Νέα

κλειδωμα εξωτ. σκλ. δισκου ?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα juko
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 15
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

juko

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2007
Μηνύματα
118
Κριτικές
24
Like
0
Πόντοι
11
Γνωριζει κανεις καποιο free προγραμμα για να κλειδωσω εναν εξωτερικο δισκο? Thanks :helpplea:
 

taxidiaris

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
680
Κριτικές
20
Like
296
Πόντοι
5.785
τσεκαρε το Truecrypt
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.142
Like
332
Πόντοι
36
bitlocker υπάρχει στα windows.
Εαν φυσικά έχεις Windows.
Δοκιμασμένο και δουλεύει αρκετά καλά.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
195
Πόντοι
166
έχεις σκεφτεί να τον κλειδώσεις στο συρτάρι σου?  :tooth:
 
OP
OP
juko

juko

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2007
Μηνύματα
118
Κριτικές
24
Like
0
Πόντοι
11
καλη ιδεα αλλα δεν εχω κλειδαρια στο συρταρι  :grin:
 
OP
OP
juko

juko

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2007
Μηνύματα
118
Κριτικές
24
Like
0
Πόντοι
11
θα δoκιμασω το bitlocker 
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Φίλε μου, το bitlocker ειναι μια απλή αλλά όχι ασφαλής μεθοδος. Απο την αλλη, το truecrypt ειναι μια καλύτερη λυση. Ωστόσο, πρεπει να γνωρίζεις πως το truecrypt πρεπει να ειναι εγκατεστημένο σε καθε υπολογιστη στον οποιο χρησιμοποιείς τον δισκο σου και φυσικά να εχεις το κλειδακι της κρυπτογράφησης που θα μεταφερεις στα μηχανηματα σου. Εχει μια portable εκδοση (μου διαφευγει η ονομασια της), η οποια δεν ειναι απο τις καλυτερες στον κοσμο.

Εχεις δυο επιλογές. Αν τα δεδομένα σου ειναι επαγγελματικά και σοβαρά, δωσε 140ευρω και παρε PGP απο την Symantec. Αν όχι, το truecrypt ειναι μια τιμια λύση.
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Ειναι ΑES-128, σε αντιθεση με το truecrypt που ειναι 256. Τα περισσοτερα bits βεβαια δεν σημαίνουν απαραιτήτως πιο ασφαλή κρυπτογράφηση. Το ζητημα και με τα δυο ειναι πως μπορει ο καθένας να δει το source code και να ψαξει για τρυπες. Χωρις να το εχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο, φαινεται να υπολείπεται σε σχεση με το truecrypt. Δε το εχω χρησιμοποιησει, οποτε δε ξερω ποσο βολικό ειναι σαν interface. Το αρθρο www.techsupportalert.com/content/axcrypt-its-good-and-bad-news.htm]http://www.techsupportalert.com/content/axcrypt-its-good-and-bad-news.htm[/url] ίσως να σου λυσει καποιες αποριες.
 

ΝΙΚΟΣΣ

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2011
Μηνύματα
360
Like
381
Πόντοι
21
Ειναι ΑES-128, σε αντιθεση με το truecrypt που ειναι 256. Τα περισσοτερα bits βεβαια δεν σημαίνουν απαραιτήτως πιο ασφαλή κρυπτογράφηση. Το ζητημα και με τα δυο ειναι πως μπορει ο καθένας να δει το source code και να ψαξει για τρυπες. Χωρις να το εχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο, φαινεται να υπολείπεται σε σχεση με το truecrypt. Δε το εχω χρησιμοποιησει, οποτε δε ξερω ποσο βολικό ειναι σαν interface. Το αρθρο www.techsupportalert.com/content/axcrypt-its-good-and-bad-news.htm]http://www.techsupportalert.com/content/axcrypt-its-good-and-bad-news.htm[/url] ίσως να σου λυσει καποιες αποριες.
Ευχαριστώ
 

up-load-boy

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2009
Μηνύματα
284
Like
0
Πόντοι
1
Η λύση λέγεται  Folder Lock 7 αν χασεις το pass τοτε αντε γεια.....μονο με φορματ ερχετε στα κεντρα του...
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
1. Δεν είναι free.
2. Αν ξεχάσεις το κλειδι την μαμησες οπως και να εχει.
3. Αναλογα με το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, δε μπορείς να εχεις δυνατοτητα για διαμορφωση (πχ pgp enterprise).
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom