Νέα

Γινε Δοτης Μυελου των Οστων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα P_a_u_l_i_n_a{24}.gr
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 77
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Σταματα για λιγο να κρατας το πουλι σου στο χερι και Γινε Δοτης Μυελου των Οστων!

Πλεον ειναι τοσο απλο!! Θυμαμαι πριν χρονια σε νοσοκομιο της Αττικης που πηγα με παθος να δωσω αιμα για να γινω δοτρια. Μα με εδιωξαν λογο χαμηλου σιδηρου. Απογοητευτηκα τοσο πολυ αλλα δε το εβαλα κατω.
Πλεον τα πραγματα ειναι πιο απλα! Δε χρειαζεται αιμα, μπορεις με μια μπατονετα να περισυλλεξεις κυτταρα απτο μαγουλο σου και να τα στηλεις για καταχωρηση.

Εδω στην Αγγλια υπαρχει ο οργανισμος
και στην Ελλαδα αντιστοιχα μπορειτε μεσω
να εγγραφειτε ευκολα και γρηγορα, εκεινοι θα σας στηλουν ενα κιτ με δυο μπατονετες οπου θα τις τριψετε απαλα μεσα στο μαγουλο σας και θα τα στηλετε δωρεαν πισω σαυτους. Τοσο ευκολα και τοσο απλα!

Εγω το εκανα αυτο και σημερα ελαβα τη καρτα μελους δοτριας και το μονο που ευχομαι ειναι να ειμαι συμβατη με καποιον που υποφερει ωστε να του χαμογελασω πλατια και να του δωρισω τα κυτταρα μου..

Πλεον η διαδικασια ειναι τοσο απλη που αν ολοι μας το κανουμε τοτε θα ελαχιστοποιησουμε το ποσοστο ανθρωπων που υποφερουν απο το καρκινο του αιματος..
που υποφερουν χωρις να το επιλεξουν απλα επειδη τους ετυχε ,,

Σημερα ετυχε σαυτους αλλα αυριο μπορει να τυχει σε εμας και στους ανθρωπους που αγαπαμε..

Σκεψου το!!
 

kolonos07

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2010
Μηνύματα
137
Κριτικές
5
Like
269
Πόντοι
281
Για να γινεις δοτης πρεπει να το κανεις μεχρι τα 45 σου.. και το δειγμα σου κρατιεται εως τα 55 σου... πρεπει να εισαι πληρως συνειδητοποιημενος οταν το κανεις γιατι αν βρεθεις συμβατος ενημερωνουν τον ασθενη... Μην του δωσεις ελπιδα και του την παρεις πισω... Αν βρεθεις συμβατος η μεταμσχευση γινεται με 2 τροπους ειτε με αιμα ειτε με ολικη αναισθησια... την μεθοδοα την επιλεγει ο δοτης... και οι 2 μεθοδοι ειναι ακινδυνοι εντελως. στην γερμανια το 80% των πολιτων μετα τα 18 τους γινονται δοτες...εδω ειμαστε χωρις παιδεια... για αυτο θα παρατηρησετε οταν βρσισκονται συμβατοι δοτες για περιστατικα οι περισσοτεροι ειναι γερμανοι γιατι εχουν τεραστια τραπεζα....ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΔΟΤΕΣ.... ΕΓΩ ΤΟ ΧΩ ΚΑΝΕΙ... ΕΣΥ????
 
OP
OP
P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Πενταγιο καλο νημα....Εγω ειμαι αιμοδοτης εδω και 10 χρονια..Καθε 6μηνο πηγαινω και δινω αν και μπορεις καθε 4μηνο αν δεν κανω λαθος.Ειναι μια διαδικασια που περνει μαξιμουμ 30 λεπτα,μαζι με χαρτια κτλ.Κανεις και δωρεαν εξετασεις και σε περιπτωση αναγκης για αιμα εισαι καλυμενος εσυ και οι πρωτου βαθμου συγγενεις σου..
Χωρις να θελω να αποθαρρυνω κανεναν αλλα νομιζω οτι η δωραια μυελου ειναι λιγο πιο επωδυνη διαδικασια με εναν απο τους 2 τροπους που υπαρχουν..Δεν παιζει ομως κανεναν ρολο μπροστα σε αυτο που προσφερεις.Μακαρι να δραστηριοποιηθουν εστω και μερικα ατομα μεσα απο αυτο το νημα!

Μπραβο σου που εισαι αιμοδοτης. Ευτυχως υπαρχουν κ καποιοι που το κανετε! Εγω λογω σιδηρου δε μπορεσα παρα μονο μια δυο φορες ως φοιτητρια να δωσω λιγο αιμα στη κινητη μοναδα που μας επισκεφτηκε.
Ειναι τοσο ομορφο κ τοσο σπουδαιο να μπορεις να βοηθησεις..να ξερεις οτι συνεβαλες εστω κ λιγο για να ζησει ενας ανθρωπος ακομα κ αν ειναι λιγο επωδυνο..αλλωστε στη ζωη μας καθημερινα ποναμε κ χωρις κανενα οφελως..
 
OP
OP
P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Για να γινεις δοτης πρεπει να το κανεις μεχρι τα 45 σου.. και το δειγμα σου κρατιεται εως τα 55 σου... πρεπει να εισαι πληρως συνειδητοποιημενος οταν το κανεις γιατι αν βρεθεις συμβατος ενημερωνουν τον ασθενη... Μην του δωσεις ελπιδα και του την παρεις πισω... Αν βρεθεις συμβατος η μεταμσχευση γινεται με 2 τροπους ειτε με αιμα ειτε με ολικη αναισθησια... την μεθοδοα την επιλεγει ο δοτης... και οι 2 μεθοδοι ειναι ακινδυνοι εντελως. στην γερμανια το 80% των πολιτων μετα τα 18 τους γινονται δοτες...εδω ειμαστε χωρις παιδεια... για αυτο θα παρατηρησετε οταν βρσισκονται συμβατοι δοτες για περιστατικα οι περισσοτεροι ειναι γερμανοι γιατι εχουν τεραστια τραπεζα....ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΔΟΤΕΣ.... ΕΓΩ ΤΟ ΧΩ ΚΑΝΕΙ... ΕΣΥ????

:hi:
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.049
Κριτικές
489
Like
58.932
Πόντοι
39.662
Σταματα για λιγο να κρατας το πουλι σου στο χερι και Γινε Δοτης Μυελου των Οστων!

Πλεον ειναι τοσο απλο!! Θυμαμαι πριν χρονια σε νοσοκομιο της Αττικης που πηγα με παθος να δωσω αιμα για να γινω δοτρια. Μα με εδιωξαν λογο χαμηλου σιδηρου. Απογοητευτηκα τοσο πολυ αλλα δε το εβαλα κατω.
Πλεον τα πραγματα ειναι πιο απλα! Δε χρειαζεται αιμα, μπορεις με μια μπατονετα να περισυλλεξεις κυτταρα απτο μαγουλο σου και να τα στηλεις για καταχωρηση.

Εδω στην Αγγλια υπαρχει ο οργανισμος
και στην Ελλαδα αντιστοιχα μπορειτε μεσω
να εγγραφειτε ευκολα και γρηγορα, εκεινοι θα σας στηλουν ενα κιτ με δυο μπατονετες οπου θα τις τριψετε απαλα μεσα στο μαγουλο σας και θα τα στηλετε δωρεαν πισω σαυτους. Τοσο ευκολα και τοσο απλα!

Εγω το εκανα αυτο και σημερα ελαβα τη καρτα μελους δοτριας και το μονο που ευχομαι ειναι να ειμαι συμβατη με καποιον που υποφερει ωστε να του χαμογελασω πλατια και να του δωρισω τα κυτταρα μου..

Πλεον η διαδικασια ειναι τοσο απλη που αν ολοι μας το κανουμε τοτε θα ελαχιστοποιησουμε το ποσοστο ανθρωπων που υποφερουν απο το καρκινο του αιματος..
που υποφερουν χωρις να το επιλεξουν απλα επειδη τους ετυχε ,,

Σημερα ετυχε σαυτους αλλα αυριο μπορει να τυχει σε εμας και στους ανθρωπους που αγαπαμε..

Σκεψου το!!

γυνακειες μόδες...  οτι τους κατεβει.
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.049
Κριτικές
489
Like
58.932
Πόντοι
39.662
εσυ ειδικα με τετοια υπογραφη κ τετοιο αβαταρ πρωτος θα επρεπε να δωσεις το καλο παραδειγμα..

και έτσι να ναι όπως το λες περι αβαταρ ο χριστιανισμός δεν τα επιτρεπει αυτα. αμα ερθει η ωρα σου απλα καθεσαι και περμενεις να πεθάνεις για να πας στο βασίλειο του Θεου ! μεταμοσχευσεις και αλλα τετοια κολπα να γλιτώσεις το θάνατο ειναι του διαβολου πραματα. ;)
 
OP
OP
P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
και έτσι να ναι όπως το λες περι αβαταρ ο χριστιανισμός δεν τα επιτρεπει αυτα. αμα ερθει η ωρα σου απλα καθεσαι και περμενεις να πεθάνεις για να πας στο βασίλειο του Θεου ! μεταμοσχευσεις και αλλα τετοια κολπα να γλιτώσεις το θάνατο ειναι του διαβολου πραματα. ;)


γνωστο παραλληρημα των Ιαχωβαδων!
 

yes.i.am

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2016
Μηνύματα
3.094
Like
201
Πόντοι
16
και να θελαμε δε θα το κανουμε τωρα με τετοιο υφος
 

xxxa1a2b3c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2016
Μηνύματα
255
Κριτικές
6
Like
273
Πόντοι
281
Όταν δίνεται αίμα, υπογράφεται ενα χαρτί οτι δεν έχετε ταξιδέψει σε κάποιες χώρες και δεν έχετε πάει με πουτάνες 6 μήνες.
 

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
Μπραβο σου που εισαι αιμοδοτης. Ευτυχως υπαρχουν κ καποιοι που το κανετε! Εγω λογω σιδηρου δε μπορεσα παρα μονο μια δυο φορες ως φοιτητρια να δωσω λιγο αιμα στη κινητη μοναδα που μας επισκεφτηκε.
Ειναι τοσο ομορφο κ τοσο σπουδαιο να μπορεις να βοηθησεις..να ξερεις οτι συνεβαλες εστω κ λιγο για να ζησει ενας ανθρωπος ακομα κ αν ειναι λιγο επωδυνο..αλλωστε στη ζωη μας καθημερινα ποναμε κ χωρις κανενα οφελως..

Με τους αραπαδες και τους ινδοπακιστανους που σε χυνουν
καλύτερα να μην ξαναδώσεις :S
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
18.803
Like
22.959
Πόντοι
6.056
Σταματα για λιγο να κρατας το πουλι σου στο χερι και Γινε Δοτης Μυελου των Οστων!

Πλεον ειναι τοσο απλο!! Θυμαμαι πριν χρονια σε νοσοκομιο της Αττικης που πηγα με παθος να δωσω αιμα για να γινω δοτρια. Μα με εδιωξαν λογο χαμηλου σιδηρου. Απογοητευτηκα τοσο πολυ αλλα δε το εβαλα κατω.
Πλεον τα πραγματα ειναι πιο απλα! Δε χρειαζεται αιμα, μπορεις με μια μπατονετα να περισυλλεξεις κυτταρα απτο μαγουλο σου και να τα στηλεις για καταχωρηση.

Εδω στην Αγγλια υπαρχει ο οργανισμος
και στην Ελλαδα αντιστοιχα μπορειτε μεσω
να εγγραφειτε ευκολα και γρηγορα, εκεινοι θα σας στηλουν ενα κιτ με δυο μπατονετες οπου θα τις τριψετε απαλα μεσα στο μαγουλο σας και θα τα στηλετε δωρεαν πισω σαυτους. Τοσο ευκολα και τοσο απλα!

Εγω το εκανα αυτο και σημερα ελαβα τη καρτα μελους δοτριας και το μονο που ευχομαι ειναι να ειμαι συμβατη με καποιον που υποφερει ωστε να του χαμογελασω πλατια και να του δωρισω τα κυτταρα μου..

Πλεον η διαδικασια ειναι τοσο απλη που αν ολοι μας το κανουμε τοτε θα ελαχιστοποιησουμε το ποσοστο ανθρωπων που υποφερουν απο το καρκινο του αιματος..
που υποφερουν χωρις να το επιλεξουν απλα επειδη τους ετυχε ,,

Σημερα ετυχε σαυτους αλλα αυριο μπορει να τυχει σε εμας και στους ανθρωπους που αγαπαμε..

Σκεψου το!!
εκανες τη καλη σου πραξη και σημερα
μας συγκινησες....

δωρισε τωρα και το βραδινο σου
να χορτασουν καμια εικοσαρια αποροι... :2funny:
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.565
Like
3.540
Πόντοι
506
Το να βρεθει συμβατος δοτης ειναι πιθανοτητα 1/10μυρια.... Πρεπει ολοι να γινουμε,αν εισαι συμβατος η διαδικασια ειναι λιγο επιπονη χωρις ολικη ναρκωση,αλλα τι να κανεις??? να αφησεις τον αλλον να πεθανει???
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.049
Κριτικές
489
Like
58.932
Πόντοι
39.662
Όταν δίνεται αίμα, υπογράφεται ενα χαρτί οτι δεν έχετε ταξιδέψει σε κάποιες χώρες και δεν έχετε πάει με πουτάνες 6 μήνες.

σιγα ποιος τις διαβαζει αυτες τις μαλακιες, εγω μια φορα εδωσα αιμα και ειχα τικαρει το τετραγωνο που ελεγε οτι ειμαι εγκυος, κανεις δεν το προσεξε...

την προηγουμενη ειχα παει στην Αλιονα που μου ρουφηξε το μεδουλι ακαποτα  :grin:
 

Επισκέπτης
εμεννα οι μαλακες δεν δεχονται να γινω αιμοδοτηςκαι εχω 0 αρνητικο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom