Νέα

S.Ο.S με εξωτερικό σκληρό δίσκο!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα doBronx
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 50
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

doBronx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2007
Μηνύματα
54
Κριτικές
3
Like
169
Πόντοι
280
Παιδιά τα φώτα σας,ξαφνικά το pc μου δεν μου διαβάζει τον εξωτερικό σκληρό που έχω, ενώ ανάβει το φωτάκι του ο υπολογιστής ούτε καν αναγνωρίζει ότι κάποια συσκευή είναι συνδεδεμένη σε αυτόν σαν να μην υπάρχει δηλαδή όταν συνδέω το usb.Δοκίμασα επανεκκίνηση, αναζήτηση συσκευών αλλά τίποτα. Όχι τίποτα άλλο χέστηκα για τον σκληρό απλά μέσα σε αυτόν έχω αποθηκευμένες συλλογές με τσόντες από τότε που ήμουνα πιτσιρικάς με αξία ανεκτίμητη για εμένα.
 

gamiarits

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
3.035
Like
2
Πόντοι
16
Παιδιά τα φώτα σας,ξαφνικά το pc μου δεν μου διαβάζει τον εξωτερικό σκληρό που έχω, ενώ ανάβει το φωτάκι του ο υπολογιστής ούτε καν αναγνωρίζει ότι κάποια συσκευή είναι συνδεδεμένη σε αυτόν σαν να μην υπάρχει δηλαδή όταν συνδέω το usb.Δοκίμασα επανεκκίνηση, αναζήτηση συσκευών αλλά τίποτα. Όχι τίποτα άλλο χέστηκα για τον σκληρό απλά μέσα σε αυτόν έχω αποθηκευμένες συλλογές με τσόντες από τότε που ήμουνα πιτσιρικάς με αξία ανεκτίμητη για εμένα.

Mαν εχει ξεχωριστη πριζα για ρευμα ο σκληρος;
 

mutsodringo

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2013
Μηνύματα
225
Κριτικές
3
Like
4
Πόντοι
1
Το λαμπακι του σκληρου αναβει μονιμα ή αναβοσβηνει?
Δοκιμασες να τον συνδεσεις σε αλλη θυρα usb μηπως ειναι εκει το προβλημα? Ή να συνδεσεις τον σκληρο σε αλλο υπολογιστη?
 

johny7gr

Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2005
Μηνύματα
125
Like
9
Πόντοι
1
Κλασική περίπτωση βλάβης. Φίλτατε, αν ο δίσκος παίρνει ρεύμα από την ουσμπ (USB) και έχει φάει και κανά πέσιμο καμιά φορά, μάλλον την πάτησες. Αυτοί οι δίσκοι είναι κατώτερης ποιότητας. Αν πάλι έχει δική του τροφοδοσία, δοκίμασε να τον βγάλεις από τη θήκη και να τον κοτσάρεις εσωτερικά στον Η/Υ. Μπορεί και να φταίει το καλώδιο ουσμπ. Τέλος, αν όντως ο δίσκος ψοφίσει και θες απογνωσμενα το περιεχόμενο, το πας σε εταιρία data recovery. Προ 10ετίας σφάζαν στο γόνατο από τιμές, θυμάμαι 50 € ο έλεγχος και 500 € το GB για ανάκτηση. Τώρα έχουν πέσει οι τιμές κατακόρυφα.
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.085
Κριτικές
493
Like
59.891
Πόντοι
39.662
πανε οι τσοντες...  :'(  :'(  :'(
 

jimminy

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
5.505
Like
21
Πόντοι
66
Κλασική περίπτωση βλάβης. Φίλτατε, αν ο δίσκος παίρνει ρεύμα από την ουσμπ (USB) και έχει φάει και κανά πέσιμο καμιά φορά, μάλλον την πάτησες. Αυτοί οι δίσκοι είναι κατώτερης ποιότητας. Αν πάλι έχει δική του τροφοδοσία, δοκίμασε να τον βγάλεις από τη θήκη και να τον κοτσάρεις εσωτερικά στον Η/Υ. Μπορεί και να φταίει το καλώδιο ουσμπ. Τέλος, αν όντως ο δίσκος ψοφίσει και θες απογνωσμενα το περιεχόμενο, το πας σε εταιρία data recovery. Προ 10ετίας σφάζαν στο γόνατο από τιμές, θυμάμαι 50 € ο έλεγχος και 500 € το GB για ανάκτηση. Τώρα έχουν πέσει οι τιμές κατακόρυφα.
:huh: :huh: :huh:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Παιδιά τα φώτα σας,ξαφνικά το pc μου δεν μου διαβάζει τον εξωτερικό σκληρό που έχω, ενώ ανάβει το φωτάκι του ο υπολογιστής ούτε καν αναγνωρίζει ότι κάποια συσκευή είναι συνδεδεμένη σε αυτόν σαν να μην υπάρχει δηλαδή όταν συνδέω το usb.Δοκίμασα επανεκκίνηση, αναζήτηση συσκευών αλλά τίποτα. Όχι τίποτα άλλο χέστηκα για τον σκληρό απλά μέσα σε αυτόν έχω αποθηκευμένες συλλογές με τσόντες από τότε που ήμουνα πιτσιρικάς με αξία ανεκτίμητη για εμένα.
βαλτο σε αλλη θυρα usb τυπε
 
OP
OP
D

doBronx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2007
Μηνύματα
54
Κριτικές
3
Like
169
Πόντοι
280
Το λαμπακι του σκληρου αναβει μονιμα ή αναβοσβηνει?
Δοκιμασες να τον συνδεσεις σε αλλη θυρα usb μηπως ειναι εκει το προβλημα? Ή να συνδεσεις τον σκληρο σε αλλο υπολογιστη?

Το λαμπάκι ανάβει μόνιμα, δοκίμασα και σε άλλη θύρα usb αλλά τίποτα. Δυστηχώς άλλο pc δεν έχω πρόχειρο.
 

moulder

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2009
Μηνύματα
58
Like
127
Πόντοι
0
Παιδιά τα φώτα σας,ξαφνικά το pc μου δεν μου διαβάζει τον εξωτερικό σκληρό που έχω, ενώ ανάβει το φωτάκι του ο υπολογιστής ούτε καν αναγνωρίζει ότι κάποια συσκευή είναι συνδεδεμένη σε αυτόν σαν να μην υπάρχει δηλαδή όταν συνδέω το usb.Δοκίμασα επανεκκίνηση, αναζήτηση συσκευών αλλά τίποτα. Όχι τίποτα άλλο χέστηκα για τον σκληρό απλά μέσα σε αυτόν έχω αποθηκευμένες συλλογές με τσόντες από τότε που ήμουνα πιτσιρικάς με αξία ανεκτίμητη για εμένα.
Το είχα πάθει και εγώ μετά από πτώση του σκληρού δίσκου. Θα χρειαστείς ένα προγραμματάκι για ανακτηση δεδομένων. Εγώ έκανα τη δουλειά μου με το testdisk - δωρεαν απτο Internet. Ενα ενα τα αρχεια απο τον εξωτερικό, στον σκληρο του υπολογιστή. Είναι μανούρα αλλά τι να κάνεις; Μετα τον τραβας κιενα φορματ και είναι σαν καινουριος.
 
OP
OP
D

doBronx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2007
Μηνύματα
54
Κριτικές
3
Like
169
Πόντοι
280
τοτε εχει γινει κομπλα με τους drivers τυπε
κανε φορματ

Ναι αλλά έτσι δε θα χάσω τα πάντα. Αλλά πέραν τουτου πως θα κάνω format αφού όταν συνδέω το usb δεν μου αναγνωρίζει καν κάποια συσκευή συνδεδεμένη.
 
OP
OP
D

doBronx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2007
Μηνύματα
54
Κριτικές
3
Like
169
Πόντοι
280
Το είχα πάθει και εγώ μετά από πτώση του σκληρού δίσκου. Θα χρειαστείς ένα προγραμματάκι για ανακτηση δεδομένων. Εγώ έκανα τη δουλειά μου με το testdisk - δωρεαν απτο Internet. Ενα ενα τα αρχεια απο τον εξωτερικό, στον σκληρο του υπολογιστή. Είναι μανούρα αλλά τι να κάνεις; Μετα τον τραβας κιενα φορματ και είναι σαν καινουριος.

Το θέμα είναι ότι το συνδέω στο pc ανάβει το λαμπάκι αλλά ο υπολογιστής δεν διαβάζει τίποτα σαν να μην υπάρχει συσκευή συνδεδεμένη.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Ναι αλλά έτσι δε θα χάσω τα πάντα. Αλλά πέραν τουτου πως θα κάνω format αφού όταν συνδέω το usb δεν μου αναγνωρίζει καν κάποια συσκευή συνδεδεμένη.
δεν θα κανεις φορματ στον εξωτερικο σκληρο τυπε
στον εσωτερικο θα κανεις
 

pipadoros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
9
Like
1.838
Πόντοι
216
Παιδιά τα φώτα σας,ξαφνικά το pc μου δεν μου διαβάζει τον εξωτερικό σκληρό που έχω, ενώ ανάβει το φωτάκι του ο υπολογιστής ούτε καν αναγνωρίζει ότι κάποια συσκευή είναι συνδεδεμένη σε αυτόν σαν να μην υπάρχει δηλαδή όταν συνδέω το usb.Δοκίμασα επανεκκίνηση, αναζήτηση συσκευών αλλά τίποτα. Όχι τίποτα άλλο χέστηκα για τον σκληρό απλά μέσα σε αυτόν έχω αποθηκευμένες συλλογές με τσόντες από τότε που ήμουνα πιτσιρικάς με αξία ανεκτίμητη για εμένα.
Βγάλε τον δίσκο απο το κουτί του και σύνδεσε τον εσωτερικά στον υπολογιστή.
Το πιο πιθανό είναι να τον βλέπει και να τραβήξεις τα δεδομένα σου.
 
OP
OP
D

doBronx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2007
Μηνύματα
54
Κριτικές
3
Like
169
Πόντοι
280
δεν θα κανεις φορματ στον εξωτερικο σκληρο τυπε
στον εσωτερικο θα κανεις

Τώρα ξέρω ότι θα πεις από μέσα σου τι μαλάκας είναι αυτός αλλά πως θα το κάνω το format όταν δεν έχω το εξωτερικό για backup.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Τώρα ξέρω ότι θα πεις από μέσα σου τι μαλάκας είναι αυτός αλλά πως θα το κάνω το format όταν δεν έχω το εξωτερικό για backup.
εχεις καποια αρχεια που θες να σωσεις στον εξωτερικο δηλαδη τυπε :think:
 

moulder

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2009
Μηνύματα
58
Like
127
Πόντοι
0
Ο υπολογιστης σου δεν διαβαζει τα περιεχομενα του εξωτερικου και σου ζητα να κανεις φορματ. Το προγραμματακι ομως αφου το εγκαταστησεις και το τρεξεις διαβαζει ολους τους δισκους που ειναι συνδεδεμενοι . Το συγκεκριμενο(testdisk) κανει πολυ καλη δουλεια αλλα είναι σε περιβαλον dos, ωστοσο είναι πολυ απλό. Τωρα αν το προβλημα δε λυνεται ούτε έτσι πάω πάσο!
 
OP
OP
D

doBronx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2007
Μηνύματα
54
Κριτικές
3
Like
169
Πόντοι
280
Ο υπολογιστης σου δεν διαβαζει τα περιεχομενα του εξωτερικου και σου ζητα να κανεις φορματ. Το προγραμματακι ομως αφου το εγκαταστησεις και το τρεξεις διαβαζει ολους τους δισκους που ειναι συνδεδεμενοι . Το συγκεκριμενο(testdisk) κανει πολυ καλη δουλεια αλλα είναι σε περιβαλον dos, ωστοσο είναι πολυ απλό. Τωρα αν το προβλημα δε λυνεται ούτε έτσι πάω πάσο!

Δεν διαβάζει καν ότι ο σκληρός είναι συνδεδεμένος, αλλά θα το δοκιμάσω να δω. Thanks anyway.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom