Νέα

Συμβουλή για κάρτα γραφικών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kavliaris23
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kavliaris23

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
Καλησπερα μπουρδελιαρηδες! Θα ηθελα τις γνωσεις σας πανω σε ενα θεμα καρτας γραφικων μιας και εγω ειμαι καπως ανιδεος.
Εχω στο πιτσι μια ATI RADEON 5770HD Flex, 1GB, η οποια πλεον εχει αρχισει και δειχνει τα χρονια της, κοντα στα 2-3...
Επειδη ασχολουμαι με το gaming σκεφτομαι να κανω καποια αλλαγη οποτε θα ηθελα τις συμβουλη σας.
Αξιζει να παρω αλλη μια καρτα της οικογενειας 57ΧΧ και να την βαλω με crossfire?
Η αξιζει να παρω πλεον μια καινουρια καρτα κ να διωξω την παλια?
Και αν παρω καινουρια, η λογικη λεει να παρω καποια με 2GBG μνημη.. Αλλα γιατι καποιες που εχουν μονο 1GB ειναι ακριβοτερες?
Εχετε καποια καλη προταση μεχρι 150E?
 

deuka75

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.599
Κριτικές
16
Like
123
Πόντοι
356
Καλησπερα μπουρδελιαρηδες! Θα ηθελα τις γνωσεις σας πανω σε ενα θεμα καρτας γραφικων μιας και εγω ειμαι καπως ανιδεος.
Εχω στο πιτσι μια ATI RADEON 5770HD Flex, 1GB, η οποια πλεον εχει αρχισει και δειχνει τα χρονια της, κοντα στα 2-3...
Επειδη ασχολουμαι με το gaming σκεφτομαι να κανω καποια αλλαγη οποτε θα ηθελα τις συμβουλη σας.
Αξιζει να παρω αλλη μια καρτα της οικογενειας 57ΧΧ και να την βαλω με crossfire?
Η αξιζει να παρω πλεον μια καινουρια καρτα κ να διωξω την παλια?
Και αν παρω καινουρια, η λογικη λεει να παρω καποια με 2GBG μνημη.. Αλλα γιατι καποιες που εχουν μονο 1GB ειναι ακριβοτερες?
Εχετε καποια καλη προταση μεχρι 150E?

Στα γρήγορα. Μη πάρεις σειρά 5 για crossfire, πάρε νεότερης γενιάς R9 270 και πάνω αλλά θα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω.  Θα σου έλεγα να πάρεις με 4Gb μνήμη, αξίζει τον κόπο, αλλά για κάποιο περίεργο λόγο βλέπω λίγα μοντέλα και πολύ ανεβασμένες τιμές σε σχέση με 3-4 μήνες πίσω.
 

company of heroes tho

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
5.804
Κριτικές
183
Like
18.458
Πόντοι
30.558
Με τιμές skroutz δηλαδή 160 ευρώ παίρνεις μια παρά πολύ καλη κάρτα γραφικών με το R 265 της ATI και  με 2 GB. Παρόλα αυτα δες και συγκριτικά με τον ανταγωνιστή του το 750 gtx  της nvidia
 

trigga

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2011
Μηνύματα
37
Κριτικές
4
Like
6
Πόντοι
0
καρτα για παιχνιδια που θα σου βγαλει αλλα 2-3 χρονια θελει 200αρι.Μην κοιτας μνημη μονο.

R9 270x και πανω θες.Οτιδιποτε κατω απ αυτο θα σου κρατησει λιγο καιρο και θα ξανακολλαν τα παιχνιδια.

Λυση που κανω και γω και φιλοι ειναι μεταχειρισμενα.Μπες insomnia και δες...Δοκιμαζεις πριν παρεις ή προτιμας καρτες με εγγυηση ενεργη με την αποδειξη και γεια σας.
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
αν κ τα τελευταια 3 χρονια απεχω απ το gaming ας σου δωσω γενικες συμβουλες . ρωτας γιατι μνημες με ιδια gb ειναι ποιο ακριβες απο αλλες αυτο συμβαινει ητε γιατι η συχνοτητα λειτουργιας ειναι μεγαλητερη δηλαδη ποιο γρηγορη μνημη ητε λογω μαρκας .
συγκεκριμενη καρτα δε μπορω να προτεινω γιατι οπως ειπα πριν σταματησα το αθλημα .
δεν ξερω κατα ποσον θα σε ωφελεισει να παρεις μεταχειρισμενη  ως προτεινει ο συναδελφος gekouts γιατι μεταχειρισμενη σημαινει οτι εχει κ αυτη φαει καποιους μηνες στην πλατη της οποτε θα σου κρατησει λιγοτερο χρονο .

εγω σε λιγο καιρο πρεπει να αλλαξω ολο το πσι κ οχ μονο την καρτα -ποσες φορες αλλαξα πσ αστα να πανε - κ σκεφτομαι να παρω ενα μετριο πσι αντι gaming stastion  κ με τα λεφτα που θα γλιτωσω να παρω η πλειστεσιον η xbox  . δεν γινεται συναδελφε να δινεις καθε 2 3 χρονια λεφτα για καρτα ενω μια παιχνιδομηχανη τν αλλαζεις 1 φορα στα 5 7 χρονια . 
 

taxidiaris

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
681
Κριτικές
20
Like
309
Πόντοι
5.785
φιλτατε το σημαντικο στις καρτες γραφικων δεν ειναι τα GB. ειναι το τσιπ που εχουν πανω. Επιπλεον το ειδος της μνημης (DDR4-5 κλπ), η μεγιστη αναλυση που υποστηριζουν κ .α. εγω θα σου προτεινα να παρεις μια παιχνιδομηχανη (ps4, xbox) και να βγαζεις γουστα. αν θες οπωσδηποτε να επενδυσεις σε μια καρτα γραφικων θα σου προτεινα ενα σχετικα καινουριο τσιπ (Στα λεφτα που θες να διαθεσεις) και κατα προτιμηση ιδια μαρκα με τη μητρικη σου (για λογους συμβατοτητας). Καλό επίσης θα ήταν να δεις και η μητρικη μεχρι τι υποστηριζει καθώς και το μεγεθος του τροφοδοτικου που επηρεάζει την σωστή λειτουργία της κάρτας.στα λεφτα που θες θα σου προτεινα μια απο αυτες:
Palit GeForce GTX750 Ti 2GB StormX Dual OC (NE5X75TT1341F)
MSI GeForce GTX750 Ti 2GB Twin Frozr OC Gaming (N750Ti TF 2GD5/OC)
Gigabyte GeForce GTX750 Ti 2GB WindForce 2X OC (GV-N75TOC-2GI)
Sapphire Radeon R7 260X 2GB (11222-06-20G)
 

jasmlez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2015
Μηνύματα
75
Κριτικές
4
Like
194
Πόντοι
280
@ kavliaris23, Με 230 ευρώ παίρνεις την GeForce GTX 960 (2GB DDR5 μνήμη) και θα σου κρατήσει πολύ. Το βασικότερο απ'όλα, τι οθόνη έχεις;
 
OP
OP
K

kavliaris23

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
Τροφοδοτικο εχω 600αρι και μητρικη Gigabyte (GA-H55M-USB3).
Ειμαι φανατικος του pc gaming και αυτο δεν θα το αλλαξω! Χαχα!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom