Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 443K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 2 άτομα (1 μέλη και 1 επισκέπτες)

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Τύποι μου καλημέρα και χρόνια πολλά. Είμαι στα πρόθυρα των πρώτων άντα και όπως καταλαβαίνετε όλοι μου οι φίλοι και γνωστοί είναι είτε κάπου εκεί είτε μεγαλύτεροι. Οπότε το θέμα της συγκατοίκησης, γάμου, οικογένειας έχει αρχίσει να αναφέρεται σιγά σιγά όλο και περισσότερο.

Από ότι έχω καταλάβει πολλοί συναγωνιστές εδώ μέσα είναι ή υπήρξαν παντρεμένοι, με παιδιά ή χωρίς. Θα ήθελα να μας καταθέσουν τη γνώμη τους αν μπορούν, άξιζε η όλη διαδικασία; Άξιζε για τη συντροφικότητα, άξιζε μόνο για το παιδί, μήπως δεν άξιζε καθόλου; Το έχουν μετανιώσει;

Επίσης ας μας πουν τη γνώμη τους και οι εργένηδες άνω των 40, αυτοί τι πιστεύουν, γουστάρουν ή το ψάχνουν για οικογένεια;

Προσωπικά είμαι μάλλον εναντίον του γάμου, έχω φτάσει κάποιες φορές κοντά σε συγκατοίκηση, αλλά στο τέλος κώλωσα. Θεωρώ πως η οικογένεια κρατά τον άνδρα πίσω.
 

maldi

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
930
Κριτικές
9
Like
82
Πόντοι
6
9 μελη και 20 επισκεπτες διαβαζουν το θεμα και δεν απανταει κανεις........τα συμπερασματα δικα σου  :grin:
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.311
Πόντοι
28.786
Καταλαβαίνω ότι προβληματίζεσαι αν θα το κάνεις η όχι τελικά.

Απάντηση στο ερώτημά σου, δηλαδή αν αξίζει ή όχι το να κάνεις οικογένεια μπορείς να δώαεις μονο εσύ και μόνο για τον εαυτό σου. Είναι προσωπικό καθαρά ζήτημα που σχετίζεται με τις προτεραιότητες και τις προτιμήσεις σου σε συγκεκριμένες φάσεις της ζωή σου.

Ο γάμος είναι ένας θεσμός και όχι μια εποχιακή μόδα, η κάτι που σώνει  και καλά πρέπει να κάνεις γιατί όλοι οι άλλοι το κάνουν. Και αυτό γιατί ένα μεγάλο μέρος απο τους άλλους που το κάνουν καταλήγουν σε αποτυχία.  Αν το κάνεις πρέπει να ξέρεις γιατί το κάνεις , με ποιαν το κάνεις, και πάνω απο όλα να το κάνεις σωστά. Είναι πολύ μεγάλο θέμα και καλό θα ήταν να διαβάσεις κάποιο η κάποια βιβλία απο την εκτεταμενη βιβλιογραφία που υπάρχει στο θέμα.

Οι παραδοσιακές συμβουλές δεν βοηθάνε  Εννοώ συμβουλές του τύπου. ''Η γυναίκα είναι σαν το καρπούζι αν δεν το ανοίξεις και δεν το γευτείς δεν μπορείς να καταλάβεις τι είναι" ''Ο γάμος είναι ένα σακί με σκατά που πάνω πάνω έχει 10-15 πόντους μέλι''

Επίσης η συμβουλή περί συμβίωσης πριν το γάμο για να καταλάβεις αν είσαστε συμβατοί σαν προσωπικότητες με τη μέλουσα σύζυγο αποδεικνύεται ντε φάκτο απο στατιστικής απόψεως όχι ιδιαίτερα αποτελεσματική μια και τα ποσοστά διαζυγίων σε άτομα που συμβίωσαν πριν το γάμο είναι περίπου τα ίδια με αυτά ανθρώπων που δεν δοκίμασαν πριν το γάμο τη συμβίωση.

Στατιστικά στοιχεία στην ελλάδα υπάρχουν απο το 1992 και έπειτα. Αυτά δέιχνουν ότι 44% των γάμων καταλήγουν σε διαζύγια. Αλλο ένα 27% - 29% περίπου καταλήγουν σε ιδιαίτερα νοσηρές καταστάσεις  όπου τυπικά μεν ο γάμος εξακολουθεί μεν  να υπάρχει αλλα οι σύζυγοι είναι είτε  εν διαστάσει είτε με πολύ σοβαρά προβληματα που σχετίζονται με βια, απειλές κλπ. Τελικά 1 στους 3 η ένας στους 4 γάμους καταλήγουν σε ευτυχισμένες οικογένειες.

Γενικά ο γάμος θέλει ψυχική και πνευματική προπόνηση σαν προετοιμασία, και σκληρή προσπάθεια και απόδοση στον αγώνα για να πετύχει. Καλό δίαβασμα και κυρίως καλή τύχη.
 

Επισκέπτης
Τύποι μου καλημέρα και χρόνια πολλά. Είμαι στα πρόθυρα των πρώτων άντα και όπως καταλαβαίνετε όλοι μου οι φίλοι και γνωστοί είναι είτε κάπου εκεί είτε μεγαλύτεροι. Οπότε το θέμα της συγκατοίκησης, γάμου, οικογένειας έχει αρχίσει να αναφέρεται σιγά σιγά όλο και περισσότερο.

Από ότι έχω καταλάβει πολλοί συναγωνιστές εδώ μέσα είναι ή υπήρξαν παντρεμένοι, με παιδιά ή χωρίς. Θα ήθελα να μας καταθέσουν τη γνώμη τους αν μπορούν, άξιζε η όλη διαδικασία; Άξιζε για τη συντροφικότητα, άξιζε μόνο για το παιδί, μήπως δεν άξιζε καθόλου; Το έχουν μετανιώσει;

Επίσης ας μας πουν τη γνώμη τους και οι εργένηδες άνω των 40, αυτοί τι πιστεύουν, γουστάρουν ή το ψάχνουν για οικογένεια;

Προσωπικά είμαι μάλλον εναντίον του γάμου, έχω φτάσει κάποιες φορές κοντά σε συγκατοίκηση, αλλά στο τέλος κώλωσα. Θεωρώ πως η οικογένεια κρατά τον άνδρα πίσω.
Οταν βρεις την καταλληλη προχωρα το και μην ακους κανενα. Ειτε θες με γαμο θρησκευτικο η με γαμο πολιτικο, δεν εχει και πολυ σημασια αυτο αναλογα τι πιστευει ο καθενας.Τα Α και το Ω στην ζωη ειναι η οικογενεια τυπε.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
493
Πόντοι
4.906
Τύποι μου καλημέρα και χρόνια πολλά. Είμαι στα πρόθυρα των πρώτων άντα και όπως καταλαβαίνετε όλοι μου οι φίλοι και γνωστοί είναι είτε κάπου εκεί είτε μεγαλύτεροι. Οπότε το θέμα της συγκατοίκησης, γάμου, οικογένειας έχει αρχίσει να αναφέρεται σιγά σιγά όλο και περισσότερο.

Από ότι έχω καταλάβει πολλοί συναγωνιστές εδώ μέσα είναι ή υπήρξαν παντρεμένοι, με παιδιά ή χωρίς. Θα ήθελα να μας καταθέσουν τη γνώμη τους αν μπορούν, άξιζε η όλη διαδικασία; Άξιζε για τη συντροφικότητα, άξιζε μόνο για το παιδί, μήπως δεν άξιζε καθόλου; Το έχουν μετανιώσει;

Επίσης ας μας πουν τη γνώμη τους και οι εργένηδες άνω των 40, αυτοί τι πιστεύουν, γουστάρουν ή το ψάχνουν για οικογένεια;

Προσωπικά είμαι μάλλον εναντίον του γάμου, έχω φτάσει κάποιες φορές κοντά σε συγκατοίκηση, αλλά στο τέλος κώλωσα. Θεωρώ πως η οικογένεια κρατά τον άνδρα πίσω.
Τυπε κανε πολλα παιδια μπας και σε γηροκομησει κανενα στο τελος της ζωης σου....αυτην την συμβουλη σου δινω
 

Erotiaris26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2011
Μηνύματα
1.095
Κριτικές
57
Like
171
Πόντοι
376
Και να θυμάσαι μην παντρευτείς μουνάρα γυναίκα γιατί θα εχεις πρόβλημα και δεν θα χωράς να μπεις στο σπίτι από το κέρατο! Βρες μια μέτρια και προχωρά το! :hi:
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2015
Μηνύματα
3.375
Like
38
Πόντοι
16
Τύποι μου καλημέρα και χρόνια πολλά. Είμαι στα πρόθυρα των πρώτων άντα και όπως καταλαβαίνετε όλοι μου οι φίλοι και γνωστοί είναι είτε κάπου εκεί είτε μεγαλύτεροι. Οπότε το θέμα της συγκατοίκησης, γάμου, οικογένειας έχει αρχίσει να αναφέρεται σιγά σιγά όλο και περισσότερο.

Από ότι έχω καταλάβει πολλοί συναγωνιστές εδώ μέσα είναι ή υπήρξαν παντρεμένοι, με παιδιά ή χωρίς. Θα ήθελα να μας καταθέσουν τη γνώμη τους αν μπορούν, άξιζε η όλη διαδικασία; Άξιζε για τη συντροφικότητα, άξιζε μόνο για το παιδί, μήπως δεν άξιζε καθόλου; Το έχουν μετανιώσει;

Επίσης ας μας πουν τη γνώμη τους και οι εργένηδες άνω των 40, αυτοί τι πιστεύουν, γουστάρουν ή το ψάχνουν για οικογένεια;

Προσωπικά είμαι μάλλον εναντίον του γάμου, έχω φτάσει κάποιες φορές κοντά σε συγκατοίκηση, αλλά στο τέλος κώλωσα. Θεωρώ πως η οικογένεια κρατά τον άνδρα πίσω.

Πιστεύω ότι αξίζει μόνο αν είσαι άνετος οικονομικά και έχεις γαμήσει πολλά μουνιά! Επίσης πιστεύω ότι αξίζει μόνο για τα παιδιά που αργότερα θα είναι το νόημα της ζωής σου.
 

CPL

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2014
Μηνύματα
505
Κριτικές
4
Like
15
Πόντοι
6
Θα σου απαντησω απο την γυναικεια πλευρα με κατι που λεω και σε οποια κοπελα με ρωταει...Η μητροτητα δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο στον κοσμο,αρκει να εισαι ετοιμη και να γινεις μαμα αλλα και προετοιμασμενη ψυχικα και οικονομικα να μεγαλωσεις το παιδι και μονη σου εαν για οποιοδηποτε λογο χρειαστει αυτο.Μπαμπας και μαμα δεν γινεται κανεις με το ζορι οπως σαφως και συντροφος..Αυτο που σου φανταζε ιδανικο χθες ισως σημερα να μην ειναι,αλλωστε τα θελω μας αλαζουν οσο περνουν τα χρονια :cheesy:
 

billythebuilder

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2015
Μηνύματα
612
Like
0
Πόντοι
6
Φίλε μου πιστεύω ότι η δημιουργία οικογένειας είναι το μόνο θέμα που ό,τι και να πράξεις θα το μετανιώσεις.Αν κάνεις θα σκέφτεσαι πολλές φορές τι καλά που ήμουν εργένης χωρίς υποχρεώσεις.Αν δεν κάνεις θα σκέφτεσαι πόσο περισσότερο νόημα θα είχε η ζωή μου αν είχα κι εγώ γυναίκα και παιδιά.Πάντως,άσχετο ή σχετικό,έχω ακούσει από διάφορους να λένε ότι μετάνιωσαν που παντρεύτηκαν.Δεν έχω ακούσει ποτέ άτομο να λέει πως μετάνιωσε που έκανε παιδιά.
 

alpula

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
15.214
Κριτικές
41
Like
25.609
Πόντοι
17.470
Τύποι μου καλημέρα και χρόνια πολλά. Είμαι στα πρόθυρα των πρώτων άντα και όπως καταλαβαίνετε όλοι μου οι φίλοι και γνωστοί είναι είτε κάπου εκεί είτε μεγαλύτεροι. Οπότε το θέμα της συγκατοίκησης, γάμου, οικογένειας έχει αρχίσει να αναφέρεται σιγά σιγά όλο και περισσότερο.

Από ότι έχω καταλάβει πολλοί συναγωνιστές εδώ μέσα είναι ή υπήρξαν παντρεμένοι, με παιδιά ή χωρίς. Θα ήθελα να μας καταθέσουν τη γνώμη τους αν μπορούν, άξιζε η όλη διαδικασία; Άξιζε για τη συντροφικότητα, άξιζε μόνο για το παιδί, μήπως δεν άξιζε καθόλου; Το έχουν μετανιώσει;

Επίσης ας μας πουν τη γνώμη τους και οι εργένηδες άνω των 40, αυτοί τι πιστεύουν, γουστάρουν ή το ψάχνουν για οικογένεια;

Προσωπικά είμαι μάλλον εναντίον του γάμου, έχω φτάσει κάποιες φορές κοντά σε συγκατοίκηση, αλλά στο τέλος κώλωσα. Θεωρώ πως η οικογένεια κρατά τον άνδρα πίσω.
μάλλον ευθυνόφοβος είσαι φίλε μου!
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Tυπε εχω παιδια και διαζυγιο

Αν η γυναικα σε αγαπαει ειναι μεγαλο στηριγμα στην ζωη του αντρα και δεν τον κοβει, αντιθετα τον παει παραπερα

Αν η γυναικα αγαπαει την παρτη της και την προσωπικη της ευημερια την γαμησες, ολο αυτο γινεται εφιαλτης

Τα παιδια για μενα ηταν αποκαλυψη, αυτα σε αγαπανε και σε χρειαζονται εστω και αν εισαι ο μεγαλυτερος μαλακας του κοσμου.

Αν τυχει να κανεις και κορη, η αξια των υπολοιπων γυναικων του κοσμου υποβαθμιζεται αυτοματα :sunglasses:

Η εργενικη ζωη ειναι σουπερ τα πρωτα χρονια, μετα καντανταει βαρετο και ψαχνεις αυτο που λεμε "συντροφικοτητα" (αυτο λιγο μετα τα 40 αρχιζει και δειχνει πολυ). Τελικα δεν το βρισκεις και καταληγεις να γαμεις οτι κινειται, ανυπομονωντας να γυρισεις σπιτι για να παραγγειλεις σουβλακια :cheesy:
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.576
Like
14.309
Πόντοι
3.656
Θα σου απαντησω απο την γυναικεια πλευρα με κατι που λεω και σε οποια κοπελα με ρωταει...Η μητροτητα δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο στον κοσμο,αρκει να εισαι ετοιμη και να γινεις μαμα αλλα και προετοιμασμενη ψυχικα και οικονομικα να μεγαλωσεις το παιδι και μονη σου εαν για οποιοδηποτε λογο χρειαστει αυτο.Μπαμπας και μαμα δεν γινεται κανεις με το ζορι οπως σαφως και συντροφος..Αυτο που σου φανταζε ιδανικο χθες ισως σημερα να μην ειναι,αλλωστε τα θελω μας αλαζουν οσο περνουν τα χρονια :cheesy:


γιατι του λες για μητροτητα του τυπου,ο λιλας ειναι;  :S
για πατροτητα ενδιαφερεται ο τυπος  :grin:
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
για μενα η οικογενεια ειναι κατι που το θελω πολυ κ φυσικα πιστευω οτι αξιζει . εσυ φαινεται να μη  την επιθυμεις οποτε για σενα δεν εχει αξια .
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
493
Πόντοι
4.906
γιατι του λες για μητροτητα του τυπου,ο λιλας ειναι;   :S
για πατροτητα ενδιαφερεται ο τυπος   :grin:
τυπε ο λιλας ηθελε να γινει μανα και να γεννησει λαγουδακια αλλα απεβαλλε ευκολα λογω διαμετρου τρυπας
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.218
Κριτικές
45
Like
3.559
Πόντοι
4.365
Αν η γυναικα σε αγαπαει ειναι μεγαλο στηριγμα στην ζωη του αντρα και δεν τον κοβει, αντιθετα τον παει παραπερα.
.
.
Η εργενικη ζωη ειναι σουπερ τα πρωτα χρονια, μετα καντανταει βαρετο και ψαχνεις αυτο που λεμε "συντροφικοτητα" (αυτο λιγο μετα τα 40 αρχιζει και δειχνει πολυ). Τελικα δεν το βρισκεις και καταληγεις να γαμεις οτι κινειται, ανυπομονωντας να γυρισεις σπιτι για να παραγγειλεις σουβλακια :cheesy:
+1
H πιο σωστη αποψη η απο πανω.. κ συμφωνω
1ον..πρεπει να εχεις βαρεθει να γαμας ξεκολιαρες... οποτε να 8ελεις κατι πιο σωστο...
κ
2ον..να εχεις βρει την σωστη γυναικα...μεγαλο πραγμα...μεγαλο θεμα...!!!

Α!Και πριν το γαμο.. συγκατοικηση!!! Οπωσδηποτε! Εμενα με εσωσε μια φορα...απο μια πατσαβουριτσα.... :dancing:
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
493
Πόντοι
4.906
+1
H πιο σωστη αποψη η απο πανω.. κ συμφωνω
1ον..πρεπει να εχεις βαρεθει να γαμας ξεκολιαρες... οποτε να 8ελεις κατι πιο σωστο...
κ
2ον..να εχεις βρει την σωστη γυναικα...μεγαλο πραγμα...μεγαλο θεμα...!!!

Α!Και πριν το γαμο.. συγκατοικηση!!! Οπωσδηποτε! Εμενα με εσωσε μια φορα...απο μια πατσαβουριτσα.... :dancing:
για πες τυπε.....αφηνε απλυτα πιατα στον παγκο;ή το σπιτι ειχε αραχνες;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom