Νέα

Ισότητα των δύο φύλων στο Ισλάμ. Η ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Borgia21
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 20
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Borgia21

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
197
Κριτικές
56
Like
11.230
Πόντοι
18.036
  Ο χριστιανισμος και το Ισλάμ είναι μονοθεϊστικές θρησκείες. Εχουν μερικές ομοιότητες σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό, αλλά με διαφορετικο περιεχόμενο για την καθεμιά (πχ προσευχη, νηστεία, ελεημοσύνη, συγκεκριμένα ιερά κείμενα, πίστη σε αγίους και μετά θάνατον ζωή).
  Εχουν και σημαντικές διαφορές σε πολλά ζητηματα. Απο την αναπαράσταση του θείου (στο Ισλάμ δεν υπάρχει τριαδικός θεός, ουτε ιερές εικόνες), την σχεση θεου και ανθρωπων (κυριαρχεί το λεγόνενο κισμέτ, δηλ κατι σαν απόλυτος προορισμός), αλλά και τις κοινωνικές σχεσεις (για Ισλάμ ο αλλόθρησκος ειναι εχθρός και κατώτερος. βλ μετά Ιερός Πόλεμος, ενω ειναι δεκτος ο θεσμος της δουλείας).

  Οσον αφορα τις σχεσεις των δύο φύλλων, δεν υπάρχει ισότητα. Γνωστό τοίς πάσι άλλωστε. Στο Ισλάμ η κατωτερότητα της γυναίκας ειναι εμφανής (μιλάμε για κράτη που δεν έχουν κοσμικο χαρακτηρα, αλλα θεοκρατικο): Ι) Η γυναίκα μοιχαλίδα τιμωρείται με θάνατο ή με κάποια αλλη σκληρή τιμωρία, ενώ ο άνδρας μένει ατιμώρητος, εαν ειναι Μουσουλμάνος. ΙΙ) Ο άνδρας παίρνει πιο ευκολα διαζύγιο. ΙΙΙ) Ο ανδρας μπορεί να έχει σύζυγο χριστιανή ή Εβραία. Για μια μουσουλμάνα είναι ανεπίτρεπτο. ΙV) Οι γυναικες θεωρούνται κατώτερα όντα (βασει Κορανίου). Φορουν μαντήλες ή μπουρκες, δεν πολυβγαινουν απο το σπιτι, απαγορεύεται να κοιτάξουν αλλον ανδρα στο δρόμο. V) Υπαρχει θεσμοθετημένη κατοχυρωση της πολυγαμίας. VI) Αν μια μουσουλμάνα ή μουσουλμανος αλλαξοπιστησει και βαπτιστεί χριστιανή/ός (ή ασπαστεί τον ιουδαϊσμό), πρεπει να τιμωρηθεί με θάνατο.

  Μπορουν να παρατεθουν γνωμες, αποψεις, κριτικες, ειδήσεις για την θεση των γυναικων στην ισλαμικη κοινωνια
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
εγω παντως δεν εχω δει καποια διαφορα  στη συμπεριφορα του συντροφου μου προς εμενα κι ας ειναι μουσουλμανος. Το οτι παντα με ζηλευει νομιζω εχει να κανει με τον ανθρωπο κ οχι με τη θρησκεια!
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Πρόσφατη δημοσκόπηση στην Μ.Βρετανια.
Υπέρ της απαγόρευσης της μπούρκας τάσσονται στην πλειονότητά τους οι Βρετανοί, ενώ σχεδόν οι μισοί συμφωνούν με την απαγόρευση του μπουρκίνι. Σχεδόν 6 στους 10 (ποσοστό 57%) από τους 1.668 που συμμετείχαν στη δημοσκόπηση του ινστιτούτου YouGov, δήλωσαν υπέρ της απαγόρευσης της μπούρκας, του ισλαμικού ενδύματος που κρύβει όλο το σώμα και το πρόσωπο. 1 στους 4 (ποσοστό 25%) διαφωνεί με τη λήψη ενός τέτοιου μέτρου

Burka.jpg

Χεστηκανε οι Αγγλοι ! Σημασια δεν δινουν..αυτη η αμφιεση ειναι τοσο φυσιολογικη εδω που δε κανει εντυπωση σε κανεναν ασε που εχου να σκεφτουνε ποτε θα πανε στη παμπ να τα πιουνε..πραγματικα χεστηκανε για τα μουσουλμανικα ηθη κ εθιμα!
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
εγω παντως δεν εχω δει καποια διαφορα  στη συμπεριφορα του συντροφου μου προς εμενα κι ας ειναι μουσουλμανος. Το οτι παντα με ζηλευει νομιζω εχει να κανει με τον ανθρωπο κ οχι με τη θρησκεια!

Που χάθηκες εσύ βρε τρελοκόριτσο (mon cheri); Το καλοκαίρι είχαμε καμιά καλή kinky ιστοριούλα σαν κι εκείνη με το dungeon, ή μπήκες πια
στον ίσιο δρόμο;  :grin:

 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Αν ζεις στην Αγγλία, μπορεις να παραθεσεις κανενα δημοσιευμα για να επιβεβαιωσουμε οσα γραφεις. Ειπαμε, όλα δεκτα.

την αποψη μου διατυπωσα ζωντας και αφουγκραζοντας το περιβαλλον συμφωνα παντα με τα δικα μου ματια και αυτο που βλεπω στους δρομους της Αγγλικης επικρατειας.
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Που χάθηκες εσύ βρε τρελοκόριτσο (mon cheri); Το καλοκαίρι είχαμε καμιά καλή kinky ιστοριούλα σαν κι εκείνη με το dungeon, ή μπήκες πια
στον ίσιο δρόμο;  :grin:

στον ισιο δρομο?? χαχα κανω διαλειμμα αγαπητε
οργανωνω τον επαναπατρισμο μου για ολιγοημερες διακοπεςς

υ.γ κ μενα μ λειψεςςς
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
στον ισιο δρομο?? χαχα κανω διαλειμμα αγαπητε
οργανωνω τον επαναπατρισμο μου για ολιγοημερες διακοπεςς

υ.γ κ μενα μ λειψεςςς

Ωραία πράγματα! Καλά να περάσεις, επειδή θα έχεις μάλλον σαλτάρει με τον κωλόκαιρο επάνω...

Γιατί δεν μπαίνεις πια στους παππούληδες; Σε τραμπούκισε κάποιος, να τον δείρω;  :sunglasses:  


 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Ωραία πράγματα! Καλά να περάσεις, επειδή θα έχεις μάλλον σαλτάρει με τον κωλόκαιρο επάνω...

Γιατί δεν μπαίνεις πια στους παππούληδες; Σε τραμπούκισε κάποιος, να τον δείρω;  :sunglasses:

θνκςς αγαπη! καλα θα περασω!
ο καιροςς μαρεσειιι εδω, ουτε κρυο ουτε ζεστη προς το παρων..

παντως ειμαι ετοιμη για τα φθινοπωρινα μου μπανια, ακομα κ σαυτο αλλοκοτη ειμαι :P

κανειςς δε με τραμπουκιζει εμενα αγαπη, οχι χωρις να το θελω απλα παντα το καλοκαιρι η ορεξη μ τραβα φρεσκο κρεαςςς..

Ελπιζω να με ξαναπετυχεις σε καποια γωνια, μεχρι τοτε σε φιλω ..εκει π θελειςς..

Καληνυχτεςς

υγ.2. συγνωμη βοργια για τα οφ τοπικ
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Την καλυτερη ιδεολογια για την ισοτητα των δυο φυλων την εχουν οι Φερενγκι
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.558
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
7.999
Πόντοι
14.565
Εγώ είμαι υπέρ του μπουργκίνι όταν πρόκειται για χοντρές και άθλιες. Ανεξαρτήτως θρησκείας.
 

JOULIANI

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.520
Κριτικές
7
Like
83
Πόντοι
16
Οταν επισκευετεις  Ισλαμικη χωρα ...πρεπει να σεβαστεις τους νομους τους .

Οταν Ισλαμιστες επισκεφτονται αλλες χωρες θα πρεπει αυτες οι χωρες να σεβαστουν τις ιδιαιτεροτητες τους ....

Κατι δεν παει σωστα ............

 

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
Οταν επισκευετεις  Ισλαμικη χωρα ...πρεπει να σεβαστεις τους νομους τους .

Οταν Ισλαμιστες επισκεφτονται αλλες χωρες θα πρεπει αυτες οι χωρες να σεβαστουν τις ιδιαιτεροτητες τους ....

Κατι δεν παει σωστα ............
Τυπε μου το Ισλαμ ειναι η μοναδικη αληθεια και ΟΛΟΙ πρεπει να το σεβονται
Διαφορετικα οι πιθηκοι θα θελουν να παιξουν μπαλα με το κεφαλι σου
 

NOTIS47

Μέλος
Εγγρ.
17 Οκτ 2015
Μηνύματα
455
Κριτικές
2
Like
180
Πόντοι
1
Οταν επισκευετεις  Ισλαμικη χωρα ...πρεπει να σεβαστεις τους νομους τους .

Οταν Ισλαμιστες επισκεφτονται αλλες χωρες θα πρεπει αυτες οι χωρες να σεβαστουν τις ιδιαιτεροτητες τους ....

Κατι δεν παει σωστα ............
Ολη η αληθεια σε τρειs γραμεs... :thumbsup: :thumbsup:
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796
η θρησκεια ειναι το οπιο του λαου και ξεπερασμενη

βεβαια σε μια δημοκρρατικη χωρα μεχρι να ξεριζωσουμε την θρησκεια μπορουμε να υιοθετησουμε ο,τι ο καθενας πιστευει οπου θελει χωρις να επιββαλεται στον αλλο
το κρατος δεν θα πρεπει να αβανταρει τους θρησκευτικους αρχοντες αλλα η θρησκεια να ειναι ιδιωτικη υποθεση του καθενος
τωρα με το θεμα που εχει προκυψει με τα μπουρκινι και αυτες τις αηδιες δεν λυνονται με απαγορευση φυσικα, πολυ κακως ανακινουναι τετοια θεματα ,ας φορανε ο,τι θελουνε οι γυναικες εφοσσον δεν τους το επιβαλλουν
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.125
Κριτικές
3
Like
1.293
Πόντοι
566
   Δεν ειναι παραξενο το γεγονός οτι η αθεϊα ειναι καθαρα χριστιανικο φαινόμενο, δηλ απαντάται σε χριστιανικες χωρες. Αν σε ισλαμικη χωρα πεις οτι δεν υπάρχει Αλλάχ ή Μωάμεθ, τοτε πίπτει μάχαιρα.
   Ειπαμε οτι για τους (φανατικους) μουσουλμανους οι χριστανοι/εβραίοι/άθεοι ειναι εχθροι. Το Ισλάμ θέλει την νομιμοποίηση της σύγκρουσης με την Δύση, γι αυτό και προκαλεί μεταναστευτικά ρεύματα προς την Ευρώπη. Γνωρίζει ότι η Ευρώπη έχει δημογραφικά προβλήματα και τα αξιοποιεί για να στέλνει στις χώρες μας κόσμο (με αρκετους απο τους δολοφόνους του).
   Εθελοτυφλούν όσοι παραβλέπουν το γεγονός οτι η δημογραφική κάμψη της Ευρώπης, σε συνδυασμό με τα μεταναστευτικά ρεύματα που προκαλεί το Ισλάμ, δημιουργούν στην Γηραιά Ήπειρο τις συνθήκες για μία μείζονα σύγκρουση. Μην λησμονούμε την βαθμιαία ισλαμοποίηση νέων αραβο-μουσουλμάνων (θα οδηγήσει σε προσχεδιασμένες αποσταθεροποιητικές ενέργειες). Παρόμοιες καταστάσεις θα δημιουργηθούν επίσης στο Ηνωμένο Βασίλειο, την Ισπανία και το Βέλγιο –χώρες στις οποίες ο μουσουλμανικός πληθυσμός έχει διπλασιασθεί τα 30 τελευταία χρόνια.
   Σήμερα, λοιπόν, στην καρδιά της Ευρώπης, κατοικούν κάπου 40 εκατομμύρια μουσουλμάνοι οι οποίοι, στην συντριπτική τους πλειοψηφία, αρνούνται την όποια ενσωμάτωση.
:hi:

Συμφωνούμε απόλυτα τύπε... και βλεπουμε ότι όλοι οι μουσουλμάνοι λαθρομετανάστες ερχονται στην Ευρώπη, δεν πάνε στα πλουσια αραβικά κράτη Κουβέιτ, Σαουδική Αραβία, Αραβικά Εμιράτα, ούτε σε αλλες πλούσιες χώρες Ιαπωνία, Καναδά, ΗΠΑ, Αυστραλία.

Δεν μπορεί να είναι τυχαίο όλο αυτό.
 

ILIAS1339

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Σεπ 2017
Μηνύματα
539
Κριτικές
21
Like
1.110
Πόντοι
1.016
:thumbsup:
 

Συνημμένα

  • αλπ27331969_1985124128473771_4866639362975462554_n.jpg
    αλπ27331969_1985124128473771_4866639362975462554_n.jpg
    89 KB · Εμφανίσεις: 18

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom