Νέα

Οι πρωτες μου εντυπωσεις απο την Κυπρο...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 31
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Καλησπεριζω τη διαδικτυακη παρεα.
Ειμαι ηδη 18 μερες στη μαρτυρικη Μεγαλονησο.
Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι αναμεικτες σε γενικες γραμμες. Εξαιρωντας οτι οδηγουν αριστερα (αυτο ειναι το κυριοτερο προβλημα) στα υπολοιπα δε βρισκω τραγικες διαφορες απο το Ελλαδισταν.
Βεβαια ειναι κι η τοπικη διαλεκτος ενα προβλημα για τους νεοεισερχομενους, δεν καταλαβαινω γρι αν ομιλουν Κυπριακα!
Παντως σα λαος δειχνουν να αγαπουν τον τοπο τους.
Σταματω εδω, ας ρωτησετε - πειτε κατι και συνεχιζει η συζητηση.
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
Καλησπεριζω τη διαδικτυακη παρεα.
Ειμαι ηδη 18 μερες στη μαρτυρικη Μεγαλονησο.
Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι αναμεικτες σε γενικες γραμμες. Εξαιρωντας οτι οδηγουν αριστερα (αυτο ειναι το κυριοτερο προβλημα) στα υπολοιπα δε βρισκω τραγικες διαφορες απο το Ελλαδισταν.
Βεβαια ειναι κι η τοπικη διαλεκτος ενα προβλημα για τους νεοεισερχομενους, δεν καταλαβαινω γρι αν ομιλουν Κυπριακα!
Παντως σα λαος δειχνουν να αγαπουν τον τοπο τους.
Σταματω εδω, ας ρωτησετε - πειτε κατι και συνεχιζει η συζητηση.
εφυγες απο τους ελληνες να πας σε αλλους ελληνες? :think: μετα την "πτωχευση" πως τα πανε?
 

Naruto

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Οκτ 2010
Μηνύματα
742
Κριτικές
17
Like
1.286
Πόντοι
2.290
Είχα πάει πριν πέντε έξι χρόνια Κύπρο για σχεδόν ένα μήνα.Είκοσι μέρες Λεμεσό και μια βδομάδα σε ένα χωριό  ''Αφηαίνου'' αν το θυμάμαι καλά κοντά στην πράσινη γραμμή.Από τις πιο  καλές διακοπές που έχω πάει μπορώ να πω.Φιλόξενοι άνθρωποι , να σκιστούν να σε εξυπηρετήσουν...αλλά παναγία μου τρώνε πάρα πολύ  :grin:  με είχαν σκάσει στο φαγητό.
Είχα και πρόταση να μείνω μόνιμα με νυχτοκάματο 70 ευρο,  τέσσερις φορές την εβδομάδα...να πω την αλήθεια δεν μετανιώνω που δεν έκατσα.
Από τα σημεία που μου έκαναν  εντύπωση είναι ότι σε μια ώρα πας από τη μια άκρη στην άλλη και γενικά είναι πιο μικρή από ότι περίμενα.Από κόσμο και γυναίκες μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα,αν και πέτυχα και πολλές ''ξένες''.
 

Heinz W Guderian

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.563
Like
2
Πόντοι
16
Καλησπεριζω τη διαδικτυακη παρεα.
Ειμαι ηδη 18 μερες στη μαρτυρικη Μεγαλονησο.
Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι αναμεικτες σε γενικες γραμμες. Εξαιρωντας οτι οδηγουν αριστερα (αυτο ειναι το κυριοτερο προβλημα) στα υπολοιπα δε βρισκω τραγικες διαφορες απο το Ελλαδισταν.
Βεβαια ειναι κι η τοπικη διαλεκτος ενα προβλημα για τους νεοεισερχομενους, δεν καταλαβαινω γρι αν ομιλουν Κυπριακα!
Παντως σα λαος δειχνουν να αγαπουν τον τοπο τους.
Σταματω εδω, ας ρωτησετε - πειτε κατι και συνεχιζει η συζητηση.
Σε ποια πόλη είσαι φίλε?
πώς είναι τα ενοίκια τώρα με την κρίση?
και γενικά πώς είναι με την κρίση.......
 

Επισκέπτης
Επειδη ειναι η πρωτη φορα που ερχομαι στην Κυπρο (Παφο συγκεκριμενα), δε μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη για το οικονομικο ζητημα (προ κρισης vs. τωρα).
Ειναι αληθεια οτι τους εχει επηρεασει αλλα οχι στο βαθμο της Ελλαδας. Εξαιρωντας τις δυο τραπεζες που επεσε κουρεμα (Λαικη & Κυπρου) τις αλλες δεν τις πειραξαν.
Οι μισθοι του Κυπριακου Δημοσιου ψαλιδιστηκαν 5-10% απο οσο μου ειπαν.
Βεβαια αν δεν εχεις καποιον να σε φιλοξενει (οπως εγω καλη ωρα) δεν ενδεικνυται να ελθεις, εκτος κι αν εχεις ηδη στρωμενη δουλεια π.χ. να μετατεθεις μεσω πολυεθνικης για καποιο διαστημα.
Στους δρομους γενικα το ποσοστο των ακριβων αυτοκινητων που κυκλοφορουν (Mercedes, BMW, διαφορα Jeep) ειναι υψηλοτερο απο οσα βλεπεις στην Αθηνα, εκτος κι αν κινεισαι στα Β.Π. μοναχα.
Σκεψου οτι πηγα σε ενα χωριο χιλιων κατοικων περιπου και σε μια βολτα ειδα τουλαχιστο δεκα παρκαρισμενες Mercedes στα γκαραζ.
Συνεχιζοντας ενα προβλημα που εχει η Κυπρος ειναι η ξηρασια. Τα βουνα γυρω απο την Παφο θυμιζουν οροπεδιο Τριπολης. Παρολα αυτα οσοι μπορουν με γεωτρησεις & φραγματα εχουν μικροκαλλιεργειες. Ενας τυπος προσφατα πηγε Θεσ/νικη και μολις ειδε την πεδιαδα αγαλλιασε το ματι του!
Να ειχαμε τετοια μερη μου ελεγε και τι δε θα καναμε...
Tα ενοικια ειναι σε καλες τιμες εδω. Λεμεσο, Λαρνακα και Λευκωσια ειναι λιγο παραπανω.
Σε τριαρι μενουμε, ενα μπανιο & WC 370€ επιφανειας περιπου 125 τετραγωνικα.
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Επειδη ειναι η πρωτη φορα που ερχομαι στην Κυπρο (Παφο συγκεκριμενα), δε μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη για το οικονομικο ζητημα (προ κρισης vs. τωρα).
Ειναι αληθεια οτι τους εχει επηρεασει αλλα οχι στο βαθμο της Ελλαδας. Εξαιρωντας τις δυο τραπεζες που επεσε κουρεμα (Λαικη & Κυπρου) τις αλλες δεν τις πειραξαν.
Οι μισθοι του Κυπριακου Δημοσιου ψαλιδιστηκαν 5-10% απο οσο μου ειπαν.
Βεβαια αν δεν εχεις καποιον να σε φιλοξενει (οπως εγω καλη ωρα) δεν ενδεικνυται να ελθεις, εκτος κι αν εχεις ηδη στρωμενη δουλεια π.χ. να μετατεθεις μεσω πολυεθνικης για καποιο διαστημα.
Στους δρομους γενικα το ποσοστο των ακριβων αυτοκινητων που κυκλοφορουν (Mercedes, BMW, διαφορα Jeep) ειναι υψηλοτερο απο οσα βλεπεις στην Αθηνα, εκτος κι αν κινεισαι στα Β.Π. μοναχα.
Σκεψου οτι πηγα σε ενα χωριο χιλιων κατοικων περιπου και σε μια βολτα ειδα τουλαχιστο δεκα παρκαρισμενες Mercedes στα γκαραζ.
Συνεχιζοντας ενα προβλημα που εχει η Κυπρος ειναι η ξηρασια. Τα βουνα γυρω απο την Παφο θυμιζουν οροπεδιο Τριπολης. Παρολα αυτα οσοι μπορουν με γεωτρησεις & φραγματα εχουν μικροκαλλιεργειες. Ενας τυπος προσφατα πηγε Θεσ/νικη και μολις ειδε την πεδιαδα αγαλλιασε το ματι του!
Να ειχαμε τετοια μερη μου ελεγε και τι δε θα καναμε...
Tα ενοικια ειναι σε καλες τιμες εδω. Λεμεσο, Λαρνακα και Λευκωσια ειναι λιγο παραπανω.
Σε τριαρι μενουμε, ενα μπανιο & WC 370€ επιφανειας περιπου 125 τετραγωνικα.

φιλε απο δουλειες πως πανε τα πραγματα εχει δουλεια γενικα οι μισθοι τι λενε
η ειναι οπως εδω που η ανεργια θεριζει και οι μισθοι ειναι 400€ το μηνα για πληρη απασχοληση
 

Ballbreaker

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2011
Μηνύματα
49
Like
1
Πόντοι
0
Νεος δικηγορος εκει (εχουν σπουδασει πολλοι το επαγγελμα) πλεον ειναι ζητημα αν θα παρει 700 ευρω το μηνα.
Σε χαμαλοδουλειες κτλ βλεπεις μονο ξενους,και τουρκοκυπριους,στα ξενοδοχεια στις reception δουλευει το ανατολικο μπλοκ (συχνα αντρες).
Αν ψαχνετε για δουλεια,θα ελεγα οτι ειναι το λαθος μερος.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
Σταματω εδω, ας ρωτησετε - πειτε κατι και συνεχιζει η συζητηση.

είχα πάει το καλοκαίρι του 2007. ρουμάνα ήταν παντρεμένη με κύπριο που είχε καφετέρια στην Πάφο, πήγαινε να τους γνωρίσεις.
 

p900

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.696
Κριτικές
7
Like
578
Πόντοι
96
αν ψάχνεις ψύλλο μες τα άχυρα μπορεί να τον βρείς. Ρουμάνα παντρεμένη με Κύπριο που είχε καφετέρια στην Πάφο το 2007, σιγα μην τους βρεις.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
αν ψάχνεις ψύλλο μες τα άχυρα μπορεί να τον βρείς. Ρουμάνα παντρεμένη με Κύπριο που είχε καφετέρια στην Πάφο το 2007, σιγα μην τους βρεις.

:2funny: :2funny:ρε φίλε, λίγο καλαμπούρι του κάνω.

πάντως το σκηνικό είναι αληθινό φίλε, ψάξτους.

Αυτό που θυμάμαι από Κύπρο, ακριβός γύρος πίττα.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.181
Like
66.771
Πόντοι
12.756
Οι Κυπριες παντως ειναι πουταναρες ... :zfuck: :zfuck: :zfuck:
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.732
Κριτικές
183
Like
3.071
Πόντοι
7.305
δεν ξερω τι κανουν στον Πυργο , αλλα κατω γινεται της γαμιολας  :zfuck:
τυπε οταν ημουν φοιτητακος στην Σαλονικα, δυο πατωματα κατω απο το σπιτι που νοικιαζα, ζουσαν δυο Κυπριες φοιτητριες...ειχαν ξεσκιστει στον πουτσο,μαλιστα η μια φωναζε τοσο πολυ οταν γαμιωτανε, που αναγκαστηκε ο σπιτονοικοκυρης (ειχαμε τον ιδιο), να της κανει παρατηρηση.... :tooth:
 

Επισκέπτης
Στα ξενοδοχεια (καμαριερες, reception, σερβιτοροι) δουλευουν κατα κυριο λογο Ρουμανοι. Βλεπεις ομως και καποιους Βουλγαρους - Ασιατες διαφορων εθνων.
Τις χαμαλοδουλειες (οπως και στην Ελλαδα) τις κανουν επισης αλλοδαποι.
Τωρα σε διαφορα μαγαζια - πολυκαταστηματα οι μισθοι για τους υπαλληλους κυμαινονται στα 500 - 800€, δηλαδη αναλογα με τις ωρες, τις μερες απασχολησης ανα μηνα.
Οι μισθοι στο Δημοσιο ειναι υψηλοτεροι. Νεοδιοριζομενος καθηγητης ξεκινα με 1500 και σταδιακα με τα χρονια και τα προσοντα συν επιδοματα φθανει και τα 4000 ^^
Κατα τι λιγοτεροι ειναι οι μισθοι των δασκαλων. Γενικα οι εκπαιδευτικοι ειναι καλοπληρωμενοι γιατι τους θεωρουν σημαντικους για τη μορφωση των παιδιων τους. Δεν ειναι οπως το μπουρδελο των ελληνικων σχολειων με τις καταληψεις και τα ξεκωλιαρικα....
Στα δημοτικα σχολεια σου φαινεται οτι εισαι στο 1960, τα παιδακια φορανε ομοιομορφα ρουχα!
Στα δε Γυμνασια & Λυκεια απαγορευονται οι κοντες φουστες, τα αγορια δε φορανε σορτς!
Πηγα κι εγω να δω τον ανηψιο στο Λυκειο του με βερμουδα LOL με κοιταζαν οι καθηγητες με ενα ματι...
Δινω αλλο ενα παραδειγμα:
Αστυνομικος (οχι αξιωματικος με αστερι) με 35 χρονια εχει συνταξη γυρω στα 2000 το μηνα (του εκοψαν 5% λογω κρισης), οδηγος ασθενοφορου σε κρατικο νοσοκομειο μετα απο 32 χρονια εβγαλε 1540€ προσφατως....
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
344
Πόντοι
86
βασικά εκεί μάλλον υπάρχει κράτος-διοίκηση-θεσμοί λόγω Άγγλων και αποικιοκρατίας.

σαν να λέμε αντί να έχεις σουλτάνο έχεις Βασίλισσα Ελισάβετ.

όσο νάναι διαφέρει σαν εμπειρία.
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
66
Έχω ζήσει περίπου 1,5 χρόνο κάτω, στην Λευκωσία, έμενα στα Λατσ(ι)ά. Οι περισσότεροι δεν λένε καλά λόγια για τους Κύπριους, εγώ τους λατρεύω κι έχω κρατήσει πολλούς φίλους και φίλες (απλές και  :zfuck: :zfuck:).  

Έχει δίκιο ο φίλος Naruto για το φαγητό, οι Ελλαδίτες είχαμε μία παροιμία για τους Κύπριους: "Τρώνε σαν να ξέρουν ότι θα πεθάνουν αύριο, χτίζουν σαν να ξέρουν ότι δεν θα πεθάνουν ποτέ".

Σχετικά με την γλώσσα: Τα βασικά είναι τα δαμέ και τζαμέ που προφανώς τα ξέρεις, να αποφεύγεις να χρησιμοποιείς το "ν" αν δεν το ξέρεις, να μιλάς κανονικά. Και βασικό: Είσαι Ελλαδίτης, μην λες Έλληνας.

Γκομενάκια: Διαφωνώ με τους περισσότερους, δεν έχουν διαφορές απ' τις Ελλαδίτησες (τα είπαμε  :huh:). Όταν ήμουν εγώ κάτω το νησί είχε ΠΑΡΑ πολλές Ρωσίδες, τώρα δεν ξέρω πως είναι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom