Νέα

Τραγωδία για Πιστόριους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Cr9
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 717
  • Εμφανίσεις 31K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Cr9

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
6.061
Κριτικές
10
Like
408
Πόντοι
96
[size=20pt]Σκότωσε την κοπέλα του ο Όσκαρ Πιστόριους![/size]

100903.jpg


Ένα τραγικό περιστατικό έλαβε χώρα τα ξημερώματα της Πέμπτης, καθώς καθώς ο χρυσός παραολυμπιονίκης Όσκαρ Πιστόριους πυροβόλησε και σκότωσε κατά λάθος την κοπέλα του, νομίζοντας πως είχε μπει στο σπίτι του κάποιος διαρρήκτης.

Όπως μετέδωσαν πρώτα τα ΜΜΕ της Νοτίου Αφρικής, το θλιβερό συμβάν συνέβη στις 4 μετά τα μεσάνυχτα σπίτι του στο Silver Lake, με τον αρχηγό της τοπικής αστυνομίας να επιβεβαιώνει πως η κοπέλα του Πιστόριους πυροβολήθηκε στο κεφάλι και στο χέρι και ξεψύχυσε επί τόπου

Σύμφωνα μάλιστα με τις πρώτες πληροφορίες, ο 26χρονος Νοτιοαφρικανός αθλητής ανακρίνεται από την Αστυνομία στο σπίτι του στην Πρετόρια προκειμένου να διελευκανθούν απόλυτα οι συνθήκες του δυστυχήματος.

Την ίδια ώρα αγγλικό μέσο έγραψε (δεν έχει ακόμα επιβεβαιωθεί) πως ο Πιστόριους φέρεται να πυροβόλησε 4 φορές την 29χρονη, η οποία ήθελε να του κάνει έκπληξη την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου.

Το όνομα της άτυχης κοπέλας είναι Ρέεβα Στέενκαμπ, με το διάσημο μοντέλο από τη Νότιο Αφρική να αποτελεί ζευγάρι με τον Πιστόριους εδώ και έναν χρόνο.

Λίγες ώρες μάλιστα πριν τον τραγικό θάνατό της είχε απευθύνει ερώτημα προς τους απανταχού ερωτευμένους μέσα από τη σελίδα της στο Twitter, γράφοντας "Εσείς τι άσο στο μανίκι έχετε για την ημέρα της αγάπης αύριο;"και χρησιμοποιώντας τα hashtag #getexcited #ValentinesDay...

"Δεν μπορούμε να κάνουμε κάποιο σχόλιο για τη συναισθηματική του κατάσταση αλλά είναι τραυματισμένος έχοντας χάσει κάποιον τόσο δικό του", δήλωσε εκπρόσωπος της αστυνομίας, ενώ σύμφωνα με το ρεπορτάζ ο Πιστόριους αναμένεται εντός της ημέρας να καταθέσει σε δικαστήριο για το πως έγινε το μοιραίο.

Πριν βρεθεί μάλιστα στο κεντρικό δικαστήριο της Πρετόρια (Pretoria Central Prison Court), οι τελευταίες πληροφορίες θέλουν τον αθλητή να πηγαίνει με αστυνομική συνοδεία στο νοσοκομείο για να κάνει εξετάσεις αίματος.

Να σημειωθεί πως η Νότια Αφρική είναι χώρα με ένα από τα μεγαλύτερα ποσοστά όσον αφορά στους κατοίκους που έχουν άδεια οπλοκατοχής, με περίπου 6.000.000 κατοίκους της να έχουν όπλα, ενώ σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα η Πρετόρια συγκαταλέγεται μεταξύ των 20 πιο επικίνδυνων περιοχών παγκοσμίως.




Όσκαρ Πιστόριους, ένας αθλητής-μύθος

Ο Πιστόριους, γνωστός και με το προσωνύμιο "Blade Runner", αποτελεί αθλητή-σύμβολο καθώς αν και ακρωτηριάστηκε και στα δύο του πόδια σε ηλικία 11 μηνών αυτό δεν τον εμπόδισε να ασχοληθεί με τον αθλητισμό και μαλιστα να πρωταγωνιστήσει σε κορυφαίο επίπεδο.

Η πρώτη του διάκριση ήρθε το 2004 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, όταν πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα και το χρυσό στα 200, ενώ τέσσερα χρόνια αργότερα στους Παραολυμπιακούς του Πεκίνου στέφθηκε χρυσός Ολυμπιονίκης και στα τρία αγωνίσματα που συμμετείχε (100, 200 και 400 μέτρα).

Στη συνέχεια βγήκε νικητής από τη διαμάχη του με την IAAF (πίστευαν πως κάποια από τα τεχνητά μέλη που χρησιμοποιεί ο Πιστόριους του έδιναν πλεονέκτημα έναντι αρτιμελών αθλητών) και κατάφερε να πάρει μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το περασμένο καλοκαίρι.

Εκεί έφτασε μέχρι τα ημιτελικά στα 200 μέτρα ενώ ήταν μέλος της ομάδας σκυταλοδρομίας της Νότιας Αφρικής στον τελικό.


 
OP
OP
Cr9

Cr9

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
6.061
Κριτικές
10
Like
408
Πόντοι
96
Η σύντροφος του Όσκαρ Πιστόριους Ρέεβα Ρέενκαμπ


http://[URL unfurl="true"]www.sport24.gr/incoming/article2128153.ece/BINARY/w460/foto2.jpg[/img[/URL]]

[img]http://[URL unfurl="true"]www.sport24.gr/incoming/article2128151.ece/BINARY/w460/FOTO1.jpg[/img[/URL]]

[img]http://[URL unfurl="true"]www.sport24.gr/incoming/article2128152.ece/BINARY/w460/FOTO2.jpeg[/img[/URL]]
 

Vagos The Pimp

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
1.965
Like
1
Πόντοι
16
Σίγουρα την πέρασε για διαρρήκτη...
 

moutsos21

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2013
Μηνύματα
2.315
Like
28
Πόντοι
16
αυτες ειναι οι μαλακιες που γινονται με την οπλοκατοχη.  :tickedoff:  κριμα και για τους δυο
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
39
Πόντοι
366
Απ τα λίγα που διάβασα.
6.000.000 αδειες οπλοκατοχής στη Νότια Αφρική.
Α και ο μάγκας 4 της έριξε,για να το σιγουρέψει.
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
το έφαγε ο μάλαξ το γκομενάκι
 

speres

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2013
Μηνύματα
1.236
Like
6
Πόντοι
16
την εφαγε την κοπελα το φρικιο  :S



 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.712
Πόντοι
1.306
έχει ζήσει κανένας από σας που μιλάτε στην Νότια Αφρική ??

 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Τραγικη καταλληξη για εναν νικητη της ζωης....

Ειρωνια της τυχης...

Κριμα και για τους δυο.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.712
Πόντοι
1.306
Εχω δει ντοκυμαντερ που περιγραφει, πραγματα και θαυματα για την εγκληματικοτητα εκει

εγώ έχω κάνει συνολικά κανένα τετράμηνο μέσα σε διάστημα ενός χρόνου.. και μάλιστα δώδεκα χρόνα πριν...

και έμενα σε καλή περιοχή... ας πούμε στον Αγιο Παντελεήμονα και στην Πλατεία Βάθη...
 

speres

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2013
Μηνύματα
1.236
Like
6
Πόντοι
16
εγώ έχω κάνει συνολικά κανένα τετράμηνο μέσα σε διάστημα ενός χρόνου.. και μάλιστα δώδεκα χρόνα πριν...

και έμενα σε καλή περιοχή... ας πούμε στον Αγιο Παντελεήμονα και στην Πλατεία Βάθη...
μπορει εγω να μην εχω ζησει στη νοτιο αφρικη αλλα η ουσια παραμενει οτι την εφαγε την κοπελα το φρικιο  :)

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.712
Πόντοι
1.306
μπορει εγω να μην εχω ζησει στη νοτιο αφρικη αλλα η ουσια παραμενει οτι την εφαγε την κοπελα το φρικιο  :)

θα σου βάλω πιπέρι γιαυτό   :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:

από κει και πέρα κάθε μέρα γίνονται εκεί τέτοιες μαλακίες... δυστυχώς η κατάσταση έχει ξεφύγει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
μπορει εγω να μην εχω ζησει στη νοτιο αφρικη αλλα η ουσια παραμενει οτι την εφαγε την κοπελα το φρικιο  :)
Σκεψου ποσο φρικιο εισαι εσυ με αυτη την σκεψη εκφραση  ;)
 

speres

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2013
Μηνύματα
1.236
Like
6
Πόντοι
16
θα σου βάλω πιπέρι γιαυτό  :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:

από κει και πέρα κάθε μέρα γίνονται εκεί τέτοιες μαλακίες... δυστυχώς η κατάσταση έχει ξεφύγει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...
χεστηκε ο πιστοριους αμα τον πω εγω φρικιο  :2funny:
Σκεψου ποσο φρικιο εισαι εσυ με αυτη την σκεψη εκφραση  ;)
θιχτηκες που τον ειπα φρικιο? σκεψου ποσες φορες εχεις αποκαλεσει καποιον χοντρο,καραφλο,μαλακα κτλ και θα καταλαβεις γιατι ΔΕΝ θα επρεπε να θιγεσαι  :2funny:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
θιχτηκες που τον ειπα φρικιο? σκεψου ποσες φορες εχεις αποκαλεσει καποιον χοντρο,καραφλο,μαλακα κτλ και θα καταλαβεις γιατι ΔΕΝ θα επρεπε να θιγεσαι  :2funny:
Ειναι το ιδιο λες δηλαδη ?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.712
Πόντοι
1.306
χεστηκε ο πιστοριους αμα τον πω εγω φρικιο  :2funny:θιχτηκες που τον ειπα φρικιο? σκεψου ποσες φορες εχεις αποκαλεσει καποιον χοντρο,καραφλο,μαλακα κτλ και θα καταλαβεις γιατι ΔΕΝ θα επρεπε να θιγεσαι  :2funny:

λιγο σεβασμός δεν κάνει ποτέ κακό...  :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:

:s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom