Νέα

Vinnitsa

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dude901123
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 508
  • Εμφανίσεις 29K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
D

dude901123

Επισκέπτης
Με συναγωνιστή σχεδιάζουμε ταξίδι στη Vinnitsa τα Χριστούγεννα. Φαίνεται υποσχόμενο μέρος αλλά επειδή δεν έχουμε γνώσεις για το συγκεκριμένο μέρος οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την πόλη όπως.. δωμάτια-ξενοδοχεία, τιμές γενικά, μαγαζιά για φαγητό, bar, Club, γκόμενες, δρόμους (μια και θα πάμε οδικώς αλλά απλά δεν έχει αποφασιστεί ακόμη αν θα πάμε απο Οδησσό ή από Μολδαβία).. είναι ευπρόσδεκτες.
 

Egeanboy

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2011
Μηνύματα
4.921
Like
258
Πόντοι
36
RED!!!!!!!!!!!!!!

Απο τότε που χάθηκε μετά το Brexit δεν έχουμε άλλον για την "άγονη" γραμμή... Αυτός θα ήταν ο πιο ιδικός για το τι  παίζει σε αυτά τα μέρη...
 
OP
OP
D

dude901123

Επισκέπτης
Άσε, απογοητεύτηκα.. Πάνε οι Ουκρανολόγοι, τους έφαγε η μαρμάγκα

Τους χάσαμε. Ακόμη και ο Moldo που ήταν ο πρώτος που αναφέρθηκε για τη Βιννίτσα σε προσωπική επικοινωνία εκ του σύνεγγυς, δεν τον βλέπω ενεργό πλέον στο σίτε.

Υ.Γ. Φίλε Moldo αν μας διαβάζεις γράψε και με λατινικά αν δεν έχεις στο laptop ελληνικά, ελπίζω πως θα σε συγχωρέσει ο Mod.

 

Συνημμένα

  • Μαρμάγκα_opt.jpg
    Μαρμάγκα_opt.jpg
    21,5 KB · Εμφανίσεις: 74

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.203
Πόντοι
2.406
RED!!!!!!!!!!!!!!

Απο τότε που χάθηκε μετά το Brexit δεν έχουμε άλλον για την "άγονη" γραμμή... Αυτός θα ήταν ο πιο ιδικός για το τι  παίζει σε αυτά τα μέρη...
δεν χαθηκα..με μπαναρανε επειδη πηραν τα @@ μου οι Bremain του σαιτ κ δεν αντεξαν... :grin:
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.203
Πόντοι
2.406
στα γρηγορα
βινιτσα μπορεις να πας γρηγορα τοσο απο οντεσα οδικα οσο κι απο κισινιοφ η ιασι,αναλογα τι πλανο εχεις
ο δρομος ειναι απο κισιναου ευθεια ολο παιρνεις διαδρομη για ΜΟΧΙΛΙΒ ΠΟΝΤΟλΣΚΙ μια πολη που πατα σε δυο χωρες μολδαβια κ ουκρανια
ευκολος καλος δρομος μεχρι εκει
συνορο γρηγορο σχετικα,εξαρταται βεβαια απο την μερα που θα περασεις
μετα ο δρομος για βινιτσα παλι ειναι καλος αλλα στα ουκρανικα πλαισια..
πολλοι μπατσοι με ρανταρ ακριβως στα πρωτα 20χλμ μετα τα συνορα κ κανα 10 πριν την Βινυτσα
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.203
Πόντοι
2.406
Η πολη τωρα,ειναι αρκετα ελαφρια,παιζει το στυλ δυτικης ουκρανιας
ψηλες κ ξανθες πολλες,τα σωματα ομως πιο χαλαρα γενικως απ οτι στην ανατολη
οι αντρες επιπεδο χαμηλο εμφανισιακα,αλλα χρημα κινειται στην περιοχη,το οικονομικο επιπεδο ειναι αρκετα υψηλο για Ουκρανια,βεβαια για το 10-20%..οι λοιποι κατεγα,αλλα οχι οπως αλλου στην ουκρανια...
ολη η ζωη ειναι γυρω απο ενα εμπορικο στο κεντρο τυπου μωλλ το ΣΚΑΙ ΠΑΡΚ,εχει κ μαγαζια μπαρακια αρκετα δεξια αριστερα,υπαρχει πεζοδρομος με πλατεια πισω μερια, μακντοναλντς κλπ
αρκετα καλη φαση,αλλα ,ακουει ο γκλοκ? ειχα παει ΑΝΟΙΞΗ,οχι χειμωνα..
τα κλαμπ δεν τα θυμαμαι γιατι ειχα κανει 2 φορες πουχω παει ντειτ απο μαμπα,που μουκατσαν κατευθειαν απο πρωτη μερα,οποτε μονο το β βραδυ βγηκα..ειχα βρει κοσμο φοιτητριες βασικα καπου.δεν θυμαμαι τωρα..πιο μαζμενες καταστασεις σε σχεση με φρανκιφσκ
δεκτικες ηταν οι ντεβουσκες,επισης αρκετα περιποιημενες κ καθαρες σε σχεση μ αλλες περιοχες τριγυρω
ομως επΝλΜΒνω πανε 7 χρονια πουχω παει τελαυταια φορα τα ταξιδιωτικα σιγουρα ισχυουν ,τα ερωτικα ισως ναι ισως οχι
παντως για πεμπτη ως και σαββατο καθεσαι ανετα ,πιο πολυ οχι,ουτε καθημερινες επισης
ελπιζω να βοηθησε σε κατι το ποστ  :hi:
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.203
Πόντοι
2.406
Καλα σημεια πουχα εντοπισει ηταν φυσικα το μακ απεναντι απο εμπορικο
ενα καφε ρεστω πισω απο το μωλλ σε μια πλατεια στα 100μ,πανε πολλοι εκει
κ στο μωλλ μεσα στο πρωτο οροφο ενα καφε αριστερα οπως ανεβαινες
εκει ειχε αρκετο παιχνιδι
τωρα με τα ρωσσικα υπαρχει θεμα,απαντανε ουκρανικα κλπ κλπ οχι ομως τσοσο φανατικ αοπως λβιβ η φρανκιφσκ
αγγλικα μιλουσαν παρα πολλες μικρες τοτε ,υποθετω τωρα περισοτερες
ντυσιματα  οι ντεβουσκες οχι πολυ εξαλα,μαλλον σε στρητφασιον την μερα
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.203
Πόντοι
2.406
απο Ιασι ,μπορεις να πας για μπελτσι κ μετα τα ιδια,πανω μεχρι ποντολσκι κλπ κλπ
 

nassos54

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
8
Like
0
Πόντοι
0
Σχετικά με ουκρανια, μακρυα απο μπεντερας (λιβόβ-ιβαν φρανκόβσκ-τερνόπολη) γιατι θα θα πρήξουν με τις εθνικιστικές τους ανησυχίες και παραλληλα μιλανε μόνο ουκρανικά λες και τα ρώσικα ειναι άλλη γλώσσα , μπούρδες. Προσέχετε τους λιμασμένους και κλέφτες τροχονόμους που τα παιρνουν και μην τολμήσετε να οδηγήσετε εστω και με μία σταγόνα αλκοόλ, τη βαψατε. Οσο για τις κρασούνιες (ομορφούλες) υπάρχουν σε αφθονία, αλλά μιλάνε μόνο ρώσικα-ουκρανικά. Κατα τα άλλα ειναι δεκτικές και ερωτεύσιμες και δεχονται δωράκια και κεράσματα.Καλά να περάσετε.
 
OP
OP
D

dude901123

Επισκέπτης
στα γρηγορα
βινιτσα μπορεις να πας γρηγορα τοσο απο οντεσα οδικα οσο κι απο κισινιοφ η ιασι,αναλογα τι πλανο εχεις
ο δρομος ειναι απο κισιναου ευθεια ολο παιρνεις διαδρομη για ΜΟΧΙΛΙΒ ΠΟΝΤΟλΣΚΙ μια πολη που πατα σε δυο χωρες μολδαβια κ ουκρανια
ευκολος καλος δρομος μεχρι εκει
συνορο γρηγορο σχετικα,εξαρταται βεβαια απο την μερα που θα περασεις
μετα ο δρομος για βινιτσα παλι ειναι καλος αλλα στα ουκρανικα πλαισια..
πολλοι μπατσοι με ρανταρ ακριβως στα πρωτα 20χλμ μετα τα συνορα κ κανα 10 πριν την Βινυτσα

Το δρόμο μέσω Μολδαβίας από Οδησσό εώς και το Μοχυλιβ-Ποντιλσκι τον έχω κάνει, απλά δεν μπήκα Ουκρανία και συνέχισα διαμέσω Μολδαβίας προς Soroca - Old Orhei. Το κομμάτι που με ενδιαφέρει ειναι Μοχυλιβ-Ποντιλσκι έως Βιννίτσα. Από την άλλη πλευρά δεν έχω οδηγήσει Οδησσό - Ούμαν - Βιννίτσα. Έχω ακούσει ότι μέχρι το Ούμαν είναι οκ. Το Ούμαν - Βιννίτσα όμως είδα σε ένα video στο youtube πως δεν παλεύεται.

 

Και επειδή έχω ζήσει στο παρελθόν το Λβοβ - Τερνοπιλ και ήταν μια τραγωδία είπα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να προτείνει το καλύτερο.

 

MrRobot

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2015
Μηνύματα
198
Like
0
Πόντοι
1
Αγονη γραμμη τελειως ...βινιτσα; Πως σας ηρθε;; εδω κατι θα βρεις...πρεπει να μιλας καιρο στο νετ με καποιες κ σιγα μην βγουνε στο χωριο τους με τον ξενο..νυχτα δε παιζει και στριτ καμακι...χωριο βλεπεις...εκτος αν ερθουν απο αλλα χωρια κοντινα... Δεν εχει τιποτε εκει, παρακμη... σαν να ερθει ενας ξενος  ελλαδα χειμωνα και να παει φουρνους κ ικαρια!!!  κιεβ μονο τιποτε αλλο για μενα αντε και κανα σκι δυτικα στο μπουκοβελ..αυτα!
 

Egeanboy

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2011
Μηνύματα
4.921
Like
258
Πόντοι
36
Αγονη γραμμη τελειως ...βινιτσα; Πως σας ηρθε;; εδω κατι θα βρεις...πρεπει να μιλας καιρο στο νετ με καποιες κ σιγα μην βγουνε στο χωριο τους με τον ξενο..νυχτα δε παιζει και στριτ καμακι...χωριο βλεπεις...εκτος αν ερθουν απο αλλα χωρια κοντινα... Δεν εχει τιποτε εκει, παρακμη... σαν να ερθει ενας ξενος  ελλαδα χειμωνα και να παει φουρνους κ ικαρια!!!  κιεβ μονο τιποτε αλλο για μενα αντε και κανα σκι δυτικα στο μπουκοβελ..αυτα!
Πάρτο λογικά!Πόλη 400.000 κατοίκων!!!Σε όχι τόσο δημοφιλή πόλη της Ουκρανίας για σεξοτουριστεσ!Φτηνή πλέον όσο δεν πάει!!!!Τι άλλο πια Χρειάζεται?Αν αυτό δεν είναι ευκαιρία τι είναι?
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.203
Πόντοι
2.406
Ο δρομος ποντολσκι βινιτσα ειναι καλος
120χλμ απο Μοχιλιβ ευκολα σε 2 ωρες..μονο προσεχε οπως ειπα προ κ μετα μοχιλιβ κ βινιτσα εχει πολλα μπατσαδικα με ρανταρ
Υγ.φιλε ρομποτ .οποιος παει  κιεβο οχι για δουλεια αλλα για να γαμησει ας κατσει σπιτι του..τα μπατζετ ειναι εξωφρενικα κ τα μουνια απλα μετρια... :hi:
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.203
Πόντοι
2.406
Πάρτο λογικά!Πόλη 400.000 κατοίκων!!!Σε όχι τόσο δημοφιλή πόλη της Ουκρανίας για σεξοτουριστεσ!Φτηνή πλέον όσο δεν πάει!!!!Τι άλλο πια Χρειάζεται?Αν αυτό δεν είναι ευκαιρία τι είναι?
οπως σου ειπα σε πμ δεν ειναι ασχημα.αλλα κρατα κ μικρο καλαθι γενικα..παντως εξοδα τριχες θα εχετε..γκολ δε το θεωρω δεδομενο οτι θα μπει ομως...γενικα σε ζαπατνα δε παιζει κ το μαμπα πολυ...ειναι βασικο μειον αυτο...
 

MrRobot

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2015
Μηνύματα
198
Like
0
Πόντοι
1
Αγονη γραμμη ουκρ.επαρχιας ομως...γιατι δε παει κανεις  :huh:  :think: τι να κανεις ?αν εχεις καποιες απο το νετ και σε περιμενουν οκ.. και παλι θα βαρεθεις...ειναι χωριο ολες σε νοοτροπια και τον ξενο τον βλεπουν αρνητικα επισης οπως ανεφερθηκε οι δυτικες εχουν μια ταση εθνικισμου ουκρανικου και ψωροπερηφανια..
φιλε γκλοκ εγω βγηκα μια φορα λιγο εξω απο κιεβ σε μια διπλανη πολη με πανεπιστημιο το ιρπιν και επαθα πολιτισμικο σοκ και κοκομπλοκο...δεν κουνιοταν φυλλο,μαυριλα....
εγω φιλε μιδας μονο κιεβ και παλι κιεβ θα πηγαινω ειναι το ελντοραντο του ουκρανικου μουνιου..ολες οι γκομενες εκει ειναι οτι θες βρισκεις ...ναι θες μπατζετ παλια πηγαινα με 1/10 γκριβνα και τωρα θα κωλωσουμε στο 1/30???αλλα που δεν θες φραγκα ισως μολδαβια να θες λιγοτερα!!!
Συνοψιζω Κιεβ μονο και ισως καμμια βολτα λβιβ και για χειμωνα με κανα μωρο στο bukovel για σκι και ξεσκι!Αλλα αφου σας αρεσει το ρισκο και θελετε να ανακαλυψετε νεα μερη εγω παω πασο!!!κρατατε μικρο καλαθι ομως γιατι στα χωρια τα κοζια ειναι αλλα... αυτα απο εμενα!
σποκονι νοτσι!!
 

Egeanboy

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2011
Μηνύματα
4.921
Like
258
Πόντοι
36
Αγονη γραμμη ουκρ.επαρχιας ομως...γιατι δε παει κανεις  :huh:  :think: τι να κανεις ?αν εχεις καποιες απο το νετ και σε περιμενουν οκ.. και παλι θα βαρεθεις...ειναι χωριο ολες σε νοοτροπια και τον ξενο τον βλεπουν αρνητικα επισης οπως ανεφερθηκε οι δυτικες εχουν μια ταση εθνικισμου ουκρανικου και ψωροπερηφανια..
φιλε γκλοκ εγω βγηκα μια φορα λιγο εξω απο κιεβ σε μια διπλανη πολη με πανεπιστημιο το ιρπιν και επαθα πολιτισμικο σοκ και κοκομπλοκο...δεν κουνιοταν φυλλο,μαυριλα....εγω μονο κιεβ και παλι κιεβ θα πηγαινω και ισως καμμια βολτα λβιβ και για χειμωνα με κανα μωρο στο bukovel για σκι και ξεσκι! αυτα απο εμενα!
Αν πάρουμε το ρητό πως το μουνι σέρνει καράβι...αν ήταν καλά στην Ουκρανίκη επαρχία και υπήρχε παιχνίδι τότε θα φορτώνοταν όλη η Ασία, η Τουρκία και η κουτσή Μαρία εκεί!
Το μέρος όμως δεν ενδείκνυται για μη Χριστιανουσ, μεγάλες Άνδρο παρέες που θέλουν να γίνουν λιωμα, ευρωπαιακια της κλανιασ που Ψαρονουν με το Πόλεμο!Όμως για έναν σωστό παίχτη όλα είναι δυνατά!Προσωπικώσ το σοκ που λες το δέχτηκα στο Μουκατσεβο!!!Μέχρι και παρόν σε ξύλο που άνοιγαν κεφάλια είμουν!Αλλά κάνοντας φλας μπακ μου αφήνει θετική αίσθηση η όλη εμπειρία!Αν σας δείξω και φωτογραφίες από το κλαμπ του χωριού με γκομενακια γάτσωμενα πάνω μου θα νομίζεις πως ξεσκιστικα)))Αλλά όπως με κοροϊδεύουν εδώ οι φίλοι μου "Δεμουκατσε(βο)"))))
Όλα αυτά βέβαια με την ευγενική χορηγία της CIA και του Αμερικανικού foreign Affairs!Την έχουν ξέφτυλισει τη χώρα για τους λόγους τους!Όπως και οι Ρώσοι!Οι δύο μεγάλοι την θέλουν την χώρα φτηνή!Και δεν θα το εκμεταλευτουμε??? :rockon:
Κάποια στιγμή θα ξαναφτιαχτουν!Μέχρι τότε είναι η ώρα μας!!!!!
 

kavlomenos leon

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2015
Μηνύματα
2.148
Like
2
Πόντοι
16
Αγονη γραμμη ουκρ.επαρχιας ομως...γιατι δε παει κανεις  :huh:  :think: τι να κανεις ?αν εχεις καποιες απο το νετ και σε περιμενουν οκ.. και παλι θα βαρεθεις...ειναι χωριο ολες σε νοοτροπια και τον ξενο τον βλεπουν αρνητικα επισης οπως ανεφερθηκε οι δυτικες εχουν μια ταση εθνικισμου ουκρανικου και ψωροπερηφανια..
φιλε γκλοκ εγω βγηκα μια φορα λιγο εξω απο κιεβ σε μια διπλανη πολη με πανεπιστημιο το ιρπιν και επαθα πολιτισμικο σοκ και κοκομπλοκο...δεν κουνιοταν φυλλο,μαυριλα....
εγω φιλε μιδας μονο κιεβ και παλι κιεβ θα πηγαινω ειναι το ελντοραντο του ουκρανικου μουνιου..ολες οι γκομενες εκει ειναι οτι θες βρισκεις ...ναι θες μπατζετ παλια πηγαινα με 1/10 γκριβνα και τωρα θα κωλωσουμε στο 1/30???αλλα που δεν θες φραγκα ισως μολδαβια να θες λιγοτερα!!!
Συνοψιζω Κιεβ μονο και ισως καμμια βολτα λβιβ και για χειμωνα με κανα μωρο στο bukovel για σκι και ξεσκι!Αλλα αφου σας αρεσει το ρισκο και θελετε να ανακαλυψετε νεα μερη εγω παω πασο!!!κρατατε μικρο καλαθι ομως γιατι στα χωρια τα κοζια ειναι αλλα... αυτα απο εμενα!
σποκονι νοτσι!!
συνμφωνω.ακομα και στα μερη αυτα δεν μιλανε λεξη αγγλικα,πως θα συνενοηθουνε.απο οσο ξερουμε ο ντερτι δεν ειναι καμακι του δρομου.ακομα και σε αυτεσ τισ πολεισ εχει κοσμο με λεφτα.απο βινιτσα γνωρισα ενα που ερχετε συχνα κυπρο και εχει χρημα αρκετο.πρωσωπικα δεν αλλαζω κιεβο,οδυσσο.οραια να εξερευνω αλλα δεν μου αρεσει να παω και να μεινω αγαμητοσ.γιατι μια να γνωρισεισ και βγαινεισ και δεν κατσει οταν ξαναπασ για αυτην νομιζωντασ βρηκεσ καλη νορμαλ γκομενα παλι δεν θα καθετε
 

τασος3

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Νοε 2010
Μηνύματα
6.339
Like
7.610
Πόντοι
2.356
ναι θες μπατζετ παλια πηγαινα με 1/10 γκριβνα και τωρα θα κωλωσουμε στο 1/30???αλλα που δεν θες φραγκα ισως μολδαβια να θες λιγοτερα!!!
μολδαβια αν δεν εχεις κονε ειναι τωρα πιο ακριβη απο ουκρανια για μουνι,εκτος απο Κιεβο φυσικα.
το Κισιναου διπλασιες τιμες απο Οδησσο σε ολα, το 10 και το 11 ηταν το αναποδο...
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.203
Πόντοι
2.406
μολδαβια αν δεν εχεις κονε ειναι τωρα πιο ακριβη απο ουκρανια για μουνι,εκτος απο Κιεβο φυσικα.
το Κισιναου διπλασιες τιμες απο Οδησσο σε ολα, το 10 και το 11 ηταν το αναποδο...
..... :think: :think: :think:
σε βλεπω για μετεγκατασταση ετοιμο... :grin:
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.203
Πόντοι
2.406
συνμφωνω.ακομα και στα μερη αυτα δεν μιλανε λεξη αγγλικα,πως θα συνενοηθουνε.απο οσο ξερουμε ο ντερτι δεν ειναι καμακι του δρομου.ακομα και σε αυτεσ τισ πολεισ εχει κοσμο με λεφτα.απο βινιτσα γνωρισα ενα που ερχετε συχνα κυπρο και εχει χρημα αρκετο.πρωσωπικα δεν αλλαζω κιεβο,οδυσσο.οραια να εξερευνω αλλα δεν μου αρεσει να παω και να μεινω αγαμητοσ.γιατι μια να γνωρισεισ και βγαινεισ και δεν κατσει οταν ξαναπασ για αυτην νομιζωντασ βρηκεσ καλη νορμαλ γκομενα παλι δεν θα καθετε
εχει δικιο ο λεων,ειναι σχετικα ευπορη πολη,υπαρχει για Ουκρανια,καποιο επιπεδο ζωης,τουλαχιστον υπηρχε το 2010
κ ναι εχει πιθανοτητες αν εισαι χωρις γλωσσα εντελως να μην κανεις τιποτα
παρολα αυτα δεν ειναι αγονη γραμμη οπως πχ το Τερνοπιλ,εχει θεμα βασικα φοιτητριες κι ειναι ευχαριστο το κεντρο της,εχεις καποια μερρη να κινηθεις...
εγω θα εκανα μια διανυκτερεθυση αλλα θα συνεχιζα,οχι προς κιεβο ,που δεν υπαρχει κανενας λογος να πας,αλλα για Ντνιπρε
αλλη πολη καλη κοντα εκτος Οδδησου,δεν παιζει
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom