω και μετα πόση καθηστέριση.???εαν πληρώνεις έστω τα μισά και με καθυστέριση τι γίνετε??
Αν πληρωνεις τα μισα, η τραπεζα τα καταλογιζει στην προηγουμενη μιση δοση μεχρι να γινει ολοκληρη και ούτω καθ εξης.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom