Νέα

εγχείρηση ρινικού διαφραγματος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ozzy13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 42
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ozzy13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
608
Κριτικές
44
Like
55
Πόντοι
606
Καλησπερα παιδες εδω κ πολλα χρονια ταλαιπορουμε με τη στραβη μου μυτη ,αναπνεω μονο απο το στομα και ειναι μεγαλο γαμησι.Δεν κοιμαμαι καθολου καλα κ οταν ξυπναω το στομα μου ειναι τελειως ξερο γιατι ολη νυχτα αναπμεω απο στομα δεν εχω αντοχες κουραζομαι κ γενικα ατονια...Ψαχνομαι για εγχειρηση αν και φοβουμαι λιγο αλλα δεν παει αλλο η κατασταση...Ρωτησα σε ιδιωτικές κλινικες και το κοστος ειναι γαμησε τα απο 1500 μεχρι 2000...Οποιος εχει κανα γνωστο σε ιδιοτικο νοσοκομειο η εχει αναλογη εμπειρια να μου σθστησει καποιον καλο ιατρο σας παρακαλω γιατι δεν μπορω να αναπνευσω καθολου απο μυτη...
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
Εδώ είσαι:
Σπύρος Παπασπύρου. Πας, σε βλέπει, κανονίζετε ραντεβού για την επέμβαση, ξαναπας στο ιατρειο του και σου κάνει την επέμβαση εκεί επιτόπου με τα λέιζερ του και σε μια ωρίτσα πας σπίτι σου κύριος. Έτσι έγινε με μένα.
 

Συνημμένα

  • 239574.jpg
    239574.jpg
    23,9 KB · Εμφανίσεις: 41
  • 239569.jpg
    239569.jpg
    17,6 KB · Εμφανίσεις: 37
OP
OP
O

ozzy13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
608
Κριτικές
44
Like
55
Πόντοι
606
ακουστα τον εχω αλλα lazer?κογχες εκανες η διαφραγμα?
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
ρώτα με ό,τι θες.
είτε με πμ είτε εδώ
(καλύτερα εδώ για να βλέπουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι)

έκανα ρινοπλαστική πριν 3 μήνες(αρχές νοεμβρίου)
δεν είναι πλαστική-κοσμητική εγχείρηση.
εγώ είχα σκολίωση ρινικού διαφράγματος γύρω στα 10+ χρόνια λόγω ατυχύματος με skate πολύ μικρός.
σωστό είναι να την κάνεις όσο πιο νωρίς γίνεται.
3 μέρες είναι η νοσηλεία.
1η μέρα εξετάσεις, 2η μέρα χειρουργείο, 3η μέρα αφαίρεση γαζών και επιστροφή στο σπίτι σου.
1 εβδομάδα το πρήξιμο.
1 μήνα οι ενοχλήσεις λόγω πληγών.
δεν υπάρχει μεγάλη επιβάρρυνση με φάρμακα.
μόνο μία αντιβίωση και μερικές αλλοιφές και φυσ. ορός που θα κάνεις πλύσεις στη μύτη.(σαν να παίρνεις κόκα)
ξέχνα την κόκα από εδώ και πέρα.... θα παίρνεις και δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα.
γενικώς η μύτη σου δεν θα είναι τόσο ευαίσθητη όσο πριν την εγχείρηση.
η δική μου περίπτωση ήταν πάρα πολύ σοβαρή.
χρειάστηκε να μου σπάσουν κόκκαλα στο κρανίο και να μου βάλουν και ένα ένθεμα,
οπότε λογικά εσύ θα έχεις πιο ελαφρύ πρόβλημα και θα έχεις πιο εύκολη μετεγχειρητική περίοδο.
το χειρότερο από όλα είναι ότι έχω συνηθίσει να αναπνέω από το στόμα και είναι πάρα πολύ δύσκολο να χρησιμοποιώ την μύτη.
εγώ δεν πλήρωσα φράγκο λόγω ασφάλειας ΟΓΑ, και η εγχείρηση έγινε στο ΠΕ.ΠΑ.Γ.Ν.Ηρακλείου (κρήτη)
όπου οι γιατροί είναι ΚΟΡΥΦΗ, διδάκτορες και στην ιατρική σχολή
και με πολλές επεμβάσεις στο ενεργητικό τους.
δεν νομίζω να ξέχασα τίποτα ... αν και πάλι ξέχασα ρώτα ελεύθερα.
 
OP
OP
O

ozzy13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
608
Κριτικές
44
Like
55
Πόντοι
606

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
ακουστα τον εχω αλλα lazer?κογχες εκανες η διαφραγμα?

Εμένα με laser δούλεψε. Ήταν στραβο το διάφραγμα και είχε και έναν πολύποδα που έκλεινε σχεδόν εντελώς το ένα ρουθούνι. Τα σενιάρισε και ανοίξαν. Μπήκα, κάθισα στην καρέκλα, έκανε δουλειά του αυτός και σε τρία τέταρτα βγήκα έξω αναπνέοντας κανονικότατα.  
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
757
Πόντοι
146
Εμένα με laser δούλεψε. Ήταν στραβο το διάφραγμα και είχε και έναν πολύποδα που έκλεινε σχεδόν εντελώς το ένα ρουθούνι. Τα σενιάρισε και ανοίξαν. Μπήκα, κάθισα στην καρέκλα, έκανε δουλειά του αυτός και σε τρία τέταρτα βγήκα έξω αναπνέοντας κανονικότατα.  
χρηματα;Ετσι ενδεικτικα να ξερουμε  :)
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
Κανα 300αρι έδωσα αν θυμάμαι καλά και 70 για την πρώτη επίσκεψη που με εξέτασε και βρήκε το θέμα αλλά πάνε 3 χρόνια τώρα
 

Thessalon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.571
Like
1.120
Πόντοι
216
εγω δεν ειχα δωσει φραγκο, ειχα παει στο νοσοκομομειο Παπαγεωργιου πριν αρκετα χρονια ομως...
αλλα μην νομιζεις πως αν το κανεις θα δεις τεραστιες διαφορες...
πχ εγω οταν κοιμαμαι, ασχετως που εκανα την επεμβαση, καμια φορα παλι βγαζω σαλια στο μαξιλαρι, και δεν ειδα διαφορα στις αντοχες μου (οχι αισθητες διαφορες δηλαδη)
 

CCSS13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
19.298
Like
2
Πόντοι
166
εγω την εκανα τα εσκασα και ειμαι χειροτερα απο πριν.Πρεπει να την ξακνακανω και παλι δεν δεσμευονται οι γιατρι οτι θα πετυχει.
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
90
Πόντοι
376
εγω δεν ειχα δωσει φραγκο, ειχα παει στο νοσοκομομειο Παπαγεωργιου πριν αρκετα χρονια ομως...
αλλα μην νομιζεις πως αν το κανεις θα δεις τεραστιες διαφορες...
πχ εγω οταν κοιμαμαι, ασχετως που εκανα την επεμβαση, καμια φορα παλι βγαζω σαλια στο μαξιλαρι, και δεν ειδα διαφορα στις αντοχες μου (οχι αισθητες διαφορες δηλαδη)
σαλια λογω οτι κοιμασε με ανοικτο το στομα τυπε;
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.214
Κριτικές
15
Like
5.648
Πόντοι
1.496
Καλησπερα παιδες εδω κ πολλα χρονια ταλαιπορουμε με τη στραβη μου μυτη ,αναπνεω μονο απο το στομα και ειναι μεγαλο γαμησι.Δεν κοιμαμαι καθολου καλα κ οταν ξυπναω το στομα μου ειναι τελειως ξερο γιατι ολη νυχτα αναπμεω απο στομα δεν εχω αντοχες κουραζομαι κ γενικα ατονια...Ψαχνομαι για εγχειρηση αν και φοβουμαι λιγο αλλα δεν παει αλλο η κατασταση...Ρωτησα σε ιδιωτικές κλινικες και το κοστος ειναι γαμησε τα απο 1500 μεχρι 2000...Οποιος εχει κανα γνωστο σε ιδιοτικο νοσοκομειο η εχει αναλογη εμπειρια να μου σθστησει καποιον καλο ιατρο σας παρακαλω γιατι δεν μπορω να αναπνευσω καθολου απο μυτη...
Και γω ειχα το ιδιο και εκανα ρινοπλαστικη.Δεν αξιζει τον κοπο μονο διαφραγμα το οποιο παιρνει μερικη ναρκωση,δηλαδη βλεπεις τι γινεται,απιστευτη ταλαιπωρια.Γι αυτο το απεφυγα και προτιμησα ολικη ναρκωση.Βαρια μεν και ιδιως στην αρχη που ξυπνας αλλα δε καταλαβαινεις τιποτα και ο γιατρος μπορει να εργαστει καλυτερα και να κανει δουλεια σε πολλες λεπτομερειες που χρειαζονται.Τη πρωτη φορα την εκανα στον Ευαγγελισμο,Καθοτι μολις ειχα απολυθει απ το στρατο και δεν ειχα πιασει δουλεια ακομα,δε μπορεσα να δωσει φακελακι και δε με προσεξαν καθολου.Ετσι μετεπειτα,λογω ιδιωτικης ασφαλισης εκανα εκ νεεου ρινοπλαστικη ,διαφραγμα σε ιδιωτικο νοσοκομειο και εμεινα πολυ ευχαριστημενος.Αμεση και ανετη εξυπητετηση.Μεχρι και στις γαζες που μου ειχαν βαλει στο δημοσιο,μολις τις αφαιρεσαν με ακουσε ολο το νοσοκομειο απ το πονο,οπως και τους υπολοιπους που παιρναν σειρα.Ενω στο ιδιωτικο μολις αφαιρουσαν τις γαζες δε καταλαβα τιποτα.Ο γιατρος μου ειπε οτι η διαφορα εγκειται στη ποιοτητα των υλικων.Οι τιμες ειναι αυτες που ανεφερες.Αξιζει σιγουρα τον κοπο.Οσο για το οτι φοβασαι.Εγω την εχω κανει εδω και 10 χρονια.Ειμαι της λογικης καλυτερα να ταλαιπωρηθεις μια εβδομαδα παρα μια ζωη.Αμα θες σου συστηνω και τον ΩΡΛ ιατρο.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.228
Like
1.655
Πόντοι
216
Φίλτατε Οzzy από την στιγμή που το κόστος της επεμβάσεως είναι απαγορευτικό για τα οικονομικά σου δεδομένα η συμβουλή μου είναι να απευθυνθείς σε Κλινική του ΕΣΥ [με το ανάλογο φακελάκι βεβαίως...με λίγη κλάψα και κάνα τριακοσοπεντάρι-πεντακοσάρι(350-500)ευρωπουλίνια θα κάνεις την δουλειά σου...)
Εάν μένεις στην Αθήνα δες για το Ιπποκράτειο Νοσοκομείο και το Νοσοκομείο "Γεώργιος Γεννηματάς".
Επειδή ο αδερφός μου είχε ένα παρόμοιο πρόβλημα θα πρέπει να γίνει συνεργασία μεταξύ Πλαστικού Χειρουργού και Ωτορινολαρυγγολόγου...
 

paris2000

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
463
Like
1
Πόντοι
1
Καλησπερα παιδες εδω κ πολλα χρονια ταλαιπορουμε με τη στραβη μου μυτη ,αναπνεω μονο απο το στομα και ειναι μεγαλο γαμησι.Δεν κοιμαμαι καθολου καλα κ οταν ξυπναω το στομα μου ειναι τελειως ξερο γιατι ολη νυχτα αναπμεω απο στομα δεν εχω αντοχες κουραζομαι κ γενικα ατονια...Ψαχνομαι για εγχειρηση αν και φοβουμαι λιγο αλλα δεν παει αλλο η κατασταση...Ρωτησα σε ιδιωτικές κλινικες και το κοστος ειναι γαμησε τα απο 1500 μεχρι 2000...Οποιος εχει κανα γνωστο σε ιδιοτικο νοσοκομειο η εχει αναλογη εμπειρια να μου σθστησει καποιον καλο ιατρο σας παρακαλω γιατι δεν μπορω να αναπνευσω καθολου απο μυτη...

TOP!!!
 

TurboThor

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
22
Like
322
Πόντοι
1.520
Καλησπερα παιδες εδω κ πολλα χρονια ταλαιπορουμε με τη στραβη μου μυτη ,αναπνεω μονο απο το στομα και ειναι μεγαλο γαμησι.Δεν κοιμαμαι καθολου καλα κ οταν ξυπναω το στομα μου ειναι τελειως ξερο γιατι ολη νυχτα αναπμεω απο στομα δεν εχω αντοχες κουραζομαι κ γενικα ατονια...Ψαχνομαι για εγχειρηση αν και φοβουμαι λιγο αλλα δεν παει αλλο η κατασταση...Ρωτησα σε ιδιωτικές κλινικες και το κοστος ειναι γαμησε τα απο 1500 μεχρι 2000...Οποιος εχει κανα γνωστο σε ιδιοτικο νοσοκομειο η εχει αναλογη εμπειρια να μου σθστησει καποιον καλο ιατρο σας παρακαλω γιατι δεν μπορω να αναπνευσω καθολου απο μυτη...

Εγω εχω πάει σε 2 γιατρούς περσυ και φετος και ο ενας μου ειπε ότι θελω εγχείρηση και ο αλλος οτι δεν θέλω και απλα μονο τις κόγχες πρέπει να μου κάνει με ηλεκτρισμό. Εχω χαθεί δεν βγαζω ακρη με τους κωλογιατρους τι γινεται....
 

Laser Dildo

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.095
Like
12
Πόντοι
16
Εγω εχω πάει σε 2 γιατρούς περσυ και φετος και ο ενας μου ειπε ότι θελω εγχείρηση και ο αλλος οτι δεν θέλω και απλα μονο τις κόγχες πρέπει να μου κάνει με ηλεκτρισμό. Εχω χαθεί δεν βγαζω ακρη με τους κωλογιατρους τι γινεται....
Καμιά δεκαριά χρόνια τραβιόμουν με την ίδια μαλακία, 4 διαφορετικοί γιατροί, όχι απλώς δεν συμφώνησαν σε τίποτα όλοι αλλά ο ένας έλεγε ακριβώς τα αντίθετα από τον προηγούμενο:

Γιατρός Α διάγνωση: διογκωμένες κόγχες, στραβό διάφραγμα, υπερτροφικά κρεατάκια
Γιατρός Β: καυτηριάζει μόνο τις κόγχες διότι το διάφραγμα δεν κρίνεται έντονα προβληματικό. Βελτίωση μηδέν.
Γιατρός Β: 2 χρόνια μετά, εγχείρηση στο διάφραγμα, "τα κρεατάκια δεν χρειάζονται κάτι έχουν συρρικνωθεί". Βελτίωση μηδέν.
Γιατρός Γ: 5 χρόνια μετά "Βλέπω έχεις κάνει και εγχείρηση στο διάφραγμα, είναι μια χαρά,  :jerking:  αλλά δεν αναπνέεις γιατί υπάρχει ιστός  (κρεατάκια) και επιπλέον έχεις αλλεργική ρινίτιδα". Αγωγή για ρινίτιδα, πρόοδος μηδέν.
Γιατρός Δ: 3 χρόνια μετά, "η εγχείρηση διαφράγματος ήταν αποτυχημένη (πάλι στραβό), ρινίτιδα, ξηρότητα στη μύτη λόγω του καυτηριασμού των κογχών (που μπορεί να εντείνει το αίσθημα βουλώματος), μέτρια κρεατάκια."
Τελικά με αγωγή για ρινίτιδα, και νέα εγχείρηση διορθώθηκε το πρόβλημα.

 
OP
OP
O

ozzy13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
608
Κριτικές
44
Like
55
Πόντοι
606
πωπω με αυτα που ακουω δε το γλιτώνω την ιδιωτική κλινική και το δυχιλιαρο  :headbang:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom