Νέα

Βλαβη Android Συνεχές Restart

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TurboThor
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 49
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

TurboThor

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
1.520
Εχω ενα android κινητό και χαλασε και κανει απο μονο του συνέχεια restart και δεν αναβει καν στην οθόνη...

Τι φταιει? Φτιαχνεται ή ανακύλωση - να το κανω φρισμπυ???  :think: :think: :think: :think:
 

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.725
Κριτικές
26
Like
591
Πόντοι
4.475
Εχω ενα android κινητό και χαλασε και κανει απο μονο του συνέχεια restart και δεν αναβει καν στην οθόνη...

Τι φταιει? Φτιαχνεται ή ανακύλωση - να το κανω φρισμπυ???  :think: :think: :think: :think:

δοκίμασες να βγάλεις την μπαταρία και να την ξαναβάλεις;

πιθανότατα αυτό δεν θα δουλέψει, οπότε το κλείνεις τελείως και κάνεις εκκίνηση σε recovery mode. εκεί έχει επιλογή για factory reset.
τώρα πιθανόν να με ρωτήσεις πως κάνεις restart σε recovery mode. επιτυγχάνεται με έναν συνδυασμό πλήκτρων. Για παράδειγμα κρατάς το volume down πατημένο μαζί με το power button και τα κρατάς πατημένα έως ότου δεις μια οθόνη παρόμοια με αυτή που φαίνεται στην εικόνα.
google το μοντέλο του κινητού σου και factory reset. εκεί θα βρεις λεπτομέρειες
 

Συνημμένα

  • tb_a_pt1_9_fig5.jpg
    tb_a_pt1_9_fig5.jpg
    79,8 KB · Εμφανίσεις: 58
OP
OP
TurboThor

TurboThor

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
1.520
1. δοκίμασες να βγάλεις την μπαταρία και να την ξαναβάλεις;

2. πιθανότατα αυτό δεν θα δουλέψει, οπότε το κλείνεις τελείως και κάνεις εκκίνηση σε recovery mode. εκεί έχει επιλογή για factory reset.
τώρα πιθανόν να με ρωτήσεις πως κάνεις restart σε recovery mode. επιτυγχάνεται με έναν συνδυασμό πλήκτρων. Για παράδειγμα κρατάς το volume down πατημένο μαζί με το power button και τα κρατάς πατημένα έως ότου δεις μια οθόνη παρόμοια με αυτή που φαίνεται στην εικόνα.
google το μοντέλο του κινητού σου και factory reset. εκεί θα βρεις λεπτομέρειες

1. Το εκανα τζίφος

2. Γκουκλαρα πατησα διαφορους συνδυασμους και δεν μου βγαζει την συγκεκριμενη οθονη ούτε οπως λες και συνεχιζει ακαθεκτο το restarting
 

dreamtraveller

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2013
Μηνύματα
93
Κριτικές
3
Like
11
Πόντοι
0
γεια σου
φτιαχνεται..και αμα το ψαξεις στο ιντερνετ θα το φτιαξεις και μονος σου. ειχα ιδιο ακριβως προβλημα με ενα samsung galaxy ace το πρωτο πρωτο μοντελο που ειχε βγει το 2011...για την εποχη του ηταν καλο κινητο..και το ειχα σε αριστη κατασταση αλλα...πλεον καταλαβαινεις οτι μονοπυρινο σμαρτ κινητο δεν αξιζει τπτ..αλλα δεν το πεταξα το εφτιαξα μονος μου..γτ ειχε το ιδιο προβλημα ακριβως...απλα θελει ψαξιμο

κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ με terms.. flash (ταδε μοντελο κινητου που εχεις)  για παραδειγμα flash samsung galaxy ace.. θα βρεις τα απαραιτητα drivers τα οποια θα τα κατεβασεις στον υπολογιστη σου,απο εκει θα συνδεσεις το κινητο σου με τον υπολογιστη..θα πατησεις καποια κουμπια στο κινητο σου (στο δικο μου ηταν να πατησω ταυτοχρονα το volume up + το κεντρικο κουμπι + to power button ) και το κινητο μπαινει σε mode ανακτησης.. εγω εκανα τρελο ψαξιμο αλλα το εφτιαξα μονος μου...

σημειωση ολα τα δεδομενα του κινητου θα χαθουν...
 

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.725
Κριτικές
26
Like
591
Πόντοι
4.475
1. Το εκανα τζίφος

2. Γκουκλαρα πατησα διαφορους συνδυασμους και δεν μου βγαζει την συγκεκριμενη οθονη ούτε οπως λες και συνεχιζει ακαθεκτο το restarting


πρέπει να μπεις στο site του κατασκευαστή και να ψάξεις, αν για παράδειγμα έχεις Samsung είναι volumeup + home button + power button αν θυμάμαι σωστά. ψάξτο λίγο
 
OP
OP
TurboThor

TurboThor

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
1.520
κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ με terms.. flash (ταδε μοντελο κινητου που εχεις)  για παραδειγμα flash samsung galaxy ace.. θα βρεις τα απαραιτητα drivers τα οποια θα τα κατεβασεις στον υπολογιστη σου,απο εκει θα συνδεσεις το κινητο σου με τον υπολογιστη..θα πατησεις καποια κουμπια στο κινητο σου (στο δικο μου ηταν να πατησω ταυτοχρονα το volume up + το κεντρικο κουμπι + to power button ) και το κινητο μπαινει σε mode ανακτησης.. εγω εκανα τρελο ψαξιμο αλλα το εφτιαξα μονος μου...

σημειωση ολα τα δεδομενα του κινητου θα χαθουν...

Δοκιμασα προχτες να το συνδεσω με τον υπολογιστη οταν ζουσε και δεν το αναγνωριζει το κινητο ο υπολογιστης....
 

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.725
Κριτικές
26
Like
591
Πόντοι
4.475
γεια σου
φτιαχνεται..και αμα το ψαξεις στο ιντερνετ θα το φτιαξεις και μονος σου. ειχα ιδιο ακριβως προβλημα με ενα samsung galaxy ace το πρωτο πρωτο μοντελο που ειχε βγει το 2011...για την εποχη του ηταν καλο κινητο..και το ειχα σε αριστη κατασταση αλλα...πλεον καταλαβαινεις οτι μονοπυρινο σμαρτ κινητο δεν αξιζει τπτ..αλλα δεν το πεταξα το εφτιαξα μονος μου..γτ ειχε το ιδιο προβλημα ακριβως...απλα θελει ψαξιμο

κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ με terms.. flash (ταδε μοντελο κινητου που εχεις)  για παραδειγμα flash samsung galaxy ace.. θα βρεις τα απαραιτητα drivers τα οποια θα τα κατεβασεις στον υπολογιστη σου,απο εκει θα συνδεσεις το κινητο σου με τον υπολογιστη..θα πατησεις καποια κουμπια στο κινητο σου (στο δικο μου ηταν να πατησω ταυτοχρονα το volume up + το κεντρικο κουμπι + to power button ) και το κινητο μπαινει σε mode ανακτησης.. εγω εκανα τρελο ψαξιμο αλλα το εφτιαξα μονος μου...

σημειωση ολα τα δεδομενα του κινητου θα χαθουν...

ναι αλλά εξήγησέ του ότι πιθανόν να κατεστρέψει το κινητό του αν επιχειρήσει να κάνει flash custom ROM. αυτό που σε λέει ο φίλος είναι να κάνεις κατά κάποιο τρόπο φορματ και επανεγκατάσταση. δεν είναι και τόσο απλή διαδικασία, οπότε συμβουλή μου να ψάξεις πως θα κάνεις factory reset
 

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.725
Κριτικές
26
Like
591
Πόντοι
4.475
Δοκιμασα προχτες να το συνδεσω με τον υπολογιστη οταν ζουσε και δεν το αναγνωριζει το κινητο ο υπολογιστης....

θέλει usb drivers. το είχες συνδέσει πιο παλιά και συνδεόταν ή πρώτη φορά τώρα το επιχείρησες;
 
OP
OP
TurboThor

TurboThor

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
1.520
ναι αλλά εξήγησέ του ότι πιθανόν να κατεστρέψει το κινητό του αν επιχειρήσει να κάνει flash custom ROM. αυτό που σε λέει ο φίλος είναι να κάνεις κατά κάποιο τρόπο φορματ και επανεγκατάσταση. δεν είναι και τόσο απλή διαδικασία, οπότε συμβουλή μου να ψάξεις πως θα κάνεις factory reset

Αυτο εκανα πατησα τωρα τον συνδυασμο που μπαινει στο μενου factory reset μου γραφει μηνυμα "καμια εντολη" και μετα συνεχιζει ακαθεκτο παλι ξανα restart
 
OP
OP
TurboThor

TurboThor

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
1.520
θέλει usb drivers. το είχες συνδέσει πιο παλιά και συνδεόταν ή πρώτη φορά τώρα το επιχείρησες;

Το ειχα ξανασυνδεσει και εμπαινε παλια μια χαρα... Αλλαξα και το καλωδιο διοτι νομιζα οτι έφταιγε αυτο και παλι δεν εγινε τιποτα

Ξανακατέβασα και αλλα USB drivers και παλι δεν εγινε τιποτα
 

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.725
Κριτικές
26
Like
591
Πόντοι
4.475
Αυτο εκανα πατησα τωρα τον συνδυασμο που μπαινει στο μενου factory reset μου γραφει μηνυμα "καμια εντολη" και μετα συνεχιζει ακαθεκτο παλι ξανα restart

σου εμφανίζει μια εικόνα παρόμοια με αυτή;
 

Συνημμένα

  • tb_a_pt1_9_fig4.jpg
    tb_a_pt1_9_fig4.jpg
    21,5 KB · Εμφανίσεις: 60

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.725
Κριτικές
26
Like
591
Πόντοι
4.475
μόλις σου εμφανιστεί η προηγούμενη εικόνα άφησε το power button

πάντα όλες οι δοκιμές με κλειστό κινητό. θα σου έλεγα να βγάζεις και την μπαταρία και να την ξαναβάζεις σε κάθε δοκιμή
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Δε νομιζω να εχει ο φιλος custom recovery. Ισως να το εχασα, αλλα θυμισε μας τι συσκευη εχεις και την ιστορια της. Πχ το πηρες καινουργιο, μεταχειρισμενο, κτλ. Ρωταω για να δουμε αν τρεχει επισημο λογισμικο.
 

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.725
Κριτικές
26
Like
591
Πόντοι
4.475
Δε νομιζω να εχει ο φιλος custom recovery. Ισως να το εχασα, αλλα θυμισε μας τι συσκευη εχεις και την ιστορια της. Πχ το πηρες καινουργιο, μεταχειρισμενο, κτλ. Ρωταω για να δουμε αν τρεχει επισημο λογισμικο.

custom recovery σίγουρα δεν έχει αλλά θα έχει όμως το εργοστασιακό recovery.
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
35
Πόντοι
366
Ρε μαν το πιο βασικο δεν λες,ποιο κινητο εχεις
 
OP
OP
TurboThor

TurboThor

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
1.520
Ρε μαν το πιο βασικο δεν λες,ποιο κινητο εχεις

ελα σορρυ ειχα φυγει για να παω να δω αν ειναι ανοιχτος κανενας γερμανος εχω το Samsung Galaxy S4 mini καινουργιο το πηρα
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Δοκιμασε αυτο αδερφε


Στα υποψην... θα χαθουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αν εχεις sd με δεδομενα, βγαλε την πριν το κανεις.
 
OP
OP
TurboThor

TurboThor

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
1.520
Δοκιμασε αυτο αδερφε


Στα υποψην... θα χαθουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αν εχεις sd με δεδομενα, βγαλε την πριν το κανεις.

Αυτό προσπαθω να κανω και δεν γινεται τιποτα πατω αυτα τα κουμπια και δεν μου βγαζει το μενου που δειχνει εδω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom