Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 962
  • Εμφανίσεις 75K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Όπως καταλάβατε είμαι καπνιστής.

Έχω κάνει απόπειρες στη ζωή μου καμιά 4άρα φορές.

Πάντα το κράταγα κανά μήνα περίπου άκαπνος με την καλύτερη απόπειρα την τελευταία που δεν κάπνισα για 2 σερί μήνες.

Λίγο ένας τσακωμός φέρνει το ένα και το άλλο και εκεί αναζητάω τσιγάρο.

Προσωπική μου εμπειρία είναι ότι η πρώτη μέρα βγαίνει σχετικά εύκολα.

2-3 μέρα απλά βογγάω. Υποφέρω. Είμαι απίστευτα υπερκινητικός, δε μπορώ να κάτσω να χαλαρώσω, το σκέφτομαι όλη τη μέρα και γενικότερα νιώθω ότι δεν απολαμβάνω τίποτα. Δε μπορώ να πιώ καφέ, αλκοόλ ΤΙΠΟΤΑ.

Στις απόπειρές μου έπεφτα και κοιμόμουν πολλές ώρες για να ξεχνιέμαι.. ή ταινίες που πάλι με κάνει και ξεχνιέμαι.

Επίσης στις πρώτες απόπειρες όταν είχα φτάσει 3 εβδομάδες και δε μου έλειπε πια στην καθημερινότητα, παρά μόνο σε ποτό έξω με παρέα, εκεί έκανα την κλασσική μαλακία να λέω "ε αφού δεν καπνίζω πια ας κάνω ένα με το ποτάκι". Ε αυτό είναι η αρχή.

Είχα φτάσει σε σημείο να περιμένω εν αγωνίως να βγώ με φίλο καπνιστή για να κάνω τράκα ένα τσιγάρο !!!

Στην τελευταία απόπειρα που έμεινα άκαπνος 2 μήνες (το είχα πάρει το μάθημα ότι μόνο μαχαίρι χρειάζεται), ε μια μέρα που τσακώθηκα και είχα νεύρα πήγα χωρίς να σκέφτομαι και πήρα τσιγάρα. Τα πρώτα 2 ήταν πίκρα. Αφού τα κάπνιζα με το ζόρι. Στα 3-4 είχε πάρει πάλι αυτή τη γλύκα απόλαυσης του τσιγάρου.


Θα ήθελα πολύ να μάθω εμπειρίες και τρόπους από ανθρώπους που τα κατάφεραν. Ακόμα και από ανθρώπους που αποτύχανε γιατί είναι παραδείγματα προς αποφυγήν οι εμπειρίες τους και θα φανούν χρήσιμες.

Αν ξέρετε τρόπους που απλά βοηθάνε κάπως επίσης θα χαρώ να τους μάθω.
 

astatos123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2014
Μηνύματα
9.883
Κριτικές
9
Like
881
Πόντοι
426
Χιτμαν η λυση ειναι μια και μοναδικη !!! (απο πειρα)
Επειδη τα παντα ειναι μεσα στο μυαλο μας....την επομενη που θα εχεις νευρα πηγαινε βολτα με το αμαξι και οχι στο περιπτερο !!
Εγω το ιδιο βραδυ πηγα 3 φορες στο περιπτερο αγοραδα τσιγαρα καιαναπτηρα και 3 φορς τα πεταξα απο το παραθυρο του ξενοδοχειου (ειμουν σε επαγγελματικο ταξιδι και μαλιστα ηταν και βρδυα τσαμπιονς λιγκ) ο περοπτερας νομιζε οτι ειμουν κανας βλαμμενος !!
Αδερφε κανε και μια ερωτηση σοβαρη στον εαυτο σου!  ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΜΑΛΑΚΙΖΟΜΕ ΜΟΝΟ?! φιλικα .....
 

giannis_peir

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2006
Μηνύματα
273
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
1
Όπως καταλάβατε είμαι καπνιστής.

Έχω κάνει απόπειρες στη ζωή μου καμιά 4άρα φορές.

Πάντα το κράταγα κανά μήνα περίπου άκαπνος με την καλύτερη απόπειρα την τελευταία που δεν κάπνισα για 2 σερί μήνες.

Λίγο ένας τσακωμός φέρνει το ένα και το άλλο και εκεί αναζητάω τσιγάρο.

Προσωπική μου εμπειρία είναι ότι η πρώτη μέρα βγαίνει σχετικά εύκολα.

2-3 μέρα απλά βογγάω. Υποφέρω. Είμαι απίστευτα υπερκινητικός, δε μπορώ να κάτσω να χαλαρώσω, το σκέφτομαι όλη τη μέρα και γενικότερα νιώθω ότι δεν απολαμβάνω τίποτα. Δε μπορώ να πιώ καφέ, αλκοόλ ΤΙΠΟΤΑ.

Στις απόπειρές μου έπεφτα και κοιμόμουν πολλές ώρες για να ξεχνιέμαι.. ή ταινίες που πάλι με κάνει και ξεχνιέμαι.

Επίσης στις πρώτες απόπειρες όταν είχα φτάσει 3 εβδομάδες και δε μου έλειπε πια στην καθημερινότητα, παρά μόνο σε ποτό έξω με παρέα, εκεί έκανα την κλασσική μαλακία να λέω "ε αφού δεν καπνίζω πια ας κάνω ένα με το ποτάκι". Ε αυτό είναι η αρχή.

Είχα φτάσει σε σημείο να περιμένω εν αγωνίως να βγώ με φίλο καπνιστή για να κάνω τράκα ένα τσιγάρο !!!

Στην τελευταία απόπειρα που έμεινα άκαπνος 2 μήνες (το είχα πάρει το μάθημα ότι μόνο μαχαίρι χρειάζεται), ε μια μέρα που τσακώθηκα και είχα νεύρα πήγα χωρίς να σκέφτομαι και πήρα τσιγάρα. Τα πρώτα 2 ήταν πίκρα. Αφού τα κάπνιζα με το ζόρι. Στα 3-4 είχε πάρει πάλι αυτή τη γλύκα απόλαυσης του τσιγάρου.


Θα ήθελα πολύ να μάθω εμπειρίες και τρόπους από ανθρώπους που τα κατάφεραν. Ακόμα και από ανθρώπους που αποτύχανε γιατί είναι παραδείγματα προς αποφυγήν οι εμπειρίες τους και θα φανούν χρήσιμες.

Αν ξέρετε τρόπους που απλά βοηθάνε κάπως επίσης θα χαρώ να τους μάθω.

Φιλε είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση με εσένα.Δεν θα σου πώ πολλά καθώς πάνω κάτω και εγώ την ίδια πορεια έχω ακολουθήσει.
Εχω κάνει και βελονισμό ο οποίος με κράτησε γύρω στους 5-6 μηνες άκαμπνο ώσπου μετά από ένα καντήλιασμα έπεσα πάλι στο χούι και εσχάτως εδώ και μερικές μέρες δοκιμάζω το ηλεκτρονικό τσιγάρο το οποίο οκ ειναι αποτελεσματικό καθώς καπνίζω πολύ λιγότερα αλλά δεν ειναι το ίδιο.
Στα σίγουρα η λυση ειναι μια...Το κοβεις μαχαίρι...Τωρα πως τι να σου πω?
Δεν ξερω γιατί αν ήξερα θα το έκανα και εγώ πρώτος. Προσωπικά όταν δεν καπνίζω έχω διάφορα νευροφυτικά προβλήματα, πόνους στο στήθος στην πλάτη κλπ κλπ...Μολις κάνω 2-3 τσιγάρα ηρεμώ και έρχομαι στα ίσια μου.
Ειναι καθαρά θέμα άγχους και τρόπου ζωής.
Η λυση του 1-2 την ημέρα με ένα ποτάκι ή μετά από ένα πήδο δεν παίζει...Η μαχαίρι ή τίποτα.
Αν το αποφασίσεις καλό κουράγιο...
Ελπίζω στο τέλος να μην μας το κόψει ο γιατρός....
PS: Ενας γνωστός μου γιατρός φανατικός καπνιστής πάντως λέει..."Ελα ρε μαλακα, τι διαφορά έχει να πεθάνεις υγιής και τι διαφορά έχει να πεθάνεις άρρωστος?"...Παρε το αυγό και κουρευτο. LOL
 

cobr1to

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2014
Μηνύματα
305
Like
0
Πόντοι
1
Όπως καταλάβατε είμαι καπνιστής.

Έχω κάνει απόπειρες στη ζωή μου καμιά 4άρα φορές.

Πάντα το κράταγα κανά μήνα περίπου άκαπνος με την καλύτερη απόπειρα την τελευταία που δεν κάπνισα για 2 σερί μήνες.

Λίγο ένας τσακωμός φέρνει το ένα και το άλλο και εκεί αναζητάω τσιγάρο.

Προσωπική μου εμπειρία είναι ότι η πρώτη μέρα βγαίνει σχετικά εύκολα.

2-3 μέρα απλά βογγάω. Υποφέρω. Είμαι απίστευτα υπερκινητικός, δε μπορώ να κάτσω να χαλαρώσω, το σκέφτομαι όλη τη μέρα και γενικότερα νιώθω ότι δεν απολαμβάνω τίποτα. Δε μπορώ να πιώ καφέ, αλκοόλ ΤΙΠΟΤΑ.

Στις απόπειρές μου έπεφτα και κοιμόμουν πολλές ώρες για να ξεχνιέμαι.. ή ταινίες που πάλι με κάνει και ξεχνιέμαι.

Επίσης στις πρώτες απόπειρες όταν είχα φτάσει 3 εβδομάδες και δε μου έλειπε πια στην καθημερινότητα, παρά μόνο σε ποτό έξω με παρέα, εκεί έκανα την κλασσική μαλακία να λέω "ε αφού δεν καπνίζω πια ας κάνω ένα με το ποτάκι". Ε αυτό είναι η αρχή.

Είχα φτάσει σε σημείο να περιμένω εν αγωνίως να βγώ με φίλο καπνιστή για να κάνω τράκα ένα τσιγάρο !!!

Στην τελευταία απόπειρα που έμεινα άκαπνος 2 μήνες (το είχα πάρει το μάθημα ότι μόνο μαχαίρι χρειάζεται), ε μια μέρα που τσακώθηκα και είχα νεύρα πήγα χωρίς να σκέφτομαι και πήρα τσιγάρα. Τα πρώτα 2 ήταν πίκρα. Αφού τα κάπνιζα με το ζόρι. Στα 3-4 είχε πάρει πάλι αυτή τη γλύκα απόλαυσης του τσιγάρου.


Θα ήθελα πολύ να μάθω εμπειρίες και τρόπους από ανθρώπους που τα κατάφεραν. Ακόμα και από ανθρώπους που αποτύχανε γιατί είναι παραδείγματα προς αποφυγήν οι εμπειρίες τους και θα φανούν χρήσιμες.

Αν ξέρετε τρόπους που απλά βοηθάνε κάπως επίσης θα χαρώ να τους μάθω.
αδερφε χιτμαν εγω το εκοψα χωρις να το θελω.απλα επειδη δουλευω σε καταστημα εκ των πραγματων δεν μπορουσα να καπνιζω μεσα.ετσι εβγαινα εξω και εκανα κανα τσιγαρο.καποια στιγμη βαριομουν να βγω στο κρυο και το εκοψα ετσι.εδω και ενα χρονο προσπαθω να το ξαναρχισω(μπας και σταματησω το φαι) αλλα δεν τα καταφερνω. :headbang: σιγουρα ακουγεται αστειο αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα.ετοιμασου αν το κοψεις θα παρεις κιλα.εγω πηρα παντως.
συμφωνω απολυτα με τον astato123. μια αποφαση ειναι.
 

Kapsonis19891989

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.908
Κριτικές
12
Like
19
Πόντοι
26
Τις περισσότερες φορές έχω παρατηρήσει ότι κάποιος χρόνια καπνιστής για να το σταματήσει πρέπει να φτάσει αυτό που λέμε "rock bottom"...δηλαδή να αρχίσουνε τα σοβαρά προβλήματα υγείας και ο γιατρός να σου πει διαλέγεις και παίρνεις ...η το κοβεις ή χαιρετάς...
Ο παππούς μου ειναι 88 να φανταστείς και κάπνιζε πάνω από 50 χρόνια μέχρι που βρήκανε στα πνευμόνια/συκώτια δεν ξέρω εγώ που πίσσα full και του ειπανε οτι θα ψοφησει και το χει κοψει απο τα 68...20 χρονια τωρα δεν εχει καπνισει καθολου...

Το ιδιο ειναι και με το αλκοολ και αλλα εθιστικα πραγματα....Αν δεν το βαλεις στο μυαλο σου μονος σου οτι σε καταστρεφει αυτο το πραγμα αργα ή γρηγορα θα σου το βαλει καποιος αλλος....μολις θες να καπνισεις παλι σκεψου το ξανα....τι κερδιζεις και τι χανεις απο αυτο...καλη τυχη
 

astatos123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2014
Μηνύματα
9.883
Κριτικές
9
Like
881
Πόντοι
426
αδερφε χιτμαν εγω το εκοψα χωρις να το θελω.απλα επειδη δουλευω σε καταστημα εκ των πραγματων δεν μπορουσα να καπνιζω μεσα.ετσι εβγαινα εξω και εκανα κανα τσιγαρο.καποια στιγμη βαριομουν να βγω στο κρυο και το εκοψα ετσι.εδω και ενα χρονο προσπαθω να το ξαναρχισω(μπας και σταματησω το φαι) αλλα δεν τα καταφερνω. :headbang: σιγουρα ακουγεται αστειο αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα.ετοιμασου αν το κοψεις θα παρεις κιλα.εγω πηρα παντως.
συμφωνω απολυτα με τον astato123. μια αποφαση ειναι.

Φιλε τα κιλα θα φυγουν σιγα σιγα μην αγχονεσαι. Τα κιλα τα παιρνουμε η δεν ταπαιρνουμε λογο του σοκ που παθενει ξαφνικα ο μεταβολισμος μας !!
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
66
Κάπνιζα 22 χρόνια, το έκοψα πριν 5 και κάτι μήνες, χρησιμοποιώντας ηλεκτρονικό τσιγάρο. Στο παρελθόν είχα δοκιμάσει nicorette αυτοκόλλητα (μακράν τα χειρότερα) και nicorette πιπάκι, κανένα δεν με κράτησε περισσότερο από εβδομάδα. Ξεκίνησα με 12άρα νικοτίνη στο ΗΤ, έχω πέσει πλέον σε 6άρι και κάποια στιγμή σκοπεύω να το κόψω κι αυτό. Οι λόγοι που με κράτησε το ΗΤ είναι ότι παίρνεις νικοτίνη (αν και όση θέλεις), έχεις κάτι στο χέρι (πίστεψέ με, σου λείπει ακόμα και στο χέρι το ΚΤ), έχεις "χτύπημα" στο λαιμό (και πάλι όσο θέλεις), έχεις γεύση (ομοίως) και έχεις εξαγωγή (ατμού που εξαφανίζεται σε δευτερόλεπτα).

Αρχικό κόστος εξοπλισμού περίπου 80€ για 2 ΗΤ τα οποία και "απόσβεσα" σε 10 ημέρες (κάπνιζα 2 πακέτα την ημέρα με κόστος πακέτου τα 4€). Στην αρχή άτμιζα έτοιμα υγρά, τώρα πλέον φτιάχνω δικά μου, στην περιεκτικότητα και στην γεύση που θέλω, με μηνιαίο κόστος περίπου 5€ (αντί για 250€).

Πέραν του οικονομικού, νιώθω άλλος άνθρωπος. Δεν βήχω, δεν λαχανιάζω, απέκτησα πάλι γεύση και όσφρηση, δεν βρωμάω ούτε εγώ ούτε το σπίτι, αυξήθηκε η αντοχή και η απόδοση στο σεξ, γλίτωσα από γόπες, στάχτες, τασάκια, μπορώ να ατμίσω παντού (χωρίς να προκαλώ, δεν χρειάζεται να ατμίζω στο Μετρό για παράδειγμα). Παρόμοιες εμπειρίες μπορείς να δεις και στο νήμα για το ΗΤ.

Η καλύτερη λύση βέβαια είναι να το κόψεις μαχαίρι αλλά εγώ τουλάχιστον δεν μπορούσα.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.251
Κριτικές
3
Like
6.831
Πόντοι
1.486
Φιλε ΗITMAN επειδή εισαι και ΑΕΚΑΡΑ,ακου το Ναυαρχο..
Η-λεκ-τρο-νι-κό!!!
Εκλεισα 3 χρόνια με NOBACCO και δεν το θελω καθόλου..Παιρνεις τη νικοτίνη που σου χρειάζεται για να μην εισαι jankie και αποκλείεις τις καρκινογόνες ουσίες του κανον ικού τσιγάρου..Διαβασε μελετες προσφατες για το ηλεκτρονικό και θα πειστείς....
 

TSONTAKIAS1

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2007
Μηνύματα
931
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
6
αδερφε χιτμαν εγω το εκοψα χωρις να το θελω.απλα επειδη δουλευω σε καταστημα εκ των πραγματων δεν μπορουσα να καπνιζω μεσα.ετσι εβγαινα εξω και εκανα κανα τσιγαρο.καποια στιγμη βαριομουν να βγω στο κρυο και το εκοψα ετσι.εδω και ενα χρονο προσπαθω να το ξαναρχισω(μπας και σταματησω το φαι) αλλα δεν τα καταφερνω. :headbang: σιγουρα ακουγεται αστειο αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα.ετοιμασου αν το κοψεις θα παρεις κιλα.εγω πηρα παντως.
συμφωνω απολυτα με τον astato123. μια αποφαση ειναι.

δλδ εσυ φιλε προσπαθεις να ξεκινησεις το τσιγαρο και δεν μπορεις επισης δυσκολη φαση :2funny:

 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.492
Κριτικές
22
Like
354
Πόντοι
5.795
πολύ ωραιο θεμα
συγχαρητηρια σε αυτους που κοψαν το κάπνισμα
και συγνώμη εάν σε μερικους είπα καμμια κουβεντουλα παραπάνω σε άλλα ποστ
 

cobr1to

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2014
Μηνύματα
305
Like
0
Πόντοι
1
Φιλε ΗITMAN επειδή εισαι και ΑΕΚΑΡΑ,ακου το Ναυαρχο..
Η-λεκ-τρο-νι-κό!!!
Εκλεισα 3 χρόνια με NOBACCO και δεν το θελω καθόλου..Παιρνεις τη νικοτίνη που σου χρειάζεται για να μην εισαι jankie και αποκλείεις τις καρκινογόνες ουσίες του κανον ικού τσιγάρου..Διαβασε μελετες προσφατες για το ηλεκτρονικό και θα πειστείς....
ειναι και αυτο μια λυση.πολλοι εχουν κοψει το καπνισμα με αυτη τη μαλακια.εχω ενα φιλο που ασχολειται πολυ και εχει φτιαξει ενα ηλεκτρονικο και εχει το μεγεθος μικρου τηλεκοντρολ.ειναι λιγο γελοιο σαν εικονα αλλα εχει αποτελεσματα.εχω δοκιμασει και εγω και ειναι αρκετα καλο υποκατασστατο.
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.784
Κριτικές
11
Like
602
Πόντοι
376
και εγώ καπνίζω αλλά οκ είναι αστείο να μην έχει κάποιος την αυτοκυριαρχία να το κόψει, αν θέλει..
το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι απλά δεν θέλουν  :boobies:

 

nsbowler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2006
Μηνύματα
170
Κριτικές
11
Like
1.179
Πόντοι
491
Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα συναγωνιστη...Πρεπει πραγματικα να το βαλεις σαν στοχο...αλλα εχω να κανω μια διευκρινιση για το συγκεκριμενο...να θετεις ΒΡΑΧΥΠΡΟΘΕΣΜΟΥΣ στοχους. Τι εννοω...να το πηγαινεις το θεμα μερα τη μερα...ειναι πιο ευκολο να ανεβαινεις ενα ενα τα σκαλια παρα πεντε πεντε.
Καλο ειναι να λες στον εαυτο σου "θα το κοψω για μια ολοκληρη μερα". Και την επομενη το ιδιο.
Επισης βοηθαει η θετικη σκεψη. Ο καρλ Γιουνγκ, ειχε πει πως το υποσυνειδητο μας δε γνωριζει δυο λεξεις...το "δεν" και το "μη". Οποτε μη λες στον εαυτο σου "να μη καπνισω" γιατι το υποσυνειδητο, αυτοματα το μεταφραζει "να καπνισω". Ελπιζω να γινομαι κατανοητος. Ξερω ειναι παρα πολυ δυσκολο να ελεγξεις το υποσυνειδητο...αλλα η θετικη σκεψη ειναι παντα μια πολυ καλη βοηθεια. Αλλωστε, βιολογικα αν το παρουμε, δε μπορουμε να κανουμε αλλιως.
Τελος, καλο ειναι για λιγο καιρο να πλακωθεις στα φρουτα και τα λαχανικα και για λιγο καιρο να αποφυγεις ο,τιδηποτε περιεχει καφεϊνη. Δεν λεω να κοψεις εντελως τον καφε ή το τσάι, απλα, μετα απο λιγο καιρο που η νικοτινη εχει φυγει εντελως απο το συστημα σου, απλα δε θα σε απασχολει.
Δεν λεω πως θα πιασει αμεσως αυτο το τρυκ, αλλα δεν ειναι καθολου κακο να προσπαθησεις...οσες φορες χρειαστει.
Ελπιζω να βοηθησα.

Υ.Γ. Ειμαι και εγω καπνιστης. Γιατι δεν το κοβω μιας και εχω μια λυση στα χερια μου??? Γιατι ακομα για καποιο λογο το απολαμβανω....και ισως επειδη δεν θελω να ζορισω τον εαυτο μου στο να το κοψει...προτιμω να ειμαι ειλικρινης παρα να πω καμια εξυπνκιστικη δικαιολογια.....χαχαχαχα!
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.492
Κριτικές
22
Like
354
Πόντοι
5.795
εγώ προσωπικα ποτε δεν κάπνιζα πλήν κανενός τσιγάρου στην παρεα και κανενός μπάφου που οι επιπωσεις ειναι σαφως λιγοτερες απο την νικοτινη

τα συμπερασματα  μου ειναι τα εξής
υπάρχουν ανθρωποι που μπορουν να το κοψουν πολύ ποιο ευκολα απο άλλους
και υπαρχουν ανθρωποι που θα το κοψουν με ιατρικη βοηθεια βελονισμους κλπ.....

αλλά θα σας πω μερικα περιστατικα
έχω φίλο που καπνιζει 3 πακετα την ημερα ευκαταστατο με ακριβο αυτοκινητο διευθυντης εταιρειας
καποια μερα πηγαμε για μπανιο σε ερημικη παραλία και ξεχασε να αφορασει τσιγαρα οποτε βγηκε σαν ζητιανός στό διπλανο καμπινγκ και ζήταγε
τσιγαρα......

ένα ς άλλος με διπλο μπαιπασ και μια εβδομαδα στην εντατικη καπνιζει 3 πακετα την ημερα και μπορει περισσότερα και έτσι του πεις να
το κοψει μπορει να ρίξει φάπα........
έμεινε χωρις καπνο 2 μερες μετα την εντατική και έβγαινε απο το δωματιο και ζητιανευε τσιγαρα στον διαδρομο εξω απο το καρδιολογικο
τμημα....αφου με την γυναικα του τουχαμε κλεψει τα λεφτα για να αγορασει,,,,,
τι να πω
 
OP
OP
hitman7771

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.365
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Πρώτον για τον ADMIRAL, ευχαριστώ φίλε μου για τη συμβουλή σου... αν και δεν είμαι ΑΕΚΤΖΗΣ. :) Δεν πειράζει όμως.

Όσον αφορά τον φίλο κόμπρα, μην κάνεις το λάθος να βάλεις ξανά τσιγάρο στο στόμα σου. Είναι η χειρότερη συνήθεια και το πιο ύπουλο ναρκωτικό.

ΗΤ είχα δοκιμάσει στις πρώτες απόπειρες. Αλλά είχα πάρει υγρό χωρίς νικοτίνη. Για να νιώσω μια πικρίλα στο στόμα μου ρούφαγα σαν τον πούστη μήπως και με πικράνει λίγο και νιώσω ότι είναι καπνός. Με ξεγελάει αλλά η ουσία μου λείπει.

Συσκευή έχω δηλαδή για να πάω να βάλω.

Την τελευταία φορά που κράτησα 2 μήνες ήταν χωρίς τίποτα. Ύπνο πολύ και κομπολόι. Αλλά αρχίδια. Την καθημερινότητα πιστέυω τη βγάζω.

Αλλά ένα ποτό, η το άραγμα μετά το φαγητό με παρέα έξω και κανά κρασί δε βγαίνει χωρίς τσιγάρο. Όταν τελείωνα το φαγητό έξω και αράζαμε έλεγα μέσα μου "τι κάνουμε και δε φέυγουμε?" δε μπορούσα να λίώσω σε ένα τραπέζι χωρίς να καπνίζω. Το τσιγάρο υποθέτω πως μας κάνει λίγο Θεσσαλονικιούς. Να αράζουμε χαλαρά.. Χωρίς αυτό έχω νέφτι στον κώλο.

Όσο για τα κιλά ίσα ίσα όταν το είχα κόψει είχα αδυνατίσει. Έκανα διατροφή γιατί γυμναζόμουν πολύ τότε και είχα χάσει και 4 κιλά. :)

Για βελονισμό έχετε ακούσει κάτι?
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.784
Κριτικές
11
Like
602
Πόντοι
376
Για βελονισμό έχετε ακούσει κάτι?

έκανε φίλος εντελώς τσιγαροτζάνκι και το έκοψε μαχαίρι..
μετά το βελονισμό λέει το σηχαινόταν και που το μύριζε, τρελά πράγματα  :grin:
 

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.580
Like
1.855
Πόντοι
216
Εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να πηγαίνει κάποιος από το ένα άκρο στο άλλο, από εκεί που καπνίζεις ένα-δυο πακέτα να το κόψεις μαχαίρι απότομα,  στερώντας στον εαυτό σου κάτι που έχει συνηθίσει να απολαμβάνει. Το ίδιο λάθος κάνουν και αυτοί που μπαίνουν σε δίαιτα και θέλουν να τα κόψουν όλα απότομα και μετά από λίγο απογοητεύονται κλπ. Χρειάζεται υπομονή και να το κόψεις σιγά σιγά, ώστε να ξεγελάσεις τον οργανισμό σου και να μην τον βάζεις σε στέρηση που σου κάνει μεγαλύτερο κακό από το καλό που θα έχεις για κάποιο διάστημα.Δες ποιες στιγμές σου είναι απαραίτητο-με τον πρωινό καφέ,μετά το φαί, με το ποτό κλπ- και κάνε συγκεκριμένο αριθμό που θα τον τηρείς απαρέγκλιτα πχ. 4 ή 5 τσιγάρα την ημέρα.Σιγά σιγά Θα προγραμματίσεις τον οργανισμό σου να περιμένει νικοτίνη τις συγκεκριμένες στιγμές και όχι όλη μέρα όποτε νά ναι και σιγά σιγά δεν θα σου είναι τόσο απαραίτητο.Συγχρόνως κάνε κι άλλα που θα σε βοηθήσουν όπως κομπολόι που λες, γυμναστική, διάβασε και δες κανα ντοκιμαντέρ να δεις πόσο κακό κάνει το τσιγάρο,και με υπομονή να φτάσεις σ ένα σημείο μετά από καιρό να λες πχ με τον καφέ και να καπνίσω και να μην καπνίσω το ίδιο μου κάνει, βρωμάει κιόλας,άστο, δεν μου είναι και απαραίτητο,αργότερα..Γενικά πιστεύω θέλει υπομονή και όχι από τη μια στιγμή στην άλλη γιατί το πιθανότερο είναι να το ξαναρχίσεις και να χρησιμοποιείς συγχρόνως διάφορους τρόπους, όπως γυμναστική.Εμένα με βοήθησε πολύ το τρέξιμο γιατί όποτε έτρεχα τα φτυνα από το τσιγάρο και έβριζα τον εαυτό μου που κάπνιζε και επειδή μ' άρεσε το τρέξιμο κάπνιζα όλο και λιγότερο για να μην έχω αυτή τη δυσφορία κάθε φορά που έτρεχα και τελικά έφτασα να το κόψω τελείως.
 

Athens

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
405
Κριτικές
79
Like
5.042
Πόντοι
18.210
Εγώ κάπνιζα πακέτο για πολλά χρόνια.  Πριν 3 χρόνια διάβασα το "Εύκολος Τρόπος να Κόψεις το Κάπνισμα" του Allen Carr.  Και το έκοψα μαχαίρι.  Δεν έχω ξανακαπνίσει από τότε, και ούτε μου έχει λείψει.  Εάν ΘΕΛΕΙΣ να το κόψεις, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom