Νέα

επιτέλους προιόντα από την παραγωγή στήν κατανάλωση χωρίς μεσάζοντες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα koproni65
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 42
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.492
Κριτικές
22
Like
354
Πόντοι
5.795

επιτέλους οί τιμές τών γεωργικών κτηνοτροφικών προιοντων πλησίασαν  σε πολλές περιπτώσεισ τίς τιμές τών υπόλοιπων ευρωπαικών χωρών που πολλές έχουν διπλάσιο κατα κεφαλην εισόδημα... με πορεία  ακόμη ποιο πτωτική.....
ώς δια μαγείας πολυς κόσμος αγοράζει πατάτες ,αρνιά κλπ 30 με 40% ποιο κάτω....απο τίς τιμές τών χασάπιδων , μανάβιδων και σουπερ μάρκετ
εύχόμαστε όλοι ασχέτως πολιτικών πεποιθήσεων να δοθεί επιτέλους ένα σημαντικό πλήγμα στούς νταβατζίδες μεσάζοντες που πινουν τό αίμα μας και των αγροτών εδώ καί πάρα πολλά χρόνια....
ότι δέν κατάφερε τό κράτος τό κατορθώνουν οι αγροτες και κτηνοτρόφοι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΜΙΜΑ.
κανένας νόμος δέν απαγορεύει νά πουλάνε απευθείας στόν καταναλωτή....
μέ μεγάλη μου εκπληξη βλέπω ότι και τα σουπερ μαρκετ αρχίζουν να ρίχνουν τίς τιμές...
Η ΜΟΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΙΔΗΣΗ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Μακαρι να συνεχισει και να μη μεινει μονο εκει.. θα κανει καλο οχι μονο στις συγκεκριμενες  τιμες αλλα και στην ψυχολογια οτι η αγορα (μονοπωλειο/χροντρεμποριο κλπ) μπορει να αλλαξει.. ηδη εχει κανει αρκετο καλο..
 
OP
OP
K

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.492
Κριτικές
22
Like
354
Πόντοι
5.795
Μακαρι να συνεχισει και να μη μεινει μονο εκει.. θα κανει καλο οχι μονο στις συγκεκριμενες  τιμες αλλα και στην ψυχολογια οτι η αγορα (μονοπωλειο/χροντρεμποριο κλπ) μπορει να αλλαξει.. ηδη εχει κανει αρκετο καλο..
αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί νά περάσουν τόσα χρόνια???
φυσικά καλύτερα αργλα παρά ποτέ
 

hotyan

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
14
Like
24
Πόντοι
2.057
Ενα θα σας πω....
Καπνος γνωστες μαρκες περιπου 160 ευρω το κιλο...
Ελληνικος καπνος κορυφαια ποιοτητα 30 ευρω...  :rockon: :rockon: ...πλεον καπνιζω τσαμπα  :rockon:
Και σημερα πηρε το αυτι μου και για καλο καπνο 15 ευρω το κιλο  :sunglasses:

Που ρε???
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
137
Πόντοι
7.985
Να μην καπνιζετε..... να το κοψετε.....
 

digenis87

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2010
Μηνύματα
768
Like
3
Πόντοι
6
Ενα θα σας πω....
Καπνος γνωστες μαρκες περιπου 160 ευρω το κιλο...
Ελληνικος καπνος κορυφαια ποιοτητα 30 ευρω...  :rockon: :rockon: ...πλεον καπνιζω τσαμπα  :rockon:
Και σημερα πηρε το αυτι μου και για καλο καπνο 15 ευρω το κιλο  :sunglasses:

φομπα?
 
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.440
Like
0
Πόντοι
66
Κυκλοφορεί ράδιο αρβύλα για (εμφανίσιμες) Ρωσσίδες που γαμιούνται χωρίς νταβάδες και μεσάζοντες για 10€! Γνωρίζει κανείς αν αληθεύει;
 

SPL

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.796
Κριτικές
18
Like
2.804
Πόντοι
7.195

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Κυκλοφορεί ράδιο αρβύλα για (εμφανίσιμες) Ρωσσίδες που γαμιούνται χωρίς νταβάδες και μεσάζοντες για 10€! Γνωρίζει κανείς αν αληθεύει;

Ενδιαφέρομαι και εγώ για ρωσσίδες. Σε πιο σαιτ παραγγέλνουμε;
[move]
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΑΓΩΓΟΥΣ-ΝΤΑΒΑΔΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΠΟΥΤΑΝΕΣ
[/move]
 

vagvagvag

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
228
Κριτικές
2
Like
92
Πόντοι
1
Να πω και εγω την γνωμη μου.Οσο καθομαστε και δεχομαστε τις μειωσεις θα ειμαστε χαρουμενοι με το που θα βρισκουμε χαμηλες τιμες εκτος απο τους μεσαζωντες.Αυτο επρεπε να γινεται απο πριν.Τωρα βεβαια επειδη ειμαστε δουλοι πλεον και δεν σηκωνουμε κεφαλι , οι πολιτικοι μας θα δουν που αγοραζουμε πλεον φτηνα ( εγω πιστευω αυτο ηθελαν )και φυσικα θα μειωσουν τους μισθους κατα πολυ ακομα.Λενε δηλαδη α οκ ζουνε και με 500 ευρω το μηνα αφου βρισκουν πλεον φτηνο φαϊ.Αρα τσεκουρι στους μισθους για να ερθουν στο τελος να τα πουλησουν ολα.
Απλα πρεπει να σηκωσουμε κεφαλι μαγκες.Η ιστορια εχει δειξει οτι για να γινει μια μεγαλη αλλαγη πρεπει να χυθει αιμα.Και να σας πω την αληθεια , ουτε εγω θελω να χυσω το δικο μου αιμα.Απλα πρεπει να διαλεξουμε.Ή αιμα και αλλαγη και καλυτερα πραγματα ή μας κανουν οτι θελουν και χανουμε την καλοπεραση στα καλυτερα χρονια της ζωης μας
 

vagvagvag

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
228
Κριτικές
2
Like
92
Πόντοι
1
Μη το βλεπεις ετσι...
Ενα καλο της οικονομικης κρισης ειναι οτι επιτελους θα σταματησουν να βγαζουν λεφτα αυτοι που εβγαζαν τοσο καιρο εις βαρος μας χωρις να κανουν κατι σημαντικο...
ισχυει ομως και αυτο που ειπα οτι καποιοι επισεις θα πουν οτι αφου ζουν με λιγοτερα λεφτα , να τους δινουμε και λιγοτερα λεφτα
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
199
Πόντοι
16
εγω μπορω να σας προσφερω λαδι εξοχο οικολογικο αγνο παρθενο  φετινο  πολυ χαμηλα στην τιμη στο κοστος παραγωγης σχεδον ,  μεχρι αθηνα  το φερνω να κανω και καμμια βολτα ! προυποθεση να ξερετε απο λαδι αγουρελαιο μην σας πιανει και στο λαιμο και μετα λετε δεν ειναι και καλο.... πμ
 

kauliarogatos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
799
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
606
Αν οι αγρότες δεν ήταν τόσα χρόνια έρμαια των πολιτικών και λοιπών παραγόντων συνεταιριστικών κινημάτων αυτή η κίνηση θα είχε γίνει εδώ και χρόνια. Μακαρι να μπορέσουν να συντονιστούν και να διαχειρίζονται μόνοι τους τα προιόντα τους. Αν ακολουθήσουν νόμιμες διαδικασίες για να μην μπορεί να τους την πει κανείς και δεν αρχίσουν να κάνουν μαλακίες μπορεί να πετύχουν
 

vagvagvag

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
228
Κριτικές
2
Like
92
Πόντοι
1
Παιδια συμφωνω με εσας αλλα μαλλον δεν ζειτε στην Ελλαδα.Πιστευετε οτι θα σας μιωσουν μονο 30 ευρω το μισθο?Φιλοι μου εκπαιδευτικοι  τους εχουν κατεβασει το μισθο 400 ευρω.Και ακομα εχουμε δρομο.Εχω και φιλους απο Αργεντινη.Μου λενε οτι ακομα ειμαστε στην αρχη.Αυτο λεω.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Και πολυ αργησε να γινει αυτο.....

Αν και ηταν αναμενομενο σαν φυσικο επακολλουθο.

Ειναι γνωστο οτι η αγορα χαλιναγωγειται απο τους πολυ υσχυρους παιχτες και κατι μου λεει οτι ολο αυτο, ειναι απλα μια σταχτη στα ματια του κοσμου, για να ελεγξουν αντιδρασεις και να προβαλουν δικαιολογιες

Ελπιζω να καθιερωθει χωρις παρατραγουδα σε ολους τους τομεις της παραγωγης......
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Παιδια συμφωνω με εσας αλλα μαλλον δεν ζειτε στην Ελλαδα.Πιστευετε οτι θα σας μιωσουν μονο 30 ευρω το μισθο?Φιλοι μου εκπαιδευτικοι  τους εχουν κατεβασει το μισθο 400 ευρω.Και ακομα εχουμε δρομο.Εχω και φιλους απο Αργεντινη.Μου λενε οτι ακομα ειμαστε στην αρχη.Αυτο λεω.
Πολυ σωστα σου τα λενε.....

Σκεψου οτι προχθες πηγα πλατεια συνταγματος ....
Απο εκει πανω λοιπον μεχρι και την Ομονοια ειδα 5 νεα λουκετα επι της πανεπιστημιου και αλλα 2 επι της στοας αρσακειου....

Αυτο σημαινει οτι η επιχειρηματικοτητα εχει βουλιαξει και συνεχιζει να βουλιαζει ακομη περισσοτερο.
Ολο αυτο δεν νομιζω να πιστευει κανεις οτι ειναι τυχαιο....

Καθοδηγουμενο ειναι και προσχεδιασμενο απο καιρο.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Σαν κινηση ειναι πολυ σωστη.
Ομως νομιζω οτι μιλαμε για κατι το παροδικο. Σημερα υπαρχουν οι κινησεις πολιτων και δημων, που χωρις λεφτα προσφερουν την εργασια τους κτλ.
Δεν νομιζω οτι θα συνεχισουν για χρονια να προσφερουν δωρεαν υπηρεσιες.
Το κινημα πρεπει να οργανωθει για να καταφερει να βγαλει απο την μεση τους μεσαζοντες.
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.732
Κριτικές
183
Like
3.071
Πόντοι
7.305
Σαν κινηση ειναι πολυ σωστη.
Ομως νομιζω οτι μιλαμε για κατι το παροδικο. Σημερα υπαρχουν οι κινησεις πολιτων και δημων, που χωρις λεφτα προσφερουν την εργασια τους κτλ.
Δεν νομιζω οτι θα συνεχισουν για χρονια να προσφερουν δωρεαν υπηρεσιες.
Το κινημα πρεπει να οργανωθει για να καταφερει να βγαλει απο την μεση τους μεσαζοντες.
πολυ σωστα...
μια καλη προοπτικη ειναι η διοργανωση σε μονιμη βαση ΄΄λαΐκης αγορας΄΄ αποκλειστικα κ μονο απο τους παραγωγους.
σε συγκεκριμενο χρονο κ τοπο...αλλιως απλα  αυτο που γινεται σημερα με την πατατα θα εχει ημερομηνια ληξης κ θα ξεφτυσει...θα βαρεθουν κ τα καναλια κ θα ξεχαστει... ;)
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Ωρε ακαταλληλες τροφες που θα φαει ο κοσμακηςςςςςςςς
 

sexiaris

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2011
Μηνύματα
272
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
αντε να γινει και με το χορτο αυτο..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom