Νέα

Γιογκα / Ται τσι για την καταπολεμηση ασθενειων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duke Nukem
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 37
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Εχεις κανεις εμπερια απο γιογκα ή ται τσι για την ευθυγραμμιση ενεργειας και την καταπολεμηση ασθενειων;
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
757
Πόντοι
146
Εχεις κανεις εμπερια απο γιογκα ή ται τσι για την ευθυγραμμιση ενεργειας και την καταπολεμηση ασθενειων;
Εχεις στραβή ενέργεια φίλε και θέλει ευθυγράμμιση;
Ο καλύτερος είναι ο
 
OP
OP
Duke Nukem

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Μην τρολαρετε σε ολα τα θεμα ρε μαλακες!
 

fistikoulis

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
147
Κριτικές
37
Like
1.476
Πόντοι
2.411
τι θελεις να μαθεις φιλε μου?
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Εχεις κανεις εμπερια απο γιογκα ή ται τσι για την ευθυγραμμιση ενεργειας και την καταπολεμηση ασθενειων;

Μην ψάχνεσαι με γιόγκα.

Αν θέλεις μια ενδιαφέρουσα εναλλακτική ματιά, άκουσε λίγο το Μουρούτη:

 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Τον ακουω με ενδιαφερον. Πεντε πτυχια ιατρικης εχει λεει.

Μην κολλάς στα πτυχία.
Απλά τα όσα λέει για τη διατροφή έχουν κάποια λογική κι αξιζουν προσοχής. Η βιομηχανία τροφίμων έχει γαμήσει το σύμπαν στη Δύση και γι αυτό δε μιλάει κανείς.
 

max-mad

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.822
Κριτικές
10
Like
458
Πόντοι
3.245
Το ται τσι ταιριαζει περισσοτερο στην αντρικη ιδιοσυγκρασια και αν το κανεις μεθοδικα,θα δεις μεγαλη υγεια και αρμονια να μπαινει στην ζωη σου.Δεν χρειαζεται ουτε να κανεις πολλες ωρες ουτε να προχωρήσεις γρηγορα για να δεις τα πρωτα αποτελέσματα.Αυτο που πρεπει είναι να το βαλεις στην ζωη σου και να κανεις 3-4 φορες την εβδομαδα,στην αρχη για 20-30 λεπτα.Απο κει και μετα το σωμα σου μονο του θα προχωρισει με τον δικο του ρυθμο.Εκανα για 4 χρονια,γιογκα δεν εχω κανει,δεν ξερω.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.214
Κριτικές
15
Like
5.648
Πόντοι
1.496
Μην κολλάς στα πτυχία.
Απλά τα όσα λέει για τη διατροφή έχουν κάποια λογική κι αξιζουν προσοχής. Η βιομηχανία τροφίμων έχει γαμήσει το σύμπαν στη Δύση και γι αυτό δε μιλάει κανείς.
Ενας μαστορας που μου εκανε μια εργασια σπιτι είναι φανατικος οπαδος ακολουθος του.Μου ελεγε διαφορα για τη διατροφή που δεν αντιλεγω,μπορει να είναι σωστα.Αλλα μου ειπε και ότι ολες οι ανιατες ασθενειες μπορουν να αντιμετωπιστουν και να αντεστραφουν με το θαυματουργο πρόγραμμα του Μουρουτη.Οταν τον ρωτησα γιατι τοσοι και τοσοι ακομα και πλούσιοι διάσημοι σημαίνοντες με εξουσια πανε από αυτή την ασθενεια αφου το μονο που πρεπει να κανουν είναι να απευθυνθουν εκει ,η απαντηση ηταν επειδή δε το γνωριζουν.
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Ενας μαστορας που μου εκανε μια εργασια σπιτι είναι φανατικος οπαδος ακολουθος του.Μου ελεγε διαφορα για τη διατροφή που δεν αντιλεγω,μπορει να είναι σωστα.Αλλα μου ειπε και ότι ολες οι ανιατες ασθενειες μπορουν να αντιμετωπιστουν και να αντεστραφουν με το θαυματουργο πρόγραμμα του Μουρουτη.Οταν τον ρωτησα γιατι τοσοι και τοσοι ακομα και πλούσιοι διάσημοι σημαίνοντες με εξουσια πανε από αυτή την ασθενεια αφου το μονο που πρεπει να κανουν είναι να απευθυνθουν εκει ,η απαντηση ηταν επειδή δε το γνωριζουν.

Νομίζω οτι ο Μουρούτης τα παραλέει, όταν ισχυρίζεται ότι οι καρκινοι κτλ θεραπευονται ευκολα κι όλα είναι θεμα να αλλάξεις τη διατροφή σου ή την ψυχολογία σου.

Πιστεύω ότι ειναι σωστός στο ότι οι περισσοτερες ασθένειες εχουν να κανουν με τη συγχρονη διατροφή και τρόπο ζωής.

Αν μπορέσεις και κανεις μια vegan διατροφή από την αρχη της ζωής σου και αποφευγεις τοξινες και καπνισμα, έχεις τρομερο πλεονεκτημα.

Αν ξεκινησεις αυτη τη ζωη στα 50 -60 σου ομως, θα πρεπει να υπολογίσεις ότι εχεις ηδη προξενησει τεραστια φθορα στο σωμα σου αυτα τα 50-60 χρονια κρεοφαγίας, καπνισματος, ξυδιών κτλ Και πάλι θα εχεις καποιο οφελος ομως.

Τωρα, αν αρρωστησεις με καρκινο, ειλικρινα δεν ξερω αν οι συμβουλες του Μουρουτη (οχι χειρουργειο, οχι χημειοθεραπειες κτλ) θα σε σωσουν.

Ειλικρινα ομως ευχομαι ο Μουρουτης να εχει δικιο και να αποδειχτει συντομα αυτο, γιατι πιστευω ότι τα καργιόλια οι γιατροί κι οι φαρμακευτικές εταιρίες, κάπου μας βλέπουν σαν πελάτες που αρμέγουν κανονικά και δε θελουν να χάσουν!

Φαντασου δλδ τι χανουν γιατροι και φαρμακοβιομηχανιες αν βρεθει πιο απλη λυση, τυπου Μουρουτη, πχ για τον καρκινο....
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.214
Κριτικές
15
Like
5.648
Πόντοι
1.496
Νομίζω οτι ο Μουρούτης τα παραλέει, όταν ισχυρίζεται ότι οι καρκινοι κτλ θεραπευονται ευκολα κι όλα είναι θεμα να αλλάξεις τη διατροφή σου ή την ψυχολογία σου.

Πιστεύω ότι ειναι σωστός στο ότι οι περισσοτερες ασθένειες εχουν να κανουν με τη συγχρονη διατροφή και τρόπο ζωής.

Αν μπορέσεις και κανεις μια vegan διατροφή από την αρχη της ζωής σου και αποφευγεις τοξινες και καπνισμα, έχεις τρομερο πλεονεκτημα.

Αν ξεκινησεις αυτη τη ζωη στα 50 -60 σου ομως, θα πρεπει να υπολογίσεις ότι εχεις ηδη προξενησει τεραστια φθορα στο σωμα σου αυτα τα 50-60 χρονια κρεοφαγίας, καπνισματος, ξυδιών κτλ Και πάλι θα εχεις καποιο οφελος ομως.

Τωρα, αν αρρωστησεις με καρκινο, ειλικρινα δεν ξερω αν οι συμβουλες του Μουρουτη (οχι χειρουργειο, οχι χημειοθεραπειες κτλ) θα σε σωσουν.

Ειλικρινα ομως ευχομαι ο Μουρουτης να εχει δικιο και να αποδειχτει συντομα αυτο, γιατι πιστευω ότι τα καργιόλια οι γιατροί κι οι φαρμακευτικές εταιρίες, κάπου μας βλέπουν σαν πελάτες που αρμέγουν κανονικά και δε θελουν να χάσουν!

Φαντασου δλδ τι χανουν γιατροι και φαρμακοβιομηχανιες αν βρεθει πιο απλη λυση, τυπου Μουρουτη, πχ για τον καρκινο....
Ναι,αυτα μου ελεγε επακριβως.Παντα πρεπει να ειμαστε ανοικτοι και χωρις προκαταλήψεις στο νέο και διαφορετικο.Αλλα εχει απτα αποτελέσματα;Βασιλιαδες,ηθοποιοι,παμπλουτοι,δε γνωριζαν για αυτή τη προοπτικη και επελεξαν τη κλασικη οδο;
 

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
Γυμναστικη και γαμησια με μονο ωραια μουνια
Μπορουμε να τρωμε οτι γουστάρουμε :sunglasses:
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Ναι,αυτα μου ελεγε επακριβως.Παντα πρεπει να ειμαστε ανοικτοι και χωρις προκαταλήψεις στο νέο και διαφορετικο.Αλλα εχει απτα αποτελέσματα;Βασιλιαδες,ηθοποιοι,παμπλουτοι,δε γνωριζαν για αυτή τη προοπτικη και επελεξαν τη κλασικη οδο;

Αν είσαι πλούσιος κι αρρωστήσεις από καρκίνο, από ποιανού το μαγαζί θα ...ψωνήσεις θεραπεία;

Από του Μουρούτη, που μεχρι χθες δεν τον ηξερε κανεις ή από το Harvard????

Σου λέω ότι καποιος εχει ογκο στον εγκεφαλο κι εχει ακομη 6 μηνες ζωή - τι νομιζεις οτι θα τον οδηγησει ο πανικος του να κανει;

Θα ψαξει τον πιο φιρμα γιατρο = Χαρβαρντ

Με την πιο μεγαλη πελατεια στο Κολωνακι = Χαρβαρντ

Και θα κανει αυτο ακριβως που λεει το Χαρβαρντ-μαγαζι γωνια: χειρουργειο και χημειοθεραπεια....

Το πιο δυσκολο στη ζωη είναι  να το πάρεις αλλιώς!

Να τραβηξεις δλδ χειροφρενο εκει που τρεχεις με 1000 προς το εγκεφαλικο και να κανεις τετακέ - Να παρατησεις τη μπαζολα που σε δηλητηριαζει με τα τηγανητα και τη γκρινια της, την πεθερα που σε γρουζουζευει, την κλαρινογκομενα που σε κερατωνει και σε φαρμακώνει, αλλά ελπιζεις οτι θα φτιαξει καποτε και θα σε αγαπήσει, τη δουλειά που είναι δουλεία για σένα, την καθημερινη καταπίεση της μανα σου, της ανυπαντρης αδερφή σου

και να πας να ζήσεις στην Ικαρία, χωρίς ρολόι, χωρίς υποχρεώσεις, χωρίς κινητά και κέρατα...

να κοιμασαι οποτε πεσει ο ηλιος και να ξυπνας με το χαραμα, να τρως οτι βγαζει ο κηπος σου, να περπατας, να διαβαζεις, να κουβεντιάζεις με τους άλλους στο καφενειο ανεμελος

και να αφησεις πίσω ο,τι σε κυνηγαει...
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
...ζηλευω τη ζωή που έκανε ο Παραλίμνιος στο χωριουδάκι του, πριν φύγει για γκασταρμπάιτερ στη Γερμανία !

(χωρίς τους μπάφους και τα ξίδια, όμως !)
 

fistikoulis

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
147
Κριτικές
37
Like
1.476
Πόντοι
2.411
το ται τσι με την γιογκα δεν εχει καμμια σχεση στην πρακτικη του εφαρμογη, απο κει και περα επειδη τυγχανει να γνωριζω πεντε πραγματα για τη γιογκα  ειναι περισσοτερο ασκησιολογικη αν και εχει καποιος τεχνικες αναπνοης που μπορεις να κανεις καθιστος και να ξεβουλωσεις την μπουκωμενη μυτη σου η να σου περασει καποιος πονοκεφαλος αλλα μεχρι εκει ολο το θεμα με τις αρρωστιες ειναι  το  ανοσοποιητικο  σου διαβασε στο νετ πως μπορεις να το θωρακισεις με διατροφη και ενα σωρο αλλα οχι στρεςς κλπ και εισαι κομπλε.
οσο για τους φιλους που λενε οτι αυτα ειναι για τους γκεουλες κλπ κλπ η γιογκα δεν ειναι μπαλετο και το 99 τις εκατο των αντρων που δοκιμαζουν να κανουν σε οσο  καλη φυσικη κατασταση ειναι κλανουν στο 20λεπτο, και γω τη δοκιμασα αρχικα περιγελωντας τη και πηγα δοκιμαστικα να δω κανα κωλο κια κατεληξα να παρω  3 πτυχια και να διδασκω αυτη τη στιγμη, ασε δε που επειδη δεν παρχουν πολλοι αντρες σαυτο το κομματι εισαι μονοπωλειο επαγγελματικα και εχει και    π ο λ λ α    τυχερα.. πολλα ομως..
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
364
Πόντοι
26
Χαλάστε 18 λεπτά από το χρόνο σας και δείτε την συνέντευξη του Win Hof στην TEDx και δεν θα χάσετε.
Ο άνθρωπος έχει κάνει τρελά πράγματα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom