Νέα

ΠαΣοΚ: Ώρα μηδέν;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα podolagnos_28
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 126K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 8 άτομα (1 μέλη και 7 επισκέπτες)

Ποιο θα είναι το μελλον του ΠΑΣΟΚ?

  • Σύντομα θα ξαναγίνει ένα μεγάλο κόμμα

    Ψήφοι: 52 13,0%
  • Θα διαλυθεί, σύντομα δεν θα υπάρχει.

    Ψήφοι: 139 34,7%
  • Θα παραμείνει με ποσοστά 10% ως 15%.

    Ψήφοι: 17 4,2%
  • Θα μπαίνει στην Βουλή με σχετική δυσκολία, 4% - 5%.

    Ψήφοι: 74 18,5%
  • Θα ανέβει σημαντικά αν βάλει έναν νέο αρχηγό, 30 - 40 ετών.

    Ψήφοι: 13 3,2%
  • Θα διασπαστεί σε 2 τουλάχιστον κόμματα.

    Ψήφοι: 15 3,7%
  • Μου είναι Αδιάφορο.

    Ψήφοι: 83 20,7%
  • ΔΞ

    Ψήφοι: 8 2,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    401

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Αν και δεν είμαι ψηφοφόρος του ΠαΣοΚ δεν μπορώ,σαν έλλην πολίτης, να μην σχολιάσω τα μαχαίρια κατά του Γιωργάκη...δεν μου άρεσε καθόλου η στάση του Βενιζέλου,ο οποίος πρίν ακόμα κλείσουν οι κάλπες,βγήκε μπροστά,θέτοντας θέμα ηγεσίας....φάνηκε κίνηση η οποία ήταν σχεδιασμένη απο καιρό...δεν μου αρέσει επίσης η στάση του στο να γίνει το συνέδριο άμεσα...με την ''κάπνα'' έντονη απο τις εκλογές και σίγουρα ''εν θερμώ''....μου άρεσε η στάση Πάγκαλου και ειδικά της Διαμαντοπούλου η οποία έδειξε πολύ καλά στοιχεία σαν πολιτικός....ειδικά μου άρεσε που ανέφερε για ''αυτογνωσία και αυτοσυγκράτηση'' και αυτό που είπαν και αυτή και ο Πάγκαλος ότι ''πρέπει να ακούσουμε και τις 2 πλεύρες,τί πολιτική θα ακολουθήσουν και όχι να βάλουμε τις φωτογραφίες τους και να αποφασίσουμε''....πάντως το ΠαΣοΚ από τις διάφορες δηλώσεις των στελεχών του δείχνει να έχει διασπαστεί σε 2 στρατόπεδα....
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Εκλογές, ΠΑΣΟΚ ΝΔ σύγκριση, εθνικισμός, 82,7, κέρδισε η ΝΔ, έχασε το ΠΑΣΟΚ, το ΛΑΟΣ στη βουλή, ο Γιωργάκης στην Καμπότζη, Ζήτω η 21/4/1967, ας συγχωνευτούν όλα σε ένα ρε παιδιά. Νισάφι.
 
OP
OP
P

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Σόρρυ φίλε αλλά το μόνο που συνδέει τα παραπάνω είναι ο όρος ''πολιτική''....είναι σαν τα θέματα:''Μιλένα'',''Μαρίνα'',''Σόνια'',''Ντάρια''....όλες είναι ''κυρίες''.....αλλά η καθεμιά της διαφέρει... ;) ;) ;)
 

70Silencer

Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2005
Μηνύματα
85
Like
0
Πόντοι
0
Ο καλύτερος πάντως ήταν ο Κουλούρης:

- στις 21:00 στο MEGA: "εγω δεν θα χτυπησω αποψε τον Γιωργο Παπανδρεου τωρα που ειναι κατω!"
- στις 01:00 στο ιδιο καναλι, δια τηλεφωνου: "η υποψηφιοτητα του Βενιζελου ειναι λυτρωση για το ΠΑΣΟΚ"

Φαινεται πως περιμενε να παει 24:00 και να αλλαξει η μερα!
 
OP
OP
P

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Κάνει δήλωση ο Γιωργάκης...καπάκι μετά απο 2 λεπτά ακριβώς απάντηση Βενιζέλου.....
 

australos

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
270
Like
14
Πόντοι
1
Αυτόν τον Τριανταφυλόπουλο ποιός θα τον μαζέψει? Σε πρωτοσέλιδο στο Θέμα  έλεγε την Κυριακή ότι ήρθαν 10.000 Τουρκοι για να ψηφίσουν και την ίδια στιγμή η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία έγραφε ότι ήρθαν να ψηφίσουν λιγότεροι Τούρκοι από κάθε άλλη φορά λόγω Ραμαζανίου
 

australos

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
270
Like
14
Πόντοι
1
Τώρα στο ALTER καταφέρεται κατά του τύπου
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Δύο στρατόπεδα στο ΠΑΣΟΚ

Ουσιαστικά δύο είναι τα στρατόπεδα στο ΠΑΣΟΚ. Ο κύκλος Σημίτη που υποστηρίζει Βενιζέλο το πρώτο και το δεύτερο, το «παλιό ΠΑΣΟΚ» (καθώς και οι πολιτικοί απόγονοί του). Στο πρώτο στρατόπεδο ανήκουν στελέχη που αναδείχθηκαν επί εποχής Σημίτη και έχουν πάρει Βενιζελική γραμμή από τον πρώην πρωθυπουργό. Μέχρι και ο Π. Φασούλας είναι χαρακτηριστική τέτοια περίπτωση. Από σπόντα, στον κύκλο Βενιζέλου εντάσσονται και τα στελέχη που έπεσαν σε δυσμένεια στην περίοδο του Γιώργου και δεν ανήκουν στην προηγούμενη κατηγορία (όπως ο Κουλούρης και ο Λιάνης). Και για να μην μπερδεύστε, θα αναφέρουμε μερικά από τα στελέχη που έχουν πάρει ξεκάθαρη θέση:



Υπέρ Παπανδρέου: Πετσάλνικος, Ρέππας, Παναγιωτακόπουλος, Καστανίδης, Παπουτσής, Κακλαμάνης, Μπεγλίτης, Χρυσοχοϊδης, Στ. Τζουμάκας, Ροβέρτος Σπυρόπουλος, Βάσω Παπανδρέου και φυσικά Λαλιώτης, Αθανασάκης, Ξενογιαννακοπούλου, Ραγκούσης ενώ η Δαμανάκη, ο Πάγκαλος, η Διαμαντοπούλου και ο Ανδρουλάκης αν και δεν έχουν πάρει ξεκάθαρη θέση, κλείνουν το μάτι περισσότερο στον Γιώργο. Η Άννα και ο Πάγκαλος άλλωστε είναι έτοιμοι να κατέβουν απέναντι στον Βενιζέλο σε περίπτωση που ο Γ. Παπανδρέου παραιτηθεί (πράγμα όχι πολύ πιθανό).



Υπέρ Βενιζέλου: Οι δυσαρεστημένοι Γιάννος Παπαντωνίου, Μ. Νεονάκης, Κ. Κουλούρης, Γ. Φλωρίδης, Γ. Λιάνης, Χ. Πάχτας ενώ από τους αμιγώς σημιτικούς, υπέρ του Βενιζέλου είναι οι Α. Λοβέρδος, Μ. Αποστολάκη, Π. Ευθυμίου (έστω και αν δεν το λέει ξεκάθαρα), Ν. Μπίστης, Χ. Βερελής, φυσικά ο ίδιος Κ. Σημίτης (αν και τεχνηέντως αποφεύγει να το δείξει), ο Π. Φασούλας και σειρά άλλων πιστών στελεχών των εκσυγχρονιστών. Στο στρατόπεδο Βενιζέλου εντάσσονται και κάποιες τοπικές συμμαχίες (όπως ο Α. Τσοχατζόπουλος) ή συνεργάτες του Β.Β. που ήταν ανέκαθεν σύμμαχοι, αλλά δεν θεωρούνται τέτοιες συμμαχίες ικανές να παίξουν σημαντικό ρόλο στη διεκδίκηση της προεδρίας.



Βέβαια πολλοί από αυτούς ίσως δεν ανοίξουν δημόσια τα χαρτιά τους. Αυτό δεν αναιρεί τις πληροφορίες που σας μεταφέρουμε, απλά όπως σας έχουμε εξηγήσει, τώρα τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ ποντάρουν και κρίνεται το μέλλον τους γι’ αυτό και παρουσιάζονται επιφυλακτικά, ενωτικά και δήθεν αναποφάσιστα.

 
OP
OP
P

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Αυτόν τον Τριανταφυλόπουλο ποιός θα τον μαζέψει? Σε πρωτοσέλιδο στο Θέμα  έλεγε την Κυριακή ότι ήρθαν 10.000 Τουρκοι για να ψηφίσουν και την ίδια στιγμή η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία έγραφε ότι ήρθαν να ψηφίσουν λιγότεροι Τούρκοι από κάθε άλλη φορά λόγω Ραμαζανίου
Τί ασχολείσαι???Ξεφούσκωσε και αυτός...δες μόνο τί ακροαματικότητα έχουν οι εκπομπές του όταν θα ξαναξεκινήσει..... :jerking: :jerking: :jerking:
 

australos

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
270
Like
14
Πόντοι
1
Πάντως αν το ΠΑΣΟΚ επενεξελέξει τον Γιωργάκη δεν μιλάμε για ώρα μηδέν αλλά έχουμε mayday
 
OP
OP
P

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
Πάντως αν το ΠΑΣΟΚ επενεξελέξει τον Γιωργάκη δεν μιλάμε για ώρα μηδέν αλλά έχουμε mayday
Εγώ πιστεύω πως στο προσεχές συνέδριο θα επανεκλεγεί ο Γιωργάκης...με μεγάλη διαφορά...θα ψηφίσουν και οπαδοί της Ν.Δ.....αλλάζεις τέτοιον αντίπαλο???
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
  Χαμός στη Χαριλάου Τρικούπη τη νύχτα των εκλογών :headbang:  :helpplea:  :jerking:

Όπως μάθαμε, χαμός έγινε τη νύχτα των εκλογών στους 2 τελευταίους ορόφους των γραφείων του ΠΑΣΟΚ στην Χαριλάου Τρικούπη. Ο Ε. Βενιζέλος επηρμένος, μετά από κλήση-προτροπή για ανάληψη ηγετικού ρόλου από μεγάλο επιχειρηματία (που τον είχε standby από το απόγευμα), αντιμετώπισε τον Γ. Παπανδρέου σαν σκουπίδι, μπροστά μάλιστα σε πλήθος στελεχών. Ουσιαστικά του έδινε εντολές –σε εντελώς απαξιωτικό ύφος- για το τι θα πρέπει να ακολουθήσει και για το τι θα πρέπει να δηλώσει. Ο Γιώργος αλλά και όσοι ήταν μπροστά αρχικά είχαν μείνει έκπληκτοι από το θράσος του Βενιζέλου, στη συνέχεια όμως πέρασαν στην αντεπίθεση. Ο Νίκος Παπανδρέου αλλά και ο Κώστας Λαλιώτης ζήτησαν από τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ να βάλει τον Βενιζέλο στη θέση του, ο δε πρώτος, αδερφός του προέδρου επέμενε να τον διαγράψει άμεσα («όπως αρμόζει να κάνει ένας Παπανδρέου»). Πρυτάνευσε η λογική και με την διαμεσολάβηση της Φώφης τα πνεύματα ηρέμησαν κάπως με τους δύο άνδρες να καταλήγουν σε μια βασική συμφωνία, με τον Γιώργο να ανακοινώνει ότι προτίθεται να ζητήσει επιβεβαίωση της εμπιστοσύνης από το κόμμα και τους συνεργάτες του να συντάσσουν το τελικό κείμενο που ανέγνωσε. Η σκηνή αυτή που, όσοι την είδαν φοβήθηκαν για τα χειρότερα, είναι ενδεικτική του κλίματος που επικρατεί, ανεξάρτητα με τις όποιες δηλώσεις που κυρίως ο Βενιζέλος νιώθει την ανάγκη να κάνει.
 
OP
OP
P

podolagnos_28

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2006
Μηνύματα
3.482
Like
33
Πόντοι
16
  Χαμός στη Χαριλάου Τρικούπη τη νύχτα των εκλογών :headbang:  :helpplea:  :jerking:

Όπως μάθαμε, χαμός έγινε τη νύχτα των εκλογών στους 2 τελευταίους ορόφους των γραφείων του ΠΑΣΟΚ στην Χαριλάου Τρικούπη. Ο Ε. Βενιζέλος επηρμένος, μετά από κλήση-προτροπή για ανάληψη ηγετικού ρόλου από μεγάλο επιχειρηματία (που τον είχε standby από το απόγευμα), αντιμετώπισε τον Γ. Παπανδρέου σαν σκουπίδι, μπροστά μάλιστα σε πλήθος στελεχών. Ουσιαστικά του έδινε εντολές –σε εντελώς απαξιωτικό ύφος- για το τι θα πρέπει να ακολουθήσει και για το τι θα πρέπει να δηλώσει. Ο Γιώργος αλλά και όσοι ήταν μπροστά αρχικά είχαν μείνει έκπληκτοι από το θράσος του Βενιζέλου, στη συνέχεια όμως πέρασαν στην αντεπίθεση. Ο Νίκος Παπανδρέου αλλά και ο Κώστας Λαλιώτης ζήτησαν από τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ να βάλει τον Βενιζέλο στη θέση του, ο δε πρώτος, αδερφός του προέδρου επέμενε να τον διαγράψει άμεσα («όπως αρμόζει να κάνει ένας Παπανδρέου»). Πρυτάνευσε η λογική και με την διαμεσολάβηση της Φώφης τα πνεύματα ηρέμησαν κάπως με τους δύο άνδρες να καταλήγουν σε μια βασική συμφωνία, με τον Γιώργο να ανακοινώνει ότι προτίθεται να ζητήσει επιβεβαίωση της εμπιστοσύνης από το κόμμα και τους συνεργάτες του να συντάσσουν το τελικό κείμενο που ανέγνωσε. Η σκηνή αυτή που, όσοι την είδαν φοβήθηκαν για τα χειρότερα, είναι ενδεικτική του κλίματος που επικρατεί, ανεξάρτητα με τις όποιες δηλώσεις που κυρίως ο Βενιζέλος νιώθει την ανάγκη να κάνει.
Εγώ πάντως,αν ήμουν πρόεδρος και μου έκανε αυτά ο Βενιζέλος,την επόμενη θα τον διέγραφα....και μιλάω με κάθε ειλικρίνια....και φυσικά με τόσο ''βαρύ'' όνομα(Παπανδρέου) θα του έβγαζαν όλοι το καπέλο...
 

australos

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
270
Like
14
Πόντοι
1
Αν ήταν Πρόεδρος θα έπρεπε να παραιτηθεί όπως ο Γεώργιος Ράλλης και ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης πολύ δε περισσότερο όταν πέτυχε το μικρότερο ποσοστό από το 1981
 

australos

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2007
Μηνύματα
270
Like
14
Πόντοι
1
Πλέον όλο το ίδρυμα έχει ανεβεί στο άρμα του και τούμπαλιν. Κάποιος σε παλαιότερο post είχε γράψει πως ανυπομονούσε να αρχήσει το δελτίο του MEGA για να ακούσει και καμία αλήθεια τώρα τι να λέει άραγε...
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
6
Πόντοι
66
η σφαγή στο ΠΑΣΟΚ είναι πρωτοφανής στα πολιτικά χρονικά....δεν έχει ξαναγίνει τέτοιος πόλεμος...υπ΄σρχει πλέον ορατός κίνδυνος διάσπασης μεγάλης του κινήματος μετά την εκλογή αρχηγού....πάντως μετά την ανοιχτή στήριξη του Λαμπράκη στον μπένυ που σημαίνει σε κάνω αρχηγό αλλά εγώ κυβερνώ την ελλάδα,πιστεύω ότι υπάρχει ορατός κίνδυνος αν εκλεγεί αρχηγός για το πολίτευμα, μιλάμε για πλήρη επικράτηση των συμφερόντων...προτιμώ τον Γεώργιο από τούς δύο.....πάντως γνώμη μου ,,,αν το ΠΑΣΟΚ θέλει να πάει μπροστά ένας είναι ο πιο κατάλληλος--για εμένα βέβαια---ο ΛΟΒΕΡΔΟΣ..νέος άφθαρτος,σοβαρός και με ορθό πολιτικό λόγο......anyway...προβλέπεται να γίνει η νύχτα του αγίου βαρθολομαίου...θα βρίζονται σε λίγο στον αέρα.....ε ρε τί θα δούμε...

Υ.Γ. παλιοκουφάλα podo με πρόλαβες ...ήμουν έτοιμος να ανοίξω τέτοιο θέμα.....γαύρε...ε  γαύρε.. :2funny:
 

Επισκέπτης
Ρε παιδες μπορει να μου πει καποιος, το ΠΑΣΟΚ τι ειναι? Αριστερα, δεξια ή κεντρο. Γιατι αυτο το "μεγαλη δημοκρατικη παραταξη" δεν το καταλαβενω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom