Νέα

China - Tianjin

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lefteris38
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 16
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Γεια σας

Βρισκομαι πολυ συχνα στην Κίνα για επαγγελματικους λόγους. (Αγαπημενη μου περιοχη το SEKU/CHIWAN της επαρχιας SHENZEN που βρισκεται κοντα στο Hong Kong - αλλά για αυτο θα γραψω αλλη φορα) Τωρα ειμαι στο Τιαντζιν που βρισκεται καμια 150 αρια χιλιομετρα Ανατολικα απο το Πεκινο. Συνηθως γκομενίτσες μου κτυπουν την πορτα σε ολα τα ξενοδοχεια που μενω στην Κινα (1 ωρα - γυρω στα 300 Γουάν περιπου 30 Ευρω) αλλα εδω επεσα σε πολυ σοβαρο ξενοδοχειο χωρις να παιζει τπτ. Μου το ειπε και ο Μανατζερ με τον οποιο εχω πιασει παρτιδες. Τελικα μπηκα σε ενα Ταξι και του ειπα να με παει σε ενα μασατζιδικο ( μαλλον του εδωσα χαρτακι που μου ειχε γραψει καποιος που μιλουσε Αγγλικα) Η μ@λ@κια μου ητανε οτι δεν ειχα προνοησει χαρτακι και για το μασατζιδικο.
πηγα που λετε στη reception του μασατζιδικου και αντε να συννενοη8εις. Μου γραψανε κατι τιμες σε ενα χαρτι και εγω επελεξα την ακριβοτερη (252 Κινεζικα  περιπου 25 Ευρω) και μετα με παραλαβανε κατι Κινεζοι και 1) μου περασανε ενα μαγνητικο βραχιολακι στο χερι με ενα νουμερο 2)εβγαλα τα παπουτσια μου και μου δωσανε παντοφλες 3) μετα με οδηγησανε στο υπογειο μου ανοιξανε μια ντουλαπα μου ειπανε να γδυ8ω τελειως και να βαλω μεσα τα πραγματα μου, πραγμα που εκανα (κρατησα μαζι μου την μπανανα με το διαβατηριο και τα λιγα λεφτα που ειχα μαζι μου αν και αυτοι επεμεναν να τα βαλω ολα μεσα στην ντουλαπα.4)Ολογυμνος διασχισα ενα διαδρομο και τοτε μου μπηκανε ψυλοι στα αυτια, αφου μονο γυμνους Κινεζους εβλεπα να περιφερονται και ουτε ιχνος απο γκομενα, ωωω γαμς το λεω εμπλεξα !!!! 5) με οδηγησαν σε μια τεραστια αιθουσα που στη μεση ειχε μια στερνα θα το ελεγα (οχι πισινα παντως) στρογγυλη διαμετρου πανω απο 15 μετρα και μου ειπανε (κανανε νοημα) να μπω, πραγμα που δεν εκανα αφου εκτος των αλλων ειχε και 4-5 Κινεζους μεσα. Τελικα μου δειξανε κατι ντους οποτε πηγα και εκανα μπανιο.
6) Παλι πισω στην ντουλαπα με τα ρουχα (τσιτσιδος). Εκει μου δωσανε μια πετσετα και σκουπιστικα και κατι σαν πιτζαμα και φορεσα. 7) Με οδηγησανε  3 οροφους πανω και περιτο να πω ποσο γελειος αισθανομουνα με την περιεργη φορεσια μου, και με βαλανε σε ενα δωματιο να περιμενω. 8) Εσκασε μυτη μια γκομενα που δεν ηταν του γουστου μου και της εκανα νοημα και εφυγε και σε λιγο να αλλη μια, της εκανα νοημα να κλεισει την πορτα αλλα τπτ. Ολο εβγαινε εξω στο διαδρομο και κοιτουσε και κατι μου ελεγε στα Κινεζικα που δεν καταλαβαινα, και σχηματιζοντας μου τον αριθμο δυο με τα δακτυλα της. Επειδη το ιδιο μου εκαναν και στη "Reception" εγω καταλαβα δυο ωρες, αμ δεν ... 9) Σε λιγο σκαει μυτη και ετερο γκομενακι και τοτε καταλαβα οτι το προγραμμα που ειχα κλεισει ηταν με 2 γκομενες. Και στις δυο φερανε απο δυο κυπελα. (εγω ηξερα τι περιειχανε επειδη το ειχα ακουσει. Παγωμενο το ενα και καυτο νερο το αλλο). 10) Αρχιζουνε που λετε οι γκομενες να γεμιζουν το στομα τους εναλαξ με καυτο και παγωμενο νερο και να με γλυφουνε ολοκληρο απο πανω ως κατω αφου προηγουμενως ειχαμε κανει και οι 3 μαζι ενα ντουζ στο μπανιο του δωματιου. φοβερη εμπειρια η εναλλαγη καυτου και παγωμενου στο καυλι μου, γουαοοοο !!!!! 11) Παλι καλα που το προγραμα ητανε για 2 ωρες οποτε εριξα απο εναν στην καθε μια για να μη μεινουνε παραπονεμενες και αφου αλλαξαμε οτι σταση μπορει να φανταστει καποιος. Στο τελος τους εδωσα και απο 100 Γουαν στη καθε μια  καλο service.
12) Συνολικη ζημια: 252+200+50 στο ταξι= 500 Γουαν ητοι περιπου 50 Ευρω. (το μονο μειον ητανε οτι το ειχαν αξυριστο το οποιο εγω για λογους υγειινης το θεωρω απαραδεκτο)

Α!!! ξεχασα να γραψω οτι το μαγνητικο βραχιολακι με ενα νουμερο επανω του ηταν το κλειδι για τη μαγνητικη κλειδαρια της ντουλαπας.

Ειπε κανεις κατι???
 

KOSTASF16

Τιμημένος
Εγγρ.
16 Σεπ 2006
Μηνύματα
5.264
Like
115
Πόντοι
66
τι να πουμε μεσημεριατικα, "μη χειροτερα"
ρε καλα κανω και βαζω στο προγραμμα και την κινα, ειναι ανερχομενη δυναμη.
ενημερωνε φιλε, συνεχισε
 

lordjim

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
1.660
Like
64
Πόντοι
16
Γεια σας

Βρισκομαι πολυ συχνα στην Κίνα για επαγγελματικους λόγους. (Αγαπημενη μου περιοχη το SEKU/CHIWAN της επαρχιας SHENZEN που βρισκεται κοντα στο Hong Kong - αλλά για αυτο θα γραψω αλλη φορα) Τωρα ειμαι στο Τιαντζιν που βρισκεται καμια 150 αρια χιλιομετρα Ανατολικα απο το Πεκινο. Συνηθως γκομενίτσες μου κτυπουν την πορτα σε ολα τα ξενοδοχεια που μενω στην Κινα (1 ωρα - γυρω στα 300 Γουάν περιπου 30 Ευρω) αλλα εδω επεσα σε πολυ σοβαρο ξενοδοχειο χωρις να παιζει τπτ. Μου το ειπε και ο Μανατζερ με τον οποιο εχω πιασει παρτιδες. Τελικα μπηκα σε ενα Ταξι και του ειπα να με παει σε ενα μασατζιδικο ( μαλλον του εδωσα χαρτακι που μου ειχε γραψει καποιος που μιλουσε Αγγλικα) Η μ@λ@κια μου ητανε οτι δεν ειχα προνοησει χαρτακι και για το μασατζιδικο.
πηγα που λετε στη reception του μασατζιδικου και αντε να συννενοη8εις. Μου γραψανε κατι τιμες σε ενα χαρτι και εγω επελεξα την ακριβοτερη (252 Κινεζικα  περιπου 25 Ευρω) και μετα με παραλαβανε κατι Κινεζοι και 1) μου περασανε ενα μαγνητικο βραχιολακι στο χερι με ενα νουμερο 2)εβγαλα τα παπουτσια μου και μου δωσανε παντοφλες 3) μετα με οδηγησανε στο υπογειο μου ανοιξανε μια ντουλαπα μου ειπανε να γδυ8ω τελειως και να βαλω μεσα τα πραγματα μου, πραγμα που εκανα (κρατησα μαζι μου την μπανανα με το διαβατηριο και τα λιγα λεφτα που ειχα μαζι μου αν και αυτοι επεμεναν να τα βαλω ολα μεσα στην ντουλαπα.4)Ολογυμνος διασχισα ενα διαδρομο και τοτε μου μπηκανε ψυλοι στα αυτια, αφου μονο γυμνους Κινεζους εβλεπα να περιφερονται και ουτε ιχνος απο γκομενα, ωωω γαμς το λεω εμπλεξα !!!! 5) με οδηγησαν σε μια τεραστια αιθουσα που στη μεση ειχε μια στερνα θα το ελεγα (οχι πισινα παντως) στρογγυλη διαμετρου πανω απο 15 μετρα και μου ειπανε (κανανε νοημα) να μπω, πραγμα που δεν εκανα αφου εκτος των αλλων ειχε και 4-5 Κινεζους μεσα. Τελικα μου δειξανε κατι ντους οποτε πηγα και εκανα μπανιο.
6) Παλι πισω στην ντουλαπα με τα ρουχα (τσιτσιδος). Εκει μου δωσανε μια πετσετα και σκουπιστικα και κατι σαν πιτζαμα και φορεσα. 7) Με οδηγησανε  3 οροφους πανω και περιτο να πω ποσο γελειος αισθανομουνα με την περιεργη φορεσια μου, και με βαλανε σε ενα δωματιο να περιμενω. 8) Εσκασε μυτη μια γκομενα που δεν ηταν του γουστου μου και της εκανα νοημα και εφυγε και σε λιγο να αλλη μια, της εκανα νοημα να κλεισει την πορτα αλλα τπτ. Ολο εβγαινε εξω στο διαδρομο και κοιτουσε και κατι μου ελεγε στα Κινεζικα που δεν καταλαβαινα, και σχηματιζοντας μου τον αριθμο δυο με τα δακτυλα της. Επειδη το ιδιο μου εκαναν και στη "Reception" εγω καταλαβα δυο ωρες, αμ δεν ... 9) Σε λιγο σκαει μυτη και ετερο γκομενακι και τοτε καταλαβα οτι το προγραμμα που ειχα κλεισει ηταν με 2 γκομενες. Και στις δυο φερανε απο δυο κυπελα. (εγω ηξερα τι περιειχανε επειδη το ειχα ακουσει. Παγωμενο το ενα και καυτο νερο το αλλο). 10) Αρχιζουνε που λετε οι γκομενες να γεμιζουν το στομα τους εναλαξ με καυτο και παγωμενο νερο και να με γλυφουνε ολοκληρο απο πανω ως κατω αφου προηγουμενως ειχαμε κανει και οι 3 μαζι ενα ντουζ στο μπανιο του δωματιου. φοβερη εμπειρια η εναλλαγη καυτου και παγωμενου στο καυλι μου, γουαοοοο !!!!! 11) Παλι καλα που το προγραμα ητανε για 2 ωρες οποτε εριξα απο εναν στην καθε μια για να μη μεινουνε παραπονεμενες και αφου αλλαξαμε οτι σταση μπορει να φανταστει καποιος. Στο τελος τους εδωσα και απο 100 Γουαν στη καθε μια  καλο service.
12) Συνολικη ζημια: 252+200+50 στο ταξι= 500 Γουαν ητοι περιπου 50 Ευρω. (το μονο μειον ητανε οτι το ειχαν αξυριστο το οποιο εγω για λογους υγειινης το θεωρω απαραδεκτο)

Α!!! ξεχασα να γραψω οτι το μαγνητικο βραχιολακι με ενα νουμερο επανω του ηταν το κλειδι για τη μαγνητικη κλειδαρια της ντουλαπας.

Ειπε κανεις κατι???

Και δηλαδη αν μπορουσες να συνενοηθεις θα περναγες καλλυτερα; :grin:
 
OP
OP
lefteris38

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Δεν ξερω αν θα περναγα καλυτερα, δεν το νομιζω. Παντως δεν θα περνουσα την λαχταρα μπας και μπηκα σε ... λαθος μπουρδελο.
 

allen221

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
454
Like
8
Πόντοι
1
Εισαγουμε μηχανηματα, ρουχα, ξυλεία, κλπ από την Κίνα τετοια μασατζιδικα ποτε θα ερθουν να δουμε κατι διαφορετικο  :headbang:  :think:  :2funny:
 
OP
OP
lefteris38

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Γαμω το φελεκι μου.
Η Ελλαδα αν εξαιρεσουμε τις Αραβικες χωρες (πλην Ντουμπαι) ειναι η πιο κα8υστερημενη σε αυτο τον τομέα. Παντως οι καλυτερες πουτανοχωρες που εχω βρει ειναι η Ταυλάνδη και η Ουκρανια (Τσεχια δεν εχω παει)με καλυτερη την Ουκρανια, γιατι οι γκομενες πως να το κανουμε ... ειναι ποιο μουν@ρες.
Φυσικα εξαιρουνται και οι χωρες της Λατινικης Αμερικης. (Αλλος παραδεισος εκει, απο το Μέξικο εως την Αργεντινα)
Προσφατα ημουν Ρωσια και οι γκόμενες θελανε 200 δολλαρια για μια ωρα στο δωματιο του ξενοδοχειου. Πανε οι εποχες (εγω τις προλαβα) που πηδουσες με ενα καλσον στη Ρωσσια και με μιση κουτα τσιγαρα Κεντ-100'ς στην Ρουμανια. Για να μη αναφερθω για την επι Βαλεσσα εποχη στην Πολωνια.
 

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
9
Πόντοι
16
...Πανε οι εποχες (εγω τις προλαβα) που πηδουσες με ενα καλσον στη Ρωσσια και με μιση κουτα τσιγαρα Κεντ-100'ς στην Ρουμανια. Για να μη αναφερθω για την επι Βαλεσσα εποχη στην Πολωνια.

κ δεν θα ξαναερθουνε ποτε!!!!!

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Γαμω το φελεκι μου.
Η Ελλαδα αν εξαιρεσουμε τις Αραβικες χωρες (πλην Ντουμπαι) ειναι η πιο κα8υστερημενη σε αυτο τον τομέα. Παντως οι καλυτερες πουτανοχωρες που εχω βρει ειναι η Ταυλάνδη και η Ουκρανια (Τσεχια δεν εχω παει)με καλυτερη την Ουκρανια, γιατι οι γκομενες πως να το κανουμε ... ειναι ποιο μουν@ρες.
Φυσικα εξαιρουνται και οι χωρες της Λατινικης Αμερικης. (Αλλος παραδεισος εκει, απο το Μέξικο εως την Αργεντινα)
Προσφατα ημουν Ρωσια και οι γκόμενες θελανε 200 δολλαρια για μια ωρα στο δωματιο του ξενοδοχειου. Πανε οι εποχες (εγω τις προλαβα) που πηδουσες με ενα καλσον στη Ρωσσια και με μιση κουτα τσιγαρα Κεντ-100'ς στην Ρουμανια. Για να μη αναφερθω για την επι Βαλεσσα εποχη στην Πολωνια.
τη μου θυμισες μαγκα μου!!!!ηταν ωραια χρονια......
 

chef35

Μέλος
Εγγρ.
15 Νοε 2007
Μηνύματα
54
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
0
ποσο στιχιζι ενα τετιο ταξιδι στι ιαπονια κινα ?
 

mgreek

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2006
Μηνύματα
369
Like
0
Πόντοι
1
Ιαπωνία πολύ ακριβά, αλλά είναι εμπειρία ζωής!!!

Κίνα ανάλογα τι θελείς να πας να δεις...

Τώρα για τα συγκεκριμένα Sauna Spa (ή Massage Spa) είναι πολύ διαδεδομένα σε όλη την Κίνα, Hong Kong και Taiwan. Έχω κάνει και εκτενέστερη περιγραφή σε άλλο thread για την Κίνα. (πρέπει να κάνω και για τις υπολοιπες χώρες...)

Είναι η απόλυτη απόλαυση στην Ασία και πρέπει κάποιος για να το απολαύσει να έχει στην διάθεσή του πάνω από 5 ώρες. (σπα, φαγητό, ποτό, χαλάρωση, παραδοσιακό τσάι, μασάζ και σπέσιαλ μασάζ!!!)

Καλό θα είναι να πάτε με κάποιον που γνωρίζει καλά το κατατόπια, γιατί ειδικά το σπέσιαλ μασάζ (αυτό που καταλαβαίνετε) απαγορεύεται στις ως άνω χώρες και όσο πιο γνώστης είστε τόσο καλύτερη ποιότητα σας παρέχεται...

Τελείως διαφορετικές υπηρεσίες από ταϋλάνδη, αλλά πραγματικά απίστευτη εμπειρία (μεταξύ τους δεν υπάρχει σύγκριση, είναι διαφορετικές υπηρεσίες)
 

mgreek

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2006
Μηνύματα
369
Like
0
Πόντοι
1
Εισαγουμε μηχανηματα, ρουχα, ξυλεία, κλπ από την Κίνα τετοια μασατζιδικα ποτε θα ερθουν να δουμε κατι διαφορετικο  :headbang:  :think:  :2funny:

Ποτέ δεν θα έρθουν...

Οι υπηρεσίες των εν λόγω μασάζ, θα κόστιζαν στην Ελλάδα πάνω από 300-400 ευρώ το 3ωρο οπότε θα ήταν ασύμφορες... 
 

mgreek

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2006
Μηνύματα
369
Like
0
Πόντοι
1
(το μονο μειον ητανε οτι το ειχαν αξυριστο το οποιο εγω για λογους υγειινης το θεωρω απαραδεκτο)

Α!!! ξεχασα να γραψω οτι το μαγνητικο βραχιολακι με ενα νουμερο επανω του ηταν το κλειδι για τη μαγνητικη κλειδαρια της ντουλαπας.

Ειπε κανεις κατι???

Να προσθέσω κάποια στοιχεία ακόμη:
1. 99.99% των κοριτσιών που θα πάτε στην Κίνα δεν το αποτριχώνουν...
2. 95% δεν θα μιλάει καθόλου αγγλικά.
3. 99% των σαούνα σπά (προφέρονται σόνα σπα) είναι ασφαλέστατα, δεν θα σας κλέψει κανείς τα χρήματα, αφήστε τα στο ντουλαπάκι.
4. Τα καλά μαγαζιά, είναι τεράστεια (600 με 2000 τετραγωνικά μέτρα) και δεν έχουν πολλούς δυτικούς πελάτες (εάν δείτε πάνω από 1-2 λευκούς στους 100 πελάτες, μαλλον δεν είστε στο σωστό μαγαζί...)
5. Να κάνετε μανικιούρ, πεντικιούρ και καθάρισμα αυτιών (καμία σχέση με αυτό που γνωρίζετε μέχρι σήμερα) με τα πανέμορφα κοριτσάκια στον χώρο χαλάρωσης (μπορείτε να τα κάνετε όλα μαζί, με αποτέλεσμα να έχετε από πάνω σας 3 κοριτσάκια να σας περιπιούνται!!!) και θα πληρώσετε έξτρα στον λογαριασμό περίπου 8 ευρώ μόνο για όλα τα παραπάνω!!!

 

kostasbmw

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2007
Μηνύματα
801
Like
6
Πόντοι
6
λεφτερη
τοσα χρονια που δεν το ξυριζε καμμια δεν ηταν υγιεινα ??

ενταξει τωρα κακομαθαμε πες και τα θελουμε ολα ξυρισμενα

 
OP
OP
lefteris38

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
λεφτερη
τοσα χρονια που δεν το ξυριζε καμμια δεν ηταν υγιεινα ??

ενταξει τωρα κακομαθαμε πες και τα θελουμε ολα ξυρισμενα

Ε οχι λοιπον. Δεν ηταν υγιεινα.
Δεν με ενδιαφερει το πανω πάνω, αλλα γυρω απο τα μουνοχειλα το θεωρω απαραδεκτο τη σημερινη εποχη να μην ειναι ξυρισμενο.


 
OP
OP
lefteris38

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
ποσο στιχιζι ενα τετιο ταξιδι στι ιαπονια κινα ?

Για Κινα μιλάω.
Για Ιαπωνια ξεχαστε το. Ασε τι εχετε ακουσει.
Εδω και 20 χρονια ειναι πολύ δυσκολο να βρεις μουνι στην Ιαπωνια.
Αντε να βρεις καμια Φιλιπινεζα (σιγουρα παντως οχι Ιαπωνιδα) και θα την πληρωσεις καμια
300 ευρω για καμια ωρα.
Για γκομενα τωρα. Ισχυει οτι και τις υπολοιπες χωρες του κοσμου. ... Αν σου κάτσει.
Παντως οι Ιαπωνιδες δεν τόχουν ουτε στο κούτελο ουτε λοξα (οπως λεγανε παλια)
Ενταξει μεταξυ τους κανουν απίστευτα οργια. Ομαδικους (πανω απο 100 ζευγαρια) διαγωνισμους πιπας, ποια θα πιει τη μεγαλυτερη ποσοτητα χυσι, και αλλες τετοιες μ@λ@κιες.

Για Κινα τωρα
Βαλε ενα διχίλιαρο εισητηρια.
50 ευρω για 4* ξενοδοχειο την μερα (με πρωινο)
5-30 ευρω φαγητο τη μερα (αναλογως που θα φας)
5 ευρω ταξι την ημερα
30 ευρω μαξιμουμ το πηδημα σε σαουνα.
Δηλαδη για ενα 10 ημερο, υπολογιστε 3500 ευρω ολα μαζι μαχιμουμ.
 

mgreek

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2006
Μηνύματα
369
Like
0
Πόντοι
1
Για Κινα τωρα
Βαλε ενα διχίλιαρο εισητηρια.
50 ευρω για 4* ξενοδοχειο την μερα (με πρωινο)
5-30 ευρω φαγητο τη μερα (αναλογως που θα φας)
5 ευρω ταξι την ημερα
30 ευρω μαξιμουμ το πηδημα σε σαουνα.
Δηλαδη για ενα 10 ημερο, υπολογιστε 3500 ευρω ολα μαζι μαχιμουμ.

Το κοστολόγιο του Λευτέρη είναι ακριβέστατο. Ο μονος τρόπος να γλυτώσει κάποιος μερικά χρήματα είναι στο αεροπορικό εισητήριο. Αντί για 2000 ευρώ να το βρεις 1200-1500.

 

blueeyes

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2007
Μηνύματα
136
Like
0
Πόντοι
1
εκτακτο παραρτημα ------------ H Lufthansa πεταει ΗΚ με 480 Ευρώ με τους φόρους
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom