Νέα

Αγια Πετρουπολη(Εμπειριες και εντυπωσεις Γενικα)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 116
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
δεν ειδα νημα αποκλειστικα για την Αγια Πετρουπολη, παρα μονο σκορπια δεξια και αριστερα, οποτε τολμω να κανω νημα ειδικα γι την Αγια Πετρουπλη, την χαρα του Δημητρακη

Αγια πετρουπολη οσες φορες πηγα. ηταν χειμωνας -27 και βαλε . μαλλον και βγαλε...
Φαγητο...μαπα εως αθλιο..κατι που γενικα υπαρχει στην ρωσια, εκει τρωνε απλα για να γεμισουν το στομαχι τους παρα για να απολαυσουν το φαγητο!
Εστιατορια μετα τις 23¨00 γάμησέ τα κατα τυχη βρηκα ενα ο θεος να το κανει ιταλικο
ενα τυπικα καλο εστιατοριο στη νεγσκι θεωρειτε το εβρασια
σερβις της πουτσας, 1 ωρα και για να σου φερουν αυτο που παραγγειλες και μεριδες;;;;; γαμησε τα!!!! οι πατατες ηταν ακριβως 3!!!
Στην Αγια πετρουπολη και γενικα στην Ρωσια εμπιστευομαι για καφε μονο το ΚΟΦΕΧΑΟΥΖ οπου εχει και φρεντο καπουτσινο καλο, σαν δευτερη επιλογη το σοκολαντκα
Το νερο δεν πινετε οποτε μονο εμφιαλομενα
στο ξενοδοχειο προσφερουν μονο βιτελ και εβιαν...κοινως στον πιανουν!!!!
Εμενα προσωοικα δεν μου αρεσε η Αγια πετρουπολη σαν πολη, μαλλον επειδη ηταν χειμωνας και κρυωνα οποτε δεν εβγαινα πολυ εξω παροτι ειχα γκομενες με αυτοκινητο! εκανα δυο τουρ με την γκομενα που ηθελε σωνει και καλα να παμε βολτα στην Φιλανδια, ευτυχως ειχε κινηση και δεν με πηγε
Τα σπιτια στην Αγια Πετρούπολη ;;;; Κοτετσια κανονικα, πηγα να μεινω σε μιας γκομενας το σπιτι ανακαινισμενο και ηταν σε μια πολυκατοια ελεοοςςςςς και υποτιθετε σε σχετικα καλη περιοχη στο ακαντεμσκαγια
για να μην πω για τις δευτερης γκομενας που ηταν στου διαολου τον κωλο στο ριμπατσκοε, οποτε τηλεφωνώ στον πρακτορα μου και αμεσως δωματιο σε ξενοδοχειο στο Νεφσκι προσπεκτ!!!
Τα σπιτια τυπου εργατικων πολυκατοικιων στον ταυρο μονο που στον ταυρο μεσα τα σπιτια ειναι παλατακια, κοινοχρηστοι χωροι τσιμμεντενιοι με καθε λογης κουραδια απο τα κοπροσκυλα
εντυπωση μου εκανε οτι οι εγωπορτες των διμαερισματων ηταν 2
ανοιγες την πρωτη πορτα και μετα 40 ποντους ανοιγες την δευτερη....Ημαρτων
Κοντολογις;;;; δεν εμενα εκει ουτε με σφαιρες!!!! και ας εχει πολυ ομορφες γυναικες και αμεσα διαθεσημες
Σε επομενο ποστ θα πω εντυπωσεις απο μπαρακια και ντισκο


 

Επισκέπτης
Εμένα μου θυμίζει το έγκλημα και τιμωρία του Ντοστογιέφσκι
 

Επισκέπτης
Ρε μόρτες..
Άσχετο, αλλά ξέρουμε τι παίζει στο Χάρκοβο??
 

vivyen56

Call-Girl
Εγγρ.
17 Ιουλ 2012
Μηνύματα
196
Like
0
Shinoharas  κάθε ένας βλέπει αυτό που θέλει. Σε σχέση με την Αθήνα-που θεωρειται πιο βρόμική πόλη της Ευρώπης-ειναι μάλλον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΉ ευρωπαική πολή η Πετρούπολη και εννοειται πως ειναι πολύ πιο όμορφη. Τη λένε *Βενετια του βορρα*.Αρχιτεκτωνικη της πόλης ειναι απιστευτη!
Μπορει να΄ναι οι παλές πολικατοικίες χάλια, αλλα πολύ πιο ζεστές απο ελληνικά σπίτια. και εννοειται πιο ακριβα ;)
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Σε σχέση με την Αθήνα-που θεωρειται πιο βρόμική πόλη της Ευρώπης-

Αααα κατσε , εδω μπορουμε να κανουμε κολπο, δηλαδη να πουμε πως η Αθηνα ειναι απο τις πιο καθαρες της Μεσης Ανατολης ( και παλι αμφιβαλλω!)
Α και εχει υπεροχο φαι, σουβλακια με λιπος απο γουρουνια και μερικες φορες και σκυλια.
 

vivyen56

Call-Girl
Εγγρ.
17 Ιουλ 2012
Μηνύματα
196
Like
0
δεν ξέρω, Φεδελ, που πουλάνε τέτοια σουβλάκια :2funny: πάντως η ελληνική κουζίνα μου αρέσει! γενικώς κουζίνα απο τις βόρειες χώρες ειναι κάπους...χάλια σε σχέση με νότιες. τουλάχιστών ρώσικη τρωγεται...(εχουμε και χαβιάρι). η γερμανική (π.χ.) τρώγεται?
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
δεν ξέρω, Φεδελ, που πουλάνε τέτοια σουβλάκια :2funny: πάντως η ελληνική κουζίνα μου αρέσει! γενικώς κουζίνα απο τις βόρειες χώρες ειναι κάπους...χάλια σε σχέση με νότιες. τουλάχιστών ρώσικη τρωγεται...(εχουμε και χαβιάρι). η γερμανική (π.χ.) τρώγεται?

Τι σου αρεσει απο την ελληνικη κουζινα? Τα χοιρινα? Η τα λαδερα ? Τα περισσοτερα καπως εμπνευσμενα η τουρκικα ειναι η αραβικα. Και καλη ελληνικη κουζινα καθαρα, ποτε δεν αναπτυχθηκε καθως ο ελληνας απο τα αρχαια χρονια ηταν λιτοδιαιτος και απλος.
Βεβαια το θεμα ειναι αλλο , μιλαμε για μια πολη- και οσον αφορα φαγητα και κουζινες κλπ αυτα εχουν την ταση να γινονται ιδια παντου.
 

Επισκέπτης
Shinoharas  κάθε ένας βλέπει αυτό που θέλει. Σε σχέση με την Αθήνα-που θεωρειται πιο βρόμική πόλη της Ευρώπης-ειναι μάλλον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΉ ευρωπαική πολή η Πετρούπολη και εννοειται πως ειναι πολύ πιο όμορφη. Τη λένε *Βενετια του βορρα*.Αρχιτεκτωνικη της πόλης ειναι απιστευτη!
Μπορει να΄ναι οι παλές πολικατοικίες χάλια, αλλα πολύ πιο ζεστές απο ελληνικά σπίτια. και εννοειται πιο ακριβα ;)
Δεν ξερω αν η Αγια Πετρουπλη το καλοκαιρι ειναι καθαρη! Αλλα το χειμωνα ειναι αθλια!!!! οσες φορες πηγα εκει ηταν χειμωνας και ηταν μια μιξη βρωμας και χιονιου, εντελως σιχαμερη!Την λενε βενετια του βορρα  γιατι ειναι χτισμενη πανω σε νησακια και να μην ξεχναμε οτι ειναι νεα πολη ουτε 300 χρονων, αλλα καθαρη δεν την λες, εγω καν ομορφη δεν την ειδα
προσωπικα γουστα ειναι αυτα, αλλα αν μια πολη μου αρεσε για το μπαροκ της στυλ ειναι η οδησσος οχι η πετρουπολη
χα πες και το αλλο με τον τοτο, πραγματικα ευρωπαικη πολη; με τι κατοικους; που οι μπατσοι ειναι με απλωμενο το χερι σε καθε γωνια με μινιμουμ ταριφα 1000 ρουβλια;
και η ρωσικη κουζινα ΔΕΝ τρωγετε
 

vivyen56

Call-Girl
Εγγρ.
17 Ιουλ 2012
Μηνύματα
196
Like
0
Τα περισσοτερα καπως εμπνευσμενα η τουρκικα ειναι η αραβικα. Και καλη ελληνικη κουζινα καθαρα, ποτε δεν αναπτυχθηκε καθως ο ελληνας απο τα αρχαια χρονια ηταν λιτοδιαιτος και απλος.
τα απλά φαγητά ειναι πιο υγειηνα.χόρτα.τσατσίκι.φακές.και το λάδι ειναι απο τα καλύτερα. τεσπα, εγω ούτε τρώω πολύ τη ρώσικη κουζίνα, ούτε ξέρω να τη μαγερευω καλα, σε αντίθεση απο ελληνική (η εστω τουρκο-αραβική που την βαπτήσανε ελληνική).

που οι μπατσοι ειναι με απλωμενο το χερι σε καθε γωνια με μινιμουμ ταριφα 1000 ρουβλια;
εσένα τη σε ενόχλησε? ότι ειναι με απλομένο χέρι, οτι ειναι σε ΚΑΘΕ γωνία ή ταρίφα που σου φαινεται ακρυβή? :2funny: :2funny:
δεν νομίζω ότι αυτη συζήτηση συμφέρει στους ελληνες γενικώς....γιατι μόνο μια βόλτα στο κέντρο της Αθήνας αρκει.
Πετρουπολή εχει χτηστει απο καλύτερους ιταλους αρχιτεκτονες. ειναι και αυτος ο λόγος που τη λένε *Βενετια*. εχει ασχημο κλίμα διοτί ειναι χτησμένη στους βάλτους, εκει η υγρασία σε σκοτωνει.
 

vivyen56

Call-Girl
Εγγρ.
17 Ιουλ 2012
Μηνύματα
196
Like
0
α, και για το θέμα σπιτιών.
επί του σοτσιαλισμου ΟΛΑ τα σπίτια μας τα ε'διναν. δωρεαν.και εννοειται ότι ηταν μικρα. περιοχη δεν έχει σχέση (δεν υπήρχαν τοτε διαφορές,με μικρες εξαιρεσεις,).και τωρα ακόμα τους κοινώχριστους χωρους το κρατος ειναι υποχρεωμένο να φτιάξει, οχι οι κάτοικοι.
θερμανση όμως 24 ωρες το 24-ρο και με πολύ μικρό κόστος.25 βαθμους  μέσα στο σπίτι το χειμώνα.
ζεστο νερό 24 ωρες το 24-ρο και οσω θες (δεν τελιωνει...) και με πολύ μικρο κοστος κι'αυτο.
ποιος το εχει στην Ελλάδα????
αμα εχεις λεφτα, πάρε απ'τα καινουρια,θες 200, θες 500 τ.μ. που ειναι το θέμα?
 

gmakro

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2012
Μηνύματα
1.197
Like
10
Πόντοι
16
α, και για το θέμα σπιτιών.
επί του σοτσιαλισμου ΟΛΑ τα σπίτια μας τα ε'διναν. δωρεαν.και εννοειται ότι ηταν μικρα. περιοχη δεν έχει σχέση (δεν υπήρχαν τοτε διαφορές,με μικρες εξαιρεσεις,).και τωρα ακόμα τους κοινώχριστους χωρους το κρατος ειναι υποχρεωμένο να φτιάξει, οχι οι κάτοικοι.
θερμανση όμως 24 ωρες το 24-ρο και με πολύ μικρό κόστος.25 βαθμους  μέσα στο σπίτι το χειμώνα.
ζεστο νερό 24 ωρες το 24-ρο και οσω θες (δεν τελιωνει...) και με πολύ μικρο κοστος κι'αυτο.
ποιος το εχει στην Ελλάδα????
αμα εχεις λεφτα, πάρε απ'τα καινουρια,θες 200, θες 500 τ.μ. που ειναι το θέμα?
Μήπως να πάρω κάμποσα νοίκια που έχω και να πάω στη Ρωσία?Εκεί με 1000 € το πολύ θα ζω βασιλικά και δε θα χρειάζεται και να δουλεύω!!  :huh:  :rockon:
 

vivyen56

Call-Girl
Εγγρ.
17 Ιουλ 2012
Μηνύματα
196
Like
0
Εκεί με 1000 € το πολύ θα ζω βασιλικά και δε θα χρειάζεται και να δουλεύω!!
κάπου μπερδευτηκες εσυ  :2funny: :2funny: :2funny: αν βρεις μέρος στη Ρωσια που να ζεις βασιλικά με 1000 ευρώ..όχι όμως κάνα χωριό-φάντασμα.. :2funny: :2funny:πες μου θα παω κι'γω
 

sohoviz

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.449
Κριτικές
13
Like
1.429
Πόντοι
1.096
κάπου μπερδευτηκες εσυ  :2funny: :2funny: :2funny: αν βρεις μέρος στη Ρωσια που να ζεις βασιλικά με 1000 ευρώ..όχι όμως κάνα χωριό-φάντασμα.. :2funny: :2funny:πες μου θα παω κι'γω
πεστα πεστα στην μοσχα εχει 30 ε το ποτο ....παρεπιπτοντος η νεες σου φοτο ειναι καυλα κιτα κ λιγο τα πμ σου ευχαριστοοοοοοο.....
 

vivyen56

Call-Girl
Εγγρ.
17 Ιουλ 2012
Μηνύματα
196
Like
0
ευχαριστώ sohoviz  :) ;) ελπίζω ο φίλος ειναι αρκετα ενημερομένος ωστε να νομίζει πως μπορει να ζει με 1000 στη Μοσχα-Πετρουπολη *βασιλικα*...η εστω να ζει :2funny: :2funny: οπως και γενικώς σε λιγο-πολυ μεγαλες πόλεις της Ρωσιας.
 

sohoviz

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.449
Κριτικές
13
Like
1.429
Πόντοι
1.096
ευχαριστώ sohoviz  :) ;) ελπίζω ο φίλος ειναι αρκετα ενημερομένος ωστε να νομίζει πως μπορει να ζει με 1000 στη Μοσχα-Πετρουπολη *βασιλικα*...η εστω να ζει :2funny: :2funny: οπως και γενικώς σε λιγο-πολυ μεγαλες πόλεις της Ρωσιας.
τι λες παμε καμια βολτιτσα προς μοσχα αστερι μου εσυ......οπειος δεν εχει παει με το μορο χανει το λεο τορα κ μην με πιτε προμοτορα ετσι απλα μου ηρθε κ το ειπα ....
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Η Ρωσσικη κουζινα ειναι ΑΘΛΙΑ αυτο αποδικνυεται με το οτι ακομα και οι Ρωσσοι την αποφευγουν.Τα τελευταια χρονια η πολη εχει γεμισει Σούσι και Mac Donalds.Η καινουργια μοδα ειναι η Pasta κατι σαν Φαστ Φουντ με Ιταλικη κουζινα (μακαρονια).Ρωσσικη κουζινα πια δεν βλεπεις.Δυστηχως στις μεγαλες πολεις της Ρωσσιας αρχισαν και κοιτανε της ηλικιες.Αυτα που γραφει ο φιλος μας ειναι σωστα αλλα και οπως τα περιγραφει ητανε 7-8 χρονια πριν.Πιθανοτατα τοτε να ειχε ερθει Ρωσσια.Εγω στο ιντερνετ γραφω 35 (επειδη ειμαι χρονια στά σα'ι'τ και με ξερουνε δεν μπορω να βαλω αλλη ηλικια) και πολλα 17-18χρονα μπορει να μου την πουνε για την ηλικια.Ενω αν γνωρισω στην ντισκο δεν λενε τιποτα (θα εχετε δει απο της φωτογραφιες οτι φενομαι το πολυ 30 ετων).Τωρα για 1000 Ευρω το μηνα λιγακι δυσκολο να ζησεις :2funny:οταν το ενοικιο στην Αγια Πετρουπολη ειναι 600+ Ευρω στη Μοσχα τα 1000 δεν σου φτανουν να βρεις διαμερισμα.Η πολη παντος ειναι φανταστικη και το επιπεδο του κοσμου πολυ υψηλο.Μην συγκρινεται της (Ρωσσιδες) της Ελλαδας (οι περισσοτερες ειναι Μολδαβες και δεν εχουν καμια σχεση με Ρωσσια) με της Ρωσσιδες Αγιας Πετρουπολης.Ελλαδα ειναι κατι τελειωμενες που ειναι σαν καθαρηστριες!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom