Νέα

Πως έγινα οπαδός της ομάδος μου και άλλες οπαδικές ιστορίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ntany223
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 52
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ntany223

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.635
Κριτικές
2
Like
19
Πόντοι
16
Μάρκα αυτοκινήτου αλλάζεις, σπίτι αλλάζεις, δυνήθειες αλλάζεις, γυναίκα αλλάζεις, κόμμα πολιτικό αλλάζεις. Τα μόνα που δεν αλλάζεις είναι η θρησκεία και η ομάδα σου. Και ενώ η θρησκεία δεν σε ενοχλεί, την ομάδα σου παρόλο που μπορεί να χάνει συχνά και να σε στενοχωρεί δεν την αλλάζεις.
Ανοίγω το παρόν για να γράψει ο καθένας πως επέλεξε να είναι οπαδός κάποιας ομάδος. Και φυσικά άλλες οπαδικές ιστορίες που μπορεί να έχουν ενδιαφέρον
Και γράφω την δική μου ιστορία. Μικρός (4-5) χρονών περίπου έμενα με την οικογένειά μου στη Νέα Σμύρνη.  Ένα απόγευμα που προφανώς έπαιζε στη Νεα Σμύρνη Πανιώνιος-Ολυμπιακός, πέρασαν έξω από το σπίτι οπαδοί του Ολυμπιακού, φωνάζοντας Ο-λ-υ-μ-π-ι-α-κ-ό-ς. Από τότε όποιος με ρωτούσε τι ομάδα είμαι έλεγα Ολυμπιακός. Ο πατέρας μου ήταν Αεκτσής. Αλλά τον ευγνωμονώ που δεν προσπάθησε ποτέ να με κατηχήσει για την ΑΕΚ. Για φαντάσου τι πίκρες θα είχα περάσει αν με είχε κάνει ΑΕΚ.  Μάλιστα πρώτη φορά που πήγα γήπεδο με τον πατέρα μου ήταν στη Ν. Φιλαδέλφεια. ΑΕΚ-Πανιώνιος 1-2 με δύο γκολ του πατέρα Σαραβάκου. Οι παλιοί θα θυμούνται. Αλλά ήμουν ήδη Ολυμπιακός.
 

Giannis_127

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2008
Μηνύματα
609
Κριτικές
9
Like
1.021
Πόντοι
86
Εγω πιτσιρικας Παοκτσης απο τον μπασκετικο παοκ με Πρελιεβιτς, Κορφα, Φασουλα.... Σε διακοπες με επιασαν καποιοι οικογενειακοι φιλοι και με ψησαν να γινω Ολυμπιακος. Λιγο η ηλικια (5 χρονων νομιζω ημουν) λιγο οτι ο Φασουλας πηγε στον Ολυμπιακος με επεισαν... Και με πατερα βαζελο.... Ομηρικες μαχες ακομα δινουμε....
 

Moscowita

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2014
Μηνύματα
2.127
Κριτικές
15
Like
1.244
Πόντοι
386

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
4
Πόντοι
16
Εγώ δεν έγινα, γεννήθηκα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ. Ειδικότερα τον πρώτο μου τίτλο τον πανηγύρισα 10 μόλις ωρών. ΣτΙς 5.7.59 στις 0900 γεννήθηκα. Δέκα ώρες μετά το μαιευτήριο στον Πειραιά (φυσικά) είχε γεμίσει από τους φίλους του πατέρα μου που έρχονταν ενθουσασμένοι από το γήπεδο, έχοντας κατακτήσει το κύπελλο κόντρα στη Δόξα Δράμας.  Η μάννα μου πάντα θυμόταν τα εκατοντάδες κόκκινα και άσπρα γαρύφαλλα που είχαν γεμίσει το δωμάτιο. Τα άλλα είναι ιστορία ...
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.483
Like
2.150
Πόντοι
606
εγινα ΠΑΟΚ για την Μακεδονια την βορεια ελλαδα τον τοπο που γεννηθηκα  και μεγαλωσα  ο ΠΑΟΚ δεν ειναι απλα ενα σωματειο  αντιπροσωπευει την βορεια ελλαδα την Μακεδονια τον Ποντο την Μ ασια :) ο ΠΑΟΚ ειναι εθνικη αφυπνιση των ιερων χωματων  τις Μακεδονιας μας :) Οτι ειναι ηταν και θα ειναι ελληνικη :)
 

maximos555

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
9.044
Like
0
Πόντοι
66
εγινα ΠΑΟΚ για την Μακεδονια την βορεια ελλαδα τον τοπο που γεννηθηκα  και μεγαλωσα  ο ΠΑΟΚ δεν ειναι απλα ενα σωματειο  αντιπροσωπευει την βορεια ελλαδα την Μακεδονια τον Ποντο την Μ ασια :) ο ΠΑΟΚ ειναι εθνικη αφυπνιση των ιερων χωματων  τις Μακεδονιας μας :) Οτι ειναι ηταν και θα ειναι ελληνικη :)



Αλλος ενας τυπος που δεν ξερει γιατι εγινε οπαδος της συγκεκριμενης ομαδας.  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

todoris1979

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2007
Μηνύματα
159
Κριτικές
7
Like
68
Πόντοι
1
Παναθα λογω Σαραβακου απο το 85 και μετα (ημουν 6 χρονων ) και μαλιστα ελεγα τοτε οτι αν αλλαξει ομαδα ο Σαραβακος θα αλλαξω και εγω . Δεν αλλαξα ομαδα αλλα φωναζα Μητσαρα βαζελα πετα τη φανελα ( της Αεκ ) .
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
:rockon:
 

Συνημμένα

  • Δημήτρης-Σαραβάκος.jpg
    Δημήτρης-Σαραβάκος.jpg
    38,5 KB · Εμφανίσεις: 19

Επισκέπτης
ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΗΜΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΗΓΑΝΕ ΜΕΣ ΤΟ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ...ΣΤΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΣΙΜΕΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Κ@ΒΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΒΓΑΖΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...ΠΕΡΑΣΑΝ ΧΡΟΝΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΩΜΑ...ΜΥΑΛΟ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ KΑΙ TH ZΩH MOY ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΣΟΥ ΤΗΝ ΧΑΡΑΖΩ…
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 86473

Επισκέπτης
Εγινα  Α.Ε.Κ. λογω της καταγωγης Μου που συναδει με ΙΔΕΑ της ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ!!! ΦΟΡΤΣΑ ΜΟΡΗ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Εγινα  Α.Ε.Κ. λογω της καταγωγης Μου που συναδει με ΙΔΕΑ της ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ!!! ΦΟΡΤΣΑ ΜΟΡΗ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....

Κωνσταντινουπολιτών δεν είναι;  :think:

Αφού δεν ιδρύθηκε εκεί. Όπως πχ ο Απόλλων ή ο Πανιώνιος.

Δεν είναι η ίδια η ομάδα πρόσφυγας όπως αυτές οι δύο που αναφέρω, αλλά οι ιδρυτές της.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.820
Κριτικές
38
Like
4.778
Πόντοι
2.696
Μέχρι την ηλικία τω 6 ήμουν Παναθηναϊκός επειδή με είχαν κάνει οι θείοι μου!Μόλις είδα όμως τον Αρδίζογλου και τον Θεωμά άλλαξα ομάδα και είμαι πλέον ΑΕΚ.Μπορεί να περίμενα 9 χρόνια να δω την ΑΕΚ πρωταθλήτρια,να είχα δει αποκλεισμό από τη Λαμία στο κύπελλο,αλλά είχε δει και μια κατάκτηση κυπέλλου το 1983 απέναντι στον ΠΑΟΚ,και ωραία μπάλα.Και οι πίκρες είναι στο πρόγραμμα κι ενισχύουν το πάθος που έχεις για την ομάδα.
 

vroutos99

Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
286
Like
2
Πόντοι
1
Κωνσταντινουπολιτών δεν είναι;  :think:

Αφού δεν ιδρύθηκε εκεί. Όπως πχ ο Απόλλων ή ο Πανιώνιος.

Δεν είναι η ίδια η ομάδα πρόσφυγας όπως αυτές οι δύο που αναφέρω, αλλά οι ιδρυτές της.
Παντως ιδρυθηκε απο προσφυγες στην Ν. Φιλαδελφεια που ειχαν εγκατασταθει εκει !
 

bak14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2011
Μηνύματα
464
Κριτικές
10
Like
2
Πόντοι
231
εγινα ΠΑΟΚ για την Μακεδονια την βορεια ελλαδα τον τοπο που γεννηθηκα  και μεγαλωσα  ο ΠΑΟΚ δεν ειναι απλα ενα σωματειο  αντιπροσωπευει την βορεια ελλαδα την Μακεδονια τον Ποντο την Μ ασια :) ο ΠΑΟΚ ειναι εθνικη αφυπνιση των ιερων χωματων  τις Μακεδονιας μας :) Οτι ειναι ηταν και θα ειναι ελληνικη :)

χαχαχαχχαχαχα οτι να ναι.. εκπροσωπει Μακεδονία, ποντο(!), μικρα ασια(!) ενω τα αρχικα του ανεφερονται στην Κωνσταντινουπολη.. αυτα μονο ο λαος της παοκ καταφερνει και τα συνδυαζει.
τωρα αμα τους ρωτησεις τι σχεση εχει ο ποντος με την μ.ασια και την κωνσταντινουπολη θα σου απαντησουν "εεεε. παλι με χρονια με καιρους δικα μας θα ναι"
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

vroutos99

Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
286
Like
2
Πόντοι
1
Μέχρι την ηλικία τω 6 ήμουν Παναθηναϊκός επειδή με είχαν κάνει οι θείοι μου!Μόλις είδα όμως τον Αρδίζογλου και τον Θεωμά άλλαξα ομάδα και είμαι πλέον ΑΕΚ.Μπορεί να περίμενα 9 χρόνια να δω την ΑΕΚ πρωταθλήτρια,να είχα δει αποκλεισμό από τη Λαμία στο κύπελλο,αλλά είχε δει και μια κατάκτηση κυπέλλου το 1983 απέναντι στον ΠΑΟΚ,και ωραία μπάλα.Και οι πίκρες είναι στο πρόγραμμα κι ενισχύουν το πάθος που έχεις για την ομάδα.
:thumbsup:
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Παντως ιδρυθηκε απο προσφυγες στην Ν. Φιλαδελφεια που ειχαν εγκατασταθει εκει !

Μάλλον τον Π.Α.Ο.Κ θυμόμουν που είναι Κωνσταντινουπολιτών.

Όπως και να έχει αντιπροσωπεύει ένα πολύ μεγάλο, ιστορικό και δυνατό τμήμα του μεσαιωνικού και νέου ελληνισμού. Τους Κωνσταντινουπολίτες.
 

vroutos99

Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
286
Like
2
Πόντοι
1
χαχαχαχχαχαχα οτι να ναι.. εκπροσωπει Μακεδονία, ποντο(!), μικρα ασια(!) ενω τα αρχικα του ανεφερονται στην Κωνσταντινουπολη.. αυτα μονο ο λαος της παοκ καταφερνει και τα συνδυαζει.
τωρα αμα τους ρωτησεις τι σχεση εχει ο ποντος με την μ.ασια και την κωνσταντινουπολη θα σου απαντησουν "εεεε. παλι με χρονια με καιρους δικα μας θα ναι"
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
τωρα πια καμμια ομαδα δεν εκπροσωπει καταγωγες και περιοχες !!! καποτε ναι !! οπως τα λεει ο φιλος ηταν !!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom