Νέα

Μακροχρονιες επενδυσεις / Συνταξιοδοτικα προγραμματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 442
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Σε λιγους μηνες κλεινω τα 31 και με εχει πιασει ενα αγχος για το μελλον. Συνταξη απο το κρατος δε με βλεπω να παιρνω ποτε, η δημοσια υγεια ειναι για τον πουτσο, αρα κατι πρεπει να κανω εγω ο ιδιος ωστε να εξασφαλισω το μελλον μου. Αποταμιευσεις εχω ελαχιστες και ακομα και για αυτες ο τοκος ειναι σχεδον μηδενικος...

Ειναι καποια μελη εδω που ειναι πανω απο 50-60, εσεις εχετε κανει κανα συνταξιοδοτικο προγραμμα, καμια ιδιωτικη ασφαλεια υγειας, εχετε πονταρει σε ακινητα, εχετε χαρτοφυλακιο με μετοχες; Τι συμβουλες εχετε να δωσετε;

Οι υπολοιποι μπουρδελιαρηδες κανετε τιποτα για το μελλον ή τα τρωτε ολα στις πουτανες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.105
Κριτικές
16
Like
13.003
Πόντοι
5.577
τυπε καλα είναι τα προγράμματα, ποικιλια υπαρχει, ομως πρεπει να εχεις σταθερο εισοδημα και να φτανει για κατι τετοιο, Σημερα αυτό είναι δυσκολο για πολλους  :S

μια ιδεα είναι όταν θα εχεις περισευμα να αποθηκευεις κατι, όχι σε τραπεζα και αν είναι δυνατον να το μετατρεπεις από ευρω σε ένα πιο διαχρονικο νομισμα, δολλαριο, ή στερλινα π.χ
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.148
Κριτικές
171
Like
20.206
Πόντοι
33.988
K γω ειμαι 41 κ δεν βλεπω να παιρνω τιποτα :vomit:
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
τυπε καλα είναι τα προγράμματα, ποικιλια υπαρχει, ομως πρεπει να εχεις σταθερο εισοδημα και να φτανει για κατι τετοιο, Σημερα αυτό είναι δυσκολο για πολλους  :S

μια ιδεα είναι όταν θα εχεις περισευμα να αποθηκευεις κατι, όχι σε τραπεζα και αν είναι δυνατον να το μετατρεπεις από ευρω σε ένα πιο διαχρονικο νομισμα, δολλαριο, ή στερλινα π.χ

Τυπε σταθερο εισοδημα εχω και μαλιστα καλο. Μενω μονιμα εξωτερικο και εχω λογαριασμους σε ευρω, δολαρια και στερλινες. Το θεμα ομως ειναι πως οι λογαριασμοι ειναι σχεδον αδειοι... Και στην τελικη η αποταμιευση απο μονη της δεν οδηγει πουθενα οταν οι τραπεζες δινουν επιτοκιο 0.1% και ο πληθωρισμος τρεχει με 2%...
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.768
Like
4.314
Πόντοι
506
Τα προγραμματα αυτα πεθαναν μαζι με τοσα αλλα τις προηγουμενες δεκαετιας της "ευημεριας".Τωρα τελος απο καθε αποψη.Πλεον εχουν την "ψευτομορφη" συνταξιοδοτικου χωρις κανενα νοημα...ειναι δωρον αδωρον...Να βαλω στη μπαντα (με δοσεις) 30-40 χιλιαρικα για να "παρω" πισω 34κτλ δεν εχει κανενα νοημα
 
Εγγρ.
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
517
Κριτικές
4
Like
713
Πόντοι
86
Tα συνταξιοδοτικα που ξαναδιαφημιζουν οι απατεωνες [που εφαγαν τεραστια λεφτα από τον ανιδεο κοσμο ,όταν στις αρχες δεκαετιας 2000 ηρθε  η ωρα να δωσουν τις πρωτες "συνταξεις"], είναι φοβερη απατη,αλλα εχουν μαζι τους τους 'ελεγκτικούς μηχανισμούς",ητοι το υπουργει Εμποριου,που τους καλυπτουν με το αζημιωτο.Μην κανετε καμμια μαλακια και δωσετε λεφτα στους απατεωνες,θα σας τα φανε εν ψυχρω σε καμποσα χρονια,και θα σας πουν ,όπως εκαναν ηδη , "παρε πισω 600 ευρω" ,αυτά εχουμε . Μη μασατε,στημενο κολπο και μεσα είναι το κωλουπουργειο εμποριου,που ΓΑΜΙΕΤΑΙ
 

cgfucker

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2012
Μηνύματα
1.938
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
16
τυπε καλα είναι τα προγράμματα, ποικιλια υπαρχει, ομως πρεπει να εχεις σταθερο εισοδημα και να φτανει για κατι τετοιο, Σημερα αυτό είναι δυσκολο για πολλους  :S

μια ιδεα είναι όταν θα εχεις περισευμα να αποθηκευεις κατι, όχι σε τραπεζα και αν είναι δυνατον να το μετατρεπεις από ευρω σε ένα πιο διαχρονικο νομισμα, δολλαριο, ή στερλινα π.χ

Δηλαδή του λες του ανθρώπου τις όποιες οικονομίες του να τις βάλει κάτω απ' το στρώμα; Δεν ξέρω αν σε αδικώ αλλά εγώ έτσι εκλαμβάνω τη φράση σου "όταν θα εχεις περισευμα να αποθηκευεις κατι, όχι σε τραπεζα".

Και βέβαια, η μετατροπή σημαντικών ποσών ενός οποιουδήποτε νομίσματος σε άλλο νόμισμα δεν είναι απλή υπόθεση, πουθενά στον κόσμο. Έτσι νομίζω τουλάχιστον...
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Σε λιγους μηνες κλεινω τα 31 και με εχει πιασει ενα αγχος για το μελλον. Συνταξη απο το κρατος δε με βλεπω να παιρνω ποτε, η δημοσια υγεια ειναι για τον πουτσο, αρα κατι πρεπει να κανω εγω ο ιδιος ωστε να εξασφαλισω το μελλον μου. Αποταμιευσεις εχω ελαχιστες και ακομα και για αυτες ο τοκος ειναι σχεδον μηδενικος...

Ειναι καποια μελη εδω που ειναι πανω απο 50-60, εσεις εχετε κανει κανα συνταξιοδοτικο προγραμμα, καμια ιδιωτικη ασφαλεια υγειας, εχετε πονταρει σε ακινητα, εχετε χαρτοφυλακιο με μετοχες; Τι συμβουλες εχετε να δωσετε;

Οι υπολοιποι μπουρδελιαρηδες κανετε τιποτα για το μελλον ή τα τρωτε ολα στις πουτανες;

εδώ στα 31 πολλοί δεν έχουν δουλειά και ζούν με μηδενικά εισοδήματα και εσύ αγωνιάς για τη σύνταξη στα 31 σου???
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: 968

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
Σε λιγους μηνες κλεινω τα 31 και με εχει πιασει ενα αγχος για το μελλον. Συνταξη απο το κρατος δε με βλεπω να παιρνω ποτε, η δημοσια υγεια ειναι για τον πουτσο, αρα κατι πρεπει να κανω εγω ο ιδιος ωστε να εξασφαλισω το μελλον μου. Αποταμιευσεις εχω ελαχιστες και ακομα και για αυτες ο τοκος ειναι σχεδον μηδενικος...

Ειναι καποια μελη εδω που ειναι πανω απο 50-60, εσεις εχετε κανει κανα συνταξιοδοτικο προγραμμα, καμια ιδιωτικη ασφαλεια υγειας, εχετε πονταρει σε ακινητα, εχετε χαρτοφυλακιο με μετοχες; Τι συμβουλες εχετε να δωσετε;

Οι υπολοιποι μπουρδελιαρηδες κανετε τιποτα για το μελλον ή τα τρωτε ολα στις πουτανες;
:headbang2: :headbang2: :headbang2: :headbang2: :headbang2:
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
στο εξωτερικο που μενεις δεν εχεις ρωτησει εκει για τετοιου είδους προγράμματα????

εφ'οσον εχεις καλο εισοδημα πως οι λογ/σμοι σου είναι μονιμος χωρις χρηματα????

μαλλον κανεις κακη διαχειρηση των χρηματων σου   :headbang:  :headbang:
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Σε λιγους μηνες κλεινω τα 31 και με εχει πιασει ενα αγχος για το μελλον. Συνταξη απο το κρατος δε με βλεπω να παιρνω ποτε, η δημοσια υγεια ειναι για τον πουτσο, αρα κατι πρεπει να κανω εγω ο ιδιος ωστε να εξασφαλισω το μελλον μου. Αποταμιευσεις εχω ελαχιστες και ακομα και για αυτες ο τοκος ειναι σχεδον μηδενικος...

Ειναι καποια μελη εδω που ειναι πανω απο 50-60, εσεις εχετε κανει κανα συνταξιοδοτικο προγραμμα, καμια ιδιωτικη ασφαλεια υγειας, εχετε πονταρει σε ακινητα, εχετε χαρτοφυλακιο με μετοχες; Τι συμβουλες εχετε να δωσετε;

Οι υπολοιποι μπουρδελιαρηδες κανετε τιποτα για το μελλον ή τα τρωτε ολα στις πουτανες;

αν τα καταφέρεις αγόρασε ένα ακίνητο τουλάχιστον το νοικιάζεις και έχεις μια πηγή εισοδήματος
 

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
Χωρις να εχω ειδικες γνωσεις, βλεπω πως ο Δυτικος Κοσμος
παει για φτωχοποιηση
Κανουμε εξαγωγη τεχνογνωσιας και εισαγωγη ανθρωποσαβουρας
Σε μερικες δεκαετιες δεν θα ισχυει τιποτα απο οτι εχουμε
ως δεδομενο σημερα
Οποτε δεν αξιζει να κανεις καμμια επενδυση
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
στο εξωτερικο που μενεις δεν εχεις ρωτησει εκει για τετοιου είδους προγράμματα????

εφ'οσον εχεις καλο εισοδημα πως οι λογ/σμοι σου είναι μονιμος χωρις χρηματα????

μαλλον κανεις κακη διαχειρηση των χρηματων σου   :headbang:  :headbang:

Δεν ειπα πως δεν εχω και καθολου ρε τυπε. Αλλα τα χαλαω, το κοστος ζωης εδω ειναι υψηλο, δινω και καποια δανεικα και αγυριστα σε φιλους στην Ελλαδα που τα εχουν αναγκη, παω ταξιδια, εχω κανει και καποιες λανθασμενες επενδυσεις, δε θελει και πολυ.

Το θεμα ειναι πως και να τα βαλω στην τραπεζα ή στο στρωμα δεν εχει νοημα, τα επιτοκια ειναι μηδενικα και ο πληθωρισμος τρεχει, αρα ουσιαστικα καις χρημα.
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
179
Πόντοι
16
τα επιτόκια να χαιρεσε που είναι ακομα μηδενικα γιατι μπορει να γυρισουν και σε αρνητικα ηδη για τα μεγαλα κεφαλαια υπαρχουν αρνητικα επιτόκια και οι μεγαλοκεφαλαιουχοι πληρωνουν για να εχουν τραπεζικο λογαριασμο

αποταμιευτικα προγράμματα στην ελλαδα θα βρεις με επιτοκιο περιου στο 1,5%-1,7% στην κάθε μηνιαια καταβολή σου στο εξωτερικο το επιτοκιο αυτό είναι ακομα πιο κατω

εγω παντος στην θεση σου δεν θα το εκανα ειδικα τωρα που ξεκιναει και η κουβεντα για την διασπαση της ευρωζώνης μετα και το ιταλικο όχι όπως και το βρετανικο όχι

δλδ δεν θα δεσμευα μερος χρηματων σε αποταμιευτικο πρόγραμμα για τοσο μακρυ χρονικο διάστημα όπως εχουν τα αποταμιευτικα που είναι από 15 χρονια και πανω

μειωσε τα εξοδα σου και βαλε κουμπαρα αποταμιευσης στο σπιτι σου ή εναλλακτικα αγορασε κα'να κιτρινο νομισμα με την ελιζαβετα επανω γυρω στα 300€ εχει αυτην τη στιγμη από την τρ.ελλαδος 
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
τα επιτόκια να χαιρεσε που είναι ακομα μηδενικα γιατι μπορει να γυρισουν και σε αρνητικα ηδη για τα μεγαλα κεφαλαια υπαρχουν αρνητικα επιτόκια και οι μεγαλοκεφαλαιουχοι πληρωνουν για να εχουν τραπεζικο λογαριασμο

αποταμιευτικα προγράμματα στην ελλαδα θα βρεις με επιτοκιο περιου στο 1,5%-1,7% στην κάθε μηνιαια καταβολή σου στο εξωτερικο το επιτοκιο αυτό είναι ακομα πιο κατω

εγω παντος στην θεση σου δεν θα το εκανα ειδικα τωρα που ξεκιναει και η κουβεντα για την διασπαση της ευρωζώνης μετα και το ιταλικο όχι όπως και το βρετανικο όχι

δλδ δεν θα δεσμευα μερος χρηματων σε αποταμιευτικο πρόγραμμα για τοσο μακρυ χρονικο διάστημα όπως εχουν τα αποταμιευτικα που είναι από 15 χρονια και πανω

μειωσε τα εξοδα σου και βαλε κουμπαρα αποταμιευσης στο σπιτι σου ή εναλλακτικα αγορασε κα'να κιτρινο νομισμα με την ελιζαβετα επανω γυρω στα 300€ εχει αυτην τη στιγμη από την τρ.ελλαδος 

Με τετοιες αποδοσεις και λογικες "βαλτα στον κουμπαρα" δεν πας πουθενα ρε τυπε. Στην ουσια καις χρημα οσο εισαι κατω απο τον πληθωρισμο.

Και δεν τα τρως στα ταξιδια και στις πουτανες καλυτερα να το ευχαριστηθεις;
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Απ τη δουλεια σου δεν σου εχουν καμια τετοια παροχη?
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
135
Πόντοι
16
Η συμβουλή ενός "παλιού":

ΜΕΖΕΨΤΕ ΛΕΦΤΑ.

Και επειδή τα "λεφτά" με την πάροδο των δεκαετιών (σε όποια μορφή και αν είναι) είναι αμφιβόλου διαχρονικής αξίας (είτε δολλάρια, είτε στερλίνες, είτε ευρώ (ιδίως αυτό)), κάν'τε τα κάτι, που ΠΟΤΕ δεν θα χάσει την αξία του.
Π.χ. χρυσός.
Στην πατρίδα μας, αυτό σημαίνει "χρυσές λίρες".

Δηλαδή:
Κάθε χρόνο βάζεις κάποιες λίρες στην άκρη.
Όταν φτάσεις μια ηλικία που κάνοντας τη διαίρεση "τόσες λίρες διά τόσα χρόνια" (αυτά που σου απομένουν) βλέπεις ότι σε φτάνουν να ζήσεις τα υπόλοιπα σου χρόνια, σταματάς να δουλεύεις.
Τρως απ' τα έτοιμα (τις λίρες σου) και κατά πάσα πιθανότητα, θα αφήσεις και λίρες και στα παιδιά σου όταν τα τινάξεις.

Τα υπόλοιπα (προγράμματα, κατρούγκαλοι, συντάξεις, επενδύσεις, μετοχές, κλπ. παπαροκωλόχαρτα) είναι για να κονομάνε αυτοί που τα διαχειρίζονται και τα πλασάρουν, όχι για να εξασφαλιστείς εσύ.

Αυτά.
 

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Η συμβουλή ενός "παλιού":

ΜΕΖΕΨΤΕ ΛΕΦΤΑ.

Και επειδή τα "λεφτά" με την πάροδο των δεκαετιών (σε όποια μορφή και αν είναι) είναι αμφιβόλου διαχρονικής αξίας (είτε δολλάρια, είτε στερλίνες, είτε ευρώ (ιδίως αυτό)), κάν'τε τα κάτι, που ΠΟΤΕ δεν θα χάσει την αξία του.
Π.χ. χρυσός.
Στην πατρίδα μας, αυτό σημαίνει "χρυσές λίρες".

Δηλαδή:
Κάθε χρόνο βάζεις κάποιες λίρες στην άκρη.
Όταν φτάσεις μια ηλικία που κάνοντας τη διαίρεση "τόσες λίρες διά τόσα χρόνια" (αυτά που σου απομένουν) βλέπεις ότι σε φτάνουν να ζήσεις τα υπόλοιπα σου χρόνια, σταματάς να δουλεύεις.
Τρως απ' τα έτοιμα (τις λίρες σου) και κατά πάσα πιθανότητα, θα αφήσεις και λίρες και στα παιδιά σου όταν τα τινάξεις.

Τα υπόλοιπα (προγράμματα, κατρούγκαλοι, συντάξεις, επενδύσεις, μετοχές, κλπ. παπαροκωλόχαρτα) είναι για να κονομάνε αυτοί που τα διαχειρίζονται και τα πλασάρουν, όχι για να εξασφαλιστείς εσύ.

Αυτά.
δεν υπαρχει όριο στην αγορά λίρας? μπορεις να αγοράσεις όσες θες?
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Η συμβουλή ενός "παλιού":

ΜΕΖΕΨΤΕ ΛΕΦΤΑ.

Και επειδή τα "λεφτά" με την πάροδο των δεκαετιών (σε όποια μορφή και αν είναι) είναι αμφιβόλου διαχρονικής αξίας (είτε δολλάρια, είτε στερλίνες, είτε ευρώ (ιδίως αυτό)), κάν'τε τα κάτι, που ΠΟΤΕ δεν θα χάσει την αξία του.
Π.χ. χρυσός.
Στην πατρίδα μας, αυτό σημαίνει "χρυσές λίρες".

Δηλαδή:
Κάθε χρόνο βάζεις κάποιες λίρες στην άκρη.
Όταν φτάσεις μια ηλικία που κάνοντας τη διαίρεση "τόσες λίρες διά τόσα χρόνια" (αυτά που σου απομένουν) βλέπεις ότι σε φτάνουν να ζήσεις τα υπόλοιπα σου χρόνια, σταματάς να δουλεύεις.
Τρως απ' τα έτοιμα (τις λίρες σου) και κατά πάσα πιθανότητα, θα αφήσεις και λίρες και στα παιδιά σου όταν τα τινάξεις.

Τα υπόλοιπα (προγράμματα, κατρούγκαλοι, συντάξεις, επενδύσεις, μετοχές, κλπ. παπαροκωλόχαρτα) είναι για να κονομάνε αυτοί που τα διαχειρίζονται και τα πλασάρουν, όχι για να εξασφαλιστείς εσύ.

Αυτά.

Μιλας για χρυσο σε φυσικη μορφη ή συμβολαια; Kοιταω τωρα την τιμη του χρυσου τα τελευταια 30 χρονια, μετα το 2007 λογω κρισης εκτοξευθηκε, πιο πριν αρχιδια...


Απ τη δουλεια σου δεν σου εχουν καμια τετοια παροχη?

Μπα... Εχουν ενα αποταμιευτικο της πουτσας οπου μπορω να βαζω εγω μεχρι 100 ευρω το μηνα και αυτοι οτι βαζω το διπλασιαζουν.
 

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Μιλας για χρυσο σε φυσικη μορφη ή συμβολαια; Kοιταω τωρα την τιμη του χρυσου τα τελευταια 30 χρονια, μετα το 2007 λογω κρισης εκτοξευθηκε, πιο πριν αρχιδια...


Μπα... Εχουν ενα αποταμιευτικο της πουτσας οπου μπορω να βαζω εγω μεχρι 100 ευρω το μηνα και αυτοι οτι βαζω το διπλασιαζουν.
πλακα κάνεις? δηλαδη βάζεις εσυ 100 βάζει αλλα 100 η εταιρία? 'ασχημα είναι? καλό ακουγεται
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom