Νέα

H προφητικη δεκαετια '80!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 103
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Κατ' αρχας, να ξεκαθαρισω πως η δεκαετια '80 ειναι η μοναδικη δεκαετια που ΔΕΝ θα ηθελα να ζησω- Για προσωπικους λογους (πιστευω πως δεν θα μου ταιριαζε...)
Κατα δευτερον, να ξεκαθαρισω πως η δεκαετια '80 ειναι μια εποχη που εχω ερευνησει κι εχω λατρεψει οσο κανεις συνομίληκός μου (1988 γεννηθεις), διοτι ετυχε σ' αυτην να μεσουρανει ο αγαπημενος μου ποδοσφαιριστης (Μαραντονα), πολλες απο τις αγαπημενες μου ταινιες, πολλα πολιτικα- οικονομικα γεγονοτα υψηλου ενδιαφεροντος (underground για τοτε, αλλα 100πλασιως επιδραστικα σημερα, οπως η Πανκ μουσικη κι η δημιουργια αντιεξουσιαστικου χωρου), καταρρευση οραματων των παλιων γενεων, "αμφισβητηση" νεου τυπου, πιο βιαιου κλπ κλπ
Ακομα και το mainstream σκηνικο της εποχης, που δεν με συγκινει τοσο (ΠΑΣΟΚ κλπ στην Ελλαδα, Θατσερ και Ρηγκαν εξω), νομιζω πως εχει τεραστιο ενδιαφερον!

Τελοσπαντων, ολα αυτα ηταν απλα ενας προλογος.
Στο ζουμι:

Εβλεπα το απογευμα ελληνικη B-Movie καλτιά, στον ΑΝΤ1, και για καποιο λογο σκαλωσα:

1) H Βασια Παναγοπουλου 18αρα, να φλερταρει τον δασκαλο Γαρδελη! Σαν παιδακι η Παναγοπουλου...
2) ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ breakdance, μεσα σε disco- και μαλιστα υψηλου επιπεδου!
3) Ηλεκτρονικα παιχνιδια (arcade) κατα ΔΕΚΑΔΕΣ, μεσα σε καφετεριες!

"Αει στο διαολο", σκεφτομαι, "θα ειναι τελη '80..."

Μπαινω στον Γουγλη και τι να δω?
1984!

Μετα, ριχνοντας ενα ψαξιμο σε wikipedia και φορουμ, τι να δω? Techno μουσικη εν ετη 1980-1981! (αντε, 1985 λιγο πιο ολοκληρωμενα)

Τι στο διαολο? Η δεκαετια '80- η, φαινομενικα, παρακμιακη και γραφικη αυτη εποχη- ηταν εκει που ολα ξεκινησαν??? Ρευματα, τασεις, τεχνολογιες (θυμιζω: CD, PC, Atari, Walkman... Windows... Μηχανοκινητα σπορ σχεδον στο σημερινο επιπεδο...)
Απευθυνομενος, τωρα, στους παλιοτερους:
-Ποτε, περιπου, θυμαστε ν' ακουσατε ηλεκτρονικη μουσικη (χορευτικη) για πρωτη φορα στο Ελλαντα?
-Ποτε θυμαστε να παιξατε ηλεκτρονικα, πχ Πακμαν (???), αντι για φλιπερακι στα καφενεια?
-Ηταν, πραγματι, το Πακμαν η πρωτη φουρνια ηλεκτρονικων, ή ειχανε σκασει μυτη και αλλα?
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
οτι ζουμε σημερα εχει τις ριζες του σε αυτην την μαγικη δεκαετια.....απλα πιο εξελιγμενο
 

monosgiapanta

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2012
Μηνύματα
710
Like
0
Πόντοι
6
Κατ' αρχας, να ξεκαθαρισω πως η δεκαετια '80 ειναι η μοναδικη δεκαετια που ΔΕΝ θα ηθελα να ζησω- Για προσωπικους λογους (πιστευω πως δεν θα μου ταιριαζε...)
Κατα δευτερον, να ξεκαθαρισω πως η δεκαετια '80 ειναι μια εποχη που εχω ερευνησει κι εχω λατρεψει οσο κανεις συνομίληκός μου (1988 γεννηθεις), διοτι ετυχε σ' αυτην να μεσουρανει ο αγαπημενος μου ποδοσφαιριστης (Μαραντονα), πολλες απο τις αγαπημενες μου ταινιες, πολλα πολιτικα- οικονομικα γεγονοτα υψηλου ενδιαφεροντος (underground για τοτε, αλλα 100πλασιως επιδραστικα σημερα, οπως η Πανκ μουσικη κι η δημιουργια αντιεξουσιαστικου χωρου), καταρρευση οραματων των παλιων γενεων, "αμφισβητηση" νεου τυπου, πιο βιαιου κλπ κλπ
Ακομα και το mainstream σκηνικο της εποχης, που δεν με συγκινει τοσο (ΠΑΣΟΚ κλπ στην Ελλαδα, Θατσερ και Ρηγκαν εξω), νομιζω πως εχει τεραστιο ενδιαφερον!

Τελοσπαντων, ολα αυτα ηταν απλα ενας προλογος.
Στο ζουμι:

Εβλεπα το απογευμα ελληνικη B-Movie καλτιά, στον ΑΝΤ1, και για καποιο λογο σκαλωσα:

1) H Βασια Παναγοπουλου 18αρα, να φλερταρει τον δασκαλο Γαρδελη! Σαν παιδακι η Παναγοπουλου...
2) ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ breakdance, μεσα σε disco- και μαλιστα υψηλου επιπεδου!
3) Ηλεκτρονικα παιχνιδια (arcade) κατα ΔΕΚΑΔΕΣ, μεσα σε καφετεριες!

"Αει στο διαολο", σκεφτομαι, "θα ειναι τελη '80..."

Μπαινω στον Γουγλη και τι να δω?
1984!

Μετα, ριχνοντας ενα ψαξιμο σε wikipedia και φορουμ, τι να δω? Techno μουσικη εν ετη 1980-1981! (αντε, 1985 λιγο πιο ολοκληρωμενα)

Τι στο διαολο? Η δεκαετια '80- η, φαινομενικα, παρακμιακη και γραφικη αυτη εποχη- ηταν εκει που ολα ξεκινησαν??? Ρευματα, τασεις, τεχνολογιες (θυμιζω: CD, PC, Atari, Walkman... Windows... Μηχανοκινητα σπορ σχεδον στο σημερινο επιπεδο...)
Απευθυνομενος, τωρα, στους παλιοτερους:
-Ποτε, περιπου, θυμαστε ν' ακουσατε ηλεκτρονικη μουσικη (χορευτικη) για πρωτη φορα στο Ελλαντα?
-Ποτε θυμαστε να παιξατε ηλεκτρονικα, πχ Πακμαν (???), αντι για φλιπερακι στα καφενεια?
-Ηταν, πραγματι, το Πακμαν η πρωτη φουρνια ηλεκτρονικων, ή ειχανε σκασει μυτη και αλλα?

so what  ?   δεν βλέπω το σημαντικό της υποθέσεως ..... περασμένα ξεχασμένα χρονια ... δεν ζουμε με το παρελθον

το μέλλον ενδιαφέρει
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
οτι ζουμε σημερα εχει τις ριζες του σε αυτην την μαγικη δεκαετια.....απλα πιο εξελιγμενο
ο δογματισμος αυτος δεν εχει εφαρμογη στους ανθρωπους ομως....πχ ανδρεας-γιωργακης,κωστας-κωστακης,ψηλος-κυριακος κλπ..... :grin:

ισχυει μονο για αντικειμενα και εφευρεσεις
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
so what  ?   δεν βλέπω το σημαντικό της υποθέσεως ..... περασμένα ξεχασμένα χρονια ... δεν ζουμε με το παρελθον

το μέλλον ενδιαφέρει

Ας πουμε οτι εγω εχω ενα πιο ειδικο- σχεδον επιστημονικο- ενδιαφερον.
Δε νομιζω πως κανει κοπο σε καποιον της γενιας '60 (2Οαρης το '80) να μου πει τι θυμαται
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
150.838
Κριτικές
1
Like
28.691
Πόντοι
8.006
Κατ' αρχας, να ξεκαθαρισω πως η δεκαετια '80 ειναι η μοναδικη δεκαετια που ΔΕΝ θα ηθελα να ζησω- Για προσωπικους λογους (πιστευω πως δεν θα μου ταιριαζε...)
Κατα δευτερον, να ξεκαθαρισω πως η δεκαετια '80 ειναι μια εποχη που εχω ερευνησει κι εχω λατρεψει οσο κανεις συνομίληκός μου (1988 γεννηθεις), διοτι ετυχε σ' αυτην να μεσουρανει ο αγαπημενος μου ποδοσφαιριστης (Μαραντονα), πολλες απο τις αγαπημενες μου ταινιες, πολλα πολιτικα- οικονομικα γεγονοτα υψηλου ενδιαφεροντος (underground για τοτε, αλλα 100πλασιως επιδραστικα σημερα, οπως η Πανκ μουσικη κι η δημιουργια αντιεξουσιαστικου χωρου), καταρρευση οραματων των παλιων γενεων, "αμφισβητηση" νεου τυπου, πιο βιαιου κλπ κλπ
Ακομα και το mainstream σκηνικο της εποχης, που δεν με συγκινει τοσο (ΠΑΣΟΚ κλπ στην Ελλαδα, Θατσερ και Ρηγκαν εξω), νομιζω πως εχει τεραστιο ενδιαφερον!

Τελοσπαντων, ολα αυτα ηταν απλα ενας προλογος.
Στο ζουμι:

Εβλεπα το απογευμα ελληνικη B-Movie καλτιά, στον ΑΝΤ1, και για καποιο λογο σκαλωσα:

1) H Βασια Παναγοπουλου 18αρα, να φλερταρει τον δασκαλο Γαρδελη! Σαν παιδακι η Παναγοπουλου...
2) ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ breakdance, μεσα σε disco- και μαλιστα υψηλου επιπεδου!
3) Ηλεκτρονικα παιχνιδια (arcade) κατα ΔΕΚΑΔΕΣ, μεσα σε καφετεριες!

"Αει στο διαολο", σκεφτομαι, "θα ειναι τελη '80..."

Μπαινω στον Γουγλη και τι να δω?
1984!

Μετα, ριχνοντας ενα ψαξιμο σε wikipedia και φορουμ, τι να δω? Techno μουσικη εν ετη 1980-1981! (αντε, 1985 λιγο πιο ολοκληρωμενα)

Τι στο διαολο? Η δεκαετια '80- η, φαινομενικα, παρακμιακη και γραφικη αυτη εποχη- ηταν εκει που ολα ξεκινησαν??? Ρευματα, τασεις, τεχνολογιες (θυμιζω: CD, PC, Atari, Walkman... Windows... Μηχανοκινητα σπορ σχεδον στο σημερινο επιπεδο...)
Απευθυνομενος, τωρα, στους παλιοτερους:
-Ποτε, περιπου, θυμαστε ν' ακουσατε ηλεκτρονικη μουσικη (χορευτικη) για πρωτη φορα στο Ελλαντα?
-Ποτε θυμαστε να παιξατε ηλεκτρονικα, πχ Πακμαν (???), αντι για φλιπερακι στα καφενεια?
-Ηταν, πραγματι, το Πακμαν η πρωτη φουρνια ηλεκτρονικων, ή ειχανε σκασει μυτη και αλλα?
Kι ομως τύπε, τοτε ξεκινησαν ολα. Το 1982 και μετα. Και στο λεει ενας γεννημενος το 1971.
Α, και η πανκ μουσικη δεν υπηρχε τη δεκαετια του 1980, αλλά του 1970.
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.732
Κριτικές
183
Like
3.071
Πόντοι
7.305
κ το τελευταιο καφενειο στο τελευταιο χωριο της Ελλαδας ειχε πακ-μαν...κ το ποδοσφαιρακι το χειροκινητο.
Προσωπικα πρωτοεπαιξα video-game σε ενα σπιτι απο φιλαρακι σε εναν υπολογιστη amiga...αρχαια γραφικα που σε πονουσαν τα ματια...στο ενδιαμεσο καναμε διαλειμματα κ βλεπαμε Ghostbusters 1... :P :P
 

monosgiapanta

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2012
Μηνύματα
710
Like
0
Πόντοι
6
Ας πουμε οτι εγω εχω ενα πιο ειδικο- σχεδον επιστημονικο- ενδιαφερον.
Δε νομιζω πως κανει κοπο σε καποιον της γενιας '60 (2Οαρης το '80) να μου πει τι θυμαται

κατανοητό .... οι γριές μοιρολογάνε .... (έτσι κι αλλιώς τιποτις καλύτερο δεν μπρούν να κάνουν ....)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
150.838
Κριτικές
1
Like
28.691
Πόντοι
8.006
Πακμαν παντως επαιξα για πρωτη φορα το 1982, και το θυμαμαι πολυ καλα, ηταν σε ενα καφενειο καλοκαιρι και στην τηλεοραση επαιζε Δ.Γερμανια-Γαλλια ημιτελικος μουντιαλ 3-3 που περασε η γερμανια στα πεναλτυ. 11 ετων ημουνα.
 

Steven_1

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.659
Κριτικές
3
Like
15
Πόντοι
16
kosamf ανακαλυψες την αμερικη
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
150.838
Κριτικές
1
Like
28.691
Πόντοι
8.006
Ενα σωρο πραγματα ξεκινησαν την δεκαετια αυτη. Οι ιδιωτικες τηλεορασεις και ραδιοφωνικοι σταθμοι, η αναπτυξη του μπασκετ στην Ελλαδα, το επαγγελματικο ποδοσφαιρο, τα ηλεκτρονικα παιχνιδια, οι υπολογιστες, το ΠΑΣΟΚ, οι εγχρωμες τηλεορασεις, η ΕΟΚ, το μονοτονικό...
Μόνο τα κινητά ηρθαν στα μεσα της δεκαετιας του 1990...
Για οσους ειμαστε γυρω στα 40, ζησαμε μια απιστευτα μεταβατικη εποχη...
 

Ψωριάρης

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.590
Κριτικές
9
Like
23
Πόντοι
16
-Ηταν, πραγματι, το Πακμαν η πρωτη φουρνια ηλεκτρονικων, ή ειχανε σκασει μυτη και αλλα?

Οχι βέβαια , είχαν βγει και άλλα πιο πριν .. το pacman έμοιαζε τρομερά εξελιγμένο μπροστά τους .  Κλασικό τότε στα ουφάδικα ήταν το Space invaders , δίχρωμο , που οι εγκέφαλοι οι δικοί μας είχαν βάλει χρωματιστές ταινίες μπροστά στην οθόνη ώστε να φαίνεται έγχρωμο .
Επίσης , ίσως πιο παλιό είναι κι ενα ραλάκι που ενώ φαινομενικά στρίβεις το αυτοκινητάκι , στην πραγματικότητα στρίβει ο δρόμος - και εσύ απλά μετακινείς το όχημα το οποίο στηρίζεται πάνω σε ενα ραβδί (!!) .
Επίσης είχαν βγει διάφορες παραλλαγές του Breakout με το περιστρεφόμενο κουμπί .
Και άλλα πολλά ...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
150.838
Κριτικές
1
Like
28.691
Πόντοι
8.006
Οχι βέβαια , είχαν βγει και άλλα πιο πριν .. το pacman έμοιαζε τρομερά εξελιγμένο μπροστά τους .  Κλασικό τότε στα ουφάδικα ήταν το Space invaders , δίχρωμο , που οι εγκέφαλοι οι δικοί μας είχαν βάλει χρωματιστές ταινίες μπροστά στην οθόνη ώστε να φαίνεται έγχρωμο .
Επίσης , ίσως πιο παλιό είναι κι ενα ραλάκι που ενώ φαινομενικά στρίβεις το αυτοκινητάκι , στην πραγματικότητα στρίβει ο δρόμος - και εσύ απλά μετακινείς το όχημα το οποίο στηρίζεται πάνω σε ενα ραβδί (!!) .
Επίσης είχαν βγει διάφορες παραλλαγές του Breakout με το περιστρεφόμενο κουμπί .
Και άλλα πολλά ...
Και το αυτοκινητακι το κυνηγουσαν άλλα αυτοκινητακια, και τα σταματουσες αφηνοντας καπνο..αλλά ο καπνος καποτε τελειωνε.
 

Geo Dol

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2013
Μηνύματα
7.421
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
66
Ενα σωρο πραγματα ξεκινησαν την δεκαετια αυτη. Οι ιδιωτικες τηλεορασεις και ραδιοφωνικοι σταθμοι, η αναπτυξη του μπασκετ στην Ελλαδα, το επαγγελματικο ποδοσφαιρο, τα ηλεκτρονικα παιχνιδια, οι υπολογιστες, [size=20pt]το ΠΑΣΟΚ[/size], οι εγχρωμες τηλεορασεις, η ΕΟΚ, το μονοτονικό...
Μόνο τα κινητά ηρθαν στα μεσα της δεκαετιας του 1990...
Για οσους ειμαστε γυρω στα 40, ζησαμε μια απιστευτα μεταβατικη εποχη...
Το πιο σπουδαίο απ'όλα αυτό πρέπει να'ταν.......
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.732
Κριτικές
183
Like
3.071
Πόντοι
7.305
index.1.jpg
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Πακμαν παντως επαιξα για πρωτη φορα το 1982, και το θυμαμαι πολυ καλα, ηταν σε ενα καφενειο καλοκαιρι και στην τηλεοραση επαιζε Δ.Γερμανια-Γαλλια ημιτελικος μουντιαλ 3-3 που περασε η γερμανια στα πεναλτυ. 11 ετων ημουνα.

Thanx
Αυτο (ειδικα) το στοιχειο, το χρειαζομουνα πολυ

 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Τα στρινγκ υπηρχαν οντως απο το '80??  :cheesy:
Στα μπουρδελα, οι (ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ) πουτανες εκαναν σαλοναρισμα με στριγκακια??
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom