Νέα

Νατάσσα Μποφίλιου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Jimmy Jim
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 371
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Ανοίγω το thread στην κατηγορία μουσική γιατί οι λόγοι που με οδηγούν σε αυτό είναι καθαρά μουσικοί.

Η Νατάσσα Μποφίλιου προωθείται ως ό,τι καλύτερο υπάρχει στη σημερινή ελληνική δισκογραφία. Διαθέτει φανατικό κοινό, έτοιμο να σε βρίσει αν κακολογήσεις τη "μέγιστη Μποφίλιου". Συνήθως συνεργάζεται με τον ίδιο συνθέτη και τον ίδιο στιχουργό.

Όσο αφορά τα τραγούδια:

Κατά τη γνώμη μου διαθέτει όντως μια εξαιρετική φωνή. Ωστόσο, όσες φορές προσπάθησα να ακούσω τραγούδια της πάντοτε καταλήγω να σκέφτομαι το ίδιο πράγμα: "Υπερεκτιμημένες "έντεχνες" ανοησίες. Τραγούδια αναυθεντικά, γεμάτα έπαρση, περιττές ατμόσφαιρες, κούφιους "ψαγμένους" στίχους. Ερμηνείες γεμάτες στόμφο, με αχρείαστα γυρίσματα, αδιανόητα φορτισμένες, πλαστικές."

Όσο αφορά τις εμφανίσεις:

Προσπαθεί γενικά να δώσει και μια αισθητική πλευρά στις εμφανίσεις της. Ντυμένη στην τρίχα με τα ρούχα της σύγχρονης χιπστερο-κουλτούρας, με προσεγμένο χτένισμα και μακιγιάζ (σου θυμίζει την Μονρόε). Γενικά πολύ φορτωμένο το όλο πράγμα.  Ακόμα και το ύφος με το οποίο τραγουδά φαίνεται να είναι καλά μελετημένο.


Αυτό όμως που μου προκαλεί αμηχανία είναι οι διασκευές που κάνει σε σημαντικά τραγούδια της λαϊκής μας μουσικής, τα οποία για να τραγουδηθούν χρειάζονται απλότητα και λαϊκή τρυφερότητα. Η Μποφίλιου, με την υπερβολική προσέγγιση, την επιδειξιομανία και τα αδικαιολόγητα ερμηνευτικά στολίδια που προσθέτει, τα αποστεώνει αφαιρώντας το συναισθηματικό τους περιεχόμενο.

Ενδεικτικό παράδειγμα είναι το τραγούδι "Ο Αρχηγός" των Μάνου Λοΐζου/Λευτέρη Παπαδόπουλου. Το αγαπημένο νοσταλγικό τραγούδι γίνεται στο λαρύγγι της Μποφίλιου μια αλλοπρόσαλλη φανφάρα.  






 

gianevan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
16.795
Like
4.534
Πόντοι
606
Σίγουρα έχει καλή φωνή. Θα διαφωνήσω μαζί σου δε για τους δημιουργούς που της γράφουν τραγούδια, διότι και ο Καραμουρατίδης και ο Ευαγγελάτος νομίζω πως είναι πολύ καλοί στη δουλειά τους.

Αυτά όμως είναι τα καλά και τέλος!
Το κοριτσάκι "ανέβηκε" πολύ γρήγορα και σε σχετικά μικρή ηλικία και ψωνίστηκε.
Αντίστοιχα ας πούμε ο Μάλαμας για να αναγνωριστεί, να φτάσει εκεί που είναι και να αποκτήσει το φανατικό του κοινό χρειάστηκε πάνω από 10-15 χρόνια και σε κάθε περίπτωση έχει ήδη μια τεράστια και σημαντική δημιουργία στην δισκογραφία του. Επίσης δε εξακολουθεί στη σκηνή να ντύνεται όπως και παλιά, με Τ-σιρτ του πεντάευρου, τζην και άρβυλα. Και να έχει ψωνιστεί δεν το δείχνει τουλάχιστον.

Η Νατασούλα "αριστερή", αντίφα κλπ, αλλά η εμφάνιση αποκλειστικά "Ωτ κουτύρ".
Το παίζει και γκόμενα δε και δεν κοιτάει να χάσει κανένα κιλό...
 

skieros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.094
Κριτικές
26
Like
1.220
Πόντοι
976
Απαισια τυπισσα για 2 λογους.
1ον γιατι χρησιμοποιησε την πολιτικη για να αναδειχθει- πουλησε αντιφασισμο για να πιασει στο χωρο της αριστερας. Και της βγηκε οκ.
2ον γιατι ειναι ψωναρα ολκης. Ολοι οι τραγουδιστες του ειδους της το παιζουν σουπερ χαι καλλιτεχνες μη μου απτου και ειναι ψωναρες. Οι αντρες. Οποτε σκεψου ποσο ψωναρα μπορει να ειναι η συγκεκριμενη επειδη ειναι και γκομενα.


και εχει γινει και μοσχαρι :zombie:
 
OP
OP
Jimmy Jim

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Απαισια τυπισσα για 2 λογους.
1ον γιατι χρησιμοποιησε την πολιτικη για να αναδειχθει- πουλησε αντιφασισμο για να πιασει στο χωρο της αριστερας. Και της βγηκε οκ.
2ον γιατι ειναι ψωναρα ολκης. Ολοι οι τραγουδιστες του ειδους της το παιζουν σουπερ χαι καλλιτεχνες μη μου απτου και ειναι ψωναρες. Οι αντρες. Οποτε σκεψου ποσο ψωναρα μπορει να ειναι η συγκεκριμενη επειδη ειναι και γκομενα.


και εχει γινει και μοσχαρι :zombie:

Ουστ από δω ρε σκυλάδες που θα μιλήσετε για τη μέγιστη τη Μποφίλιου. Αν δεν σας αρέσει να πάτε ν' ακούτε Παόλα και Ρουβά. Η έντεχνη μουσική δεν χρειάζεται ακροατές σαν κι εσάς!!!

:2funny:
 

gianevan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
16.795
Like
4.534
Πόντοι
606
Ουστ από δω ρε σκυλάδες που θα μιλήσετε για τη μέγιστη τη Μποφίλιου. Αν δεν σας αρέσει να πάτε ν' ακούτε Παόλα και Ρουβά. Η έντεχνη μουσική δεν χρειάζεται ακροατές σαν κι εσάς!!!

:2funny:

Πάντως εμένα τύπε μουσικά μου αρέσει και η Πάολα και η Μποφίλιου. :)
 

opeth

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
1.242
Κριτικές
77
Like
13
Πόντοι
1.096
Κλασσική ανοργασμική Ελλεϊνίδα   :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.182
Like
66.773
Πόντοι
12.756
Γεμισαμε κουλτουροκαριολες
 
OP
OP
Jimmy Jim

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Σίγουρα έχει καλή φωνή. Θα διαφωνήσω μαζί σου δε για τους δημιουργούς που της γράφουν τραγούδια, διότι και ο Καραμουρατίδης και ο Ευαγγελάτος νομίζω πως είναι πολύ καλοί στη δουλειά τους.

Φίλε μπορεί να έχεις και δίκαιο... πάντως... μου είναι δύσκολο να τραγουδήσω τους εξής στίχους από το χιτάκι "Άνω τελεία" των Σέμση/Ευαγγελάτου χωρίς να πεθάνω στο γέλιο:

Να έφευγα για πάντα στο Παρίσι
να μην έπεφτα πάνω σου τυχαία
να μην ήσουν η μόνη προκυμαία
που θέλω το ταξίδι μου να κλείσει

Μια κλασσική, τυπική,
άκακη τελεία
Σαν αλλαγή, σα σιωπή,
σαν αυτοκτονία


Αλλά εντάξει, να μην αλλάζω θέμα γιατί θ' ανοίξουμε ολόκληρη συζήτηση για το σύγχρονο ''έντεχνο''. Εδώ η συζήτηση μας είναι η τρισμέγιστη η Μποφίλιου.
 

skieros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.094
Κριτικές
26
Like
1.220
Πόντοι
976
Ουστ από δω ρε σκυλάδες που θα μιλήσετε για τη μέγιστη τη Μποφίλιου. Αν δεν σας αρέσει να πάτε ν' ακούτε Παόλα και Ρουβά. Η έντεχνη μουσική δεν χρειάζεται ακροατές σαν κι εσάς!!!

:2funny:

παολαρα δικε μου!!!

. αρρωστακι μαζι της απο γυμνασιοπαιδο. και ρουβα παμε αμα λαχει για να βρεθουμε εν μεσω μουνοθυελλας :rockon:
 

Επισκέπτης
ενα χυσιμο στη μαπα της το ριχνα :cum: :cum: :cum:
 

Συνημμένα

  • ArticleImage_21121-jpg.jpg
    ArticleImage_21121-jpg.jpg
    13 KB · Εμφανίσεις: 91

gianevan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
16.795
Like
4.534
Πόντοι
606
Φίλε μπορεί να έχεις και δίκαιο... πάντως... μου είναι δύσκολο να τραγουδήσω τους εξής στίχους από το χιτάκι "Άνω τελεία" των Σέμση/Ευαγγελάτου χωρίς να πεθάνω στο γέλιο:

Να έφευγα για πάντα στο Παρίσι
να μην έπεφτα πάνω σου τυχαία
να μην ήσουν η μόνη προκυμαία
που θέλω το ταξίδι μου να κλείσει

Μια κλασσική, τυπική,
άκακη τελεία
Σαν αλλαγή, σα σιωπή,
σαν αυτοκτονία

Δεν το βρίσκω και τόσο κακό. Εν τάξει δεν είναι και ο Καβάφης ο Αποστολάτος (που ίσως το προσπαθεί), αλλά κανένας δεν είναι "Καβάφης"'.

Να μην αρχίσουμε να απαριθμούμε βέβαια στίχους κάποιων άλλων τραγουδιστών, μόνο να θυμηθούμε το ανεπανάληπτο "Αν πας με άλλη θα σου σπάσω το κεφάλι!" που είχε τραγουδήσει παλιά η Πέγκυ Ζήνα, την οποία προσωπικά εκτιμώ περισσότερο από όλες τις "σκυλούδες", διότι η γυναίκα εκρός από φωνή έχει μια μουσική αλλά και μια γενικότερη παιδεία.
Και για να μην την αδικώ το συγκεκριμένο στίχο τον έχει "αποκυρήξει" πλέον λέγοντας "Όταν ξεκινούσα ότι μου έδιναν τραγουδούσα, δεν είχα δυνατότητα επιλογής..."
 

jstar

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2010
Μηνύματα
2.441
Like
12
Πόντοι
16
Αυτά όμως είναι τα καλά και τέλος!
Το κοριτσάκι "ανέβηκε" πολύ γρήγορα και σε σχετικά μικρή ηλικία και ψωνίστηκε.
Αντίστοιχα ας πούμε ο Μάλαμας για να αναγνωριστεί, να φτάσει εκεί που είναι και να αποκτήσει το φανατικό του κοινό χρειάστηκε πάνω από 10-15 χρόνια και σε κάθε περίπτωση έχει ήδη μια τεράστια και σημαντική δημιουργία στην δισκογραφία του. Επίσης δε εξακολουθεί στη σκηνή να ντύνεται όπως και παλιά, με Τ-σιρτ του πεντάευρου, τζην και άρβυλα. Και να έχει ψωνιστεί δεν το δείχνει τουλάχιστον.

Η Νατασούλα "αριστερή", αντίφα κλπ, αλλά η εμφάνιση αποκλειστικά "Ωτ κουτύρ".
Το παίζει και γκόμενα δε και δεν κοιτάει να χάσει κανένα κιλό...

πολυ σωστος σε ολα!

Θα γραψω πως καποτε ημουν μεγαλος της φαν..Μεχρι που περασαν τα χρονια και ειδα πως η κοπελα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ και προσπαθει με τα ιδια και τα ιδια να ανεβει.
ΣΤΑΣΙΜΗ ΕΔΩ ΚΑΙ πολλαααα χρονια...
Οντως ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΥΤΡΙΑ.Εχει γλυκια και αερινη φωνη.
αλλα ως εκει.ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

οι δημιουργοι των τραγουδιων της ειναι πραγματικα ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΕΣ,στα αγγλικα τραγουδαει χειροτερα και απο χωριατοπουλα,ανηκει σε μια κλικα νεων τραγουδιστων που το παιζουν αντιφα ψευτοσυριζαιοι και που ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ καθως και τα "mainstream" sites(lifo athensvoice κλπ)τους προωθουν με τα χιλια και η αποψη της ειναι αποψη ενος 17χρονου ψευτοσυριζαιου λυκειοπαιδου.Πραγματικα γελαω και με το στυλ της και με τις αποψεις που εκφραζει στις συνεντευξεις της.

Πραγματικα αν ημουν στην θεση της θα σταματουσα να δινω τοσες συνεντευξεις,θα κοιταζα λιγο στον καθρεφτη και θα εκανα μια γαμημενη αυτοκριτικη.

Αυτη θεωρει τον εαυτο της(οπως εχει δηλωσει) και κατι αλλους τιποταδες(πχ μαραβεγια,ζουγανελη) την ανερχομενη δυναμη στον ελληνικο πολιτισμο.
Ρε παιδια,μην μας τρελανετε..Λιγη αυτοκριτικη ρε γαμωτο!
 
OP
OP
Jimmy Jim

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Αυτη θεωρει τον εαυτο της(οπως εχει δηλωσει) και κατι αλλους τιποταδες(πχ μαραβεγια,ζουγανελη) την ανερχομενη δυναμη στον ελληνικο πολιτισμο.
Ρε παιδια,μην μας τρελανετε..Λιγη αυτοκριτικη ρε γαμωτο!

Συμφωνώ πάρα πολύ μαζί σου. Τιποτάδες γεμάτοι σπουδαιοφάνεια.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
H Μποφιλιου εχει πεσει σε μια συγκυρια αποσυνθεσης και διαλυσης του "εντεχνου" τραγουδιου.

Αν ζουσε επι εποχης Χατζιδακη,Θεοδωρακη, Λοϊζου ή Μικρουτσικου - ή και Κραουνακη, late 80's - θα ειχε το αναγκαιο ρεπερτοριο ωστε να μεγαλοπιανεται και να το παιζει σπουδαια.
Αλλα τωρα, με Μαραβεγια και Καραμουρατιδη, πού πας?

Ηττα απ' τα αποδυτηρια.
 

gianevan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
16.795
Like
4.534
Πόντοι
606
Ἡ προστασία τοῦ καλλιτεχνικοῦ αἰσθητηρίου τοῦ λαοῦ θὰ ἔπρεπε νὰ ἀποτελῇ κορυφαίαν προτεραιότηταν τοῦ κράτους.

Έτσι! Γι αυτό ακριβώς και στη Σοβιετία μία μορφή εικαστικής τέχνης ήτο αποδεκτή, ο "Σοσιαλιστικός Ρεαλισμός".
Αι λοιπαί μορφαί τέχνης εθεωρούντο "αντιδραστικαί" και δια τούτο εξοβελισταίαι. :)

Τη ζηλεύεις λίγο την Σοβιετία, ή λάθος μου φάνηκε; ;)
 

Gamaw Gries

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2013
Μηνύματα
671
Like
7
Πόντοι
6
Αυτή δεν ήταν που έλεγε ψόφο σε όλους όσους ψηφίζουν Χ.Α;
Μακάρι οι αρτηρίες της να φράξουν από το λίπος και να ψοφήσει επώδυνα  :)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom