Νέα

Τζαμί στην Πρωτεύουσα. Ποιά η γνώμη σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα GABOR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 62K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εισθε υπερ της κατασκευης τζαμιου στην Αθηνα;

  • Ναι

    Ψήφοι: 16 21,9%
  • Οχι

    Ψήφοι: 56 76,7%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 1,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    73

GABOR

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2006
Μηνύματα
293
Like
0
Πόντοι
1
Αφού έχουν λεχθεί τόσα και τόσα γύρω από το θέμα του τεμένους ήρθε η ώρα από την Υπουργό Παιδείας να υλοποιήσει τα σχέδια τόσα τα δικά της (της εν λόγω Κυβέρνησης) όσο και των προηγούμενων Κυβερνήσεων (Πράσινων).
Ηδη έχει κατατεθεί σχέδιο νόμου με το οποίο συνίσταται Ν.Π.Ι.Δ. το οποίο θα διαχειρίζεται το τέμενος. Η κατασκυεή και ο αοιδός (πιστέυω να μην ανεβαίνει τόσο ύψος κάθε πρωί για την απαγγελία του Κορανίου) θα πληρώνεται από τον Κρατικό Προυπολογισμό. ΔΗΛΑΔΗ θα πληρώνεται από τους Ελληνες φορολογούμενους.
Ανοίγω αυτό το θέμα διότι το forum διαθέτει ποικίλες τεκμηριωμένες φωνές που είναι αμαρτία να μένουν μέσα στο ντουλάπι του χρόνου.
Ας καταθέσει λοιπόν ο καθένας την άποψή του για το ΤΕΜΕΝΟΣ!!!!!!!! :tickedoff:
 

MAXIM

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2005
Μηνύματα
142
Like
0
Πόντοι
1
ΔΕΝ θελω ΤΕΜΕΝΟΣ ΔΕ θελω ΝΕΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ....μου ειναι αδιαφορο που θα προσευχονται οι μουσουλμανοι οι χριστιανοι οι εβραιοι οι βουδιστες...ΔΕ ΘΕΛΩ ΘΕΟΥΣ......ΣΧΟΛΕΙΑ θελω ΒΙΒΛΙΑ καλους δασκαλους,νοσοκομεια,οι θρησκευαμενοι να πανε καπου και να  αλληλοεξωντοθουν........ αρκετα δεινα εχουν προξενησει....αν και συχενομε τον ΣΤΑΛΙΝ νομιζω πως στη περιπτωση μας θα ηταν χρησιμος........
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Αν και Χριστιανός ειμαι υπέρ της κατασκευής του τεμένους. Είναι αναφαιρετο δικαίωμα του καθε ανθρώπου να λατρευει τον Θεό του σε χωρο για ...ανθρώπους και οχι για ζώα.(ασχετο αν πιστεύω οτι οι Μουσουλμανοι εχουν μυαλο λιγότερο απο οτι τα ζώα).
Οπως δηλαδη οπου υπαρχουν Ελληνες ανα την υφηλιο(δηλαδη παντού)
εχουν χτίσει εκκλησίες και ασκουν εκει τα καθηκοντα τους ετσι πρεπει να κανουν και οι Μουσουλμάνοι.
Τωρα για το φιλο που μνημόνευσε το Στάλιν...τί να πω....Εγω πιστευω οτι ενας Παπαδόπουλος θα ηταν χρήσιμος!
 

MAXIM

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2005
Μηνύματα
142
Like
0
Πόντοι
1
ΦΙΛΕ σημασια δεν εχει που θα το κανουν....αλλα να μη το κανουν....επισης και ολο αυτοι η θρησκολαγνια απο κακομοιριασμενα ανθρωπακια...........
 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
(ασχετο αν πιστεύω οτι οι Μουσουλμανοι εχουν μυαλο λιγότερο απο οτι τα ζώα).
οι "Χριστιανοί" που έσπαγαν τα cinema για την ταινία του Καζαντζάκη είχαν περισσότερο μυαλό απο τα ζώα?
 

Επισκέπτης
υποτιθεται οτι ειμαστε χωρα που υποστηριζει την ανεξηθρησκεια...οποτε ας γινει...βεβαια αν σκεφτει κανεις οτι στα περισσοτερα μουσουλμανικα κρατη δν μπορουμε να χτισουμε νεους ναους..τοτε να μη γινει.....τελικα θα γινει κ στα @@ τους θα μας γραψουν οπως παντα...γι αυτο κ γω τους εχω συνδεσει απο τωρα που ειμαι πιτσιρικας,με οπτικη ινα,ωστα να μη χαθει ποτε η επαφη.....ενα κρατος μπουρδελο δν γινεται να μην εχει πουτανες διαφορετικων εθνοτητων...
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
οι "Χριστιανοί" που έσπαγαν τα cinema για την ταινία του Καζαντζάκη είχαν περισσότερο μυαλό απο τα ζώα?
Και αυτοί λιγότερο μυαλό εχουν...Δεν ισχυριστηκα το αντιθετο... Απλά ειναι θλιβερη μειοψηφία . Πολυ σωστα τη λεξη Χριστιανοι την εβαλες σε εισαγωγικά!
 

Nefilim

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
730
Κριτικές
1
Like
33
Πόντοι
6
Καλλίτερα να ζεις ελεύθερος ούτε θρησκείες ούτε δόγματα ούτε στεγανά ούτε ψευτοηθική, επομένως δίχως φραγμούς στα όνειρα σου!

Ας πάρουν και το τεμενος και τα μοναστήρια κι ας μοιράσουν το χρυσάφι τους στα φτωχά και κατατρεγμένα τότε ναι, να παραδεχτω την αλήθεια τους που θα λάμπει πιο έντονα...αλλά επειδή η φάση τους είτε χριστος ΕΠΕ, είτε αλλαχ ΕΠΕ, είτε βούδας ΕΠΕ, είτε βατικανό ΑΕ, κι επειδή  όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια φάτσα και ζουν στην ίδια λάσπη, δεν τους αξίζει καμία προσοχή.
 
OP
OP
G

GABOR

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2006
Μηνύματα
293
Like
0
Πόντοι
1
Οπως εξελίχθηκαν τα πράγματα ας γίνει.
Δεν δέχομαι όμως να το πληρώσουμε κιόλας. Είναι ξεφτίλα.
Πάει πολύ. Πληρώνει η Αμερική της χιλιάδες εκκλησίες που έχει?????
Μόνο στο L.A. υπάρχουν 3000 εκκλησίες διαφορετικών αιρέσεων - δογμάτων και θρησκειών.
Και βέβαια να ανοίξει και καμμία εκκλησίτσα και από την πλευρά της Τουρκίας και όχι τουρκολαγνικούς και οσφιοκαμπτικούς μορφασμούς από όλους τους βο(υ)λευτές.

 

MAXIM

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2005
Μηνύματα
142
Like
0
Πόντοι
1
Καλλίτερα να ζεις ελεύθερος ούτε θρησκείες ούτε δόγματα ούτε στεγανά ούτε ψευτοηθική, επομένως δίχως φραγμούς στα όνειρα σου!

Ας πάρουν και το τεμενος και τα μοναστήρια κι ας μοιράσουν το χρυσάφι τους στα φτωχά και κατατρεγμένα τότε ναι, να παραδεχτω την αλήθεια τους που θα λάμπει πιο έντονα...αλλά επειδή η φάση τους είτε χριστος ΕΠΕ, είτε αλλαχ ΕΠΕ, είτε βούδας ΕΠΕ, είτε βατικανό ΑΕ, κι επειδή  όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια φάτσα και ζουν στην ίδια λάσπη, δεν τους αξίζει καμία προσοχή.

ΣΥΜΦΩΝΩ........ρε φιλε....ελεος με τους απατεωνες
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Μια ειναι η εκκλησία που πρεπει να ανοιξει στην Τουρκία...
Ο ναος της του Θεου Σοφίας.(η Αγια Σοφια) ;)
 

wichunter

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2005
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
εγω δεν καταλαβα,οταν ζητησαν οι δασκαλοι,αυξησεις τους απαντησαν δεν υπαρχουν λεφτα.και την επομενη μερα η γιανακου βγηκε και ειπε οτι θα δωσουν 15 εκκατομυρια ευρω για το τζαμι
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
9
Πόντοι
6
Όλα καλά, αλλά υπο όρους: 1. Οι μουσουλμάνοι πληρώνουν το οικόπεδο και το κτίσμα. 2. Αποκτά δικαίωμα ανέγερσης ναού κάθε Ελληνικός υπαρκτός η μελοντικά πιθανός πληθυσμός στις χώρες απο όπου προέρχονται οι μουσουλμάνοι.

*ʼν δεν έχουν χρήμα ας τους σπονσοράρουν οι χώρες τους που καρπώνονται και το συνάλλαγμα που εξάγουν οι πολίτες τους απο εδώ εκεί.
** Κανένας μαλάκας πολιτικός δεν σκέφτηκε τι θα γίνεται όταν παίζει ΠΑΟ-ΟΣΦΠ κλπ στο νέο γήπεδο του ΠΑΟ και πιο κάτω είναι μαζεμένοι μουσουλμάνοι; Oi χούλιγκανς λέτε να το δούν ανεξηθρησκευτικά;
Πρώτο θέμα θα γινόμαστε πάλι! Και θα έχουμε πληρώσει τον ναό τους, και θα εκτεθούμε ώς ρατσιστές!
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.218
Like
370
Πόντοι
36
Δεν βλέπω το λόγο να μη γίνει τέμενος, δε θα με υποχρεώσει κανείς να πάω.

Τα έξοδα όμως είναι τελείως διαφορετική υπόθεση. Οι μουσουλμάνοι ας πληρώσουν για τη γη, το κτίσιμο και τη συντήρηση και λειτουργλια του. Γιατί εγώ?

Το ίδιο ακριβώς σκεπτικό έχω για ΟΛΕΣ τις θρησκείες, ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΗ. Και αυτό το φανταστικό Υπουργείο "Παιδείας και Θρησκευμάτων" , ας αποφασίσει ότι το "πλήρωμα της εκκλησίας" μπορεί να χειριστεί τα θέματά του χωρίς την κρατική παρέμβαση. Το ότι θα πληρώνεται ο μουεζίνης από τον Έλληνα φορολογούμενο με ενοχλεί το ίδιο με την πληρωμή του μισθού των ελληνορθόδοξων ιερέων από τον Έλληνα φορολογούμενο. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ και ΟΧΙ όλων των πολιτών  και μη πολιτών φορολογούμενων της Ελλάδας.
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Δεν βλέπω το λόγο να μη γίνει τέμενος, δε θα με υποχρεώσει κανείς να πάω.

Τα έξοδα όμως είναι τελείως διαφορετική υπόθεση. Οι μουσουλμάνοι ας πληρώσουν για τη γη, το κτίσιμο και τη συντήρηση και λειτουργλια του. Γιατί εγώ?

Το ίδιο ακριβώς σκεπτικό έχω για ΟΛΕΣ τις θρησκείες, ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΗ. Και αυτό το φανταστικό Υπουργείο "Παιδείας και Θρησκευμάτων" , ας αποφασίσει ότι το "πλήρωμα της εκκλησίας" μπορεί να χειριστεί τα θέματά του χωρίς την κρατική παρέμβαση. Το ότι θα πληρώνεται ο μουεζίνης από τον Έλληνα φορολογούμενο με ενοχλεί το ίδιο με την πληρωμή του μισθού των ελληνορθόδοξων ιερέων από τον Έλληνα φορολογούμενο. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ και ΟΧΙ όλων των πολιτών  και μη πολιτών φορολογούμενων της Ελλάδας.
Καλο θα ηταν για το θεμα της μισθοδοσιας των ιερεων των θρησκειων να γινει δημοψηφισμα και να αποφασισει ο "κυριαρχος λαος" αν θελει να συνεχιστει ή οχι. Ο καθενας μπορει να λεει την αποψη του αλλα το τι θα γινει οφειλει να καθοριστει με δημοψηφισμα.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.218
Like
370
Πόντοι
36
Καλο θα ηταν για το θεμα της μισθοδοσιας των ιερεων των θρησκειων να γινει δημοψηφισμα και να αποφασισει ο "κυριαρχος λαος" αν θελει να συνεχιστει ή οχι. Ο καθενας μπορει να λεει την αποψη του αλλα το τι θα γινει οφειλει να καθοριστει με δημοψηφισμα.


Δηλαδή φίλε μου,

Το να πληρώνουν οι πιστοί κάθε θρησκείας τους ιερείς τους, είναι λιγότερο δημοκρατικό από το να πληρώνουν όλοι τους ιερείς της επικρατούσας θρησκείας?

Δεν το νομίζω
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Δηλαδή φίλε μου,

Το να πληρώνουν οι πιστοί κάθε θρησκείας τους ιερείς τους, είναι λιγότερο δημοκρατικό από το να πληρώνουν όλοι τους ιερείς της επικρατούσας θρησκείας?

Δεν το νομίζω
Αν το δημοψηφισμα βγαλει αυτό το αποτελεσμα τοτε ειναι πιο δημοκρατικο. Και εγω δε θελω να πληρωνω την κρατικη επιχορηγηση στα κομματα αλλα αν κι αυτο αποφασιστει με δημοψηφισμα τοτε οφειλω να πειθαρχισω...(αλλα πού να κανουν δημοψηφισμα οι πολιτικαντηδες για το τελευταιο θεμα...)
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.218
Like
370
Πόντοι
36
ʼποψη σου, τη σέβομαι, αλλά διαφωνώ.

Το δημοψήφισμα που λες έχει σαν μόνο στόχο την απομύζηση πόρων από τις μειονότητες. Δεν είναι δίκαιο. Αν δηλαδή πχ ο Έλληνας Ορθόδοξος στη Ιταλία ή στην Αργεντινή πληρώνει τους καθολικούς παπάδες είναι δίκαιο?

Και φυσικά είμαι ο τελευταίος που θα είναι υπερ της χρηματοδότησης των κομμάτων.

Είμαι εναντίον της επιβολής "πιστεύω", γιατί περί αυτού πρόκειται. Δεν είναι ενίσχυση αδυνάτων (πχ ασθενών, ορφανών κλπ) ή εν αδυναμία (πχ θύματα φυσικών καταστροφών) συμπολιτών, με την οποία είμαι σύμφωνος
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
13
Πόντοι
2.007
Παντως φιλε alfa291 αυτο που λες (η χρηματοδοτηση των θρησκειων μονο απο τους πιστους και οχι απο ολους τους πολιτες), ειναι θεωρητικα σωστο (ουδεις αμφιβαλλει, και εγω σαν πιστος ΔΕ ΘΕΛΩ χρηματα μη πιστων) αλλα στην πραξη ειναι αδυνατο να εφαρμοστει. Γιατί θα υπαρχουν κρουσματα ρατσισμου σε βαρος των μη πιστων (που πιστευω ειναι μειοψηφια). Βλεπεις τί γινεται αν καποιος τολμησει να πει οτι δεν κανει θρησκευτικο γαμο ή δε θελει να κηδευτει θρησκευτικά. Θα πρεπει να χωρισεις τους πολιτες οπως εκανε ο Χιτλερ που τους εβραιους τους ειχε κολλησει ενα κιτρινο Εξαλφα στο μπρατσο.
Τί να πω...  :- :-
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.218
Like
370
Πόντοι
36
Δεν έχεις άδικο να λες αυτά, όμως βλέπω πιο απλή τη λύση:
Ο πιστός πηγαίνοντας στη εκκλησία και γνωρίζοντας ότι από τις εισφορές του ζει στην ουσία η θρησκευτική του κοινότητα θα φερθεί διαφορετικά και θα ενισχύσει. Ο μη πιστός (ή πιστός άλλης θρησκείας) δεν θα το κάνει. Δεν νομίζω πως κάνει στις μέρες μας κανείς έλεγχο για το ποιός και κάθε πότε πάει στην εκκλησία. Αυτό γινόταν στη βαθειά ελληνική επαρχία επί χούντας, όπως έχω ακούσει, με βασικούς ελεγκτές και τους καθηγητές των θρησκευτικών.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom