Νέα

σπουδες στην σουηδια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα aris_2_5
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 196
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

aris_2_5

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2008
Μηνύματα
95
Like
0
Πόντοι
0
καλησπερα...
ετσι οπως τα εφερε η τυχη θα παω για σπουδες στην σουηδια...στην ουψαλα
θελω οποιος ξερει να με ενημερωσει για τον τροπο ζωης εκει και κυριως για τα γκομενακια..
εχω ακουσει διαφορες αποψεις, απο το οτι σου μιλανε μονες τους αν τους αρεσεις μεχρι το
οτι ειναι και ρατσιστες με τους ξενους..
απλα να ξερω τι θα συναντησω οταν παω..
οποιος εχει παει ή εχει καποιον γνωστο εκει και ξερει ας μου πει και εμενα....
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.589
Κριτικές
6
Like
8.495
Πόντοι
1.686
καλησπερα...
ετσι οπως τα εφερε η τυχη θα παω για σπουδες στην σουηδια...στην ουψαλα

Uppsala προφέρεται...υψόλα !

Σίγουρα θα βρέις κάποια που να είναι ,η ψώλα !  :2funny:

Γενικά όμως να είσαι προσεκτικός

διότι οι Σουηδέζες είναι συντηρητικές πλέον .

Παίξε το "φίλος " και ασε τις να πιούν

και μετά .....

Κομπλεξικές είναι βασικά ! Αλλά καλύτερες από
τις ελλεεινιδες.
 

bestman69

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2009
Μηνύματα
2.714
Like
8
Πόντοι
16
Ακριβό αλκοόλ (κρατικό μονοπώλιο), πουτάνες τις ξεχνάς (πορνεία παράνομη και για τον πελάτη) και στερεοτυπική έχθρα προς τους
μεσογειακούς που τελευταία φτάνει σε επίπεδα ρατσισμού.

Όπως καταλαβαίνεις δεν θα τρελαθείς στο γαμίσι!

Συμβουλή μου είναι εκεί στα φοιτητοστέκια που πιθανότατα θα συχνάζεις, να βρεις μια που να 'ναι ξένη εκεί, σαν εσένα, για να βολευτείς σχετικά με :knockinb:.
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
ουψαλα ουψαλα

παρε τ αρχιδια μου τραμπαλα
 
OP
OP
aris_2_5

aris_2_5

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2008
Μηνύματα
95
Like
0
Πόντοι
0
πρεπει να εχεις δικιο για τους μεσογειακους..
εκανα μια κρουση στο badoo και μιλησα σε καμια 30αρια σουηδεζες...
μονο ενα μπαζακι μου απαντησε...
μπορει να μην γαμησω 2 χρονια εκει αλλα τουλαχιστον θα γυρισω με μπρατσα απο την μαλακια...
 

Nyar

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2009
Μηνύματα
363
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Το μυστικό για να κερδίσεις τις Σουηδέζες στη χώρα τους είναι να σέβεσαι τον τρόπο ζωής τους...στην Ooopss άλα λοιπόν όπως οι Ουψαλιώτες. Δεν ψαρώνουν με επιδείξεις χρήματος και πόσο γαμάτοι είμαστε εμείς οι Έλληνες, επίσης δίνουν πολύ σημασίά στην ισότητα των φύλων,όλες έχουν ταξιδέψει στο μισό πλανήτη (εμπειρίες) οπότε κόψε ζήλειες, με πόσους έχεις πάει και λοιπές παπαριές !

Φρόντισε να προσέχεις το σώμα σου (σπάνια θα δεις υπέρβαρο νέο, οι Σουηδοί είναι όμορφοι άντρες) και μάθε όσο πιο καλά μπορείς τη γλώσσα (δώσε βάση στα φωνήεντα και το ότι είναι τραγουδιστή). Θα πάθεις κόκομπλοκ με τις επιμιξίες που θα δεις στη Σουηδία, θα λες δε γίνεται να είναι τόσο όμορφες.

Τώρα που μεγαλώνουν οι μέρες ξεσαλώνουν (είναι υπέροχη η τεραααααστια διάρκεια του ημερήσιου φωτός και η ροζ/μπλε νύχτα)...αν καταφέρεις το χειμωνα που πέφτει η πίσσα από τις 14.30 το μεσημέρι να τους σπάσεις την κατάθλιψη θα ζήσεις μεγάλες στιγμές !


hint...καθαριότητα και μην την ξυρίζεις τελείως την τρίχα !
 

Επισκέπτης
τι μοδα ειναι αυτη εδω μεσα να καλουπαρετε τον κοσμο??
ολες οι Ελληνιδες ειναι ετσι ολες οι Σουηδεζες ετσι κλπ...
[size=10pt]Τ αρχιδια μας κουνιουνται[/size]
Παντου υπαρχουν τα παντα αρκει να ψαξεις να τα βρεις και να ξερεις τι ψαχνεις.
 
OP
OP
aris_2_5

aris_2_5

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2008
Μηνύματα
95
Like
0
Πόντοι
0
οντως η γλωσσα τους ειναι λιγο γαμησι..
σημερα ξεκινησα μαθηματα και τα ειδα λιγο σκουρα..
παντως φιλαρακι που μενει εκει μερικους μηνες τωρα μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να βγει εξω και να μην πιασει κουβεντα..
και συνηθως του μιλανε αυτες πρωτες....αλλα μεχρι εκει...δεν το τραβανε παρακατω..
και μιλαμε για ανθρωπο που στην ελλαδα δεν μιλαγε ουτε σε ξαδερφες του
 

Nyar

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2009
Μηνύματα
363
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Πήγαινε στο Ostermalm της Στοκχόλμης να δεις καλούπια που έχει εκεί...
 
OP
OP
aris_2_5

aris_2_5

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2008
Μηνύματα
95
Like
0
Πόντοι
0
τι μοδα ειναι αυτη εδω μεσα να καλουπαρετε τον κοσμο??
ολες οι Ελληνιδες ειναι ετσι ολες οι Σουηδεζες ετσι κλπ...
[size=10pt]Τ αρχιδια μας κουνιουνται[/size]
Παντου υπαρχουν τα παντα αρκει να ψαξεις να τα βρεις και να ξερεις τι ψαχνεις.

σιγουρα παντου υπαρχουν απο ολα..
αλλα σε γενικες γραμμες ειναι διαφορετικη η κουλτουρα και οι συνηθειες..
οποτε αυτο βγαινει και στην επικοινωνια..
αυτο συζηταμε
 

Nyar

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2009
Μηνύματα
363
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
οντως η γλωσσα τους ειναι λιγο γαμησι..
σημερα ξεκινησα μαθηματα και τα ειδα λιγο σκουρα..
παντως φιλαρακι που μενει εκει μερικους μηνες τωρα μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να βγει εξω και να μην πιασει κουβεντα..
και συνηθως του μιλανε αυτες πρωτες....αλλα μεχρι εκει...δεν το τραβανε παρακατω..
και μιλαμε για ανθρωπο που στην ελλαδα δεν μιλαγε ουτε σε ξαδερφες του

Αν έχεις βάση από γερμανικά και αγγλικά τα σουηδικά μην τα φοβάσαι...κάτι που κάνουν στο εξωτερικό ακομπλεξάριστα αρκετόι λαοί είναι το socializing (μετρ του είδους οι Αμερικάνοι),βγαίνουν πίνουν το ποτό τους, συζητάνε το οτιδήποτε και μετά σπιτάκια τους. Επειδή τα στέκια συνήθως είναι συγκεκριμένα είναι δεδομένο ότι θα την ξαναπετύχεις...οπότε μην τρελαίνεσαι !
 

Nyar

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2009
Μηνύματα
363
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Το Ostermalm είναι μία από τις πιο ακριβές περιοχές της Στοκχόλμης, σα να λέμε πήγες βόλτα στην Κηφισιά οπότε έχεις και τα αντίστοιχα περιποιημένα κοριτσόπουλα ! (αν και στην περιφέρεια είναι οι επιμειξίες...)

Βασικά αν είσαι όμορφος και πιάσεις τον παλμό της χώρας όπου και να πας θα περάσεις καλά !
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
36
Πόντοι
1.220
καλησπερα...
ετσι οπως τα εφερε η τυχη θα παω για σπουδες στην σουηδια...στην ουψαλα
θελω οποιος ξερει να με ενημερωσει για τον τροπο ζωης εκει και κυριως για τα γκομενακια..
εχω ακουσει διαφορες αποψεις, απο το οτι σου μιλανε μονες τους αν τους αρεσεις μεχρι το
οτι ειναι και ρατσιστες με τους ξενους..
απλα να ξερω τι θα συναντησω οταν παω..
οποιος εχει παει ή εχει καποιον γνωστο εκει και ξερει ας μου πει και εμενα....

τυπε παντου σου μιλανε οι γκομενες απο μονες τους
αμα τους αρεσεις  :grin:
 

ss21

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2005
Μηνύματα
238
Like
58
Πόντοι
1
Έμεινα 2 χρόνια στη Στοκχόλμη κι εγώ για σπουδές. Δε νομίζω να είναι διαφορετικά στην Ουψάλα. Δίπλα είναι εξάλλου, οπότε στη Στοκχόλμη θα βγαίνεις Σαββατοκύριακο. Ο τρόπος ζωής είναι γενικά μονότονος και αυτό που θα σε σκοτώσει είναι το σκοτάδι του χειμώνα. Στο λέω για να είσαι προετοιμασμένος. Δεν έχει σημασία αν σου αρέσει η νύχτα και κοιμάσαι κάθε μέρα το πρωί στην Ελλάδα και ξυπνάς απόγευμα, αν είσαι νυχτοπούλι, αν αν αν.....Το σκοτάδι του χειμώνα θα σε σκοτώσει. Από το Νοέμβριο και μετά προμηθεύσου Red Bull και βιταμίνες (κυρίως C) γιατί θα αισθάνεσαι συνέχεια κουρασμένος και θα έχεις πεσμένη ψυχολογία. Έτσι θα είναι όλοι Σουηδοί και μετανάστες.

Γκόμενες: Πολύ ωραίες αν και γενικά τις καθημερινές είναι απεριποίητες. Παρασκευή και Σάββατο βράδυ που ντύνονται-βάφονται είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ. Μόνες τους σου μιλάνε ψιλο-σπάνια, ωστόσο αν τους μιλήσεις δεν έχουν κανένα κόμπλεξ και σου μιλάνε και πολύ ανοιχτά και ευχάριστα. Σου κάθονται όμως δύσκολα. Εγώ 2 χρόνια που ήμουν πάνω, ούτε εγώ ούτε και κανένας άλλος Έλληνας φοιτητής που ήξερα δε γάμησε Σουηδέζα. Ας είναι καλά οι Ρωσίδες. Γενικά μεγαλύτερη πιθανότητα να γαμήσεις Σουηδέζα έχεις σε club που είναι σχεδόν όλες πίτα από το αλκοόλ. Παρεπιπτόντως πίνουν όλοι σαν αλκοολικοί. Παρασκευή και Σάββατο ξερνάνε μέσα στο μετρό. Οι Σουηδοί που είπε ο φίλος πιο πάνω είναι πολύ προσεγμένοι άντρες αδύνατοι όλοι και γενικά ωραίοι. Εγώ προσωπικά τους έβλεπα πολύ φλώρους και το ίδιο έλεγαν και όλες οι Ελληνίδες. Γενικά δε σε κοιτάνε επίμονα και δεν ασχολούνται με την εμφάνισή σου αλλά να ξέρεις ότι οι γκόμενες την αξυρισιά που εδώ την έχουμε για λουκ εκεί τη θεωρούν απεριποίητη εμφάνιση.
Ο ρατσισμός που σου λένε υπάρχει αλλά τον κρύβουν καλά. Σε έρευνα του 2007 βγήκε ότι ρατσιστικά αισθήματα για τους μετανάστες έτρεφε το 74% των Σουηδών. Ωστόσο στο δρόμο δε θα τον διαπιστώσεις καθόλου. Θα συναντήσεις ρατσισμό στα club (που το πιθανότερο είναι να τρως πόρτα) και αργότερα όταν με το καλό πας σε κάποια δουλειά και μετά από χρόνια προσπαθήσεις να ανέβεις σε διοικητική θέση. Τους ξένους μας έχουν για μηχανικούς και για να βγάζουμε τη βρωμοδουλειά στις εταιρείες. Τις εύκολες δουλειές του manager τις κρατούν οι Σουηδοί και τις δίνουν ο ένας στον άλλο.

Όσον αφορά τη γλώσσα...Δεν έχουν κανένα πρόβλημα να τους μιλάς Αγγλικά και γουστάρουν να μιλάνε και οι ίδιοι, ωστόσο για να σε θεωρήσουν δικό τους θέλουν να μάθεις να μιλάς Σουηδικά. Αν μετά από 2-3 χρόνια τα μιλάς καλά, θα έχεις άλλη αντιμετώπιση από τους γύρω σου, από τις γκόμενες και στις δουλειές.

 

Επισκέπτης
τυπε παντου σου μιλανε οι γκομενες απο μονες τους
αμα τους αρεσεις  :grin:
η αληθεια ειναι οτι στο εξωτερικο σου μιλανε πιο ευκολα, αυτο ομως δεν συμαινει οτι θα  :fuck1: απαραιτητα
το θεμα ειναι η ψυχολογια επειδη εχουν στο μυαλο τους οτι καπου οι γυναικες ειναι πιο απελευθερωμενες αφηνουν ελευθερο τον εαυτο τους και γαμανε...
Αν πω για παραδειγμα οτι ολες οι ροδιτησες γαμιουνται ασυστολα και ο αλλος κανει 5 μπασιματα θα γαμησει αν πω οτι δεν γαμιουνται καθολου θα κανει 0 μπασιματα και θα  :jerking:
Απλα
 

jimminy

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
5.505
Like
21
Πόντοι
66
Το μυστικό για να κερδίσεις τις Σουηδέζες στη χώρα τους είναι να σέβεσαι τον τρόπο ζωής τους...στην Ooopss άλα λοιπόν όπως οι Ουψαλιώτες. Δεν ψαρώνουν με επιδείξεις χρήματος και πόσο γαμάτοι είμαστε εμείς οι Έλληνες, επίσης δίνουν πολύ σημασίά στην ισότητα των φύλων,όλες έχουν ταξιδέψει στο μισό πλανήτη (εμπειρίες) οπότε κόψε ζήλειες, με πόσους έχεις πάει και λοιπές παπαριές !

Φρόντισε να προσέχεις το σώμα σου (σπάνια θα δεις υπέρβαρο νέο, οι Σουηδοί είναι όμορφοι άντρες) και μάθε όσο πιο καλά μπορείς τη γλώσσα (δώσε βάση στα φωνήεντα και το ότι είναι τραγουδιστή). Θα πάθεις κόκομπλοκ με τις επιμιξίες που θα δεις στη Σουηδία, θα λες δε γίνεται να είναι τόσο όμορφες.

Τώρα που μεγαλώνουν οι μέρες ξεσαλώνουν (είναι υπέροχη η τεραααααστια διάρκεια του ημερήσιου φωτός και η ροζ/μπλε νύχτα)...αν καταφέρεις το χειμωνα που πέφτει η πίσσα από τις 14.30 το μεσημέρι να τους σπάσεις την κατάθλιψη θα ζήσεις μεγάλες στιγμές !


hint...καθαριότητα και μην την ξυρίζεις τελείως την τρίχα !

Σωστος σε ολα εισαι ;)

Εχω να προσθεσω ομως οτι για να κανεις κατι, πρεπει να εισαι ευχαριστος τυπος.
Δε γουσταρουνε μυστηριο και παραξενιες οπως γουσταρουν οι δικες μας.
Δε γουσταρουν νταηδες, αλανια κλπ
Ουτε με λεφτα πεφτουν, ουτε με παπαρολογιες.
Θελουνε σωστη κουβεντα, οπως μιλανε και οι φιλοι μεταξυ τους. Και πολυ σωστο αυτο με το socializing, πιανουν κουβεντα με ολους, ειδικα αμα δουν οτι δεν εισαι σκανδιναβος. Αμα πεις οτι εισαι ελληνας το 99% θα σου πει ειχα παει διακοπες στη ροδο, την κω, κλπ. Κ εκει ειναι που ξεκιναει η κουβεντα, απο κει και περα στο χερι και το λογο του καθενος ειναι το παιχνιδι.
Εγω περα απο χειμωνα θα προτεινω και το mitlsomer, που μολις εχουν τελειωσει τα σχολεια και γινεται της πουτανας στη στοκχολμη, εκει ειχα μεινει εγω τουλαχιστον.
Ουπσαλα που λεει ο φιλος εχω ακουσει οτι πανε πολλοι για σπουδες κ οτι εχει ωραιες γυναικες και εθιμα, αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια..
Το πιο σημαντικο ειναι να δωσεις καλη εντυπωση στην αρχη. Μετα ολα τα αλλα ερχονται..
 

jimminy

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2005
Μηνύματα
5.505
Like
21
Πόντοι
66
Έμεινα 2 χρόνια στη Στοκχόλμη κι εγώ για σπουδές. Δε νομίζω να είναι διαφορετικά στην Ουψάλα. Δίπλα είναι εξάλλου, οπότε στη Στοκχόλμη θα βγαίνεις Σαββατοκύριακο. Ο τρόπος ζωής είναι γενικά μονότονος και αυτό που θα σε σκοτώσει είναι το σκοτάδι του χειμώνα. Στο λέω για να είσαι προετοιμασμένος. Δεν έχει σημασία αν σου αρέσει η νύχτα και κοιμάσαι κάθε μέρα το πρωί στην Ελλάδα και ξυπνάς απόγευμα, αν είσαι νυχτοπούλι, αν αν αν.....Το σκοτάδι του χειμώνα θα σε σκοτώσει. Από το Νοέμβριο και μετά προμηθεύσου Red Bull και βιταμίνες (κυρίως C) γιατί θα αισθάνεσαι συνέχεια κουρασμένος και θα έχεις πεσμένη ψυχολογία. Έτσι θα είναι όλοι Σουηδοί και μετανάστες.

Γκόμενες: Πολύ ωραίες αν και γενικά τις καθημερινές είναι απεριποίητες. Παρασκευή και Σάββατο βράδυ που ντύνονται-βάφονται είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ. Μόνες τους σου μιλάνε ψιλο-σπάνια, ωστόσο αν τους μιλήσεις δεν έχουν κανένα κόμπλεξ και σου μιλάνε και πολύ ανοιχτά και ευχάριστα. Σου κάθονται όμως δύσκολα. Εγώ 2 χρόνια που ήμουν πάνω, ούτε εγώ ούτε και κανένας άλλος Έλληνας φοιτητής που ήξερα δε γάμησε Σουηδέζα. Ας είναι καλά οι Ρωσίδες. Γενικά μεγαλύτερη πιθανότητα να γαμήσεις Σουηδέζα έχεις σε club που είναι σχεδόν όλες πίτα από το αλκοόλ. Παρεπιπτόντως πίνουν όλοι σαν αλκοολικοί. Παρασκευή και Σάββατο ξερνάνε μέσα στο μετρό. Οι Σουηδοί που είπε ο φίλος πιο πάνω είναι πολύ προσεγμένοι άντρες αδύνατοι όλοι και γενικά ωραίοι. Εγώ προσωπικά τους έβλεπα πολύ φλώρους και το ίδιο έλεγαν και όλες οι Ελληνίδες. Γενικά δε σε κοιτάνε επίμονα και δεν ασχολούνται με την εμφάνισή σου αλλά να ξέρεις ότι οι γκόμενες την αξυρισιά που εδώ την έχουμε για λουκ εκεί τη θεωρούν απεριποίητη εμφάνιση.
Ο ρατσισμός που σου λένε υπάρχει αλλά τον κρύβουν καλά. Σε έρευνα του 2007 βγήκε ότι ρατσιστικά αισθήματα για τους μετανάστες έτρεφε το 74% των Σουηδών. Ωστόσο στο δρόμο δε θα τον διαπιστώσεις καθόλου. Θα συναντήσεις ρατσισμό στα club (που το πιθανότερο είναι να τρως πόρτα) και αργότερα όταν με το καλό πας σε κάποια δουλειά και μετά από χρόνια προσπαθήσεις να ανέβεις σε διοικητική θέση. Τους ξένους μας έχουν για μηχανικούς και για να βγάζουμε τη βρωμοδουλειά στις εταιρείες. Τις εύκολες δουλειές του manager τις κρατούν οι Σουηδοί και τις δίνουν ο ένας στον άλλο.

Όσον αφορά τη γλώσσα...Δεν έχουν κανένα πρόβλημα να τους μιλάς Αγγλικά και γουστάρουν να μιλάνε και οι ίδιοι, ωστόσο για να σε θεωρήσουν δικό τους θέλουν να μάθεις να μιλάς Σουηδικά. Αν μετά από 2-3 χρόνια τα μιλάς καλά, θα έχεις άλλη αντιμετώπιση από τους γύρω σου, από τις γκόμενες και στις δουλειές.

Αλλος ενας σωστος ;)
Ξεχασες ομως και τη βιταμινη D, εγω για αυτη ειχα ακουσει κυριως, επειδη αυτη τη δημιουργειται μονο με τον ηλιο ;)

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ρε σουηδια......
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom