Νέα

ΑΒΑΞ, ΑΚΤΩΡ, ΜΕΤΚΑ, ΤΕΡΝΑ.... Ξερει κανεις πώς δουλευουν?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 117
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Τωρα τελευταια παρακολουθω στενα τις μεγαλες κατασκευαστικες εταιριες της χωρας, οι οποιες, οσο "αμαρτωλες" κι αν παραδεχτουμε πως ειναι (εθνικοι νταβατζηδες... κλπ), την ιδια στιγμη πρεπει να παραδεχτουμε πως σημειωνουν σημαντικες επιδοσεις στο εξωτερικο, φερνοντας αρκετο συναλλαγμα, και αντεχοντας στην κριση.

Ενα πραγμα, ωστοσο, που δεν εχω καταλαβει, ειναι το πώς ακριβως δουλευουν αυτες οι εταιριες, και πώς ειναι διαρθρωμενες.

Ως πιο λογικη εξηγηση μου φαινεται το εξης: Εχουν καμια 50ρια-100ρια πολιτικους μηχανικους, μηχανολογους, οικονομολογους, λογιστες... (δηλαδη, υπαλληλους γραφειου), και απο κει και περα το μονο που κανουν ειναι να εξασφαλιζουν τεραστιο δανεισμο για να ΜΙΣΘΩΣΟΥΝ την εργασια τοπικων εργολαβων-μεταφορεων-τεχνιτων που εκεινοι, με τη σειρα τους, θα υλοποιησουν το εργο.
Θελω να πω, δε νομιζω να εχουν οι ιδιες οι εταιριες δικο τους εξοπλισμο κα να τον μεταφερουν δεξια-αριστερα εκτελωντας εργα... Αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.

Λοιπον, εχει υπ' οψιν του κανεις?
 

Eraser

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.330
Like
2
Πόντοι
16
επειδή έχω κάνει έργα με την εταιρεία μου για λογαριασμό της ΜΕΤΚΑ, δεν είσαι πολύ μακρυά από αυτό που σκέφτεσαι.
τι ακριβώς ψάχνεις;
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
επειδή έχω κάνει έργα με την εταιρεία μου για λογαριασμό της ΜΕΤΚΑ, δεν είσαι πολύ μακρυά από αυτό που σκέφτεσαι.
τι ακριβώς ψάχνεις;

Απλα μου κανει εντυπωση το οτι τζιραρουν δισ. καθε χρονο, κανοντας ουσιαστικα ΕΠΙΒΛΕΨΗ εργων (αν ειναι σωστη η εκδοχη μου), και οχι απασχολωντας χιλιαδες, ή δεκαδες χιλιαδες εργαζομενους, μηχανηματα, εγκαταστασεις κλπ.
Δηλαδη, μου φαινεται πολυ μεγαλη μαγκια τους, αν τα καταφερνουν ετσι.
Και ηθελα να το εξακριβωσω...

Αυτο
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Βεβαια, τωρα που το κοιταξα, ο ΑΚΤΩΡ ισχυριζεται οτι απασχολει 3500 εργαζομενους σε Ελλαδα και εξωτερικο. Λεει οτι 40% απο αυτους ειναι ακαδημαϊκης εκπαιδευσης, χωρις να εξειδικυει τι ακριβως ειναι οι υπολοιποι...

Μηπως, ομως, συμπεριλαμβανει στους "εργαζομενους" και πολλους εργατες που δουλευουν περιστασιακα, με "μπλοκακι", ή κατι αλλο?

Γιατι 3.500 γραφειαδες ειναι ΒΕΒΑΙΟ πως δεν χρειαζονται ακομα και στο μεγαλυτερο αρχιτεκτονικο γραφειο του κοσμου
 

Eraser

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.330
Like
2
Πόντοι
16
δεν κάνουν μόνο την επίβλεψη ενός έργου.
πρώτα έχει γίνει η μελέτη, πχ ενός Power Plant, στην συνέχεια γίνονται οι προμήθειες εξοπλισμού και διαφόρων υπηρεσιών (βλέπε και υπεργολάβους) και τέλος είναι η εφαρμογή της μελέτης που είναι η κατασκευή του έργου.
όλα τα παραπάνω παρακολούθουνται τόσο σε τεχνικό όσο και σε οικονομικό επίπεδο.
πολύ απλοικά...
 

lebesque

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2013
Μηνύματα
571
Like
0
Πόντοι
6
Απλα μου κανει εντυπωση το οτι τζιραρουν δισ. καθε χρονο, κανοντας ουσιαστικα ΕΠΙΒΛΕΨΗ εργων (αν ειναι σωστη η εκδοχη μου), και οχι απασχολωντας χιλιαδες, ή δεκαδες χιλιαδες εργαζομενους, μηχανηματα, εγκαταστασεις κλπ.
Δηλαδη, μου φαινεται πολυ μεγαλη μαγκια τους, αν τα καταφερνουν ετσι.
Και ηθελα να το εξακριβωσω...

Αυτο
ακριβώς αυτό κάνουν. επίβλεψη.
 

Eraser

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.330
Like
2
Πόντοι
16
Βεβαια, τωρα που το κοιταξα, ο ΑΚΤΩΡ ισχυριζεται οτι απασχολει 3500 εργαζομενους σε Ελλαδα και εξωτερικο. Λεει οτι 40% απο αυτους ειναι ακαδημαϊκης εκπαιδευσης, χωρις να εξειδικυει τι ακριβως ειναι οι υπολοιποι...

Μηπως, ομως, συμπεριλαμβανει στους "εργαζομενους" και πολλους εργατες που δουλευουν περιστασιακα, με "μπλοκακι", ή κατι αλλο?

Γιατι 3.500 γραφειαδες ειναι ΒΕΒΑΙΟ πως δεν χρειαζονται ακομα και στο μεγαλυτερο αρχιτεκτονικο γραφειο του κοσμου
μπορεί να σου φαίνονται πάρα πολλοί, έτσι είναι όμως.
τι επαγγέλεσαι, αν μπορείς να το πεις...;
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
κοσάμφ έχεις πιάσει το νόημα. Τώρα υποβάθμισε 10 κλάσεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου και είσαι στα πραγματικά μεγέθη  :grin:
Όσο αναφορά για το ανθρώπινο δυναμικό το τι σημαίνει ότι μια εταιρία απασχολεί κάποιον είναι μεγάλη κουβέντα.
Αν πούμε ότι απασχολούν 50 έλληνες μηχανικούς σε μόνιμη βάση νομίζω είμαστε σε καλή προσέγγιση, για τον ΑΚΤΩΡ ίσως να πρέπει να ανέβουμε στους 100
 

lebesque

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2013
Μηνύματα
571
Like
0
Πόντοι
6
κοσάμφ έχεις πιάσει το νόημα. Τώρα υποβάθμισε 10 κλάσεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου και είσαι στα πραγματικά μεγέθη  :grin:
Όσο αναφορά για το ανθρώπινο δυναμικό το τι σημαίνει ότι μια εταιρία απασχολεί κάποιον είναι μεγάλη κουβέντα.
Αν πούμε ότι απασχολούν 50 έλληνες μηχανικούς σε μόνιμη βάση νομίζω είμαστε σε καλή προσέγγιση, για τον ΑΚΤΩΡ ίσως να πρέπει να ανέβουμε στους 100
ΑΚτΟΡ είναι αυτός...
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
μπορεί να σου φαίνονται πάρα πολλοί, έτσι είναι όμως.
τι επαγγέλεσαι, αν μπορείς να το πεις...;

Αιωνιος φοιτητης, συγγραφεας (ανεκδοτος, προς το παρον) και τον τελευταιο μηνα δουλευω σε ενα οικονομικο σαιτ, κανοντας κυριως δευτερογενη δουλεια (αντιγραφες απο Ναυτεμπορικη, ΣΚΑΙ, capital...), αλλα και λιγη πρωτογενη δουλεια (μελετη οικ. στοιχειων)- κυριως απο δικια μου πρωτοβουλια και θεληση να μαθαινω πραγματα...
Δηλαδη, αν ηθελα, θα μπορουσα απλα να πεταω ειδησεις σε μια φορμα δημοσιευσης, αλλαζοντας λιγο τον προλογο και την φωτογραφια...

Παραταυτα, επειδη οπως ειπα εχω μεγαλη φιλομαθεια, αρχισα να παρατηρω λιγο πιο συστηματικα χρηματιστηριακους δεικτες, προϊόντα, τιμες, ισολογισμους, κλπ κλπ... Ολα αυτα τα εκανα ουτως ή αλλως, και απο το σπιτι μου, αλλα τωρα που τα ειχα μπρος στα ματια μου επι 8 ωρες, ο ρυθμος αφομοιωσης πραγματων εκτιναχθηκε.

Ε, και στα πλαισια αυτης της παρακολουθησης, κατεληξα οτι οι βιομηχανιες μεταλλων και οι μεγαλες κατασκευαστικες (+ κατασκευη ενεργειακων σταθμων+ ΑΠΕ), ειναι το μονο εξαγωγιμο προϊον αυτης της χωρας... Οποτε επικεντρωθηκα λιγο παραπανω.

Οικονομικο συμφερον δεν εχω - αν ρωτας αυτο. Ουτε χρηματιστηριο παιζω, ουτε σκοπευω να πιασω δουλεια σε καποια απο αυτες τις εταιριες. Προς το παρον, ειμαι απλος παρατηρητης της "μεγαλης εικονας" - ως ελληνικη οικονομια δηλαδη.
 

Eraser

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.330
Like
2
Πόντοι
16
Αιωνιος φοιτητης, συγγραφεας (ανεκδοτος, προς το παρον) και τον τελευταιο μηνα δουλευω σε ενα οικονομικο σαιτ, κανοντας κυριως δευτερογενη δουλεια (αντιγραφες απο Ναυτεμπορικη, ΣΚΑΙ, capital...), αλλα και λιγη πρωτογενη δουλεια (μελετη οικ. στοιχειων)- κυριως απο δικια μου πρωτοβουλια και θεληση να μαθαινω πραγματα...
Δηλαδη, αν ηθελα, θα μπορουσα απλα να πεταω ειδησεις σε μια φορμα δημοσιευσης, αλλαζοντας λιγο τον προλογο και την φωτογραφια...

Παραταυτα, επειδη οπως ειπα εχω μεγαλη φιλομαθεια, αρχισα να παρατηρω λιγο πιο συστηματικα χρηματιστηριακους δεικτες, προϊόντα, τιμες, ισολογισμους, κλπ κλπ... Ολα αυτα τα εκανα ουτως ή αλλως, και απο το σπιτι μου, αλλα τωρα που τα ειχα μπρος στα ματια μου επι 8 ωρες, ο ρυθμος αφομοιωσης πραγματων εκτιναχθηκε.

Ε, και στα πλαισια αυτης της παρακολουθησης, κατεληξα οτι οι βιομηχανιες μεταλλων και οι μεγαλες κατασκευαστικες (+ κατασκευη ενεργειακων σταθμων+ ΑΠΕ), ειναι το μονο εξαγωγιμο προϊον αυτης της χωρας... Οποτε επικεντρωθηκα λιγο παραπανω.

Οικονομικο συμφερον δεν εχω - αν ρωτας αυτο. Ουτε χρηματιστηριο παιζω, ουτε σκοπευω να πιασω δουλεια σε καποια απο αυτες τις εταιριες. Προς το παρον, ειμαι απλος παρατηρητης της "μεγαλης εικονας" - ως ελληνικη οικονομια δηλαδη.

αναρωτιόμουν αν είσαι μηχανικός, μέχρι εκεί.
by the way, η ΜΕΤΚΑ έχει κάτι απίστευτες γυναίκες μηχανικούς!  :grin:
για τους άλλους εθνικούς εργολάβους δεν γνωρίζω...
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
αναρωτιόμουν αν είσαι μηχανικός, μέχρι εκεί.
by the way, η ΜΕΤΚΑ έχει κάτι απίστευτες γυναίκες μηχανικούς!  :grin:
για τους άλλους εθνικούς εργολάβους δεν γνωρίζω...

Μπορει να επιλαμβανεται ο Βαγγελας προσωπικα...  :pipa1:

Παρεμπιπτοντως, κοιταζα τωρα το σηματακι του Μπομπολα και παρατηρησα οτι ειναι αντεστραμμενη ΔΗΜΑΡ  :2funny:  :2funny:
Τυχαιο...?
 

lavios

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Αυγ 2012
Μηνύματα
2.567
Κριτικές
31
Like
554
Πόντοι
1.226
Μπορει να επιληπτεται ο Βαγγελας προσωπικα...  :pipa1:

Παρεμπιπτοντως, κοιταζα τωρα το σηματακι του Μπομπολα και παρατηρησα οτι ειναι αντεστραμμενη ΔΗΜΑΡ  :2funny:  :2funny:
Τυχαιο...?
Ελπίζω να γράφεις μ' επεξεργαστή τύπε γιατί αν τα γράφεις χωρίς διορθωτή θ' αργήσεις να εκδοθείς. :sunglasses:
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Ελπίζω να γράφεις μ' επεξεργαστή τύπε γιατί αν τα γράφεις χωρίς διορθωτή θ' αργήσεις να εκδοθείς. :sunglasses:

"Επιλαμβανομαι", ε?  ;)
Δεν το εχω ξαναδει ποτε σε οριστικη...

Την πατησα, ομολογουμενως

 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Ελπίζω να γράφεις μ' επεξεργαστή τύπε γιατί αν τα γράφεις χωρίς διορθωτή θ' αργήσεις να εκδοθείς. :sunglasses:
Που ακουστηκε να βρεις ορθογραφικα  και συντακτικα λαθη σε βιβλια.  :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom