Νέα

Berlin Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα O 6os Νανος
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 17
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

O 6os Νανος

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2013
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
Μαγκες καλημερα!!

Επειδη δεν γνωριζω απο βερολινο και προγραμματιζω ταξιδακι με φιλο τι παιζει με τα ταξι εκει? Ειναι ακριβα οπως λενε?
Παραδειγμα απο το αεροδρομιο σονεφελντ για κεντρο περιοχη μιττε (εχω βρει ενα καλο ξενοδοχειο εκει το μεινινγκερ) ποσο θα κοστισει η κουρσα για 2 ατομα? Και γενικα να κινησε με ταξι συμφερει??

Η οποια πληροφορια σας θα με βοηθησει πολυ παιδες ευχαριστω!!  :)
 

Ric Flair

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
2.511
Like
0
Πόντοι
16
Μαγκες καλημερα!!

Επειδη δεν γνωριζω απο βερολινο και προγραμματιζω ταξιδακι με φιλο τι παιζει με τα ταξι εκει? Ειναι ακριβα οπως λενε?
Παραδειγμα απο το αεροδρομιο σονεφελντ για κεντρο περιοχη μιττε (εχω βρει ενα καλο ξενοδοχειο εκει το μεινινγκερ) ποσο θα κοστισει η κουρσα για 2 ατομα? Και γενικα να κινησε με ταξι συμφερει??

Η οποια πληροφορια σας θα με βοηθησει πολυ παιδες ευχαριστω!!  :)

ναι , ειναι πανακριβα τα ταξί . δεν λεει καθόλου . μονο σε περιπτωση αναγκης ή πολυ βραδυ που σταματα το μετρο .
καλο είναι να μαθεις να μετακινησε με μετρο . βγαζεις μια ημερησια καρτα 6 και κάτι κάνει και εισαι εντάξει .

από σονεφελντ στο κεντρο το ταξί κάνει πανω από 50 Ε ( την πατησα πριν μερικα χρονια ). υπαρχει σιδηροδρομος που παει αλεξαντερπλατζ ( S σαραντα κάτι αν θυμαμαι καλα ) .
αν ρωτησεις κάποιο υπαλληλο θα σου πουν .
 
OP
OP
O 6os Νανος

O 6os Νανος

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2013
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
ευχαριστω φιλος, ;)

εαν και καποιος αλλος ξερει ακριβως πως vα κατεβω (ποιο τρενο πρεπει να παρω) απο σονεφελντ για περιοχη Mitte εας μου γραψει να μην ταλαιπωριεμαι,  :)
 

Rygg

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.646
Like
2
Πόντοι
16
Μαγκες καλημερα!!

Επειδη δεν γνωριζω απο βερολινο και προγραμματιζω ταξιδακι με φιλο τι παιζει με τα ταξι εκει? Ειναι ακριβα οπως λενε?
Παραδειγμα απο το αεροδρομιο σονεφελντ για κεντρο περιοχη μιττε (εχω βρει ενα καλο ξενοδοχειο εκει το μεινινγκερ) ποσο θα κοστισει η κουρσα για 2 ατομα? Και γενικα να κινησε με ταξι συμφερει??

Η οποια πληροφορια σας θα με βοηθησει πολυ παιδες ευχαριστω!!  :)

Αρτεμης

 
OP
OP
O 6os Νανος

O 6os Νανος

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2013
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.150
Like
343
Πόντοι
36
Καλησπέρα φίλε

Μόλις φτάσεις στο Schönefeld θα δεις ένα μαγαζί μέσα στο αεροδρόμιο με εφημερίδες και άλλα πάρε ένα χάρτη με τις διαδρομές των τραίνων Berlin Liniennetz Routemap. Θα σε βοηθήσει πολλή και έιναι πολλή εύκολος να τον διαβάσεις.
Το Βερολίνο έχει απο τις καλύτερες συγκοινωνίες στην Ευρωπη Παρ./Σαβ το μετρό λειτουργεί 24ώρες. Τις καθυμερινές υπάρχει το νυχτερινό λεωφορείο που θα σε βολέψει σίγουρα όπου και να μένεις και το τραμ είναι 24ώρο σε λειτουργείο πάντα.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

stefan00

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
3.969
Like
325
Πόντοι
36
Χαχα!! το εχω στα υποψιν μαν,αυτα τα ξερω, τα τρενα δεν ξερω και προσπαθω να μαθω, ελατε ρε μαγκες τοσοι εχετε παει απο εδω μεσα βοηθηστε με!!  :)
φυγε το ιδιο βραδακι αρτεμις φιλε μη χανεις χρονο τουριστας εισαι......
 

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16

mpouzoklidos

Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.703
Κριτικές
83
Like
23
Πόντοι
96
Χαχα!! το εχω στα υποψιν μαν,αυτα τα ξερω, τα τρενα δεν ξερω και προσπαθω να μαθω, ελατε ρε μαγκες τοσοι εχετε παει απο εδω μεσα βοηθηστε με!!  :)

φιλε μου εγώ που πάω κάθε χρόνο Γερμανία για πορνοτουρισμό νοικιάζουμε αυτοκίνητο με gps και με Ελληνικές οδηγίες μας βγάζει απέξω από ξενοδοχεία και fkk χωρίς να μας ενδιαφέρει η ώρα για τις συγκοινωνίες και τέτοια αν είσαι μονος σου θα σου πάει λίγο πιο ακριβά αλλα θα είσαι άνετος
 
OP
OP
O 6os Νανος

O 6os Νανος

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2013
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις, :)

Απο φαγαδικα, καφε, κανενα καλο εστιατοριο για παραδοσιακο φαγιτο κτλπ. τι παιζει ??

και γενικα οτιδιποτε αξιολογο γραψτε μου  :)
 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
Χμμμμ.... Αύγουστος είναι λίγο άχαρη εποχή, οι ντόπιοι φύγουν και πλακώνουν άσχετοι τουρίστες ενώ πολλά μαγαζιά κλείνουν. Άμα τη αφίξει, προμηθεύσου χάρτη της πόλης και, ανάλογα με τις ημέρες διαμονής πάρ 3ημερο ή 7ημερο εισιτήριο δύο ζωνών (καλύπτει και το αεροδρόμιο, όλα τα ΜΜΜ). Το απλό εισιτήριο είναι πανάκριβο (2,9), οι ντόπιοι, για λίγες στάσεις σπάνια βγάζουν. Από φαγητό, κοίτα περιοχές prenzlauerberg, Kreuzberg, Chavigny Platz. Έχε εμπιστοσύνη στα υπαίθρια λουκανικάδικα, είναι μια χαρά από γεύση και ποιότητα και πολύ φτηνά. Σου θυμίζω επίσης ότι οι Γερμανικές μπύρες χορταίνουν και σε καλύπτουν και από νερό (πανάκριβο). Το ταξί είναι όντως πολύ ακριβό, λογικό αφού η συγκοινωνία σε καλύπτει πλήρως και ταχύτατα (πρέπει λίγο να προσέχεις πάντως αν δν ξέρεις γερμανικά, μην βρεθείς άλλα αντί άλλων). Θα συνηθίσεις εντός μιας ημέρας. Αν πάρεις και τα υπέργεια τραίνα (S Bahn), ημέρα,  μπορείς κάλλιστα να χαζέψεις κι ολόκληρη την πόλη. Γενικά η πόλη είναι χαλαρή, αν έχεις πρόβλημα ρώτα εκεί, οι μικρότερες των 50 ηλικίες (η πλειοψηφία δηλαδή) ξέρουν Αγγλικά και είναι πρόθυμοι. Ανάλογα με τι μέρες που θα καθίσεις, επίσκεψη στο Μουσείο της Περγάμου και στο Αιγυπτιακό είναι must. Γενικά, περπάτα την πόλη, όλο και κάτι ενδιαφέρον και ξεχωριστό θα βρεις που θα σου διαμορφώσει τα σχέδια. Καλά να περάσεις.
 

stefan00

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
3.969
Like
325
Πόντοι
36
Eπισκεψη στον ζωολογικο κηπο εναν απο τους καλυτερους παγκοσμιως
 
OP
OP
O 6os Νανος

O 6os Νανος

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2013
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
Χμμμμ.... Αύγουστος είναι λίγο άχαρη εποχή, οι ντόπιοι φύγουν και πλακώνουν άσχετοι τουρίστες ενώ πολλά μαγαζιά κλείνουν. Άμα τη αφίξει, προμηθεύσου χάρτη της πόλης και, ανάλογα με τις ημέρες διαμονής πάρ 3ημερο ή 7ημερο εισιτήριο δύο ζωνών (καλύπτει και το αεροδρόμιο, όλα τα ΜΜΜ). Το απλό εισιτήριο είναι πανάκριβο (2,9), οι ντόπιοι, για λίγες στάσεις σπάνια βγάζουν. Από φαγητό, κοίτα περιοχές prenzlauerberg, Kreuzberg, Chavigny Platz. Έχε εμπιστοσύνη στα υπαίθρια λουκανικάδικα, είναι μια χαρά από γεύση και ποιότητα και πολύ φτηνά. Σου θυμίζω επίσης ότι οι Γερμανικές μπύρες χορταίνουν και σε καλύπτουν και από νερό (πανάκριβο). Το ταξί είναι όντως πολύ ακριβό, λογικό αφού η συγκοινωνία σε καλύπτει πλήρως και ταχύτατα (πρέπει λίγο να προσέχεις πάντως αν δν ξέρεις γερμανικά, μην βρεθείς άλλα αντί άλλων). Θα συνηθίσεις εντός μιας ημέρας. Αν πάρεις και τα υπέργεια τραίνα (S Bahn), ημέρα,  μπορείς κάλλιστα να χαζέψεις κι ολόκληρη την πόλη. Γενικά η πόλη είναι χαλαρή, αν έχεις πρόβλημα ρώτα εκεί, οι μικρότερες των 50 ηλικίες (η πλειοψηφία δηλαδή) ξέρουν Αγγλικά και είναι πρόθυμοι. Ανάλογα με τι μέρες που θα καθίσεις, επίσκεψη στο Μουσείο της Περγάμου και στο Αιγυπτιακό είναι must. Γενικά, περπάτα την πόλη, όλο και κάτι ενδιαφέρον και ξεχωριστό θα βρεις που θα σου διαμορφώσει τα σχέδια. Καλά να περάσεις.

Σ'ευχαριστω παρα πολυ αγορινα, σκεφτομαι να παω για 5 μερες στα μεσα του δεκεμβριου αμα γνωριζεις και κανενα ξενοδοχειο ετσι καλο-οικονομικο και στο κεντρο πες μου, αεροπορικα εχω βρει φθηνα και λεω να τα κλεισω απο τελος του αυγουστου (δλδ 4 μηνες πριν) ξενοδοχειο ποσο καιρο πριν ειναι καλα για να το κλεισω? δλδ και απο τωρα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom