Νέα

Διαζύγιο - Νομικές Συμβουλές!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lefteris38
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 35
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Γνωριζει κανεις να μου πει σε περιπτωση διαζυγιου, αν η διατροφη εκδικαζεται: α)εως την ενηλικιωση των παιδιων, β) εως την αποπερατωση των σπουδων, γ) ισοβια, δ)....?
 

dfwk

Τιμημένος
Εγγρ.
3 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.871
Κριτικές
6
Like
382
Πόντοι
316
Γνωριζει κανεις να μου πει σε περιπτωση διαζυγιου, αν η διατροφη εκδικαζεται: α)εως την ενηλικιωση των παιδιων, β) εως την αποπερατωση των σπουδων, γ) ισοβια, δ)....?

Τα κατάφερες.....; Πάντως αν δεν υπάρχει κάποιος συνάδελφος δικηγόρος θα σε συμβούλευα να βρεις έναν .
 

blindz

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Απρ 2006
Μηνύματα
545
Κριτικές
22
Like
37
Πόντοι
6.765
Ειναι πιο συνθετα τα πραγματα.
Α)Οτι ακινητη περιουσια εχει αποκτηθει κατα την διαρκεια του γαμου
  και σε περιπτωση που η γυναικα δεν μπορει να αποδειξει οτι συνεβαλε
τοτε δικαιουται το 1/3.
Β)Η διατροφη παει στη γυναικα και στα παιδια,κατα συνεπεια οσο τα παιδια ειναι προστατευομενα μελη ειναι μεγαλυτερο το υψος της δαιτροφης.(προστατευομενα ειναι και οταν σπουδαζουν).
Οσο ειναι προστατευομενα μελη τοτε τη διατροφη να την εχεις δεδομενη.Αν και τα δικαστηρια τελευταια εχουν αρχισει να αντιμετωπιζουν τις γυναικες με ισοτητα.Εχει τυχει να δωθει
διατροφη σε ανδρα που ειχε την επιμελεια των παιδιων.
Ο μονος τροπος να μην δωσεις διατροφη στη γυναικα ειναι να
αποδειξεις οτι εκεινη εφταιγε για το χωρισμο(μοιχεια κτλ.)
Αν το αποδειξει αυτη τοτε τη γαμ....
Διατροφη σταματαει να δινεται εαν η γυναικα ξαναπαντρευτει.
Πραγμα παλι σπανιο.
Παντως καλο ειναι να παρεις κανα καλο δικηγορο στο οικογενειακο  δικαιο .Εγω δεν ειμαι της νομικης
απλα εχω γνωστους σε αυτους τους χωρους.
Το Α και το Ω σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι ο δικηγορος.
Κανε πολυ καλη επιλογη γιατι αλλιως ουτε για τσιγαρα δεν θα σου μενουν.Και αν πηγαινουν στα παιδια τοτε καταπινεται αλλα φαντασου
να μην εχεις ευρω και να τη βλεπεις να κυκλοφορει στα SPA.
Ισως κατι απο τα παραπανω που σου λεω να ειναι λαθος, αλλα σιγουρα το μονο σωστο ειναι ΚΑΛΟΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ.
 

Επισκέπτης
Και το βασικο ειναι να μην πετυχεις γυναικα δικαστη!!
 
OP
OP
lefteris38

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Ειναι πιο συνθετα τα πραγματα.
Α)Οτι ακινητη περιουσια εχει αποκτηθει κατα την διαρκεια του γαμου
  και σε περιπτωση που η γυναικα δεν μπορει να αποδειξει οτι συνεβαλε
τοτε δικαιουται το 1/3.
Β)Η διατροφη παει στη γυναικα και στα παιδια,κατα συνεπεια οσο τα παιδια ειναι προστατευομενα μελη ειναι μεγαλυτερο το υψος της δαιτροφης.(προστατευομενα ειναι και οταν σπουδαζουν).
Οσο ειναι προστατευομενα μελη τοτε τη διατροφη να την εχεις δεδομενη.Αν και τα δικαστηρια τελευταια εχουν αρχισει να αντιμετωπιζουν τις γυναικες με ισοτητα.Εχει τυχει να δωθει
διατροφη σε ανδρα που ειχε την επιμελεια των παιδιων.
Ο μονος τροπος να μην δωσεις διατροφη στη γυναικα ειναι να
αποδειξεις οτι εκεινη εφταιγε για το χωρισμο(μοιχεια κτλ.)
Αν το αποδειξει αυτη τοτε τη γαμ....
Διατροφη σταματαει να δινεται εαν η γυναικα ξαναπαντρευτει.
Πραγμα παλι σπανιο.
Παντως καλο ειναι να παρεις κανα καλο δικηγορο στο οικογενειακο  δικαιο .Εγω δεν ειμαι της νομικης
απλα εχω γνωστους σε αυτους τους χωρους.
Το Α και το Ω σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι ο δικηγορος.
Κανε πολυ καλη επιλογη γιατι αλλιως ουτε για τσιγαρα δεν θα σου μενουν.Και αν πηγαινουν στα παιδια τοτε καταπινεται αλλα φαντασου
να μην εχεις ευρω και να τη βλεπεις να κυκλοφορει στα SPA.
Ισως κατι απο τα παραπανω που σου λεω να ειναι λαθος, αλλα σιγουρα το μονο σωστο ειναι ΚΑΛΟΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ.
Το παω για συναινετικο. Εχει ενδειξεις αλλα οχι αποδειξεις οτι την κερατωνα. Τι θα πει δηλαδη; Οτι το σπερμα μου καθε φορα που επεστρεφα απο επαγγελματικο ταξιδι ηταν ... μια σταλιτσα; Δεν στεκει σε κανενα δικαστηριο.
Για τα περιουσιακα εχω δεσει το γαιδαρο μου, δεν υπαρχει προβλημα.
Για το υψος της διατροφης και εκει λειτουργω βαση σχεδιου, δλδ τα 3 τελευταια χρονια εμφανιζω μηδενικες αποδοχες στη φορολογικη μου δηλωση, (ευτυχως που δεν λειτουργει ακομα ο " Τηρεσιας" που 8α κανει συγκρισεις ακομα και με το ασφαλιστικο ταμειο)
Δεν ειμαι εκδικιτικος, αλλα οχι και να κυκλοφοραει στα SPA.
Τα παιδια θελω να περνανε καλα οσπου να αποκατασταθουν, αλλα οχι και να τη πληρωνουμε για μια ζωη.
Τσπ θα παω σε δικηγορο, αυτο που φοβαμαι ειναι οτι πριν 12 χρονια την σταματησα απο τη δουλεια της (αυτο μπορει να το αποδειξη) και τωρα στα 37 της δεν μπορει πλεον να κανει
νεα καριερα, οποτε φοβαμαι μη τη πληρωνω μια ζωη. γρρρρ


 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.218
Like
372
Πόντοι
36
Και το βασικο ειναι να μην πετυχεις γυναικα δικαστη!!

Νομίζω πως η πλειοψηφία του δικαστικού σώματος είναι γυναίκες. Και οι πιο πολλές είναι ξυνές στη φάτσα από την αγαμία ή και κακογαμία...

Μη σκεφτείς να κάνεις το παραμικρό χωρίς δικηγόρο της εμπιστοσύνης σου... (αν γαμείς αυτόν τον καιρό δικηγορίνα, ΙΔΑΝΙΚΗ περίπτωση!)
 

Επισκέπτης
Καλα ρε Λευτερη σε καταλαβε επειδη οταν γυρναγες απο ταξιδια δεν εχινες πολυ???Τι να πω ρε φιλε, εγω πιστευω να βοηθησεις οσο μπορεις τα παιδια μου.Αυτα δε φταινε σε τιποτα.
 

MATURELOVERR

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2005
Μηνύματα
321
Like
2
Πόντοι
1
Καλα ρε Λευτερη σε καταλαβε επειδη οταν γυρναγες απο ταξιδια δεν εχινες πολυ???Τι να πω ρε φιλε, εγω πιστευω να βοηθησεις οσο μπορεις τα παιδια μου.Αυτα δε φταινε σε τιποτα.
τελικα ποιανου ειναι τα παιδια,του λευτερη η του ανδρεα?
αστειευομαι... :2funny:
 

blindz

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Απρ 2006
Μηνύματα
545
Κριτικές
22
Like
37
Πόντοι
6.765
Αν καταφερεις και το παρεις συναινετικο τοτε εχε καλως και να τη γλιτωσεις. Αλλιως απο τη στιγμη που μπορει να αποδειξει οτι τη σταματησες απο τη δουλεια τοτε εχεις προβλημα.Εκτος αυτου
αν βαλει καλο δικηγορο και ξερει τα πραγματικα εισοδηματα σου
καποιο τροπο θα βρει να τα αποδειξει.Τοτε θα εχεις 2πλο προβλημα(διατροφη και ΔΟΥ).
Η συμβουλη μου ειναι συναινετικο και να προσφερθεις να πληρωνεις
τα εξοδα των παιδιων(σχολεια φροντιστηρια κτλ.)
 

magua

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
117
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
Γνωριζει κανεις να μου πει σε περιπτωση διαζυγιου, αν η διατροφη εκδικαζεται: α)εως την ενηλικιωση των παιδιων, β) εως την αποπερατωση των σπουδων, γ) ισοβια, δ)....?

Με πρόσφατες αποφάσεις του Εφετείου Αθήνας κρίθηκε ότι διατροφή οφείλεται προς τα τέκνα για όσο χρόνο δεν μπορούν να συντηρήσουν τον εαυτό τους λόγω αιτιολογημένης απασχόλησης που δεν επιτρέπει την εξεύρεση εργασίας. Κλασικό παράδειγμα οι σπουδές.
Οπότε ..... μάζευε ...
 

magua

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
117
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
1
Αν δουλεύει, δικαιούται διατροφή ?

Αν έχεις αποκτήσει περιουσια κατά την διάρεκια του γάμου μπορεί να σου ζητήσει συμμετοχή στα αποκτήματα ( Αστικος Κώδικας άρθρο 1400). Θέλει μελέτη η περίπτωσή σου και δεν μπορεί να γίνει μέσω μηνυμάτων εδω μέσα. Να συμβουλευθείς συνάδελφο άμεσα. 
 

Andras37Athina

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.348
Like
19
Πόντοι
16
Αφήστε το νομικό κομμάτι και δείτε το ανθρώπινα.

Φιλαράκι, για τα παιδιά να τα σκάς κανονικά, γιατί έχεις το χρέος, ανεξάρτητα τι μπορεί να αποφαίνεται η Δικαιοσύνη. Αν δεν το κάνεις, είσαι ξεφτίλας.

Για τη γυναίκα σου, θα σου έλεγα όχι, ΑΝ εργαζόταν. Απότη σιγμή όμως που εσύ της έκοψες τη δουλειά, τι να πάει να κάνει τώρα στα 37 της; Πουτάνα να γίνει, ή καθαρίστρια σε σπίτια; Ή μήπως γραμματέας, ή υπάλληλος με 550 ευρώ καιτον κάθε μαλάκα να την ψαχουλεύει; Αν βγάζεις λεφτά, μαγκιά είναι να τη ζείς και αυτή.

Στο κάτω-κάτω, αν κατάλαβα καλά, εσένα σε τρώει ο κώλος σου να ξενογαμάς, ή να χωρίσεις. Θές να τη βγάλεις και στο τσάμπα. Ειδικά, που έχεις και παιδιά; Ήμαρτον!  :jerking:

 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
59
Πόντοι
6
Για τη γυναίκα σου, θα σου έλεγα όχι, ΑΝ εργαζόταν. Απότη σιγμή όμως που εσύ της έκοψες τη δουλειά, τι να πάει να κάνει τώρα στα 37 της; Πουτάνα να γίνει, ή καθαρίστρια σε σπίτια; Ή μήπως γραμματέας, ή υπάλληλος με 550 ευρώ καιτον κάθε μαλάκα να την ψαχουλεύει; Αν βγάζεις λεφτά, μαγκιά είναι να τη ζείς και αυτή.

Ο δικηγόρος θα μπορούσε να κάνει τις ακόλουθες ερωτήσεις:

"Τι πάει να πει σας σταμάτησε ο σύζυγός σας από την δουλειά; ʼσκησε ψυχολογική ή σωματική βία;Ποιος σας είπε να σταματήσετε;Εσείς δεν έχετε μυαλό να κρίνετε; Ή μήπως σας βόλευε τελικά να σταματήσετε την εργασία σας;"

Και να πατήσει πάνω στο ότι τελικά ναι μεν ο σύζυγος μπορέι να είπε να σταματήσει από την δουλειά αλλά και ότι η ίδια συναίνεσε σε αυτό!!!!!!!!!!!

Έχω περιπτώσεις που γυναίκες ξεκίνησαν δικιά τους δουλειά μετά τα 50 και πάνε πολύ καλά!

Η μισή Ελλάδα δουλεύει για 600 ευρώ και δεν είναι απαραίτητο να γίνει καθαρίστρια!Μπορεί κάλλιστα να γίνει μια πωλήτρια, μια λουλουδού!

Και εν τέλει για να σοβαρευτούμε: Εγώ αν καθόμουν σπίτι και κοίταζα τα παιδιά στα 37 μου ενώ η γυναίκα μου θα δούλευε, αν χωρίζαμε θα έπαιρνα διατροφή ή θα με τάιζε εφ' όρου ζωής η πρώην μου;Ή θα έπαιρνα τα αρχίδια μου; Ισότητα δεν θέλουν οι γυναίκες; Ισότητα να πάρουν (και τα αρχίδια μου μαζί)
Το ξέρω γίνομαι κακός και μαλάκας αλλά κοιτάξτε σήμερα γύρω σας και πείτε μου; Σας φαίνονται οι γυναίκες για αθώα πλάσματα αγγελικά πλασμένα που θέλουν προστασία;

- Κυρία μου χωρίσαμε;
- Ναι!
- Τα παιδία τα φροντίζω;
- Ναι!
- Είσαι άτομο με ειδικές ανάγκες ή τα χέρια σου είναι κουλά;Να πας να δουλέψεις!Αν θες βέβαια μπορώ να σου βρω και απασχόληση κανένα πρόβλημα! Αλλά εγώ να δουλεύω και εσύ να κάθεσαι στα 37 σου πηγαίνοντας ΣΠΑ και να γαμιέσαι με τους μικρούληδες ΔΕΝ ΣΦΑΞΑΝΕ"



 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Όχι! Εμείς θέλουμε προστασία από τις ύαινες!
 

Επισκέπτης
Μερικές τέτοιες τυπικές αντιδράσεις των παιδιών στη φάση του διαζυγίου.
  -Άρνηση
Δεν θα χωρίσουν. Απλά ο μπαμπάς θα μένει στο διπλανό σπίτι. Σε λίγο θα είμαστε πάλι μαζί.
  -Φόβος Εγκατάλειψης
Τα παιδιά αισθάνονται ότι όταν οι γονείς τους χωρίσουν δεν θα υπάρχει κανείς να τα φροντίζει και να τα νοιάζεται.
  -Θυμός και επιθετικότητα
Τα παιδιά μπορεί να εκφράσουν επιθετικότητα και θυμό απέναντι στα αδέλφια, τους συνομήλικους, τους συγγενείς ή τους γονείς (ιδιαίτερα ενάντια στο γονιό στον οποίο το παιδί καταλογίζει το φταίξιμο. Ακόμη μπορεί να παρουσιάσουν πτώση στις σχολικές επιδόσεις ή να προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν το διαζύγιο για να ασκήσουν εξουσία και να διεκδικήσουν δικαιώματα.
- Ενοχή
Συχνά αισθάνονται ότι φταίνε αυτά για τις συγκρούσεις των γονιών τους. Μπορεί να πιστεύουν ότι στη ρίζα των γονικών συγκρούσεων βρίσκονται κάποια δικά τους λάθη. Αυτή η πεποίθηση ενισχύεται ιδιαίτερα όταν οι γονείς συγκρούονται μπροστά στα παιδιά και μάλιστα με αφορμή την αντιμετώπιση των προκλητικών συμπεριφορών των παιδιών.
  -Κατάθλιψη
Υπνηλία, διαταραχή του ύπνου ή της διατροφής, τάσεις απομόνωσης .
  -Ανωριμότητα
Νυχτερινή ενούρηση, μωρουδίστικος τόνος φωνής) ή υπερωριμότητα (ντάντεμα αδύνατου γονιού.
  -Προσπάθειες συμφιλίωσης.
Ακόμη μπορεί να αρνούνται να αλλάξουν σπίτι τις μέρες που ορίζει ο διακανονισμός ή να αρνούνται με κάθε τρόπο να μιλήσουν ή συναντήσουν τον ένα από τους δύο γονείς.
Να συμμαχήσουν με τον "αδύνατο" ή "αδικημένο" γονιό και να εναντιώνονται, να κακολογούν ή να απορρίπτουν τον άλλο. (Οι σύζυγοι χρεώνουν τον άλλο)
  -Ανάγκη για ενημέρωση
Τα παιδιά ρωτούν συχνά και απαιτούν να μαθαίνουν λεπτομέρειες για το τι συμβαίνει και για τις συνέπειες που θα έχουν επάνω τους οι εξελίξεις. Είναι σημαντικό οι πληροφορίες που παίρνουν από τους δύο γονείς να είναι εναρμονισμένες και όχι αλληλοσυγκρουόμενες.
 

panta4fan

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2016
Μηνύματα
686
Like
106
Πόντοι
6
Γνωριζει κανεις να μου πει σε περιπτωση διαζυγιου, αν η διατροφη εκδικαζεται: α)εως την ενηλικιωση των παιδιων, β) εως την αποπερατωση των σπουδων, γ) ισοβια, δ)....?

Ρε κατεστραμενε  :jerking: στο Βου ζητας συμβουλες για το διαζυγιο σου ?? :bigdick:

Θα πληρώνεις μέχρι την ενηλικίωση .και οσα χρονια ακόμα σπουδάζει !! (  :s&m_1: )
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.598
Πόντοι
2.606
Ρε κατεστραμενε  :jerking: στο Βου ζητας συμβουλες για το διαζυγιο σου ?? :bigdick:

Θα πληρώνεις μέχρι την ενηλικίωση .και οσα χρονια ακόμα σπουδάζει !! (  :s&m_1: )

Τυπε ξεθαβεις νηματα 10ετιας για να την πεις στον lefteris38  :think:
Πιο προσφατες δημοσιευσεις δεν εχει κανει ο τυπος να του κανεις παραθεση  :think: :S :S :S
 

yes.i.am

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2016
Μηνύματα
3.094
Like
201
Πόντοι
16
τυπε, να παρεις τον Αλεξ δικηγορο που κερδιζει τις δικες απο το τηλεφωνο  ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom