Νέα

Προβληματα-Λυσεις hardware,software

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ntelikanis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 86
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ntelikanis

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
939
Like
181
Πόντοι
6
Εκανα ενα νεο θεμα με σκοπο οι γνωστες να δινουν λυσεις εδω σε οσoυς βρισκoυν αδιεξοδα στα διαφορα προβληματα του pc.


Εχω ενα προβλημα Κατεβαζω ελληνικους υποτιτλους και μου τους δειχνει οτι ειναι καπως ετσι ÐÜíôá óå èåùñïýóá éåñÝá
âïõíôïý ìå ôáëÝíôï óôï äñÜìá.οταν τους κατεβαζω τους ιδιους απο αλλο pc τοτε δειχνουν μια χαρα ελληνικα αν ομως τους κατεβασω απο το pc μου τοτε ολα δειχνουν οπως παραπανω επισης αν κατεβασω ελληνικους υποτιτλους απο αλλο pc και τους ανοιξω με το σημειωματαριο βλεπω οτι ειναι στα ελληνικα μολις τους βαζω στο λαπτοπ μου γινονται ετσι εχω windows 8.1 64bit με αλλα λογια δεν για καποιο λογο εχει θεμα με τα ελληνικα τα windows ηταν στα αγγλικα αλλα τα αλαξα στα ελληνικα πλεων
 

giasou

Μέλος
Εγγρ.
1 Φεβ 2006
Μηνύματα
2.866
Κριτικές
5
Like
150
Πόντοι
16
Εκανα ενα νεο θεμα με σκοπο οι γνωστες να δινουν λυσεις εδω σε οσoυς βρισκoυν αδιεξοδα στα διαφορα προβληματα του pc.


Εχω ενα προβλημα Κατεβαζω ελληνικους υποτιτλους και μου τους δειχνει οτι ειναι καπως ετσι ÐÜíôá óå èåùñïýóá éåñÝá
âïõíôïý ìå ôáëÝíôï óôï äñÜìá.οταν τους κατεβαζω τους ιδιους απο αλλο pc τοτε δειχνουν μια χαρα ελληνικα αν ομως τους κατεβασω απο το pc μου τοτε ολα δειχνουν οπως παραπανω επισης αν κατεβασω ελληνικους υποτιτλους απο αλλο pc και τους ανοιξω με το σημειωματαριο βλεπω οτι ειναι στα ελληνικα μολις τους βαζω στο λαπτοπ μου γινονται ετσι εχω windows 8.1 64bit με αλλα λογια δεν για καποιο λογο εχει θεμα με τα ελληνικα τα windows ηταν στα αγγλικα αλλα τα αλαξα στα ελληνικα πλεων
Το αρχείο ιποτίτλων κ το αρχείο της ταινίας να έχοθν ακριβώς το ίδιο όνομα
Δεξι κλικ στο αρχειο .srt και σωσε το με διαφορετικη κωδικοποίηση.
Θα εχει καποια επιλογη θnicode ή Greek
πήγαινε στο Control PanelClock, Langθage, and Region πάτα στο Region and Langθage και στο tab Format επέλεξε Greek (Greece) πάτα αππλαη
αν δεν λιθει
τοτε πηγαινε και ριξε ενα μποθτνζον πισω ντριπα στην ιασωνοσ και μετα αγκαποτον με γκπαποτα τσιμοθκι στην γκολοκινθοοθσ και θα βλεπεισ τα παντα σωστα!
 
OP
OP
ntelikanis

ntelikanis

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
939
Like
181
Πόντοι
6
Φιλε κατι αλλο φταιει το κανω αυτο αλλα τιποτα....
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
66
Το αρχείο ιποτίτλων κ το αρχείο της ταινίας να έχοθν ακριβώς το ίδιο όνομα
Δεξι κλικ στο αρχειο .srt και σωσε το με διαφορετικη κωδικοποίηση.
Θα εχει καποια επιλογη θnicode ή Greek
πήγαινε στο Control PanelClock, Langθage, and Region πάτα στο Region and Langθage και στο tab Format επέλεξε Greek (Greece) πάτα αππλαη
αν δεν λιθει
τοτε πηγαινε και ριξε ενα μποθτνζον πισω ντριπα στην ιασωνοσ και μετα αγκαποτον με γκπαποτα τσιμοθκι στην γκολοκινθοοθσ και θα βλεπεισ τα παντα σωστα!

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
66

Επισκέπτης
Πως φαινεται οτι ειναι κλωνος των διαχειριστων  :grin:
 
OP
OP
ntelikanis

ntelikanis

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2009
Μηνύματα
939
Like
181
Πόντοι
6
Δοκίμασε άλλη γραμματοσειρά στο srt ή διαφορετικό player.

(Νομίζω ότι κακώς άνοιξες νέο νήμα, υπάρχει το άλλο με το pc problem).


Με κανεναν player δεν τους αναγνωριζει το θεμα ειναι με το που ,μπαινουν ελληνικοι υποτιτλοι στα windows τους κανει αλαμπουρνεζικους
 

TSONTAKIAS1

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2007
Μηνύματα
931
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
6
Με κανεναν player δεν τους αναγνωριζει το θεμα ειναι με το που ,μπαινουν ελληνικοι υποτιτλοι στα windows τους κανει αλαμπουρνεζικους

στειλε τους υποτιτλους στον γιασοθ να τους μεταφρασει ξερει αλαμπουρνεζικα
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Τα windows είναι original ή μαιμουδιάρικα; Παίζει και αυτό ρόλο στα διάφορα προβλήματα.
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.661
Κριτικές
6
Like
8.689
Πόντοι
1.686
Μάγκες, από ένα ξεκωλο σάϊτ μου φορτώθηκε το " mystartsearch" που σπάει αρχίδια
διότι βάζω σαν αρχική σελίδα το google.com και αυτό ...επιμένει
και εμφανίζεται στη θέση του !  :2funny:

Εβαλα το δωρεάν superantispyware να σκανάρει τον Η/Υ αλλά δεν μου το έβγαλε.
Μετά προσπάθησα να το ξεφορτωθώ από το κοντρολ πάνελ-> προσθαφαίρεση
προγραμμάτων ,αλλά έβγαζε ένα εικονίδιο δικό του και δεν διαγραφόταν !

Τελικά το ξεφορτώθηκα ως εξής : Με το Revounistaller τελικά αφαιρέθηκε, αλλά
χρειάστηκε και στο σορτκατ του φυλλομετρητή ,στην επιφάνεια εργασίας, να κάνω δεξί κλικ->ιδιότητες και στον "προορισμό " να σβήσω το δικό του προορισμό ( μια ακολουθία γραμματων -αριθμών που οδηγούσε στο mystartsearch ) και να βάλω σαν προορισμό το "φυλλομετρητη.exe", στην
περίπτωση μου " firefox.exe".

Επίσης αν φορτώσει κανείς trial edition του spyhunter , το ξεφορτώνεται !

Αυτό το mystartsearch και τα αντίστοιχα προγράμματα σερτσς, που σου κατσικώνονται
τα ξεφορτώνεται κανείς , με διάφορους τρόπους, όχι προφανείς,
και ένας είναι ο παραπάνω !  :rockon:

 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.661
Κριτικές
6
Like
8.689
Πόντοι
1.686
Δωρεάν trial edition του  spyhunter

μπορεί κανείς να κατεβάσει από το tucows !  :rockon: :rockon:

Ξεφορτώνεται έτσι κανείς πολλά τρόγιαν κλπ που σπάνε αρχίδια.
 

DAVEMURRAY

Μέλος
Εγγρ.
19 Φεβ 2015
Μηνύματα
54
Κριτικές
12
Like
3
Πόντοι
10
Μάγκες, από ένα ξεκωλο σάϊτ μου φορτώθηκε το " mystartsearch" που σπάει αρχίδια
διότι βάζω σαν αρχική σελίδα το google.com και αυτό ...επιμένει
και εμφανίζεται στη θέση του !  :2funny:

Εβαλα το δωρεάν superantispyware να σκανάρει τον Η/Υ αλλά δεν μου το έβγαλε.
Μετά προσπάθησα να το ξεφορτωθώ από το κοντρολ πάνελ-> προσθαφαίρεση
προγραμμάτων ,αλλά έβγαζε ένα εικονίδιο δικό του και δεν διαγραφόταν !

Τελικά το ξεφορτώθηκα ως εξής : Με το Revounistaller τελικά αφαιρέθηκε, αλλά
χρειάστηκε και στο σορτκατ του φυλλομετρητή ,στην επιφάνεια εργασίας, να κάνω δεξί κλικ->ιδιότητες και στον "προορισμό " να σβήσω το δικό του προορισμό ( μια ακολουθία γραμματων -αριθμών που οδηγούσε στο mystartsearch ) και να βάλω σαν προορισμό το "φυλλομετρητη.exe", στην
περίπτωση μου " firefox.exe".

Επίσης αν φορτώσει κανείς trial edition του spyhunter , το ξεφορτώνεται !

Αυτό το mystartsearch και τα αντίστοιχα προγράμματα σερτσς, που σου κατσικώνονται
τα ξεφορτώνεται κανείς , με διάφορους τρόπους, όχι προφανείς,
και ένας είναι ο παραπάνω !  :rockon:

Αυτο με το mystartsearch και μενα μου τα εχει ζαλισει.Εχωτο eset σπασμένο,αλλά αρ..δια δουλέυει.Για να γλιτωνεις τα malware spyware και όλες αυτέςτις μα..κίες πρέπει να προτιμάμε αγορασμένο antivirus-internet security.Tα σπασμενα ,εικονικα δουλευουν.
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Ένα πολύ καλό προγραμματάκι γρήγορο και δωρεάν είναι το  TDSSKiller
το οποίο με απάλαξε από format όταν το ιντερνετ με πήγαινε όπου γούσταρε αυτό και όχι όπου ήθελα εγώ.


 

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Καλημερα παιδες. Χθες αποφασησα να κανω format το desktop γιατι ειχα καποια κολληματα και εναν ιο. Ειχα win7 64bit ultimate και εβαλα win7 32 bit ultimate και αυτο γιατι εχω 2gb ram και σκεφτηκα μπας και τν ελαφρυνω. Σκεφτηκα σωστα ή μαλακια?

Το θεμα ειναι αλλου ωστοσο. Πριν το format ειχα εγκατεστημενη ασυρματη καρτα δικτυου, αυτην εδω TP-LINK TL-WN422G και θυμαμαι οτι ειχα δυσκολευτει να την εγκαταστησω γτ ηθελε ενα κολπακι που δεν το θυμαμαι ή μπορει απλα να ειναι ιδεα μου. Τωρα παλευω απο χθες να την εγκαταστησω με drivers 32 bit αλλα η συσκευη δεν τους αναγνωριζει... Συνδεσα το pc με καλωδιο και συνδεσα και την καρτα δικτυου μπας και βρει drivers απο μονη της και οντος βρηκε αλλα οχι τους ιδιους και το θεμα ειναι οτι μετα απο μιση ωρα μου κοβει την συνδεση στο internet και οχι μονο αυτο μου κολλαει ολη το προγραμμα που ασχολειτε με το δικτυο οπως και οι ρυθμισεις του... Αποσυνδεω την συσκευη ξεκολαει μετα απο κανα λεπτο συνδεω εχω Internet για μιση ωρα και παλι τα ιδια. Εχει κανενας καμια ιδεα τι να κανω? Πως να περασω τους drivers του? Ειμαι ετοιμος να το πεταξω απο το παραθυρο... Και το πισι και το στικακι...
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Είχα και εγώ παρόμοια κάρτα και όποτε γούσταρε κοβόταν έτσι ξαφνικά. Πήρα μια Κινεζιά και ησύχασα και έχω και 50'αρα download.
 

sanexxx69

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.090
Κριτικές
24
Like
594
Πόντοι
326
Καλημερα παιδες. Χθες αποφασησα να κανω format το desktop γιατι ειχα καποια κολληματα και εναν ιο. Ειχα win7 64bit ultimate και εβαλα win7 32 bit ultimate και αυτο γιατι εχω 2gb ram και σκεφτηκα μπας και τν ελαφρυνω. Σκεφτηκα σωστα ή μαλακια?

τι επεξεργαστη εχει το pc σου ;
 

facepisser

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2010
Μηνύματα
135
Κριτικές
2
Like
121
Πόντοι
1
Καλημερα παιδες. Χθες αποφασησα να κανω format το desktop γιατι ειχα καποια κολληματα και εναν ιο. Ειχα win7 64bit ultimate και εβαλα win7 32 bit ultimate και αυτο γιατι εχω 2gb ram και σκεφτηκα μπας και τν ελαφρυνω. Σκεφτηκα σωστα ή μαλακια?

Το θεμα ειναι αλλου ωστοσο. Πριν το format ειχα εγκατεστημενη ασυρματη καρτα δικτυου, αυτην εδω TP-LINK TL-WN422G και θυμαμαι οτι ειχα δυσκολευτει να την εγκαταστησω γτ ηθελε ενα κολπακι που δεν το θυμαμαι ή μπορει απλα να ειναι ιδεα μου. Τωρα παλευω απο χθες να την εγκαταστησω με drivers 32 bit αλλα η συσκευη δεν τους αναγνωριζει... Συνδεσα το pc με καλωδιο και συνδεσα και την καρτα δικτυου μπας και βρει drivers απο μονη της και οντος βρηκε αλλα οχι τους ιδιους και το θεμα ειναι οτι μετα απο μιση ωρα μου κοβει την συνδεση στο internet και οχι μονο αυτο μου κολλαει ολη το προγραμμα που ασχολειτε με το δικτυο οπως και οι ρυθμισεις του... Αποσυνδεω την συσκευη ξεκολαει μετα απο κανα λεπτο συνδεω εχω Internet για μιση ωρα και παλι τα ιδια. Εχει κανενας καμια ιδεα τι να κανω? Πως να περασω τους drivers του? Ειμαι ετοιμος να το πεταξω απο το παραθυρο... Και το πισι και το στικακι...

Μαλακία για τα 32bit, αν και στην περίπτωσή σου δεν θα δεις και μεγάλη διαφορά.

Όσον αφορά στην κάρτα δικτύου, ψάξε στο site του κατασκευαστή για ενημερωμένα drivers, μην αφεθείς στο windows update. Βρες τους από κάποιον άλλο υπολογιστή με internet, εγκατάστησέ τους στον δικό σου και ΜΕΤΑ να συνδέσεις την κάρτα στο usb. (Εκτός κι αν σου το ζητήσουν οι ίδιοι οι drivers νωρίτερα.)
 

facepisser

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2010
Μηνύματα
135
Κριτικές
2
Like
121
Πόντοι
1
Εκανα ενα νεο θεμα με σκοπο οι γνωστες να δινουν λυσεις εδω σε οσoυς βρισκoυν αδιεξοδα στα διαφορα προβληματα του pc.


Εχω ενα προβλημα Κατεβαζω ελληνικους υποτιτλους και μου τους δειχνει οτι ειναι καπως ετσι ÐÜíôá óå èåùñïýóá éåñÝá
âïõíôïý ìå ôáëÝíôï óôï äñÜìá.οταν τους κατεβαζω τους ιδιους απο αλλο pc τοτε δειχνουν μια χαρα ελληνικα αν ομως τους κατεβασω απο το pc μου τοτε ολα δειχνουν οπως παραπανω επισης αν κατεβασω ελληνικους υποτιτλους απο αλλο pc και τους ανοιξω με το σημειωματαριο βλεπω οτι ειναι στα ελληνικα μολις τους βαζω στο λαπτοπ μου γινονται ετσι εχω windows 8.1 64bit με αλλα λογια δεν για καποιο λογο εχει θεμα με τα ελληνικα τα windows ηταν στα αγγλικα αλλα τα αλαξα στα ελληνικα πλεων

1. Ό καλύτερος player είναι ο vlc, δωρεάν στο videolan.org.
2. Στις ρυθμίσεις του vlc, Subtitles/OSD  διάλεξε το system codeset ως default encoding. Αν δεν δουλεύει αυτό πειραματίσου με κάποιο που έχει ελληνικά (πχ. Greek-Windows-1253).
3. Πριν όμως αυτό, ίσως πιο σημαντικό είναι στο font να σιγουρευτείς πως έχεις διαλέξει κάποιο το οποίο να εμπεριέχει και ελληνικά, όπως το Arial.
 

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Μαλακία για τα 32bit, αν και στην περίπτωσή σου δεν θα δεις και μεγάλη διαφορά.

Όσον αφορά στην κάρτα δικτύου, ψάξε στο site του κατασκευαστή για ενημερωμένα drivers, μην αφεθείς στο windows update. Βρες τους από κάποιον άλλο υπολογιστή με internet, εγκατάστησέ τους στον δικό σου και ΜΕΤΑ να συνδέσεις την κάρτα στο usb. (Εκτός κι αν σου το ζητήσουν οι ίδιοι οι drivers νωρίτερα.)


Απο το κατασκευαστη τα ειχα κατεβασει αλλα αρχιδια. Βασικα την δοκιμασα και στο laptop και ουτε εκει δουλεψε. Νομιζω οτι ειδε τα ραδικια αναποδα  :'(
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom