Νέα

Airbnb αντι για ξενοδοχείο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα icedog
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 43
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

icedog

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2011
Μηνύματα
153
Like
7
Πόντοι
1
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κανενα airbnb αντι να πηγαίνω σε γαμιστρώνες (καθότι το πρόσωπο είναι παντρεμένο).
Έχει κανείς συναγωνιστής σχετική εμπειρία;
Το βασικό μου θέμα είναι το πόσο πρακτική λύση είναι (να πάρεις το κλειδί , να το δώσεις φεύγοντας) αλλα σίγουρα συμφέρει απο πλευράς άνεσης και εχεμύθειας.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.105
Κριτικές
16
Like
13.003
Πόντοι
5.577
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κανενα airbnb αντι να πηγαίνω σε γαμιστρώνες (καθότι το πρόσωπο είναι παντρεμένο).
Έχει κανείς συναγωνιστής σχετική εμπειρία;
Το βασικό μου θέμα είναι το πόσο πρακτική λύση είναι (να πάρεις το κλειδί , να το δώσεις φεύγοντας) αλλα σίγουρα συμφέρει απο πλευράς άνεσης και εχεμύθειας.

να ένα ωραιο και χρησιμο θεμα μετα από πολύ καιρο.  :rockon:
Ολοι εχουμε βαρεθεί τα ξενοδοχεια μ' εκεινα τα λαδωμένα τηλεκοντρόλ.

Νομιζω όμως ότι το  Airbnb αφορα κυριως σπιτια για οικογενειες και για βδομαδα και ανω  :think:
 

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.319
Κριτικές
9
Like
4.644
Πόντοι
1.830
να ένα ωραιο και χρησιμο θεμα μετα από πολύ καιρο.  :rockon:
Ολοι εχουμε βαρεθεί τα ξενοδοχεια μ' εκεινα τα λαδωμένα τηλεκοντρόλ.

Νομιζω όμως ότι το  Airbnb αφορα κυριως σπιτια για οικογενειες και για βδομαδα και ανω  :think:

Όχι παίζει και για πιο λίγες μέρες. Και σαββατοκύριακο δηλαδή. Φίλοι που το χρησιμοποίησαν έχουν μείνει πολύ ευχαριστημένοι.
 
OP
OP
icedog

icedog

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2011
Μηνύματα
153
Like
7
Πόντοι
1
και 1 μερα μπορεις ανάλογα την περίπτωση φυσικά ( ο κάθε ιδιοκτήτης βάζει τους περιορισμούς του)
 

imagine

Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2005
Μηνύματα
66
Κριτικές
1
Like
232
Πόντοι
20
Εχω χρησιμοποιήσει το airbnb 3-4 φορές (Ελλαδα & εξωτερικό), μια φορά το χρησιμοποίησα και για γαμιστρώνα (μία μέρα κρατηση). Σε σχέση με ξενοδοχείο εισαι ποιο άνετα και χαλαρά. λες ενα παραμύθι στην τελική πως ήρθες για μια μέρα Αθήνα/Θεσ/κη και όλα καλά αν αισθάνεσαι άβολα. Στις περισ΄΄οτερες περιπτωσεις κλειδι δεν επιστρεφεις στον ιδιοκτήτη παρα το αφήνεις μεσα στο σπίτι και φευγεις.
 

JOULIANI

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.520
Κριτικές
7
Like
83
Πόντοι
16
Μαγκες γνωριζεται και kανεnα αλλο site το οποιο μπορεις να βρεις διαμερισματα σε πολεις για ενοικιασει ?
Και Ελλαδα και εξωτερικο .

thanks :)

:)
 

antep

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2013
Μηνύματα
175
Κριτικές
5
Like
194
Πόντοι
1
Μαγκες γνωριζεται και kανεnα αλλο site το οποιο μπορεις να βρεις διαμερισματα σε πολεις για ενοικιασει ?
Και Ελλαδα και εξωτερικο .

thanks :)

:)

για Αθήνα ξέρω αυτό:
είχα και για εξωτερικό αλλά δεν το βρίσκω στα "αγαπημένα", μάλλον το έσβησα....
 

mikes4207

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
296
Κριτικές
5
Like
12
Πόντοι
1
Καλη φαση. Δε το ηξερα.
Αλλα με τις κρυφες καμερες τι γινεται?
 

Enginieros

Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2014
Μηνύματα
915
Like
4
Πόντοι
6
πολυ καλο το airbnb το εχω τσεκαρει εξωτερικο..

επισης υπαρχει και το only-apartments.com

τωρα βλεπω παιζει και με ανταλλαγη δωματιων-σπιτιων μπορεις να φιλοξενεις κ να φιλοξενηθεις... στο nightswapρing.com


αν ειναι η σπιτονοικοκυρα τουμπανο κωλολεει!!! :boobies: :rockon:
 

tsoptsop

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2015
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
Το έχω σκεφτει και εγώ το airbnb για την οργάνωση bachelor party. Νομιζω θα είναι πολύ καλύτερα από ξενοδοχείο αν δεν μας φερουν οι γείτονες την αστυνομία...
 

vre7876

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
118
Like
2
Πόντοι
1
Τελικά το χρησιμοποίησε κανένας; Έχει να μας πει κάτι για προβλήματα που τυχόν δημιουργήθηκαν;
 

JOULIANI

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.520
Κριτικές
7
Like
83
Πόντοι
16
Τελικά το χρησιμοποίησε κανένας; Έχει να μας πει κάτι για προβλήματα που τυχόν δημιουργήθηκαν;

Το χρησιμοποιηση αρκετα τους τελεθταιους μηνες στην Ελλαδα και στο Εξωτερικο .

Μπορω να πω οτι στ οεξωτερικο ειναι ποιο επαγγελματιες απο οτι εδω στην Ελλαδα .

Σαν γενικη εντυπωση μπορω να πω οτι ειναι απιστευτα συμφερων

Η διαφορα κοστους με ξενοδοχειο ειναι ...τρελλη ......

Να ξερετε οτι οι ιδιοκτητες ...γραφουν και σχολια για τον καθενα μου μενει ετσι ωστε οι αλλοι να τα βελπουν και να ξερουν εαν θα πρεπει να σου δωσουν το δωματιο ή το σπιτι ή οχι .

 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
καλη φαση ειναι το airbnb για να γαμησεις κανα μωρακι.το παιζεις και τρελιτσα οτι ειναι δικο σου το σπιτι κτλπ....Απλα δεν παιζει ημιδιαμονης και τετοια.βρισκεις για μια μερα σιγουρα απλα να νοικιασεις κατι ωραιο και ανακαινισμενο και οχι με μωσαικο και σαπια μπανια θες απο 50 ευρω και πανω αλλα και παλι συμφερει....
 

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
ρε μαγγες αμα  εχετε στανταρ μουνακια για γαμησι δε συμφερει να νοικιασετε κρυφα μια γκαρσονιερα? πιο φτηνα θα βγει με 4-5 γαμησια το μηνα
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.214
Κριτικές
15
Like
5.648
Πόντοι
1.496
Μιλαγα σημερα με εναν συναδελφο ο οποιος διαθετει  το ακινητο του στη airbnb. Επειδη με ενδιαφερει το θεμα, του ειπα να μου πει λεπτομερειες. Εχει ενα διαμερισμα 30 τμ στα Εξαρχεια. Το νοικιαζε 150 ευρω σε φοιτητες, εργενηδες, οι οποιοι ποτε πληρωναν, ποτε οχι. Ο τελευταιος του ειχε αφησει μεγαλο φεσι. Εξοικιωμενος με το κινητο, χρησιμοποιησε χωρις μεσαζοντα μεσιτη την εφαρμογη airbnb και διαθετει τη γκαρσονιερα στα Εξαρχεια σε τουριστες απο ολο το κοσμο που θελουν διαμερισμα στο κεντρο αντι ξενοδοχειο αλλα και σε ντοπιους που θελουν με την ημερα, για να πηγαινουν καμια γκομενα πχ. και να εχουν ησυχια. Εισοδημα μηνιαιως απο αυτη τη δουλεια, 800-900 ευρω. Απιστευτα μεγαλη διαφορα απο το να το νοικιαζε κανονικα με το μηνα. Και επειδη τα 15 ευρω καθημερινα ειναι κοστος για καθαριστρια, επειδη εργαζεται λιγες ωρες, μερικης απασχολησης, παει ο ιδιος μολις φευγει ο καθε τουριστας και καθαριζει και του μενουν τα χρηματα στη τσεπη. Ειπε οτι μεχρι στιγμης δεν εχει αντιμετωπισει κανενα ιδιαιτερο προβλημα με περιεργους νοικαρηδες και οτι οπως μπορουν να γραψουν εκεινοι κριτικη για το διαμερισμα, ετσι μπορει να γραψει κι εκεινος για τους πελατες-νοικαρηδες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom