Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 956K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,6%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 258 74,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    347

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Καθως μου εχει παρουσιαστει μια καλη ευκαιρια σε χωρα της κεντρικης Ευρωπης αναρωτιεμαι κατα ποσο αξιζει τον κοπο. Η εργασια μου στην Ελλαδα ειναι αρκετα καλη, και παιρνω και αρκετα καλα λεφτα δεδομενων των συνθηκων και της ηλικιας μου. Απο την αλλη αυτα που μου προτεινανε ειναι καπως καλυτερα, ειναι και η θεση πιο καλη, αλλα αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο.

Οσοι εχετε δουλεψει εξωτερικο, θεωρειτε οτι το να εχεις δουλεψει εξω σου δινει μεγαλο πλεονεκτημα εναντι οσων εχουν μεινει Ελλαδα; Με τη λογικη οτι καποια στιγμη θα επιστρεψεις πισω, σε 4-5-6 χρονια... Ή μηπως ειναι καλυτερα να κατσω στην Ελλαδαρα μας που κανουμε και ζωαρα;
 

Επισκέπτης
Καθως μου εχει παρουσιαστει μια καλη ευκαιρια σε χωρα της κεντρικης Ευρωπης αναρωτιεμαι κατα ποσο αξιζει τον κοπο. Η εργασια μου στην Ελλαδα ειναι αρκετα καλη, και παιρνω και αρκετα καλα λεφτα δεδομενων των συνθηκων και της ηλικιας μου. Απο την αλλη αυτα που μου προτεινανε ειναι καπως καλυτερα, ειναι και η θεση πιο καλη, αλλα αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο.

Οσοι εχετε δουλεψει εξωτερικο, θεωρειτε οτι το να εχεις δουλεψει εξω σου δινει μεγαλο πλεονεκτημα εναντι οσων εχουν μεινει Ελλαδα; Με τη λογικη οτι καποια στιγμη θα επιστρεψεις πισω, σε 4-5-6 χρονια... Ή μηπως ειναι καλυτερα να κατσω στην Ελλαδαρα μας που κανουμε και ζωαρα;

Κεντροδυτικής (πχ Ελβετία) ή κεντροανατολικής Ευρώπης (πχ Πολωνία);

Είναι δύο τελείως διαφορετικοί κόσμοι

Αν θες πες για ποια χώρα πρόκειται για να γίνει πιο συγκεκριμένη η συζήτηση

 

_hayabusas

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.052
Like
8
Πόντοι
16
σήμερα άκουσα στην τηλεόραση ότι οι μυθομανείς χρειάζονται ψυχολόγο.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Κεντροδυτικής (πχ Ελβετία) ή κεντροανατολικής Ευρώπης (πχ Πολωνία);

Είναι δύο τελείως διαφορετικοί κόσμοι

Αν θες πες για ποια χώρα πρόκειται για να γίνει πιο συγκεκριμένη η συζήτηση

Κεντροδυτικης, μιλαμε για αναπτυγμενη χωρα. Και επισης μιλαμε για θεση σε πολυεθνικη εταιρια. Αυτο που κυριως αναρωτιεμαι ειναι το ποσο διαφορα κανει σε ενα βιογραφικο το εξωτερικο.
 

Επισκέπτης
Κεντροδυτικης, μιλαμε για αναπτυγμενη χωρα. Και επισης μιλαμε για θεση σε πολυεθνικη εταιρια. Αυτο που κυριως αναρωτιεμαι ειναι το ποσο διαφορα κανει σε ενα βιογραφικο το εξωτερικο.

τεράστια

μην το σκέφτεσαι τύπε, φύγε όπως είσαι

ΦΥΓΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.237
Πόντοι
7.045
Απ τη στιγμη που ακομα το σκέφτεσαι σημαινει ότι μάλλον δε θα πας. Ασε που εχεις και το αισθημα εδω, πού θα το αφησεις;
 

gbeyyt11

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.516
Like
143
Πόντοι
16
ρε τυπε και μονο που θα εργαστεις σε πολυεθνικη εταιρια στο αντικειμενο σου κιολας αν καταλαβα καλα και σε καλη θεση  , να το το φτιαγμενο βιογραφικο ... αν βαλεις κι οτι ειναι και σε ευρωπαικη χωρα ανεπτυγμενη ειναι σιγουρα ενα +
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Απ τη στιγμη που ακομα το σκέφτεσαι σημαινει ότι μάλλον δε θα πας. Ασε που εχεις και το αισθημα εδω, πού θα το αφησεις;

δεν ειμαι πιρφορος ρε τυπε μη με προσβαλεις


τεράστια

μην το σκέφτεσαι τύπε, φύγε όπως είσαι

ΦΥΓΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχεις προσωπικη πειρα; Πηγες εξω και οταν γυρισες σου εκαναν τσιμπουκια;


ρε τυπε και μονο που θα εργαστεις σε πολυεθνικη εταιρια στο αντικειμενο σου κιολας αν καταλαβα καλα και σε καλη θεση  , να το το φτιαγμενο βιογραφικο ... αν βαλεις κι οτι ειναι και σε ευρωπαικη χωρα ανεπτυγμενη ειναι σιγουρα ενα +

Ηδη εργαζομαι σε καλη θεση σε πολυεθνικη εταιρια, απλα τωρα ειμαι Ελλαδα.
 

Επισκέπτης
Εχεις προσωπικη πειρα; Πηγες εξω και οταν γυρισες σου εκαναν τσιμπουκια;

δεν έζησα έξω αλλά το σκέφτομαι να φύγω

ήδη διαβάζω εντατικά Γερμανικά εδώ και καιρό και διαβάζω όλη μέρα σαιτ που αφορούν τη μετανάστευση και κυρίως εμπειρίες ξενιτεμένων

αν είχα πρόταση θα πήγαινα, αλλά προς το παρών έχω καλή θέση εδώ και δε θέλω να την αφήσω για να ρισκάρω

οι αντίστοιχες με τη δουλειά μου θέσεις έξω πιάνουν τουλάχιστον 60-70.000 mimimoum

πήγαινε και περίμενέ με  :grin:
 

lustforlife

Τιμημένος
Εγγρ.
9 Σεπ 2010
Μηνύματα
19.248
Κριτικές
82
Like
23
Πόντοι
1.246
Τώρα το είδα
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
αξίζει να το δοκιμάσεις μια που εχεις την ευκαιρία, αν δεν το κάνεις και αποφασίσεις να μείνεις εδώ πάντα θα αναρωτιέσαι τι θα γινόταν αν...
βέβαια το κρίσιμο είναι πως θα πρέπει να αποφασίσεις πως θα αλλάξει η ζωή σου, στην ουσία θα σε "αγοράσουν" με καλό τίμημα, αλλά αν το παίξεις καλά το παιχνίδι θα μπορέσεις να έχεις όφελος μακροπρόθεσμα
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Ωραια ειναι να τα λεμε θεωρητικα, αλλα υπαρχει κανεις που να εφυγε εξω και να ειδε μεγαλη διαφορα; Επειδη κακα τα ψεμματα εξω το κοστος ζωης ειναι πολυ αυξημενο, και τη ΖΩΑΡΑ που κανουμε εδω δυσκολα την κανεις...
 

Roumanolagnos1313

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2013
Μηνύματα
6.346
Κριτικές
78
Like
127
Πόντοι
146
κάνε κουράγιο φίλε, έχουμε μπει σε τελικό στάδιο σωτηρίας της χώρας ... που να πηγαίνεις εξωτερικό, ζήσε ζωάρα στην Ελλαδάρα !!

ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΜΠΑΤΣΟΣ, ΨΟΦΑ ΣΑΝ ΣΚΥΛΟΣ !!!
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
κάνε κουράγιο φίλε, έχουμε μπει σε τελικό στάδιο σωτηρίας της χώρας ... που να πηγαίνεις εξωτερικό, ζήσε ζωάρα στην Ελλαδάρα !!

ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΜΠΑΤΣΟΣ, ΨΟΦΑ ΣΑΝ ΣΚΥΛΟΣ !!!

 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Ωραια ειναι να τα λεμε θεωρητικα, αλλα υπαρχει κανεις που να εφυγε εξω και να ειδε μεγαλη διαφορα; Επειδη κακα τα ψεμματα εξω το κοστος ζωης ειναι πολυ αυξημενο, και τη ΖΩΑΡΑ που κανουμε εδω δυσκολα την κανεις...

η πρόταση δεν πάει μαζί με ανάλογη αύξηση;
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
η πρόταση δεν πάει μαζί με ανάλογη αύξηση;

Τα λεφτα σε απολυτα νουμερα ειναι καλυτερα, αλλα αν βαλεις κατω το αυξημενο κοστος ζωης νομιζω πως θα ειμαι στα ιδια.
 

redduck

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2009
Μηνύματα
340
Κριτικές
1
Like
15
Πόντοι
1
Όλα πάντοτε έινια σχετικά.. δεν υπάρχει σωστό και λάθος που να μπορέι να σου πεί κάποιος.
τα ζυγίζεις βάζεις κάτω τα ΄συν και τα πλήν και πέρνεις μια απόφαση αν είσαι μόνος και δεν έχεις γυναικα -παιδια. κολλήματα αισθηματικά .. το βλέπεις με την ψυχρή λογική!! :)
αν πάλι έχεις συναισθηματικούς δεσμούς και δεν είσαι και τόσο μοναχικός καβαλάρης.. τυχοδιωκτης ίσως θα π΄ρεπεινα κανεις μια πιο συναισθηματική προσέγγιση εξαρτάται και απο τον χαρακτήρα σου.. μπορείς να παρατήσεις τα πάντα και τους πάντες έτσι απλά σε μια στιγμή? αν μπορείς  η προτροπή μου έινια να το δεχτείς γιατί είναι μια εμπειρία ζωής που θα σου δώσει πράγματαπου δεν μπορείς να έχεις εδώ ποτέ... θα δέις άλλη κουλτουρα, άλλους ρυθμούς ζωής,, φυσικά καλύτερες αποδοχές και πιο καλή ζωή αν έχεις ως σκοπο ταξίδια, επαγγελματική καταξίωση και οικογενειακή ζωή.. αλλά αν κάνεις αυτό το βήμα μην το κάνεις με τηνπροοπτική να γυρίσεις!! όπως αναφέρεις σε 5-6 χρόνια.. αν πρόκειται να φύγεις φύγε οριστικά και ερχεσαιμονο για διακοπές και όταν βγεις στην συνταξη η δεν θα έχεις αναγκη να δουλευεις πλεον..
από την άλλη αν σου αρεσει η καλοπεραση και η διασκέδαση, ο ήλιος και η ευδιαθεσια που σου δημιουργεί.. η άνεση να μπορείς να είσαι σε 1 ωρα στην παραλία καινα πίνεις φραπεδακι χαλαρα.. να κολυμπάς με την γκομενα σου κοκ.. με το δεδομενο που αναφερεις ότι εχεις ήδη μια καλή θεση σε μια καλα αμοιβομενη δουλεια εδω στην ελλαδα.. δεν βρισκω τον λογο για να φυγεις!!
χωρις να σε γνωριζω προσωπικα, υποκειμενικα παο οσα ανεφερες μεχρι τωρα οτι εχεις καλη δουλεια σκεφτεσαι ομως να φυγεις γαι την εμπειρια και μονο ακι αν επιστρεψεις σε 5-6 χρονια.. θα σου ποω: ΜΕΙΝΕ ΕΔΩ ΕΛΛΑΔΑ !!
Στο εξωτερικό να πας μόνο εφόσον θέλεις να μεινεις "για παντα"= μεχρι ναμην χρειαζεται να δουλευεις πλεον!!
επειδη όμως είσαι στην κατηγορία που δεν το εχεις αυτο ως σκοπο.. θα σου ελεγα μεινε εδω!! στο κατω ακτω να ξερεις ότι στο εξωτερικο υπαρχει καιλιγο η αντιληψη-προκατάληψη.. αυτος ειναι που ηρθε να δουλεψει εδω.. αυτος που δουλευει εκει που εμεις θελουμα να παμε διακοπες!! σκεψου ποσο σε φθονουν!! αυτο που όλοι θελουν να ερθουν ελλαδα για διακοπες.- δουλεια.. εσυ το εχεις ηδη!! γαιτι να το αλλαξεις εφοσον δεν εχεις σκοπο μεταναστευσης για λογους καριερας.. η βιοποριστικους επειδη πχ. εισαι ανεργος?>?
ελπιζω να βοηθησα λιγο.. αν παλι οχι .. δικαι σου ειναι η αποφαση οτι και να πουμε εμεις..
κλαη τυχη
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
μεινε Ελλαδα και κανε τουρισμο.......εξωτερικο θα παθεις καταθλιψη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom