Νέα

αγορα η αναβαθμιση;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα alekos26
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5
  • Εμφανίσεις 920
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alekos26

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2005
Μηνύματα
275
Like
166
Πόντοι
1
καλημέρα εχω έναν υπολογιστη intel pentium(r)dual core cpu Ε5400 2,7 ghz 32 bit ram 2gb καρτα γραφικων intelR(Q45)/Q43 integrated σκέφτομαι να κανω μια αναβαθμιση να βαλω μια ram 8gb και μια λιγο καλυτερη καρτα γραφικων.με ενδιαφερει καλυτερη ταχυτητα και παιχνίδια όχι τα ποιο προσφατα μεχρι το 2013 περιπου. επειδή είμαι λιγο ασχετος αξιζει να κανω κατι(να δωσω καπου 120 ευρω για αναβαθμιση) η είναι καλυτερα να περιμενω και να αγορασω αργοτερα άλλο υπολογιστη;
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
καλημέρα εχω έναν υπολογιστη intel pentium(r)dual core cpu Ε5400 2,7 ghz 32 bit ram 2gb καρτα γραφικων intelR(Q45)/Q43 integrated σκέφτομαι να κανω μια αναβαθμιση να βαλω μια ram 8gb και μια λιγο καλυτερη καρτα γραφικων.με ενδιαφερει καλυτερη ταχυτητα και παιχνίδια όχι τα ποιο προσφατα μεχρι το 2013 περιπου. επειδή είμαι λιγο ασχετος αξιζει να κανω κατι(να δωσω καπου 120 ευρω για αναβαθμιση) η είναι καλυτερα να περιμενω και να αγορασω αργοτερα άλλο υπολογιστη;

θα σου προτείνω μηχάνημα το οποίο το έχω στο σπίτι και το χρησιμοποιώ και για gaming, το οποίο παίζει και απαιτητικά παιχνίδια.
συνολικό κόστος 260 περίπου.
κουτί τροφοδοτικό σκληροί τα ίδια που έχεις και τώρα.


δε σου προτείνω την ενσωματωμένη της intel σε καμία περίπτωση γιατί προκαλεί προβλήματα είτε με τους drivers(έλλειψη χαρ/κών και ρυθμίσεων) είτε με τα παιχνίδια(είτε δεν τα παίζει είτε με πετάει σε πολλά)... ευτυχώς όμως είναι στο λαπτοπ οπότε ανοίγω την εξωτερική και κάνω τη δουλειά μου.
Γι' αυτό το λόγο δε σου προτείνω intel επεξεργαστή γιατί το κόστος θα σου πάει αρκετά ψηλά για να βάλεις και μια εξωτερική κάρτα γραφικών(άσε που αναλογικά με τα χαρ/κα που πληρώνεις στις μητρικές και αυτές είναι πιο ακριβές.)

(σ.σ. εάν διαθέτεις παραπάνω λεφτά για μητρική ή για μνήμες πες μου να σου προτείνω κάτι καλύτερο ή μια μητρική μεγαλύτερη με περισσότερες θύρες)
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
90
Πόντοι
376
Πέταμα εάν είσαι gamer..
 

jasmlez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2015
Μηνύματα
75
Κριτικές
4
Like
194
Πόντοι
280
Αν είσαι gamer, να πάρεις καινούριο υπολογιστή, κατα προτίμηση απο Intel Core i5 και πάνω. Το θέμα είναι πόσα είσαι διατεθιμένος να δώσεις.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166

jasmlez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2015
Μηνύματα
75
Κριτικές
4
Like
194
Πόντοι
280
με βάση ποια λογική του προτείνεις i5 και πάνω;
Με τη λογική του οτι αν είναι gamer και θέλει ένα τούμπανο υπολογιστή να παίζει τα παιχνίδια σε ρυθμίσεις High/Very high/Ultra quality με Antialising 4X, Anistropic filtering, full HD αναλύση και τα ρέστα, να φορτώνει γρήγορα το pc του στα παιχνίδια και μη, και κυρίως, να του κρατήσει κάποια χρόνια πριν την επόμενη αναβάθμισή του (αν κάνει). Ο Core i5 είναι 4πύρινος επεξεργαστής, ισχυρός, και με σχετικά καλή τιμή απόδοση (ανάλογα ποιόν πάρεις). Αν παραμείνει με το υπάρχον σύστημα, απλώς να αναβαθμίσει την κάρτα γραφικών του, μπορεί να το κάνει και αυτό. Θα παίζει πολύ καλύτερα γραφικά στα παιχνίδια σε σχέση με αυτή την κάρτα που έχει τώρα, αλλά θα του κάνει bottleneck στα πολύ καινούρια παιχνίδια. Δηλαδή, δεν θα παίζει στο μέγιστο των δυνατοτήτων της η κάρτα γραφικών.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom