Νέα

Στρατόκαυλες / Στρατιωτικές ταινίες!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pecados
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 151
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Συμφορουμίτες ανοίγω αυτό το thread διότι ψάχνω για ταινίες που να δίνουν έμφαση στην εκπαίδευση και στα ζοριλίκια αυτής.

Ταινίες τύπου Band of Brothers (αλλά μόνο σε φάση βασικής εκπαίδευσης) , Full Metal Jacket κλπ.

Δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα ταινίες με μάχες , αποστολές κλπ κλπ (έχω δει άπειρες τέτοιες άλλωστε) παρά μόνο η εκπαίδευση κυρίως.

Κάποτε ήξερα ότι κυκλοφορούσε μια "ψαγμένη" με την εκπαίδευση που περνούσαν οι Shayetet 13 του Ισραήλ και είχε απίστευτο "πόνο" και "αίμα" και ήταν τέρμα ρεαλιστική αλλά δεν έχω βρει τίποτα αντίστοιχο.

Όποιος γνωρίζει κάποιες αξιόλογες ας τις γράψει και αν υπάρχουν και links ακόμα καλύτερα!  :sunglasses:

ΥΓ: Ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές εάν υπάρχει ήδη αντίστοιχο νήμα  :rolleyes:

 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.319
Κριτικές
9
Like
4.644
Πόντοι
1.830
Συμφορουμίτες ανοίγω αυτό το thread διότι ψάχνω για ταινίες που να δίνουν έμφαση στην εκπαίδευση και στα ζοριλίκια αυτής.

Ταινίες τύπου Band of Brothers (αλλά μόνο σε φάση βασικής εκπαίδευσης) , Full Metal Jacket κλπ.

Δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα ταινίες με μάχες , αποστολές κλπ κλπ (έχω δει άπειρες τέτοιες άλλωστε) παρά μόνο η εκπαίδευση κυρίως.

Κάποτε ήξερα ότι κυκλοφορούσε μια "ψαγμένη" με την εκπαίδευση που περνούσαν οι Shayetet 13 του Ισραήλ και είχε απίστευτο "πόνο" και "αίμα" και ήταν τέρμα ρεαλιστική αλλά δεν έχω βρει τίποτα αντίστοιχο.

Όποιος γνωρίζει κάποιες αξιόλογες ας τις γράψει και αν υπάρχουν και links ακόμα καλύτερα!   :sunglasses:

ΥΓ: Ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές εάν υπάρχει ήδη αντίστοιχο νήμα  :rolleyes:


γαμάτη σειρά!  :rockon: :rockon: :rockon:

αν δεν έχεις δει, δες και την αντίστοιχη για το μέτωπο στον ειρηνικό. pacific λέγεται, εξίσου πάρα πολύ καλό!
 

RickDick

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2015
Μηνύματα
310
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
1
G.I. JANE στρατοκαυλιαση και καυλα μαζι
 

blackmetalbeast

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2015
Μηνύματα
122
Like
0
Πόντοι
1
Heartbreak Ridge με τον Clint Eastwood. Μια ταινία με αρκετή δόση χιούμορ από τον μεγάλο!

 
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Heartbreak Ridge με τον Clint Eastwood. Μια ταινία με αρκετή δόση χιούμορ από τον μεγάλο!


Πάνε κάποια χρόνια που την είχα δει.
Μάγκες ξαναδιαβάστε λίγο το αρχικό μου μήνυμα και προσπαθήστε να μπείτε λίγο στο..."πνεύμα".
Δεν ψάχνω για ότι να ναι ταινίες , αλλά για ταινίες με πολύ συγκεκριμένο concept.
Φυσικά αν έχετε την διάθεση να συζητήσουμε / αναλύσουμε για οποιουδήποτε τύπου στρατιωτικές ταινίες πάω πάσο.
 

blackmetalbeast

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2015
Μηνύματα
122
Like
0
Πόντοι
1
Είναι πολύ συγκεκριμένο το concept και δε μου έρχεται κάτι στο μυαλό εκτός των προαναφερθέντων  :think:
Οι περισσότερες ταινίες που κυκλοφορούν έχουν συνδιασμό και στρατιωτικής εκπαίδευσης και δράσης και σε κάποιες περιπτώσεις έχουν κοινωνικές προεκτάσεις η love story.
 

dinn

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
726
Like
41
Πόντοι
6
Η μεγαλειωδης και ανυπερβλητη ταινια για την στρατιωτικη θητεια και τον πολεμο ειναι η μελετη του Kubrick....Full Metal Jacket
 

Συνημμένα

  • fullmetaljacket.jpg
    fullmetaljacket.jpg
    10,4 KB · Εμφανίσεις: 37
  • Fullmetal_ld,0.jpg
    Fullmetal_ld,0.jpg
    48,6 KB · Εμφανίσεις: 72

blackmetalbeast

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2015
Μηνύματα
122
Like
0
Πόντοι
1
Είναι μια ταινία που μπορείς να δείς ξανά και ξανά...διαχρονική.
 

john_fystikis

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2013
Μηνύματα
7.498
Κριτικές
9
Like
44
Πόντοι
66
Zero Dark Thirty (2012)
R  |  157 min  |  Drama, History, Thriller  |  11 January 2013 (USA)
7.4 Your rating:  -/10  Ratings: 7.4/10 from 202,520 users  Metascore: 95/100
Reviews: 633 user | 553 critic | 46 from Metacritic.com
A chronicle of the decade-long hunt for al-Qaeda terrorist leader Osama bin Laden after the September 2001 attacks, and his death at the hands of the Navy S.E.A.L.s Team 6 in May 2011.

 

nikosxp

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
147
Κριτικές
2
Like
117
Πόντοι
1
Συμφορουμίτες ανοίγω αυτό το thread διότι ψάχνω για ταινίες που να δίνουν έμφαση στην εκπαίδευση και στα ζοριλίκια αυτής.

Ειμαι ο ανθρωπός σου.
Tropa d elite... κορυφή από όλες τις απόψεις...


Εχει βγει και 2 εξισου καλό αλλά εσένα για το 1 σε έχω... με βάση αυτό που ζητάς.
 

Giorgos_Papadopoulos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2011
Μηνύματα
666
Κριτικές
23
Like
819
Πόντοι
966
Και τώρα, κυρίες και κύριοι, κάτι πιο Ελληνικό!  :grin:

 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.228
Like
1.655
Πόντοι
216


Επίσης - αν και δεν ξέρω πόσο καλά καταλαβαίνεις τα Αμερικανικά Αγγλικά - υπάρχουνε και ντοκυμαντέρ στο youtube όπως τα παρακάτω...



-------------------------------------------------------


Ακόμα,τσέκαρε αυτό...




------------------------------------------------------

Και τέλος,το Φθινόπωρο θα βγει στο BBC2 ένα καινούργιο ντοκυμανταίρ με τον τίτλο...
'Special Forces: Ultimate Hell Week"
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Τα τελευταία μηνύματα με τις προτάσεις ήταν όλα τα λεφτά!  :uzi:
Σας ευχαριστώ κομάντος  :thumbsup:
 
OP
OP
Pecados

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Ειμαι ο ανθρωπός σου.
Tropa d elite... κορυφή από όλες τις απόψεις...


Εχει βγει και 2 εξισου καλό αλλά εσένα για το 1 σε έχω... με βάση αυτό που ζητάς.

Τύπε μήπως μπορείς να μου δώσεις και ένα link για να δω την ταινία ??

Γιατί ένα site που ξέρω ενώ την έχει την ταινία μου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει το αρχείο και τέτοιες παπαριές  :headbang:
 

θάνατος

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
609
Like
5
Πόντοι
6
ψάξε για το CADENCE ταινία του 1990 με τον Charlie Sheen, σίγουρα θα σου αρέσει
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom