Νέα

Οι αγρότες της παρέας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 266
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Η ζωη δε μας τα φερνει οπως θελουμε κι ετσι εξαναγκαστηκα να γυρισω στα πατρια εδαφη, ξεκινωντας την ανασυγκροτηση των χωραφιων των παππουδων. Γαμησετα κι αφησε τα με λιγα λογια...
Αν κι ασχολιουμουν κατα καιρους με διαφορα μερεμετια (στις διακοπες), τωρα δεν παιζει κατι τετοιο. Βεβαια δε μπορω να γινω επαγγελματιας αγροτης, ομως ρε γαμωτο πρεπει καπως να συντηρηθω και να μη ζητιανευω, ευελπιστωντας οτι θα ξαναγυρισει ο τροχος.....
Αυτα ως συντομη εισαγωγη, ας μιλησουν κι οι υπολοιποι οργωτηδες!!!

Υ.Γ. Μεγαλο γαμησι το φορτωμα σακκιων στο τρακτερι......
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
δωσε τους αγωνιστικους χαιρετισμους στον κεζερη απο λαρισα
 

Επισκέπτης
Ειμαι λιγο μακρυα φιλε. Διαμενω ορεινη Μεσσηνια (ελαιομαζωμα η κυρια ασχολια).
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
κοντοχωριανος...καλη επιτυχια φιλαρακο σε οτι κανεις
 

Επισκέπτης
ΟΚ got it.....
Πως πανε οι αποδοσεις (οχι του Στοιχηματος). Πλεον ωριμασαν αρκετα οι ελιες και βγαζουν διψηφιο νουμερο κιλων το καθε σακκι. Ειχα πεταχτει Ζαχαρω τις προαλλες, 12.95 εβγαλε ενας φιλος.
 

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Η ζωη δε μας τα φερνει οπως θελουμε κι ετσι εξαναγκαστηκα να γυρισω στα πατρια εδαφη, ξεκινωντας την ανασυγκροτηση των χωραφιων των παππουδων. Γαμησετα κι αφησε τα με λιγα λογια...
Αν κι ασχολιουμουν κατα καιρους με διαφορα μερεμετια (στις διακοπες), τωρα δεν παιζει κατι τετοιο. Βεβαια δε μπορω να γινω επαγγελματιας αγροτης, ομως ρε γαμωτο πρεπει καπως να συντηρηθω και να μη ζητιανευω, ευελπιστωντας οτι θα ξαναγυρισει ο τροχος.....
Αυτα ως συντομη εισαγωγη, ας μιλησουν κι οι υπολοιποι οργωτηδες!!!

Υ.Γ. Μεγαλο γαμησι το φορτωμα σακκιων στο τρακτερι......

Φιλαράκι εγώ μένω σε χωριό και η ενασχόληση μου είναι σχεδόν καθημερινή πλέον λόγω του ότι και η γιαγιά μου να είναι καλά πλέον δεν μπορεί και έχω αναλάβει σχεδόν εξ ολοκλήρου.

Ασχολούμαι κυρίως με ζώα (κότες - κουνέλια - παπιά) και έχουμε και κάποια χωραφάκια (ελιές - σταφύλια)!

Επίσης έχω φυτέψει και κάποια ζαρζαβατικά για καθημερινή χρήση όπως ντομάτες , σκόρδα , κρεμμύδια , μαϊντανό , άνιθο κλπ κλπ.

Αδερφέ ρεαλιστικά μιλώντας πλέον δεν μπορείς να ζήσεις από αυτό , αλλά σίγουρα σου παρέχονται κάποια πράγματα αν ασχοληθείς σοβαρά που ΔΕΝ χρειάζεται να τα αγοράζεις και φυσικά τα χωραφάκια μπορούν να σου δώσουν και ένα έξτρα εισόδημα.

Ωραίο θέμα πάντως αυτό. Να είσαι καλά  :thumbsup:
 

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
Παιδιά, είμαι άσχετος με τα αγροτικά αλλά ξέρω ότι η κτηνοτροφία για γάλα έχει καλά φράγκα.
Είχα μία γκόμενα που ο μπαμπάς της ήταν κτηνοτρόφος και της αγόρασε σπίτι cash.
Βέβαια πολύ δουλειά, ούτε στην ορκομωσία της κόρης του δεν βρήκε χρόνο να έρθει..
 

Επισκέπτης
Ζούδια = ζα δεν εχω πλεον. Αν και θα μπορουσα ναχω μερικες κοτες, δεν πανε στο διαολο πρεπει νασαι καθε μερα κοντα. Παντερημος ειμαι σιγα μην παρακαλαω τον καθεναν να τις ανοιγοκλεινει. Π.χ. αυριο παω Καλαματα (θα παω και για ακαπ) αντε να γυρισω οποτε γυρισω θα καιροφυλακτουν τα κουναβια κι οι αλουπουδες (μιλαμε και βλαχικα LOL).....
Μετα τα καθαρισματα και τα κλαδεματα των ελιων παιζει να βαλω εναν μικρο μπαξε ωστε ναχω τα βασικα λαχανικα για την παρτη μου κι ισως πουλησω σε κλειστη πελατεια κατι.
 

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Παιδιά, είμαι άσχετος με τα αγροτικά αλλά ξέρω ότι η κτηνοτροφία για γάλα έχει καλά φράγκα.
Είχα μία γκόμενα που ο μπαμπάς της ήταν κτηνοτρόφος και της αγόρασε σπίτι cash.
Βέβαια πολύ δουλειά, ούτε στην ορκομωσία της κόρης του δεν βρήκε χρόνο να έρθει..

Σίγουρα, αλλά καλό είναι την κτηνοτροφική μονάδα να την βρεις έτοιμη αν με πιάνεις.
Για να ξεκινήσεις την όλη διαδικασία από το μηδέν και μόνος σου θέλει να έχεις στην άκρη ένα καλό κεφάλαιο.
Κάποτε έδιναν και επιδοτήσεις μέσω ΕΣΠΑ σε νέους για κτηνοτροφικές μονάδες αλλά πλέον δεν υπάρχει ούτε μαντήλι να κλάψουμε.
Το γνωρίζω γιατί κάποτε την έψαχνα και εγώ και πραγματικά μάγκες στα παπάρια μου αν θα έπρεπε να είμαι μέρα νύχτα από πάνω τους.
Στην πιο παραγωγική ηλικία βρισκόμαστε άλλωστε και στην τελική τα αγαθά κόποις κτώνται.
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Η ζωη δε μας τα φερνει οπως θελουμε κι ετσι εξαναγκαστηκα να γυρισω στα πατρια εδαφη, ξεκινωντας την ανασυγκροτηση των χωραφιων των παππουδων. Γαμησετα κι αφησε τα με λιγα λογια...
Αν κι ασχολιουμουν κατα καιρους με διαφορα μερεμετια (στις διακοπες), τωρα δεν παιζει κατι τετοιο. Βεβαια δε μπορω να γινω επαγγελματιας αγροτης, ομως ρε γαμωτο πρεπει καπως να συντηρηθω και να μη ζητιανευω, ευελπιστωντας οτι θα ξαναγυρισει ο τροχος.....
Αυτα ως συντομη εισαγωγη, ας μιλησουν κι οι υπολοιποι οργωτηδες!!!

Υ.Γ. Μεγαλο γαμησι το φορτωμα σακκιων στο τρακτερι......

Σιγουρα η γη ειναι η σκληροτερη εργασια κ η πιο απαιτητικη δε καταλαβαινει αν εισαι αρρωστος ή αν δε μπορεις...
Γιαυτο αδειασαν τα χωρια και γεμισαν οι πολεις..
Η διαφορα τωρα με τοτε ξερεις ποια ειναι...η εφευρετικοτητα κ η καινοτομια σε συνδυασμο με την τεχνολογια μπορουν να φερουν εξελιξη στο τομεα αυτο...αλλιως γυρναμε παλι σε εκεινα τα χρονια...
Οι εποχεςς εχουν αλλαξει κ το μυαλο δουλευει καλυτερα! Χρησιμοποιησε το..μην αρκεισαι στα χερια σου :)
 

noctilucent1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
7.452
Κριτικές
8
Like
307
Πόντοι
346
Σίγουρα, αλλά καλό είναι την κτηνοτροφική μονάδα να την βρεις έτοιμη αν με πιάνεις.
Για να ξεκινήσεις την όλη διαδικασία από το μηδέν και μόνος σου θέλει να έχεις στην άκρη ένα καλό κεφάλαιο.
Κάποτε έδιναν και επιδοτήσεις μέσω ΕΣΠΑ σε νέους για κτηνοτροφικές μονάδες αλλά πλέον δεν υπάρχει ούτε μαντήλι να κλάψουμε.
Το γνωρίζω γιατί κάποτε την έψαχνα και εγώ και πραγματικά μάγκες στα παπάρια μου αν θα έπρεπε να είμαι μέρα νύχτα από πάνω τους.
Στην πιο παραγωγική ηλικία βρισκόμαστε άλλωστε και στην τελική τα αγαθά κόποις κτώνται.

Ασε φίλε, τώρα ούτε κανονικά δάνεια δεν δίνουνε..
 

krateos75

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
170
Like
2
Πόντοι
1
ανοιγουν καινουρια προγραμματα του ΕΣΠΑ προσεχως,πολυ πιθανον να προβλεπεται και η αγορα ζωικου κεφαλαιου  και η επιδοτηση νεων αγροτων. Καλη δυναμη σε οσους το παλευουν
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
135
Πόντοι
16
η κτηνοτροφία για γάλα έχει καλά φράγκα.

Είχα μία γκόμενα που ο μπαμπάς της ήταν κτηνοτρόφος

Εσύ δηλαδή, η μόνη σχέση που είχες με το γάλα ήταν ότι πιπίλαγες τα βυζιά της γκόμενας?
 

Επισκέπτης
μαγκες εγω εκανα επενδυση...ειχα ενα χωραφι και αγορασα 40 κοτες και 4 κοκορες και καθε μερα εχω αυγα και τα πουλαω στα σουπερμαρκετ
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.784
Κριτικές
11
Like
602
Πόντοι
376
εγώ μόνο κότες έχω  :grin:
βασικά θέλω να το ψάξω για γουρούνια,(για να έχω καλό κρέας όχι για να πουλάω) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο βρωμάνε και τι έξοδα έχουν
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.345
Κριτικές
2
Like
5.505
Πόντοι
2.356
Η ζωη δε μας τα φερνει οπως θελουμε κι ετσι εξαναγκαστηκα να γυρισω στα πατρια εδαφη, ξεκινωντας την ανασυγκροτηση των χωραφιων των παππουδων. Γαμησετα κι αφησε τα με λιγα λογια...
Αν κι ασχολιουμουν κατα καιρους με διαφορα μερεμετια (στις διακοπες), τωρα δεν παιζει κατι τετοιο. Βεβαια δε μπορω να γινω επαγγελματιας αγροτης, ομως ρε γαμωτο πρεπει καπως να συντηρηθω και να μη ζητιανευω, ευελπιστωντας οτι θα ξαναγυρισει ο τροχος.....
Αυτα ως συντομη εισαγωγη, ας μιλησουν κι οι υπολοιποι οργωτηδες!!!

Υ.Γ. Μεγαλο γαμησι το φορτωμα σακκιων στο τρακτερι......

Σου εύχομαι ότι καλύτερο. Τουλάχιστον εσύ έχεις την επιλογή να πας έστω και στα χωράφια. Κάποιοι άλλοι συναγωνιστές εδώ, είναι αναγκασμένοι να παρακαλάνε αριστερά και δεξιά τον κάθε πούστη για δουλειά ή μεροκάματο... Ναι πολύ δύσκολη η αγροτιά. Βέβαια μόνο ναυτία μου φέρνουν όλοι αυτοί οι επιδοτούμενοι αγρότες...με τις καγιεν και τις χιλιάδες καφετέριες στη Λάρισα...

Εσύ μάλλον δεν άνηκες και δεν ανήκεις σε αυτούς. Απλά παλέυεις για να επιβιώσεις. Καλό κουράγιο εύχομαι.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.345
Κριτικές
2
Like
5.505
Πόντοι
2.356
εγώ μόνο κότες έχω  :grin:
βασικά θέλω να το ψάξω για γουρούνια,(για να έχω καλό κρέας όχι για να πουλάω) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο βρωμάνε και τι έξοδα έχουν

Τα γουρουνια είναι πάρα πολύ καλή φάση. Έχουν τρελή ζήτηση παντού. Ωστόσο και εδώ αν μπλέξεις με νόμους και με διαδιασίες γραφειοκρατικές θα σπάσεις τα νεύρα σου.

Επισης το κακό είναι ότι ειδικός χρειάζεται εξοπλισμός. Η χοιροτροφία υπάρχει με εσωτερικους χώρους και εξωτερικούς. Εξαρτάται τι θες. Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχει ένα κόστος όχι αμελητέο για έναν σοβαρό εξοπλισμό. Καλό είναι κανείς να το ψάξει και με συμβούλους και επιστήμονες ζωικής παραγωγής. Σίγουρα αν έχεις μια έκταση, νερό, ρεύμα βοηθάει πολύ.
 

kotsakos

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
261
Κριτικές
2
Like
5
Πόντοι
1
Καλημερα μαγκες,

Εγω εχω την δουλιτσα μου εδω Αθηνα (ευτυχως) αλλα εχω 5 στρεμματα στο χωριο και συντομα θα βαλω καρυδιες...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom