Νέα

Εργασια κ ζωη στην Κοπεγχαγη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ozzy13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ozzy13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
608
Κριτικές
44
Like
55
Πόντοι
606
Καλησπερα οποιος ελληνας μενει Κοπεγχαγη η γενικα Δανια κ εχει κατι υποψην του για δουλεια ας μου στειλει ενα πμ.Ειμαι φοιτητης στο CBS ψαχνω μια δουλεια οτι να ναι
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.737
Κριτικές
183
Like
3.094
Πόντοι
7.305
Καλησπερα οποιος ελληνας μενει Κοπεγχαγη η γενικα Δανια κ εχει κατι υποψην του για δουλεια ας μου στειλει ενα πμ.Ειμαι φοιτητης στο CBS ψαχνω μια δουλεια οτι να ναι
κανε εγγραφη για να εχεις προσβαση να διαβασεις....
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
Καλησπερα οποιος ελληνας μενει Κοπεγχαγη η γενικα Δανια κ εχει κατι υποψην του για δουλεια ας μου στειλει ενα πμ.Ειμαι φοιτητης στο CBS ψαχνω μια δουλεια οτι να ναι
δανεζικα μιλας?  :huh: τυπε μονο με αγγλικα δεν νομιζω να βρεις .και αμα βρεις μονο σε ελληνες ισως.
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
δυστυχως δεν ξερω δανικα  :S
τυπε πορα πολυ δυσκολα. και γω παλια νομιζα οτι νταξει με τα αγγλικα εισαι μια χαρα παντου. ελα που και στην αφρικη πρεπει να μαθεις αφρικανικα :-

φανταζομαι μονο σε κανενα ελληνικο εστιατοριο και αν . γτ δανια τυπε :think:
 
OP
OP
O

ozzy13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
608
Κριτικές
44
Like
55
Πόντοι
606
τυπε πορα πολυ δυσκολα. και γω παλια νομιζα οτι νταξει με τα αγγλικα εισαι μια χαρα παντου. ελα που και στην αφρικη πρεπει να μαθεις αφρικανικα :-

φανταζομαι μονο σε κανενα ελληνικο εστιατοριο και αν . γτ δανια τυπε :think:
θελω να κανω ενα μεταπτυχιακο εκει στο Copenhagen Business School εκει τα μεταπτυχιακα ειναι δωρεαν τα πανεπιστημια ειναι κορυφαια οπως κ το εκπεδευτικο συστημα τους ακομα κ τη γλωσσα σου μαθενουν τσαμπα,αλλα ειναι πολυ ακριβη ζωη εκει κ χωρις δουλεια δεν την παλευεις καθολου
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
θελω να κανω ενα μεταπτυχιακο εκει στο Copenhagen Business School εκει τα μεταπτυχιακα ειναι δωρεαν τα πανεπιστημια ειναι κορυφαια οπως κ το εκπεδευτικο συστημα τους ακομα κ τη γλωσσα σου μαθενουν τσαμπα,αλλα ειναι πολυ ακριβη ζωη εκει κ χωρις δουλεια δεν την παλευεις καθολου
α τοτε αλλαζει το θεμα καπως.γτ συνηθως σου βρισκουν παρτ ταιμ δουλεια απο το πανεπιστημιο.στην ολλανδια και στην αυστρια αυτο κανουν οποτε φανταζομαι και εκει θα το εχουν. 

ωραιος τυπε.καλα να περασεις :rockon:
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Καλησπερα οποιος ελληνας μενει Κοπεγχαγη η γενικα Δανια κ εχει κατι υποψην του για δουλεια ας μου στειλει ενα πμ.Ειμαι φοιτητης στο CBS ψαχνω μια δουλεια οτι να ναι

Γιατι ειδικα Δανια;; εχουν ζορισει εκει τα περιθωρια..

Στην θεση σου εαν επιμενεις σκανδιναβια θα κοιταζα μονο νορβηγια

αλλιως Γερμανια,Αγγλια,Αυστρια με την σειρα που στ γραφω
 

marduk

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2006
Μηνύματα
40
Like
0
Πόντοι
0
Δανία:
Δύσκολη γλώσσα, οι Δανοί δεν είναι και οι πιο φιλικοί άνθρωποι απέναντι στους ξένους, ακριβή χώρα. Στα συν οι Δανέζες και το γεγονός ότι είναι Σκανδιναβία.

Καλή επιτυχία.
 
OP
OP
O

ozzy13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
608
Κριτικές
44
Like
55
Πόντοι
606
Γιατι ειδικα Δανια;; εχουν ζορισει εκει τα περιθωρια..

Στην θεση σου εαν επιμενεις σκανδιναβια θα κοιταζα μονο νορβηγια

αλλιως Γερμανια,Αγγλια,Αυστρια με την σειρα που στ γραφω
στην νορβηγια το εψαξα κ δεν ειναι ασχημα αλλα καλυτερα δανια,τωρα για γερμανια αγγλια αυστρια δεν το συζηταω το φτηνοτερο μεταπτυχιακο εχει 15000 κ λιγα λεω
 

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.309
Κριτικές
10
Like
1.619
Πόντοι
5.975
στην νορβηγια το εψαξα κ δεν ειναι ασχημα αλλα καλυτερα δανια,τωρα για γερμανια αγγλια αυστρια δεν το συζηταω το φτηνοτερο μεταπτυχιακο εχει 15000 κ λιγα λεω
Είναι γεγονός ότι και στη Νορβηγία οι σπουδές είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ ακόμα και για τους ίδιους τους Νορβηγούς. Γενικότερα, ωστόσο, μην ανησυχείς καθώς οι γλώσσες αυτές δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολες. Το μόνο δύσκολο (και το κυριότερο κατά τη γνώμ ημου) είναι το υψηλό κόστος διαβίωσης που για ένα μέσο ευρωπαίο - πόσο μάλλον μέσο Έλληνα - είναι εξαιρετικά δυσβάσταχτο.
 

Traveller 2

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
2.020
Like
151
Πόντοι
16
Η γλώσσα είναι δύσκολη. Γιατί δεν το σκέφτεσαι για Σουηδία; Έχει πολύ καλά πανεπιστήμια και πολλοί Έλληνες φοιτητές πηγαίνουν εκεί.
 
OP
OP
O

ozzy13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
608
Κριτικές
44
Like
55
Πόντοι
606
Η γλώσσα είναι δύσκολη. Γιατί δεν το σκέφτεσαι για Σουηδία; Έχει πολύ καλά πανεπιστήμια και πολλοί Έλληνες φοιτητές πηγαίνουν εκεί.
ειναι καλα κ στη Σουηδια το εχω ψαξει αλλα το προγραμμα που εχω βρει στην Κοπεγχαγη ειναι που καλυτερο κ επισης το πανεπιστημιο στη Kοπεγχαγη ειναι το νουμερο τρεια στην καταταξη ειναι πολυ καλο
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
ειναι καλα κ στη Σουηδια το εχω ψαξει αλλα το προγραμμα που εχω βρει στην Κοπεγχαγη ειναι που καλυτερο κ επισης το πανεπιστημιο στη Kοπεγχαγη ειναι το νουμερο τρεια στην καταταξη ειναι πολυ καλο
κοιτα το σιγουρο ειναι οτι θα πρεπει να μαθεις την γλωσσα γτ δεν θα σου μιλανε. αλλα απο το πανεπιστημιο καποια κουτσοδουλεια θα βρεις για να ζησεις
 

stefan00

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
3.969
Like
323
Πόντοι
36
ρε παιδια με την καθημερινη τριβη μαθαινεις τα βασικα καθε γλωσσας στον πλανητη και σε καταλαβαινουν μια χαρα
 
OP
OP
O

ozzy13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
608
Κριτικές
44
Like
55
Πόντοι
606
καλα ναι αυτο σιγουρα γινεται
 

geo70

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.079
Like
58
Πόντοι
16
Στη Δανία έμεινα 1 εβδομάδα το καλοκαίρι του 2004 (όταν εδώ είχαμε Ολυμπιάδα) ...
Τα Αγγλικά τα μιλάνε ακόμη και οι ...πέτρες ! Να μη σου `πω πως και μεταξύ τους Αγγλικά μιλάνε, άσε που λόγω πολιτεύματος όλες οι συνήθειές τους είναι ...αγγλικές, και καμία σχέση με υπόλοιπη σκανδιναβία και γερμανία ...
Η συμπεριφορά του Δανού απέναντι στον "ξένο" τουρίστα (δεν ξέρω στον μετανάστη) είναι ΑΨΟΓΗ και εξυπηρετικότατη ! Γενικά είναι μία χώρα που όλα λειτουργούν σαν ένα καλοκουρδισμένο ρολοι .
Για την Κοπενχάγη ...είναι μία μικρή σχετικά πόλη, το κέντρο της ειδικά δίνει την αίσθηση επαρχιακής δυτικοευρωπαικής πόλης . Έχει πολύ πράσινο και έντονο υγρό στοιχείο (και δυστυχώς υγρασία !), πολύ κ΄εύκολη να τη περπατήσει κανείς και με ήπιο σχετικά κλίμα σε σχέση με την υπόλοιπη χώρα...φυσικά απο τέλη Σεπτεμβρίου τις πρώτες πρωινές ώρες η θερμοκρασία πέφτει αρκετά κάτω απο το 0 !
Σημείο αναφοράς για τον επισκέπτη κυρίως είναι το πάρκο Τίβολι, με είσοδο τότε 7-9 ευρώ/άτομο και μέσα με 10άδες μπυραρίες, λούνα παρκ, καλιτεχνικές εκδηλώσεις κλπ ...είναι ανοικτό όμως απο Απρίλιο ώς μέσα Σεπτεμβρίου γιατί έτσι κι αλλιώς μετά η τουριστική κίνηση "σπάει" .
Σίγουρα είναι ακριβή πόλη, όχι όμως ακριβότερη απο Λονδίνο και Παρίσι . Ενδεικτικές τιμές όπως τις θυμάμαι ..ένα ζευγάρι τρώει σε εστιατόριο (έχει πολλά μεξικάνικα) με 50€, ένα μποκαλάκι νερό είχε 2-3 ευρώ, χοτ ντογκ απο υπαίθριες καντίνες 4-5€, κρικερ μπύρα 0,5lt κανένα 5ευρω, ταξί ...άσ`το, μέσα μαζικής μεταφοράς 1,5-2€, ΜακΝτόναλντσ κλπ κανένα 25άρι τα 2 άτομα ...
Για πουτανάκια είχε ρωσίδες κοντά στο σταθμό αλλά δεν ασχολήθηκα ...
 

foinikas88

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2013
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
θα παω κοπεγχαγη σε 2 βδομαδες τι παιζει εκει απο πουτανες  :helpplea:
 
OP
OP
O

ozzy13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
608
Κριτικές
44
Like
55
Πόντοι
606
Τέλος Φλεβάρη θα ειμαι κοπενχαγη οποίος ειναι πάνω ας μου στείλει πμ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom